Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Motosiklete neden soldan binilir ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    vreon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mavi YBR 125
    Motora soldan binilir. Çünkü;
    - Binmeden yan ayağı kapatmak iyi bir alışkanlıktır, unutmanızı engeller
    - Motorun solunda durunca ister istemez binmeden önce gelen giden trafiği kontrol etmek zorunda kalırsınız
    - Sağ ayağınız, ister vitesli ister scooter olsun, sürekli motorda kalacağı için önce onu yerleştirmiş olursunuz
    - Soldan binmek için önce uzanıp ön freni sıkarsınız, bu da iyi bir alışkanlıktır
    - Bi de motora soldan binince o gün kendinizi daha iyi hissedersiniz
    Vreon Krantulor
    Okan Kılıç
    Havada Karada Yurtta Cihanda itinayla uçulur :bestmt:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    ben genelde sağdan binerim motora.
    ayağı acınca motor sola yatıyo dolayısıyla gidon ve aynalardan soldan binmeye imkan yok. binerken aynalar eğiliyo.yannız ilginç olan;
    cruiser motorda bu şekilde, cross motora binerken de yüksek olduğu için soldan biniyom.
    motora göre değişiyo herhalde.
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

Egzostlar genelde sağda olduğundan, sağ taraftan binerken ayağınızın yanma tehlikesi olduğundan sanırım.

mavibisiklet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway SL 150
    Uğur getirsin diye yahu

koray_77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla bende binemiyoruummm en sonunda motosikletim yok diye ciddi ciddi ölücem ya....

artık seslerini duydukça dayanamıyorum kalbim hızlı ama çok hızlı atıyo en sonunda krizden giderim herhalde

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu tamamen bi alışkanlık olsa gerek aslında sağdan binilincede yapamayacağınız bi şey yok yani olayın tam mantıklı bi açıklaması yok ben ne durumda olursa olsun motora soldan binerim sağdan hemen hemen hiç binmemm ama bunu tamamen alışkanlığa bağlıyorum
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

benkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 mct
    başlığı okurken acaba gerçek sebebini bilen varmı diye heyecanlandım.ama yok. sölicem ama bilmiş demek yok tamammı
    insanların büyük bi çoğunluğu sağ ellerini kullanırlar. bunun içindir ki kılıç herzaman sol tarafta asılıdır. eski çağlarda, at ile ulaşım sağlayan insanlar ( savaşanlar daha büyük potansiyele sahip ) ata binerken sağtaraftan binerken kılıcın engeliyle karşılaşmıştır. ama soltaraftan binerken kılıç hiçbir zorluk çıkarmaz. kılıçlar yerini farklı silahlara bıraksada ata binme şekli hala soldanıdr. motorlarımızda atların demir halleri olduğu için bu gelenek devam etmektedir.

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    bu konuya yazdığımda motorum yoktu artık var ve bende soldan biniorum
    sebep ayaklık
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Hakan02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125 R
    Konu almış başını gidiyor buna bir dur demek gerek.
    1.Motosiklet te binerken sol dan binilir.
    2.Motosiklet te soldan binilir çünkü sol ayak daima yere basmalıdır. sağ ayaksa ayak fıreninin üstünde durmalıdır.
    3.Hareket halindeyken kırmızı ışıkta durdunuz hangi ayağınızı yere koyarsınız tabiki sol ayağınızı, yine sağ ayak ayak fıreninin üstündedir. böylelikle motosiklet kontrolünüzdedir.
    4.Egzostlar genelde sağda olduğundan, sağ taraftan binerken ayağınızın yanma tehlikesi olduğundan sol dan binilir.
    5.Yan ayakta solda olduğundan motosiklet sola eyimlidir böylelikle motosiklet selesine binmek daha kolay oluyor.
    Yani herhalükarda soldan binmek daha güvenlidir.

şenay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı koray_77 adlı üyeden alıntı
    valla bende binemiyoruummm en sonunda motosikletim yok diye ciddi ciddi ölücem ya....

artık seslerini duydukça dayanamıyorum kalbim hızlı ama çok hızlı atıyo en sonunda krizden giderim herhalde
    Koray ağlama beni de ağlatacaksın Aynı kaderi paylaşıyoruz
    Ne Mutlu "Türküm" Diyene!
    Ne Mutlu "Motorum var" Diyene!

stenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    değişik segmentlerde var
    sola yatık ayak olduğundan dolayı soldan binilir başka hiçbir yararı yoktur hatta zararı vardır soldan binmenin ....
    Bastığın yerleri \'toprak!\' diyerek geçme, tanı:
    Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
    Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
    Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Aziz Üstad Mehmed Akif Ersoy

şenay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hakan02 kesinlikle sana katılıyorum geçerli sebepler...
    Ne Mutlu "Türküm" Diyene!
    Ne Mutlu "Motorum var" Diyene!

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2.Motosiklet te soldan binilir çünkü sol ayak daima yere basmalıdır. sağ ayaksa ayak fıreninin üstünde durmalıdır.
    bu kişiden kişiye değişir ...ben sağ ayağımı yere koyar sol ayağımıda vitesin üstünde tutarım ...
    3.Hareket halindeyken kırmızı ışıkta durdunuz hangi ayağınızı yere koyarsınız tabiki sol ayağınızı, yine sağ ayak ayak fıreninin üstündedir. böylelikle motosiklet kontrolünüzdedir.
    Dediğim gibi herkes aynı değildir..sağ ayak viteste sağ el ön frende kontrol tamamen sizde öbür türlü motoru 1. viteste tutmanız lazım haliyle debriyaj basmak lazım
    5.Yan ayakta solda olduğundan motosiklet sola eyimlidir böylelikle motosiklet selesine binmek daha kolay oluyor.
    Yani herhalükarda soldan binmek daha güvenlidir.
    Bence en önemli etken budur özellikle yüksek seleli cross tipi motorlara devamlı soldan binilir bu bi alışkanlık halinialır scootere bile soldan binersiniz..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

efe150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 151rs-yuan cup110
    yazmayım diyordum ama bakıyorum sayfalar gittikçe çoğalıyor hadi bende bir iki cümle yazayım bari eeee ne yazayım ??? heh ya zor geliyosa binmeyin şu motora yaa

ozgur_zrolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jinlun 250 elegance
    bende ayaklık ve tarihi bir bağ olduğunu düşünüyorum aslında.çünkü bende soldan biniyorum bazen sağdan biniyorum ama solun vermiş olduğu refah ortamını ,özgür düşünme fırsatını vermiyor nedense.
    MT Motorize07 Antalya Grubu

ferni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben sagdan da biniyorum ama genelde tercihim sol. çünkü daha kolay oluyor!!! -ayaklığın solda olması da mühim tabiki-

ayaklık solda oldugu için motor sola egik durur ve soldan binilir aksi takdirde arka sinyali kırabilirsiniz

İskenderunluKILIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İskenderun/HATAY ama Şimdilik AĞVA/İstanbul
    Motosikleti
    Yok Yok İşte Beah ama Olacak merak etmeyin
    Alıntı dersaxcoa adlı üyeden alıntı
    ayaklık solda oldugu için motor sola egik durur ve soldan binilir aksi takdirde arka sinyali kırabilirsiniz
    +1
    [B] ยภยtยlคภlคг ยภยtคภlคгı ครlค ยภยt๓คzlคг ¤ۣۜ __ к ı ℓ ı ç __ [/B]

Motosikleti
    KAWASAKI EN-500
    MERHABA ARKADAŞLAR

MOTOSİKLETE SOLDAN BİNİLME SEBEBİ, BİR ARKADAŞIN DAHA ÖNCE YAZDIĞI GİBİ ESKİ BİR GELENEKTİR. ESKİDEN KILIÇ YÜZÜNDEN ATA SOLDAN BİNİLİRDİ. BU GELENEK SÜRDÜĞÜNDEN, MOTOR İMALATÇILARI DA YANAYAĞI SOLA KOYMUŞLARDIR. AYAK SOLDA OLDUĞUNDAN YADA EKSOZLAR SAĞDA OLDUĞUNDAN FİLAN DDEĞİL. BUNA BENZER OLARAK TRAMVAY RAYI ARALIKLIKLARI DA SAÇMA SAPAN BİR ÖLÇÜDÜR. (SANIRIM 80 KÜSÜR SANTİM) BU DA İKİ ATIN KALÇA GENİŞLİĞİ ÖLÇÜSÜDÜR VE ESKI ROMADAN KALAN BU GELENEK ATLI TRAMVAYLARIN HAYATIMIZA GİRMESİYLE, BİR STANDART OLARAK BELİRLENMİŞTİR. HATTA BİR TARİHTE OTOMOBİL ÜRETİCİLERİ OTOLARIN DİNGİL GENİŞLİĞİNİ YANİ İKİ TEKERLEK ARASINI, BU ÖLÇÜYE UYDURMAYA ÇALIŞMIŞLARDI.....

VELHASIL, KILICINIZ OLMADIĞI SÜRECE NE TARAFTAN İSTERSENİZ O TARAFTAN BİNEBİLİRSİNİZ. BİRİLERİ ÇIKIP "MOTORA SOLDAN BİNİLİR! " DİYE UKALALIK YAPARSA "KILICIM YOK" DERSİNİZ. O NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜP DURSUN...

YOLLARINIZ HEP AÇIK OLSUN
    HAKAN BOZKURT
    hakanbozkurt@superonline.com

aargh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono 660 Factory Dark
    Kılıç geleneğinin bir etkisi olabilir ama motosiklete soldan binmenin nedeni motorun park halinde sola eğimli olmasından kaynaklanır.

Çünkü bütün motosikletlerde yan ayaklık sol tarafta konumlandırılmıştır.
    = = = Be Aprilia racer! = = =

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler