Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kitap tavsiyesi ''Motosiklet Bakım Sanatı ve Zen''

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    pcx 125 / 2018
    Herkese merhaba,

Size bu aralar severek okuduğum bir kitabı tanıtmak istiyorum,''Motosiklet Bakım Sanatı ve Zen'' biyografi ve felsefi deneme türlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz bir “kült kitap”.

Hikâye bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motosiklet yolculuğundan oluşuyor. Yolcular, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, özdeki çirkinliklerin yapay bir “stil” cilasıyla kapatılmaya çalışıldığı, “stilize” nesneler, “stilize” insanlar ve ilişkilerle dolu bir hayatın yaşandığı Amerikan kentlerinden, sapa dağ yollarından, uçsuz bucaksız düzlüklerden geçer, bir dağa tırmanır ve en sonunda okyanusa varırlar.

Adam yolculuk boyunca bir de “iç yolculuk” yaşamakta, başka doruklarda gezinmektedir. Kendi “deli” geçmişine, aklın ötesine yolculuk yapmaktadır. “Akılcılık” dediği hayaletin peşinde antik Greklerden modern bilim felsefesine kadar bütün Batı düşüncesini kateder. Etrafındaki bütün çirkinliğin, sahteliğin sebebi olduğu söylenen teknolojiyi suçlamaz. Sorun, teknoloji üreten insanlarla ürettikleri nesneler arasındaki ilişkidedir. Bunun da temelinde gerçekliği, özne ve nesne diye uzlaşmaz karşı kutuplar koyutlayarak kavramaya çalışan Akıl anlayışındaki “genetik bir bozukluk” yatar. Bu anlayış, Nitelik sorunuyla hesaplaşamaz. Bir sanatçının yapıtını oluşturduğu, bir tamircinin bir motosikleti özenle tamir ettiği saf Nitelik anlarında özne ve nesne özdeştir. Bir yanda insan, bir yanda dünya/nesne yoktur. Değer yoksa olgu da olamaz. “İyi”, gerçekliğin bir biçimi değildir, kendisidir.

Pirsig’e göre dünyayı politik programlar oluşturarak düzeltemezsiniz, bunlar ancak temeldeki değerler sisteminin doğru olması durumunda işe yarar. “Dünyayı düzeltmenin yeri önce kendi yüreğimiz, kafamız ve ellerimiz ve onlardan çıkan iştir.” Bu yüzden de insanoğlunun yazgısını düzeltmekten değil, motosikletin nasıl onarılacağından söz eden bir kitaptır bu. “Çünkü gerçek motosiklet, kendimiz denen motosiklettir.”

Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.Özellikle başlarda bir bölümde kahramanımızın araba ve motosiklet arasındaki farkı anlatan, neden motosiklete tutkuyla bağlı olduğunu anlatan bir yazı varki herkesin okumasını isterim.Felsefi deneme türünde kaleme alınmış olması gerçekten hoş olmuş.

Şimdiden keyifli okumalar,

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RuzgarSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6F

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Bunun da üstüne Hermann Hesse'den Siddhartha'yı okuyun, işi gücü bırakıp kendinizi dağa taşa vurun artık.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    en uygun fiyatlı kitapyurdu.com'da buldum
    tavsiyene uyup en kısa zamanda okuyacağım
    Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
    Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez buyunum.

Uğur Bilgili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS
    Şahsi görüşüm ilk başlarda heveslendirici ama sonraları biraz sıkıyor. Evet felsefe ile aram iyi değildir ama en azından motosiklet ile alakalı daha fazla birşeyler bekliyordum. Yinede okuyup beğenecek arkadaşlar olduğunu düşünüyorum, tavsiye için teşekkürler.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    kısa bi süre önce aynı başlık ilüminatiye bağlanmıştı...aynı performansı bu başlık için de bekliyorum....

fight...

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Bende adından yola çıkarak servise manuel gibi birşey bekliyordum :D Motosiklet bakım sanatı deyince aklıma direk o geldi.Meğersem felsefe yapıyormuş.
    ANGARAJ

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)