Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Motosiklete neden soldan binilir ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    " AK "
    ATA NEDEN SOLDAN BİNİLİR ? İşte Cevabı:

Diğer birçok alışkanlıkta olduğu gibi, bunun da sebebi, insanların çoğunun sağ ellerini kullanıyor olmalarıdır. Asırlar önce, daha çok sağ ellerini kullanan insanlar, kılıçlarını kolay çekebilmeleri için, kılıçlarını kınlarında, sol taraflarında taşıyorlardı.
    Ata binerken, sol dizin altına kadar inen bu uzun kılıçla ata sağdan binmek, yani sağ ayağı üzengiye koyup, sol ayağı atın üzerine atarak binmek kılıç nedeni ile zor oluyordu.
    Soldan, sol ayağı üzengi üzerine koyup, sağ ayağı atın üzerine atarak binince kılıç sorun yaratmıyordu. Özellikle savaşa giden ordularda disiplin nedeni ile bir örnek hareket edilmesi gerektiğinden, solaklar da ata soldan binmek zorunda kalıyorlardı.
    Artık biniciler kılıç taşımıyorlarsa da, ata soldan binmek günümüze kadar uzanan bir gelenek haline geldi.

.
    espresso bunu beğendi.
    ::offtp::___________[B] " POSETCHI "[/B]__________::offtp::

[B]Her Türlü Baskılı Poşet Yapılır...Fabrika Olunca... :P[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Yooo Ben Sağdan Biniyorum Motora Ve Motorun Üstündeyken Ayağımla Ayakçığı Kapatıyorum
    [B][COLOR="DarkRed"]wWw.Motosiklet.Net[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Blue"]Bağımlılık Yaratır[/COLOR][/B]:P

Guwencin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz Yok
    söyle bir düşündümde... tüm motorlarda park ayağı genelde solda ve mantıklı bir neden aradım kendimce.... gaz kolu sağda debriyaj solda motora binerken ve inerken sabit olandan tutman gerekir yaz kolu sürekli dönecektir, buna ek olarak çoğu motorda egsoz hep sağdadır ki bu tehlikeye mahal vermek olur sanırım ki kimse bir yerinin yanmasını istemez, düşünecek olursak herşey güzelce düşünülmüş ve hepsi birbiriyle bağlantılı...ayrıca standartlar saglaklar için olduğunu düşünürsek bununda etkisi vardır diye düşünüyorum... solak biri olarak duruma göre sagdanda bindiğim zamanalar olsada genelde soldan binerim...
    motosiklet kullanmak maharet işidir, mazaret kabul etmez... ::tutkuy::

OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    Alıntı basbali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abiler hangi tür motorlardan bahsediyoruz.Bizim mahallede bi motor var nası binersen bin ıh demiyo
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

Motosikleti
    V strom 250
    Alıntı ilnapoli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte yanlış yapııyorsun yan sehpayı motora binmeden önce kapatmak lazım. yani önce yan sehpayı kapatıcaksın sonra motora bineceksin bunu yapabilmen içinde motora soldan binmen gerek. neden bunu yapmıyoruz ama soldan biniyoruz dersen doğrusu bu olduğu için herkes motora soldan binilir diyor ama motora bindikten sonra yan sehpayı kapatıyor.
    Yan ayaklığı önce indirdiğinizde tam motosiklete binerken pozisyonunuz şu şekilde oluyor; sol el gidonda sol ayak yerde sağ el boşta sağ ayak havada. Vücudun böyle dengesiz kaldığı bir anda özellikle yüksek ağırlığa sahip bir motor kullanıyorsanız sol elinize ve oradan sol ayağınıza oldukça fazla yük binecektir. Durumunuzun dengesiz olduğunu ve motosiklete binmek haricinde hayatta daha önce hiç bir zaman, böyle bir pozisyonda ve böyle bir yük altında kalmadığınızı düşünürseniz ayaklığı en sona bırakmak daha pratik, daha az yorucu ve daha güvenli olacaktır. Hareket halinde açık kalmaması için de artık bazı motosikletler stop edecek şekilde üretiliyor ya da motor üzerinde her zaman yapmanız gerektiği gibi dikkatli olmanız gerekiyor.

Uzun süre önce yazılmış bir cevap ancak gezinirken görünce düzeltmek istedim.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    El-Sual: Motora neden soldan binilir ?

El-cevap: Çünkü motorlar solcudur, koministtir, anti-militaristtir, satanisttir, hatta ne alakası var bilmiyorum baterist bile olabilirler.
    msandikci bunu beğendi.

FatalRhytm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 600
    arkadaşlar soldan binilmesinin iki sebebi var birincisi motosikletlerde yan ayaklık sol tarafta olmasından dolayın motosiklet park halinde iken sola yatık durmasından dolayı binilmesi kolay, ikinci neden ise güvenlik nedeni ile park halinde sola yatık duran motosiklet genel de binilmeden önce çalıştırıldığından gaz kolunun konumu sağda kalmaktadır motosiklete binerken sol kolu tutup binilsin ki sağ kolda kalan gaz kolu yanlışlıkla gaz verilmesin engellensin diye
    BOMBAYA KAFA ATAN ONUR VARMIŞ BURADA? işte benim o ONUR :

Rakun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ER6-F 2006 Siyah Kırmızı
    fatalrhytm hocama ek olarak.
    insanların geneli sağ elini kullanır. bu nedenle motor ayaklık sola yatık durur sağ el ile dengelemek daha kolay olur.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Rakun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fatalrhytm hocama ek olarak.
    insanların geneli sağ elini kullanır. bu nedenle motor ayaklık sola yatık durur sağ el ile dengelemek daha kolay olur.
    Ben sağdan biniyorum.

Hem sag el hemde sol el ile yazi yazar,takim anahtar tutar,hatta bilek güreşinde iki kolumuda kullanirim,

Konuya bir ilave olarak,

Dünyada genel olarak,trafik sağdan akar.bu sebeple motorun solundan binmek bir güvenlik unsuru olabilir.

Mevzu bundan ibaret.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Ayaklık solda, dolayısı ile soldan binerken oluşturduğunuz ekstra yükü ayaklık taşıyor, motorun devrilme riski olmuyor. Sağdan binmek için motoru sağa yatırırsanız binme esnasında oluşacak denge kaybında siz düşersiniz, motor da üzerinize düşer. Basit fizik yani işin mantığı.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler