Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorcular okumalısınız!!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    YoL_GezeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 cc skygo
    27.10.2004 Hürriyet otoyaşamdan alıntıdır!
    Bu işte bir haksızlık var!

Ayşe Şule BİLGİÇ

Tamam kabul ediyorum. Motosiklet Türkiye'de henüz gelişmekte, hatta emeklemekte olan bir mevzu. Ancak, hal böyle diye hala hiçbir konuda bizi kaale almamalarına çıldırıyorum. Duyan duymayan kalmasın hakkımızdakı 3 konuda ciddi bir haksızlık var! Yetkili ve sorumlu herkeslere duyurulur...
    1) Yahu niye biz köprüden geçerken tonluk araçlarla aynı parayı ödüyoruz? Suçumuz yolları daha az yıpratmak mı? Yoksa trafik sıkışıklığına alternatif bir çözüm olmak mı? Sorarım neden?

2) Hálá yürürlükte olan trafik yasasında motosikletlerin yasal hız limiti 70... İşin daha komiği o koca dev kamyonların hız limitinin bizden daha çok olması. Sevgili kamyonlar 80'le gitme hakkına sahip. Yani siz siz olun 70'ten hızlı giden bir kamyonu geçeyim demeyin, kelle koltukta da olsa... İdare edin canım yasa öyle uygun görmüş. Yasa oyle uygun görmüş napalım dostlar...

3) Trafikte bilirsiniz geçiş önceliği diye birşey var. Ehliyet sınavındaki sorulardan da hatırlayabilirsiniz: ‘Bir kamyon, bir otobüs, bir otomobil kavşakta karşılaşırlar. Geçiş sıralaması aşağıdakilerden hangisidir?’ Motosiklet zaten bu sorularda çıkmaz karşımıza, kaldı ki çıksaydı kesin kamyondan sonra filan olurdu, ama bunu bile düşünememiş sevgili yetkililer ve yürürlükteki Trafik Yasası'nın ilgili maddesinde motosikletin adı bile geçmiyor. İnanabiliyor musunuz? Yani bırakın önceliği mönceliği varlığımız bile düşünülmemiş. Bravo yani...

Medeni, çağdaş pek çok ülkede, trafikteki sayısız faydaları göz önüne alınarak teşvik edilen motosikletlerin ve sürücülerinin, ülkemizde gayri resmi olarak itilip kakılmasını, serseri, işe yaramaz insanlar denmesini bile hazmedemezken, resmi olarak da cüzzamlıymışız gibi davranılmasına fena halde sinirleniyorum. Bu sebeple geçenlerde Federasyonumuz önderliğinde 500 motorcunun yer aldığı protestoya katılamadığım için içim içimi yiyor. Bu tarz eylemlerin artması, dileğim...

Gelişiyoruz diyoruz... AB'ye gireceğiz diyoruz... Diyoruz babam diyoruz... Demek kolay, ama toplumca anlayamadığımız birşey var. İşin mantığını çözmeden, iyice sindirip konu neyse hakkını vermeden, bir takım şeyleri uyum muyum başlığıyla 'sallapaşa' değiştirmekle sağlanmıyor ilerleme. Bizim bunu anlayabilmemiz için bir kere kafadan işin başını çözmemiz gerekiyor. ‘Baştakiler kimlerden oluşuyor? Bunlar ne yapmaya oraya seçiliyor? Hangi vasıftaki insanlar, orada bizim için ne yapar? Onlar oraya nasıl geliyor? Mesela, neden seçim yapıyoruz? Attığın oy nereye, ne yapmaya gidiyor?’u çözüp sindirmemiz gerekir. Gerekir ki kafası basan, birşeyleri laf olsun diye değil, çözüm olsun diye değiştirecek, yaptığı şeylerin ucu nereye dokunur düşünen, sorgulayan, anlayan kişilerin elinde olsun bir takım yetkiler. Bu ülkede kimlerin ellerinde sürünmedi ki o yetkiler? Tek başına bu da yetmez tabii... Pek çok konuda herkesin birey olarak kendini yenilemesi gerekiyor. Dünyaya kişisel uyumu gerçekleştirebilsek en azından bu kadar komik sıkıntılar yaşamayız. Hal böyleyken, bilinçsizliğin tavana vurduğu konularda hiçbir ilerlemeden söz edemeyiz.

Diyeceğim o ki ben köprüden geçerken otomobillerle aynı parayı vermek istemiyorum. Trafikte can güvenliğimi tehlikeye sokan yasal hızda gitmek istemiyorum. Trafikte varlığımı herkeslerin kabul etmesini ve hakkım olan geçiş önceliğimi istiyorum. İstiyorum kardesim... Bu konuda başta Federasyonumuz olmak üzere kimin üstüne ne düşüyorsa yapsın. Allah’tan ümit kesilmez...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    ben ümidim tamamen yitirmiş durumdayım bu konuda. o kadar adam toplanıp çeşit çeşit eylemler yapıyoruz ama olay bir türlü medyada yer bulmuyor(böyle istisnalar da va tabi). dolayısıyla sonuç vermiyor çalışmalar.
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    eylemler veya yasalar okey ama sürücüler bile aynı kafayla giderse olmaz
    adamlar resmen önüme kırıyo yarışmak istiyo ve hatda hiç görmezlikten gelip yol vermeden sıkıştırıyolar ve bazen motorla geldiğimi göre göre önüme çıkanlar bile varken ama bazen kafayı yiyorum birini alıcam elime bu gidişle
    ERASER WİLL COME BACK

Oytun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet saygıdan yoksun insanlar bu kadar çokken oof of. Motoru bırakın hiçbişeye saygıları yok onların. Kendilerine bile.

Ayşe Şule'nin yazısı biraz gecikmiş olsada en azından medyada daha çok duyuruluyor olması çok güzel.

AB falan boş. Böyle hal hukuk bilmeyen saygıdan yoksun insanlar oldukça bu memlekette herşey zor. Allah kolaylık versin valla.
    ...Oytun...
    ..Ainador..

Motosikleti
    yamaha FZR '94
    amin cümlemize
    racing racing ve racing.............

iNfiNite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    No Moto No Cry
    bu konu ciddiye alınsada hala zarara giren biz olucaz o yüzden tam gaz ileri tınlamayın kimseyi dikkati elden bırakmadan .....
    The Power of Dreams

Evet haklısın ama ne kadar dikkatli olsakda birgün bir salak çıkabilir karşımıza.
    ...Oytun...
    ..Ainador..

YoL_GezeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 cc skygo
    Arkadaşlar dünyanda hiç bir şey için geç değildir. Motorsikletlerin yollarda diğer motorlu araçlar gibi bir yeri olmalı. Yani motorsiklet üzerine belirlenen trafik kuralları vs.. Gibi şeyler varsa bunlar yeniden düzenlendirmeye çalıştırılmalıdır.. Bu toplum üzerinde motorcuların bence ayrıcılıkları olmalıdır.
    Unutmayın motorsiklete sahip olmak güzel birşey motorsiklet kullanmak ise bence ayrıcalıktır. Herkes motosiklet sahibi olabilir ama herkes motoru sürerken asıl motorcuların aldığı zevki alamaz...
    Allah bizlere kolaylık versin....

Motosikleti
    Kymco Agility City
    ya motsiklet zaten türk trafik yasalarında adı bile geçmio ki doru dürüst

neymiş en falza 1 kişinin binebileeliği motorlu araçmış ee başka bi tanımı varmı

bazen düşünüyorumda o yasayı hazırlıyan angutlar hayatıdna motor görmüşmü hiç

Evrim Ergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    niyeki 2 kişi de binebiliyo
    bazıları 3lüyo hatta

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    bugün atladım motora gidiyorum yol hakkı benim dönemeç var araba beni gördü çıkıyor bende hiç durmadım sellektör ve kornaya bastım adam durdu kavşakta yolun ortasında bende öyle yapınca bende durdum tam önünde elimle işaret etdim dedim biraz daha çıksaydın diye adam karşılık verse inip dalacaktım ya millet bu motorları frene basınca hemen duran bir alet sanıyo herhalde
    ERASER WİLL COME BACK

batucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bilgisayar,futbol ve motor
    yazın çeşmede çamlık yolda gidiyorum yaklaşık 80kmle önümde bi tane ford gidiyo yavaş yavaş sola geçtim herifin yanına geldim tam geçicem herif gaza geldi gazı kökledi bende arkamı kontrol edip fordun arkasına geçtim biraz bende bastım sonra ışıklarda yavaşladık adamın yanına gidip tebrikler dedim herif suratıma tip tip baktı.
    Herbalife ürünleri için pmden mesaj atın
    35 BTU 55

Ya bazılarının ciddi anlamda sorunları var motorlarla.
    ...Oytun...
    ..Ainador..

Bike_Boyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet
    ben 6 kısı gordum motora binen mersinde jawa ya bındırmıs 6 kısıyı par par par gıdıolar dı oha falam oldum :geek:
    Her Ne Kadar Sosyetik Olmasakta
    Her Karakolda Ismimiz
    Her Genc Kizda Resmimiz
    Her Yerde Seklimiz Vardir
    Cunku Biz Ankara liyiz
    Fazla Soze Gerek Yok

Choppery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KUBA STR 250
    Bu konu hakkında söylenecek on binlerce kelime var.
    Evet motorcuları trafikte giden görünmez, iki tekerlekli, patır patır ses çıkartan, bir demir yığını zanneden çok embesil var. Fakat düşünmüyorlar ki o demir yığınını kullananda bir insan. Yani onuda etten kemikten oluşan bir insan kullanıyor.
    En başta iş dönüp dolaşıp eğitime geliyor. Bilinçli insan olma yolundaki adımlardan bir tanesi halini alıyor. Bunun için çok fazla yol kat edilmesi gerekiyor. Yok geçiş üstünlüğü, yok köprü otoban ücretleri, yok hız limitleri... bunlarda önemli fakat bunlardan önce düşüncenin değişip anlayışın olgunlaşması gerekir.Sadece yasalarla olacak bir iş değil bu.
    Zaten Türkiye'de yasaların yaptırımının ne kadar üst derecede olduğunu söyleyebilirsiniz ki.
    Neyse bence öncelikle en büyük adamların bu motorları bizim altımıza sürün diye veren üreticilerin çeşitli kampanyalar başlatması kulisler yapması gerekir diye düşünüyorum. Derneklerin dahi buna gücü yetmedi sıra bu adamlarda.
    Dragstar 650 Classic
    Süper Fırsat 5" gps bluetooth fm transmitter 2gb sd kart full harita tr sadece 215 tl . Fırsatı kaçırma!

Haklısın Choppery. Ama eylemlerde işe yarıyordur. Onlarda olsun boşver
    ...Oytun...
    ..Ainador..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler