Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor bakımdan çıktıktan sonra hızlanırmı ? (YBR)

Motovento
    REKLAM ALANI
    MotoBolu14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr 125 Esd (Siyah)
    arkadaşlar uzun bir süredir dayımın motorunu ben kullanıyorum fakat yağ değişimi yaparken çapaklı pis yağ silindirin içine döküldü şu anda tek kişi 90 görüyor ama bağırıyor 2 kişi max 80. Sanayiye götürüpte motor bloğunu temizletsem motorun hızı artarmı ? eğer götürürsem yeni zincir takılcak, buji değişicek, karbüratör ve silindir temizlenicek ne dersiniz bu konu hakkında ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı MotoBolu14 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar uzun bir süredir dayımın motorunu ben kullanıyorum fakat yağ değişimi yaparken çapaklı pis yağ silindirin içine döküldü şu anda tek kişi 90 görüyor ama bağırıyor 2 kişi max 80. Sanayiye götürüpte motor bloğunu temizletsem motorun hızı artarmı ? eğer götürürsem yeni zincir takılcak, buji değişicek, karbüratör ve silindir temizlenicek ne dersiniz bu konu hakkında ?
    Nasıl becerdin pis yağı silindirin içine dökmeyi ? kirli yağı yağ çubuğunun ordan mı boşalttın yada bujiyi söküp ordan kirli yağı mı verdin ? Motorun dışı kirli yağdan dolayı pislendiyse bi sorun olmaz motoru çamurda sürüp kirletmekten bi farkı yok.

Motosikleti
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl becerdin pis yağı silindirin içine dökmeyi ? kirli yağı yağ çubuğunun ordan mı boşalttın yada bujiyi söküp ordan kirli yağı mı verdin ? Motorun dışı kirli yağdan dolayı pislendiyse bi sorun olmaz motoru çamurda sürüp kirletmekten bi farkı yok.
    yo hayır yağ değişimini ben yapmadım, motor giderken silindirden şıkır şıkır ses geliyor (çapak sesi) buda pistonu zorlarmış hızlı gitmezmiş. Motorun dışı değil iç kısmı yağdan dolayı pislendi silindir piston felan temizlense hızı ne kadar artar acaba ?

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    valla onu bilmemde esd lere fark atıyom ben 2004 ybr le esdlerde güçten çok kırpılmış heralde
    DOST VURULUNCA DEGIL, UNUTULUNCA KAHRINDAN OLUR. BIZ SEVDIKLERIMIZI KIR CICEGI GIBI AVUCUMUZDA DEGIL, KURSUN YARASI GIBI GONLUMUZDE SAKLARIZ.

Motosikleti
    yo hayır yağ değişimini ben yapmadım, motor giderken silindirden şıkır şıkır ses geliyor (çapak sesi) buda pistonu zorlarmış hızlı gitmezmiş. Motorun dışı değil iç kısmı yağdan dolayı pislendi silindir piston felan temizlense hızı ne kadar artar acaba ?
    Hızı değişmez de motor temizlemek derken motoru açmak çok saçma, 2-3 kere yağ değiştirilir her değişim arası 50 km kadar motor sürülür yağı değiştirirken yağ filtresini de temizleyince değil çapak kurum bile kalmaz karterde. Yalnız hala çapak motora ne yolla girdi söylemediniz.

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    Çapakdan Dolayı Piston Ve yatağı Aşındıysa cepden en az 500 gider
    Sado

Motosikleti
    Hızı değişmez de motor temizlemek derken motoru açmak çok saçma, 2-3 kere yağ değiştirilir her değişim arası 50 km kadar motor sürülür yağı değiştirirken yağ filtresini de temizleyince değil çapak kurum bile kalmaz karterde. Yalnız hala çapak motora ne yolla girdi söylemediniz.
    onu bende bilemiyorum maalesef, yağ değişimi yaparken yanlışlıkla dökülmüşmü nolmuş onun gibi birşeyler işte. yani sanayiye götürmeden sadece yağ değişimi yaparak kurtulabilirmiyim bu durumdan ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Alıntı DarkSeleCT93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla onu bilmemde esd lere fark atıyom ben 2004 ybr le esdlerde güçten çok kırpılmış heralde
    evet çoğu kişi öyle söylüyor nedir bu işin hikmeti ? esd ler en fazla kaç görüyor ?

Motosikleti
    onu bende bilemiyorum maalesef, yağ değişimi yaparken yanlışlıkla dökülmüşmü nolmuş onun gibi birşeyler işte. yani sanayiye götürmeden sadece yağ değişimi yaparak kurtulabilirmiyim bu durumdan ?
    Motordaki çapağın oluşturacağı ses farkını duyamazsın, ayrıca senin motordan çapak çıkmaz, çinlilerde bile kaç kere kendim yağ değiştirdim çapak görmedim, motorun yan kapağını açtım yine çapak görmedim yağ filtresini temizledim yine çapak göremedim sadece yağ tortuları vardı filtrede. Yani anlayacağın birisi motoruna kasten metal parçaları atmadıysa senin eski yağını motora aynen geri koysan bile motora çapak girmez.

Motosikleti
    Motordaki çapağın oluşturacağı ses farkını duyamazsın, ayrıca senin motordan çapak çıkmaz, çinlilerde bile kaç kere kendim yağ değiştirdim çapak görmedim, motorun yan kapağını açtım yine çapak görmedim yağ filtresini temizledim yine çapak göremedim sadece yağ tortuları vardı filtrede. Yani anlayacağın birisi motoruna kasten metal parçaları atmadıysa senin eski yağını motora aynen geri koysan bile motora çapak girmez.
    o zaman bu gelen ses neki ya giderken rahatsız ediyor şıkır şıkır edip duruyor. bu işin içinden çıkamıcam en iyisi bi servise götürüyüm bunu

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    sübap sesi olmasın şıkır şıkır eden? Bi sübap ayarı yaptır bakalım.

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı eren özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çapakdan Dolayı Piston Ve yatağı Aşındıysa cepden en az 500 gider
    Rodaj dönemindeki çapakları temizleme görevini yapan yağ mı çok yüksek devirlere, ısılara maruz kalıp mı çizilebilir

Ben hayatımda rodaj harici yağ ve çapağı yanyana okumadım bile hiç

Ki arkadaş o yağı değiştirdiğini bile farzedersem çapaklı yağı nerden bulup koymuşlar

Madem değiştirecek aynı yağı koymamıştır heralde. Gerçi koysa bile 1000 km zaten o yağ vardı içinde neolucak ki

Rodajdaki çapaklı yağ ile silindir piston ... çizilse yağ değiştiğinde neden şakır şakır ses gelsin

Sanırım konuyu tam kavrayamadım yada o ses başka bişeyden kaynaklanıyor
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sübap sesi olmasın şıkır şıkır eden? Bi sübap ayarı yaptır bakalım.
    şu ana kadar hiç yaptırmadım fiyat olarak ne kadar girer ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:05 ----------

Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj dönemindeki çapakları temizleme görevini yapan yağ mı çok yüksek devirlere, ısılara maruz kalıp mı çizilebilir

Ben hayatımda rodaj harici yağ ve çapağı yanyana okumadım bile hiç

Ki arkadaş o yağı değiştirdiğini bile farzedersem çapaklı yağı nerden bulup koymuşlar

Madem değiştirecek aynı yağı koymamıştır heralde. Gerçi koysa bile 1000 km zaten o yağ vardı içinde neolucak ki

Rodajdaki çapaklı yağ ile silindir piston ... çizilse yağ değiştiğinde neden şakır şakır ses gelsin

Sanırım konuyu tam kavrayamadım yada o ses başka bişeyden kaynaklanıyor
    yani bende tam anlamadım orasını ama hangi arkadaşa gösterdiysem silindire pislik kaçmıştır dedi, yüksek devirlerde hafiften titremem yapıyor kafam karıştı iyice

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    şu ana kadar hiç yaptırmadım fiyat olarak ne kadar girer ?
    Servis yarım saatlik bi işçilik alır en fazla.

hangi arkadaşa gösterdiysem silindire pislik kaçmıştır dedi, yüksek devirlerde hafiften titremem yapıyor
    Yüksek devirlerdeki o durumu bikaçkişiden daha okumuştum, bu sorunla alakası yoktur muhtemelen.

Sesinde en mantıklı açıklaması adem80 dediği gibi subaptır bencede

Sorunun sebebini çözümünü bizlerlede paylaşırsan sevinirim.

Müsaitsen telefonla da olsa bi video, ses kaydı falan yükleyebilirsen usta arkadaşlardan daha net cevaplar gelebilir bence.
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Servis yarım saatlik bi işçilik alır en fazla.
    o zaman en kısa zamanda götürüyüm sanayiye, giderken sanki motoru elime alıcakmışım gibi geliyor

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    sübap ayarı sadece en fazla 20 tl. Ama hakkı 5-10 tl dir. Bazen beleş.

eby78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 25
    evet çoğu kişi öyle söylüyor nedir bu işin hikmeti ? esd ler en fazla kaç görüyor ?
    2004 ybr ler orjinal japondur ve 9.5 hp değil 11 hp dir ;) yani eksoz sisteminde katalizör yoktur ve diğer ybrlerden seri ve hızlıdır..

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    hayır 11 hp değil, 12.5 hp dir 2004 ybr ler. Katalizatör yoktur. Git gide model yükselttikçe düşürdüler hp sini

eby78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 25
    adem doğru söylüyorsun 12.5 hp miş şimdi baktım nette ben 11 hp diye biliyordum ;)

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kirli yağ motora döküldü falan yok böyle birşey bujiyi söker de içine akıtırsan eksozdan atar temizlemene gerek yok orda durmaz kartere gitse (orda zaten yağvar)çapağı ve tortuyu tutan süzgeç var ama motor çalışınca silindir kapağında kurum oluşur onu temizleteceksen olur ama sana faydası olmaz zaten zararıda yok

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ybr ömrü hayatında japonya hariç dünyanın her yerinde üretilmiştir
    Mengu16 bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)