Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motoru Bağlattık (Eksoz orjinal değilmiş)

Motovento
    REKLAM ALANI
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Kara yolu araçlarında uyulması gereken şartlar
    MADDE 9 – (1) Motorlu kara yolu araçları aşağıdaki esaslara uyar.
    a) Motorlu kara yolu araçlarının kara yoluna uygunluğu ve teknik esasları 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 29 uncu maddesi uyarınca; araçların, yapım ve kullanım bakımından kara yolu yapısına ve trafik güvenliğine uyması zorunludur. Bununla ilgili alt düzenleyici işlemlerin belirlenmesini Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yapar.
    b) Kamuya açık yerlerde çalıştırılan motorlu kara yolu taşıtlarının dış gürültü seviyesi ve egzoz sistemleri ile ilgili olarak 30/11/2000 tarihli ve 24246 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Motorlu Araçların Dış Gürültü Emisyonları ve Egzoz Sistemleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (70/157/AT) kapsamında getirilen esaslar sağlanır
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    Biraz araştırdıktan sonra avrupada otobanlarda db seviyesinin 96, şehir içi 86 olduğunu öğrendim. Güzel rakam fakat güzel ülkem için net bir rakam bulamadım.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    bazen bu ülkede yaşanmaz oluyor...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    Öncelikle geçmiş olsun pisi pisine ceza yemek insana gerçekten çok fena koyuyor ama bir gerçek varki,
    oda ordaki amir kişinin söylediği-"Burası Türkiye" lafı.
    Türkiyenin malesef hiç bir kademesinde "standart" kavramı yok.
    Kimse neyi ne kadar yapacağını bilmiyor.
    Bakınız son olaylar ve en tepedeki ülkeyi yönetenlerimiz. (Ulustaki barikat meselesi)

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    bazen memurları anlamıyorum.. yapıcı değil yıkıcı olmak için ellerinden geleni yapıyor... bazı polisler var aracı durdurdumu hacizi olup olmadığını sorar.. neden sordun dediğimde bağlanması varsa ve ben bunu sorgulatırsam bağlatmak zorunda kalırım.. kimsenin ekmeğiyle oynamayayım diyeni var...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    2010 yılı olsa gerek : bahçelievler yayla mevkinde ışıkların olduğu yerde her akşam motorlar gürültü yaparlar. şikayet olmuş olacak ki motorları çeviriyorlar. adam benim cbf 150 nin gazı sonuna kadar çevirdi. motor henuz 200 km da falan. ben vermemişim o kadar gazı. bırak daha çeyrek gazı geçmemişim polis sonuna kadar dayandı. çıkardı ceza tutanağını ceza yazacak heyecan ve sinir aynı anda peyda oldu ne yapcağımı şaşırdım.

indim motordan buyrun siz o verdiğiniz gazda sürün sonra bana beş tane daha yazabilirsiniz aynı cezadan diye kibarca rica ettim. adam bir daha çalıştırmamı istedi bir daha gazı kökledi. tamam gidebilirsin dedi.

kaskı taktım hareket edeceğim önümde durdurdukları activanın gazını köklemesin mi sivri zekalı birisi. motor bir zıpladı ileri sağa ekip arabasına doğru bir güzel yattı. kaskın içinde hem gülüyorum hem motoru kaldırmalarına yardım ediyorum.

şimdi sen böyle motordan anlamayan adama ölçüm yapmasını istersen bir de cihaz vermezen yolda yelleniyorsun diye bile ceza yazabilir. adamlar mikrometrelerle ölçüm yapıyorlar bizimkiler parmak hesabı. her türlü itiraz edilebilir. yine de üzmemek lazım ekipleri. işlerini çok iyi yapanlar da var.
    jackonbir, Sepetçioğlu ve speed_dream bunu beğendiler.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Avrupa standartlarında 1/2 (yarım) yükte ve eksozdan 1 metre uzakta 60 dB(A) den fazla olmaması gerekiyor. Susturucu yokken bu değer 115-126 dB civarıdır. Yanlız bu dB değerleri LOGARİTMİK değerlerdir , 60 ile 120 arasındaki fark iki misli değil çok daha fazladır! Parantez içindeki (A) ise belli frekansların ağırlıklı olarak ölçüldüğünü gösterir.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    geçmiş olsun çok sinir bozucu. Peki ne olacak şimdi, motorunuz bağlandı otoparkta orjinal egzozunu geri takmanız mı gerekiyor motoru çıkarabilmek için? Hem haksız yere ceza ye hem bunlarla uğraş dur

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    Allah bunların belalarını versin,resmen kul hakkı yiyorlar...
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

gezgin_33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF-150
    Gecmiş olsun.
    Dostu-Düşmanı ayırdettik ve bıraktık bir ovaya. Dedik ki, gerçekten bilmiş miyiz.
    baktık ki, kime ne etiket yapıştırmışsak doğru çıkmış..

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Şu cihazlardan birisini alıp yanlarına gidip sende var mı sende var mı diye gösterip sallayacaksın. http://www.egerate.com/Desibelmetre.aspx

Madem denetim yaptıracaksın alırsın cihazlardan verirsin ekiplere şaibeye mahal bırakmazsın, para mı yok haydi canım deli gibi vergi toplayan Yunan hükümeti değil herhalde.

Ama devlet ve onu idare eden zihniyet ceberrut olunca, kasımpaşalı tavrıyla devlet idare edilince kabile devleti gibi oluyor, en dandik meselelerde bile devlet alay konusu edilebiliyor.

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    emniyete bilgi edinme kapsamında soralım diyeceğim ellerinde ses ölçüm cihazı var mıdır ? ama bu sefer de anadolu restoran işletmerlerinin topcase yi yasaklatması gibi bir halta sebep olur diye soramıyorum.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı ortadadogulu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emniyete bilgi edinme kapsamında soralım diyeceğim ellerinde ses ölçüm cihazı var mıdır ? ama bu sefer de anadolu restoran işletmerlerinin topcase yi yasaklatması gibi bir halta sebep olur diye soramıyorum.
    Nasıl ki alışveriş yaparken malı tartıp ölçüp alınıp satılıyorsa buna razı olunuyorsa ak toto kara toto belli olacağı için bir sıkıntı olmaz.

Alkolmetre ile yapılan ölçüme kanaat getirildiği gibi bu cihazlarla ölçerlerse mesele kalmaz.

Bu şekilde senin eksozundan çok ses çıkıyor demenin, ben senin tipini beğenmedim demekten bir farkı yok.

Motoru bağlamak yerine, polis bu ölçümü yapsa veya ölçümünden ve denetiminden sorumlu belediye zabıtalarını çağırsa daha mantıklı olmaz mı?

lacivert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R6 - fortyeight
    bu eksoz sesi neye/kime göre çokmuş? bir ölçüm yapmadan direk burada benim sözüm geçer tavrı takınan amir/memurlara uyuz oluyorum ama yapacak pek de bişi yok bu durumla ilgili. Geçmiş olsun.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Ne tür db testleri bunlar? Nerede yapılıyor? Kim istiyor? Yurt dışına çıkmak için isteniyor sanırım....? Değerler kaç olması gerekiyor ve bu yurt dışına çıkmak için gerekli evraklara işletiliyorsa kim/nerede yapıyor bu testleri ? Merak ettim
    #sürenadam

Motosikleti
    Beyler tüvtürkte ölçümü yaptırdım bu gün. Rica ettim yaptılar 79db. Biraz muhabbet ettik böyle bir uygulama var ceza işlemlerini yapmaları için desibel sınırı nedir diye sordum. Motorun üzerinde eksozun db olarak verdiği ses yazar dedi gittik baktık. Birde ne göreyim 98db diyor. Yani standart eksoz 98 db ses üretebiliyor. Bunun üzerinde olduğu taktirde bağlayabilir. Bu db oranı bilinerek ülkeye ihraç ediliyor ve vergileri alınarak trafiğe giriyor bu araç dedi. Peki ne yapabilirim dedim hiç bir şey yapamassın tamamen memurun insiyatifine kalmış bir şey dedi. Eyv dedim ve çıktım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:42 ----------

Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne tür db testleri bunlar? Nerede yapılıyor? Kim istiyor? Yurt dışına çıkmak için isteniyor sanırım....? Değerler kaç olması gerekiyor ve bu yurt dışına çıkmak için gerekli evraklara işletiliyorsa kim/nerede yapıyor bu testleri ? Merak ettim
    Kapıkulede türk sınırından sonra bulgar tarafında bir cihazla ölçtüler. Fakat bir evrak vermediler. Elinde bir cihazla baktı ve devam et dedi. Aradaki yolda biraz gaz açtığımda sanırım sesi duydular. Bende ilk defa gördüm o uygulamayı. Y.Dışı için standart değerler için bir tablo vardı bulabilirsem eklerim. Yurt dışına çıkmak için sadece aracın yeşil pasaportu olması gerekiyor. Onda desibel oranı yazmıyor motorun bilgileri ve sahibinin bilgileri yer alıyor.

Zaten böyle alengirli işler hep beni buluyor. Beni sınırda birde xray e soktular :D Otobusler arabalar sıra beklerken birde ben ufacık motorumla xraye girdim. Hep ilkleri yaşıyorum bu motorla. Allah hayırlara vesile etsin.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Kaç rpm için ölçtüler 98 dB i.
    Gökhan YAŞDAL

Motosikleti
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaç rpm için ölçtüler 98 dB i.
    Motorun üzerinde yazan değer 5500rpm 98db.

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    böyle durumlarda haklı olduğunuzu düşünüyorsanız çıkartın cep telefonunuzu kamera kaydı yapınpolis le yaptığınız bütün konuşma inceleme görüntülerini tutanağıda imzalamayın açın davayı. zaten kamera kaydını görünce biraz çekinir ler sanırım. haklıysanız tabi. hakim lerin çoğu polis leri sevmiyor.

bobora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 2021
    Alıntı rapsy_09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Piyango sana vurmuş.Senin gene iyi imiş.1 hafta önce orjinal egzozu olmasına rağmen 2 tane şirket motorunu bağladılar.Bizim olay şaka gibiydi.Kurye arkadaş ruhsatı almamış çevirmeye girince evrakları götürdü diğer eleman.Onuda bağladılar
    Çok iyiymiş gerçekten

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)