Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Son zamanlardaki motosiklet bağlama olayları ile ilgili

Motovento
    REKLAM ALANI
    kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eren özer kardeşim kanunlara iyi bak kanunlar burada atıp tuttuğun gibi değil elektrikli bisikletlerin trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır
    Kefee kardeşim bilgiler için çok teşekkürler çok değerli ve aydınlatıcı oldu
    Kadavralarala uğraşa uğraşa ne hale geldin yaw elektrikli bisikletler nerde yasakmış ne a2 nede a1 ehliyeti gerekmiyor ama kask yok ben onun için ceza yazarım dese o ayrı mesele
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Şİmdi bizi polis durdurduğunda nelere bakar?

Sahibi olduğumuz motosikletin bütün özellikleri fabrika ayarında olduğunu sinyalimizin farımızın yandığını varsayalım. Üzerimizde de benim bildiğim kanuni olarak kask (tabii çıplak değiliz eğip bükmeyin konuyu) var.. ruhsatımızda herşey tas tamam sigorta mtv muayene vs.. Bu polis neye ceza keser daha? Kural ihlalide yapmayalım?

Dizlik, eldiven ve mont vs. yok diye veya motosiklet çantası ruhsata işli değil diye herhangibir kanuni işlem olabilir mi?
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    Evimin önünde birisini çekti trafik polisi scooterli bir abimiz

Ne ehliyet ,ne ruhsat ,ne plaka ,ne muayene ne kask hiç bir şey yok tertemiz çekici çekti bağladı motoru ama dahasında mahkeme savcılık gibi bişeyler daha dedi polis ama tam anlayamadım orasını uğraş dur
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı kanmix_x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kadavralarala uğraşa uğraşa ne hale geldin yaw elektrikli bisikletler nerde yasakmış ne a2 nede a1 ehliyeti gerekmiyor ama kask yok ben onun için ceza yazarım dese o ayrı mesele
    İşte sıkıntı orda kardeş mevzuatta hic bir yerde geçmiyor poliste mevzuatta yoksa yasaktır deyip kitliyor tamamen kanun açığı acısı bizden çıkıyor
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

yasin.33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çelik SK 100-3
    bizim burada belli başlı yerlerde trafik polisi var ehliyetsiz adam oradan geçmesin hayatta yakalanmaz. tanıdığım dolu insan var ehliyetsiz arkadaşınki breton 25000 kmde dayım 32000 kmde dedem 15000 kmde amcam 19000 kmde kaskı takan tanıdığım olarak sadece ybrsi olan bir tanıdığım var gerisi ehliyetsiz kasksız
    Sadece Koruyacak Beyni Olanlar Kask Takar !

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    Alıntı yasin.33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizim burada belli başlı yerlerde trafik polisi var ehliyetsiz adam oradan geçmesin hayatta yakalanmaz. tanıdığım dolu insan var ehliyetsiz arkadaşınki breton 25000 kmde dayım 32000 kmde dedem 15000 kmde amcam 19000 kmde kaskı takan tanıdığım olarak sadece ybrsi olan bir tanıdığım var gerisi ehliyetsiz kasksız
    Aynen Polisin durduğu yerler Merkezde yani çarşı civarı, 4 yol ,carrefour göbeği,Pazcu sahil yolu Ve arada Yeni şehir adese yolu Başka Hatırlamıyom He bazen 3. çevre yolunada çıkıyorlar ilk göbeğe
    Sado

kefeeee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Speed Triple 955i / Yamaha BWS 100
    Alıntı NoMotorNoCry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi de bizim eksoz sorunumuz yok.Benim merak ettiğim şu çanta olayı.Çanta yüzünden ceza kesmeye kalkarlarsa yine itiraz edebilir miyiz?
    O konu ile ilgi bir belge vardı, TSE'den gelen. forumda bir arkadaş paylaşmıştı, ruhsatın yanında bulundurabileceğiniz ve çanta konusunda sıkıntı yapılmasını engelleyecek şekilde.
    Bilgi Üniversitesi Motosiklet Kulübü Kurucu üyesi.
    Lütfen cevap yazdığınız yorumumu beğenin. Yazdıktan sonra bakmayı unutabiliyorum.

teknoali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tudey Gsr pcx
    çok faydalı bi anlatım olmuş , teşekkürler...
    08 Mondial 100 UKH(44.000) > 11 CBR 125R(3500) >11 CBR 125R( 24.000) >11Ninja 250R (15.000)>Spacy 110 (11.000)>XT660R(10.000)>CBR600RR(8.000)>CBR250R(5. 000)>Suzuki GSR 600(5.000) >Yamaha RS (500)>Tudey50 (2.000) >Honda PCX 125(150 KM)

007mac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 25 2020 alacağım
    İşte sıkıntı orda kardeş mevzuatta hic bir yerde geçmiyor poliste mevzuatta yoksa yasaktır deyip kitliyor tamamen kanun açığı acısı bizden çıkıyor
    "Mevzuatta yoksa yasaktır." diye ceza kesenlere itiraz edin. Çünkü yasaklar; mevzuat (kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge vs.) ile belirlenir...!
    Full koruma + Fulll dikkat...

yasin.33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çelik SK 100-3
    Alıntı eren özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen Polisin durduğu yerler Merkezde yani çarşı civarı, 4 yol ,carrefour göbeği,Pazcu sahil yolu Ve arada Yeni şehir adese yolu Başka Hatırlamıyom He bazen 3. çevre yolunada çıkıyorlar ilk göbeğe
    aynen merkez (anıt) 4 yol (çok sık değil) turkcell ana bayisinin yanı bir de taşucu ve susanoğlu yolları o anıtın oranın tam arkasında yol var orayı kullanıyorum ben çok süper kaçış imkanım oluyor

ehliyet almak istiyorum da ne bileyim lise 3üm lise 4 olunca başka yerlere gidecem pek de mantıklı gelmiyor ama sorularına göz attım yapacağımı düşünüyorum
    Sadece Koruyacak Beyni Olanlar Kask Takar !

ThE_Unforgiven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı olsun çamurdan olsun...
    Elektrikli bisikletler konulu genelgede gücü 0.25 kw’dan az ve hızı 25km/saat’ten az olan elektrikli bisikletlerin Karayolu Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet (silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen içten patlamalı veya elektrik motoru ile donatılmış ve imal mızı 45 km/saat’ten az olan bisiklettir) tanımı içerisinde yer aldığından bu araçların motorlu bisiklet olarak değerlendirilebileceği ve A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılması gerekiyor. Elektrikli Bisikletlerin Karayolu üzerinde kullanıldığının tespiti halinde sürücülerinin A1 sınıfı sürücü belgesi sahibi olup olmadıkları kontrol edilecek, olmadığının anlaşılması durumunda Karayolu Trafik Kanunun 36. maddesi hükümleri gereğince yasal işlem yapılıp, sürücü araç sahibi değilse araç sahibine de ceza işlem uygulanacak. Ancak 15 yaşını doldurmamış çocukları bu araçları karayolunda kullandığının tespiti halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 11. maddesi ile 5252 sayılı Türk Ceza Kanunun yürürlük ve uygulama şekli hakkında kanunun 7. maddesi hükümlerince hareket edilecek. Sürücülerin koruma başlığı (kask) kullanmadığının tespiti durumunda Karayolu Trafik Kanunu’nun 78. maddesince ceza işlem uygulanacak.

Ayrı bisiklet yolu olması halinde bu araçların taşıt yolunda yayalar için ayrılmış yollarda kullanılması durumunda Karayolu Trafik Kanunu’nun 66. maddesince ceza işlem uygulanacak. Bu tür araçları kullanan ve 15 yaşını doldurduğu anlaşılan kişilerin 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu’nda belirtilen genel kuralları ihlal ettiğinin anlaşılması halinde ise ihlal edilen kural gereğince cezai işlem uygulanacak.

turkhukuksistesi.com dan alıntıdır yazarı Av. Bülent Sabri Akpunar
    Biri Beni Durdursun !!!!!

canım benim verdiğin iki link te de saçma sapan 2 haber var o kadar bide birileri yorum yapmış eğer dediğimi çürüteceksen bana kanunu göster
    ben size trafiğe çıkamaz diyorum senin gönderdiğin linkte bilmem ne aracına bisiklet denir yazıyor
    kanunda sadece bisiklet yolu yoksa en sağdan gider diye yazıyor ama elektrikli bisikletle ilgili hiç bir şey yok,
    eğer elektrikli bisikletle ilgili birşey yoksa trafiğe çıkamaz demektir
    az biraz mantıklı olun
    bu arada a1 ehliyeti motorlu bisikletler içindir (bkz http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/644.html)
    İlk verdiğim linki okusan, 21 Mart 2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliğini açıp, oradan yeni bisiklet tanımlamasını görürdün.

10) Bisiklet: En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20120321-2.htm

Böylece elektrikli bisikletler "bisiklet" sınıfına giriyor ve ehliyet gerektirmiyor. Ülkede yasalar, yönetmelikler hızlı değişiyor, sorun da polisin vs. 'nin hızlıca güncel hale gelememesi. Bunları bulmam 1 dakikamı almadı, siz niye araştırmamakta ısrar ediyorsunuz?

@ ThE_Unforgiven

Eski tarihli bir yazı o.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk verdiğim linki okusan, 21 Mart 2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliğini açıp, oradan yeni bisiklet tanımlamasını görürdün.

10) Bisiklet: En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20120321-2.htm

Böylece elektrikli bisikletler "bisiklet" sınıfına giriyor ve ehliyet gerektirmiyor. Ülkede yasalar, yönetmelikler hızlı değişiyor, sorun da polisin vs. 'nin hızlıca güncel hale gelememesi. Bunları bulmam 1 dakikamı almadı, siz niye araştırmamakta ısrar ediyorsunuz?

@ ThE_Unforgiven

Eski tarihli bir yazı o.
    İyi de elektrikli bisikletlerde gaz kolu var ve hiç pedal çevrilmese bile gaz kolunu sonuna kadar çevirerek en az 25 km hız yapabiliyor. Ayrıca çoğu elektrikli bisiklet pedalları sökülü vaziyette kullanılıyor bazı modellerde pedal milleri kuytuda kalıyor üzerine pedal takılsa bile çevirmek mümkün değil.

Motosikleti
    Fikir olsun diye yazmıştım gerçi hergün yeni bir yönetmelik çıkıyor...

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi de elektrikli bisikletlerde gaz kolu var ve hiç pedal çevrilmese bile gaz kolunu sonuna kadar çevirerek en az 25 km hız yapabiliyor. Ayrıca çoğu elektrikli bisiklet pedalları sökülü vaziyette kullanılıyor bazı modellerde pedal milleri kuytuda kalıyor üzerine pedal takılsa bile çevirmek mümkün değil.
    O kadarını bilemem kardeşim. Buraya yazmamın sebebi, yarın öbür gün elektrikli bisiklet kullanan birisini polis çevirip ehliyetsiz diye ceza yazmaya kalkışır. Yanında resmi gazetenin bir çıktısını bulundurursun, polisin gözüne sokarsın. Yoksa kullanmam etmem, kullanan tanıdığınız varsa söylersiniz.

Motosikleti
    MEvzuatı tekrar okudumda şu kısma dikkat

hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler

Yani Türkiyede satılan her Elektrikli bisiklete A1 şart çünkü gaz kolu var ve pedal çevrilmediğinde gücü düşmüyor. Hızları max 40 km ile 80 km arası değişiyor bu aletlerin

Altın elbiseli adamın amsterdam videosunu izlerseniz orada mavi plakalı scooterlar var ve onların hızı 25 km ile sabitlenmiş max yani ve bu aletlere ehliyet ve kask mecbur değil

http://www.youtube.com/watch?v=GIjvbkET4tE buyrun videoyu 4.40 tan itibaren izleyin ilgili bölüm orası. Tr de böyle olursa evet ehliyete gerke yok ama istediğinde 40 km yapabiliyorsa malesef var ve mevzuata göre tekik olarak ceza yersiniz sanırım
    Mengu16 bunu beğendi.

Orası doğru zaten, maks güç 250 W demiş, mesela şöyle birşey: http://bisikletcim.com/urun/arora-bl-07z-250.aspx

Ama şunun gibi makineler ehliyet gerektirir: http://bisikletcim.com/urun/cansin-s...torsiklet.aspx

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler, inşallah ihtiyacım olmaz, olursa da mutlaka uygulayacağım.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Motosikleti
    Konu sanırım elektrikli bisiklet konusuna dönmüş ama olsun
    Lütfen cevap yazdığınız yorumumu beğenin. Yazdıktan sonra bakmayı unutabiliyorum.

Motosikleti
    Yapıp sonuç alan arkadaşlarımız olursa mutlaka burda paylaşsın ki sonuç alınabildiğini anlayalım

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)