Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

İstanbulda Garip Bir Çevirmeye Girdim Şaşkınım!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    leons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Alıntı allpower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acaba hangisi daha tehlikeli; aralardan mı gitmek yoksa emniyet şeridinden mi gitmek!
    Adı bile yaşattığı olaylarla çelişiyor. En büyük kazamı emniyet şeridinde yapmıştım. Kesinlikle emniyet şeridini kullanmayın. Özellikle minibüsçüler bu şeritte dehşet saçıyorlar hemde 1 veya 2 tl için.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı leons adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adı bile yaşattığı olaylarla çelişiyor. En büyük kazamı emniyet şeridinde yapmıştım. Kesinlikle emniyet şeridini kullanmayın. Özellikle minibüsçüler bu şeritte dehşet saçıyorlar hemde 1 veya 2 tl için.
    O şerit emniyetli bir şekilde durmamız için yapılmıştır. Emniyetli şekilde gitmemiz için değil. Biz dururken gelip çarpabilirler, örnekleri mevcuttur. Bu durumda yapılacak bir şey yoktur. Ama asla gitmemek gerekir. Ben gidiyor muyum, evet. Saygılar

Motosikleti
    cbf 150
    Aslında bu durumun böyle kalması en mantıklı bence.Düşünsenize emniyet şeridinin yasak olmadığını apaçi arkadaşların son hız gittiyini görür gibiyim.

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    yahu nerde cinslik var seni bulur be kardeşim..la ne işin var soğukta artık kaldır şu motoru..

ama şunu bil..inşallah kocaaa yaz bizi bekliyor
    birGarip..

eruyanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Geçtiğimiz yaz istanbul'a işim düştü ve ilk defa motosikletle istanbula gitme şansım oldu.. baktım köprü yolunda acaip trafik var.. emniyet şeridi boş.. dedim ki kuryelere bakayım, onlar ne yapıyorsa bende onu yapayım.. sonuç, emniyet şeridinden devam.. ara ara emniyet şeridinde bekleyen polislerde dahil, hiçbir sorun yaşamadım.. derince'den yola çıktıktan 40 dakika sonra köprüyü geçmiştim.. onca yıl istanbulda yaşamış birisi olarak kararımı verdim; istanbulda cipin değil motosikletin olsun, bu şehirde yaşamanın keyfi böyle yaşanır..

burada bu kadar havadan sudan yorumlarla konuşulacağına, içimizde ceza kesilmiş bir sürücü var mı ona bakmak çok daha fikir verici olmaz mıydı? anladığım kadarıyla konuya katılanlar arasında ceza yemiş olan yok..

bY_aLp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX250
    Erkin abi ocak ayinda kiyikoyde mangal yakmis adamizgunes gozukuyorsa hava superdir benim icin Ramazan bn kaldirmam motoru kar yagmur yagmadigi surece hep ustundeyim insallah yaza guzel geziler yapacaz
    Garip bunu beğendi.

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul gece gündüz her daim trafiği sıkışık bir şehir. Trafik polisleri bazen , çok sıkışan bir yöndeki yolu açmak için , bazende telsiz ikazıyla trafik ışığına uymayarak , başka yöne yol verebilirler.veya bir yolu tamamen kesebilirler.

Motorsikletler trafikte araba kadar yer kaplamadığı için ve trafik sıkışıklığı yaratmadığı için, tarfikte akışı sağlamak maksadıyla bazı uygulamalarına göz yumulur.Elbette emniyet şeritlerini kullanım amacı haricinde işgal etmek yasaktır. Polis çoğu zaman motorsikletlere bir şey denilmediği için , kullanıcıda alışkanlık yapıyor. Mümkün mertebe girmemeye gayret edin.

Başımdan geçen %100 gerçek bir olayı nakledeyim.

Kırmızı ışıkta beklerken arkadan ambulans geliyor. Zaten park edecektim çıktım kaldırıma ( BU vesileyle kaldırıma parkın yasak olduğunu belirteyim bu ara ) baktım trafik polisi var. Polise sorum şu oldu.

"Ambulansa yolu açmak için polis bana geç derse ve o an ETS kameraları kırmızı ışığı ihlal ettiğim için çekim yaparsa ne olur. ?"
    cevap : " biz olduğumuzdan ve görüntüye gireceğimizden ceza kesilmez.

"Peki eğer kamaranın görüş açısında olmayan bir yerde durupta geç işareti veriseniz ne olur . ?"
    Cevap : Biraz düşündükten sonra , bilmiyorum

"Peki hiç polis yok ve kırmızı yanıyor ama arkadan ambulans geliyor yol vermek için geçtim ne olur. ?"
    cevap : "bu cezayı yazanlar siz geçtikten sonraki saniyelerede bakıyor. ambulansı görünce ceza yazmazlar."

. eee peki ambulans çok gerilerde ve diyelimki kaç saniye sonra görüntüye girse ceza almam .?
    cevap : Biraz düşünüp , bilmiyorum

Bunları neden soruyorsun. ?
    Ambulans her zaman öncelikli geçiş üstünlüğü olan bir araç.Yolunu açmak için gerekirse şerit değiştirmek lazım ancak kırmızı ışığın en önündeyken ne yapmak lazım trafik kanununda bu durumları açıklayan madde bulamadım.

Posliten gelen cevaplara şasırmıyorum çünkü bunlar trafik kanunlarında yazmıyor. Yani kanunda böyle bir olasılık düşünülmemiş.Bu ve bunun gibi kanunda belirtilmeyen çoğu durumda polis insiyatif kullanabilir. Ama emniyet şeridi açık seçik belirtiği için kesinlikle yasaktır. Her ne kadar çoğu polis buna göz yumsada Eğer ceza kesen polise denk gelirseniz insiyatif beklemeyin.Hele hele işlemi yapan jandarmaysa, sesinizin tonunu bile yükseltmeyin.

-------------------------------------
    Bunu bilmesenizde olur

Özel not: Bankacılık kanununda zırhlı para taşıma araçlarına ilginç yetkiler verilmiş. Şerit veya kırmızı ışık dinlemedikleri gibi polis çevirsinde bile durmamaya hakları var. Hatta durdurmaya kalan resmi üniformalı polis dahi olsa , durmadığı gibi ateş etme yetkileri var. Bu yüzden trafikte zırhlı banka aracı ile sorun yaşarsanız dalaşmayın.Önünü kesip tartışmayı düşünmeyin bile.

------------------------
    bY_aLp ve Ahmanamra bunu beğendiler.
    "“Kişinin namazına, niyazına değil; dinar ve dirhemle olan arkadaşlığına bakın”. Hz Muhammed ( S.A.V)
    "İnsanların en cahili, ahiretini başkasının dünyası için satandır." Hz.Ömer

Phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S1000RR
    Hocam iş polis den çok sende bitmiş aslında tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır derler ya aynen öyle olmuş işte

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    Bu bir oyun olmasın. herkezi emniyet şeridine yöneltip sonrada toplu ceza yazmasınlar. :D malum yılbaşına kadar polislere bonus lazımya o bakımdan
    Slayerrr, phradrel ve LIDYALI bunu beğendiler.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

bY_aLp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX250
    o zırhlı araç mevzusunu Çorludada duymuştum polis çeviriyor duruyorlar fakat camları ve kapıyı açmıyorlar kavga gürültü kopmuştu...
    bu kawasaki bir başka dostummm

valla bildiğim kadarı ile kanunda bile var zaten eğer trafik tamamen durma konumuna gelmişse motorsikletler emniyet şeridini kullana bilir bir polis arkadaşım bu kanunda da var olduğunu söylemişti

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Şu linkte Trafik KAnunu mevcut. Yönetmelik linki çalışmıyor ama Kanunda 52 sayfada 15 kez motosiklet lafı geçiyor. 1 tanesi bile işe yarar değil. Genel olarak en çok geçen paragraf şu;

" Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücüleri ile ilgili kurallar:
    Madde 66 – Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.
    a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,
    Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,
    Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana,
    Sürülmesi yasaktır.
    b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.
    c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır.
    Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.
    (Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 140,00 Türk Lirası para cezası ile cezalandırılırlar."

Bunun dışında tescil ile ilgili ve A2 ehliyet ile kullanılabildiği tanımlanmış. Ama Malesef KANUN MOTOSİKLETİ TANIMIYOR.
    Gökhan YAŞDAL

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)