Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kış geliyor MOTORU EVE ÇIKARTACAM Bi yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S1000RR
    İyi bayramlar öncelikle elimde hyosung gt250r var tüm yaz bindik eğlendik güzel kışın binmeyi düşünmüyorum hiç arabam var allaha şükür bekar evinde yaşıyorum odam da yatağımın yanına koyacam motoru ne gibi hazırlıklar yapmalıyım ?

1-Akü yü sök dediler
    2-Benzin depo su %100 dolu mu olmalı mı %100 boş mu olmalı ?
    3-tekerlekler yere değmesin dediler

sizin tavsiyeleriniz nelerdir ne yapayım sizce akıl verirseniz çok sevinirim

zinciri komple sileyim mi? yoksa güzelce yağlayım mı ne yapayım

Tecrübeli arkadaşlar dan yardım bekliyorum hafta da bir evde motoru 3-5 dk çalıştırabilirim

bunu yapmalı mıyım ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar
    aküyü sök çalıştırma
    evde kar kış görmeyecek motor o zaman benzin deposu boş kalsada olur
    dışarıda kalan motosikletin deposu boş kalırsa küf, pas vs olabilir diye doldur deniyor
    "Özgürlük ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir"

roadmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP
    uzun süre yatıracağım zaman akü başını söküyorum ve depomda en az benzini bırakıyorum yıkıyorum temizliyorum zinciri yağlıyorum tenteyle bahçede saçağın altında beni bekliyor mesela şimdi kaldıracağım ve mayıs hazirana kadar bekleyek .
    TECRÜBE GÜZELDİR AMA PAHALLIYA MALOLUR

Motosikleti
    S1000RR
    Zaten müthiş bi özenle yıkayıp motoru eve öyle sokacam aslında kalorifer peteğinin dibinde duracak motor zararı olur mu ?

MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar
    çok yakın durmasın bence
    zaten evin sıcaklığı muhafaza için yeterli olacaktır
    "Özgürlük ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir"

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    işin özü ben hiç bişey yapmadan bırakıyorum... sonra işime gelince marşla bas devam et şekli...
    MkD bunu beğendi.
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    DAELİM S3 ADVANCE 250
    Bence motoru iyice temizle eve sok ama yatağın yanına değilde şöyle güzel bir köşeye koy....dekor gibi....üstüne de dantel falan ser..süslemeler,ışıklar falan yap.......ne bileyim çalıştır kafayı işte

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Binmek daha kolay

Motosikleti
    S1000RR
    Kanka bekar evi tüm odalar dolu eve 2 motosiklet sokacaz salona tv yanına sağ lı sollu koyarız belki güzel olur dantel olayına da sıcak bakıyorum

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    teorik olarak depo tam dolu ya da tam boş, akünün tamamen sökülmüş olması, tekerlerin yere basmaması ve yağın boşaltılması gerekir..
    bende ramazan abi gibi olduğu halde bırakıyorum bineceğim zamanda marşa bas devam.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teorik olarak depo tam dolu ya da tam boş, akünün tamamen sökülmüş olması, tekerlerin yere basmaması ve yağın boşaltılması gerekir..
    bende ramazan abi gibi olduğu halde bırakıyorum bineceğim zamanda marşa bas devam.
    Yağının kesinlikle boşaltılmaması gerekir, hatta silindirin karıncalanmaması için bujiyi söküp silindirin içine biraz yağ doldurup ayak marşına bikaç kere bas diyenler bile var.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kış dediğin altı ay 20 günde bir odanın camını açıp beş dakika çalıştır hiç birşey sökme

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    sezona kadar kullanmayacaksan , ucuz bir yağ alıp yağınıda değiştirmeni öneririm. lastiklerin altına tahta köp,ük vs tarzı birşeyler koyup , betondan gelen soğuku kesebilirsin. Buda lastiklerin sertleşmesini önler
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    Bence sinciri kesinlikle yağsız bırakmamak gerekiyor. Sonra bir kere pas gördümmü bir daha kendine gelemiyor zincirler.

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Merhaba Arkadaşım.

1- İlk önce motorumuzun deposunu fulleriz .

2- Zincirimizi , kontağımızı (wd 40 vs. ) ve yağlanması gereken yerleri yağlar ,boyalı bölgelere koruyucu madde süreriz.

3- Motorun yağını ucuz bir yağla değiştirip bi 10-15 dk çalıştırırız(yeni yağın motorun diğer tüm parçalarına ulaşması için).

4- Daha sonra yakıt musluğunu kapatıp motoru çalıştırarak karbüratördeki benzinin bitmesini bekleriz(karbüratörde kalan benzin zamanla özelliklerini kaybedip buraya zarar vermesin diye).

5- Bujiyi çıkarıp silindirlerin içine wd 40 veya 1 çay kaşığı fazla değil motor yağı ilave ederiz ve daha sonra bujiyi yerine takmadan 2-3 defa marş basarız(silindirin üst bölgesini korumak için).

6- Aküyü sökeriz (Önce eksi sonrada artı kutup başını çıkarırız. Takarkende tam tersi).

7- Egzos soğuduktan sonra; motorun içinin hava alıp korozyona uğramaması için ,egzos çıkışına plastik bir balon takarız.

8- Motoru orta sehpaya alıp tekerin yere gelen kısmına tahta koyarız ve ayda bir tekerin tahtaya temas eden yerini değiştiririz ki düzleşme olmasın (tekerler şişik olsun).

9- Motorun üstünü hava alabilen bir örtüyle örteriz .

*** Motoru kesinlikle haftada bir veya daha uzun bir süre sonra 10-15 dk'lığına çalıştırmayın. Bu motorunuza ve akünüze zarar verecektir. Nedeni ; bu tarz kısa çalıştırmalar motorun içinde nem oluşmasına neden olur ve kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz. Aküye gelince ; çalıştırma kısa olduğu için aküye bir faydası olmaz aksine çalıştırmak için enerji harcadığı için daha güçsüz düşürür .Akünün şarj olması için 3000 devir üstüne çıkmamız ve bunu uzun süre devam ettirmemiz gerekir.

Bende kışın motor kullanmadığım için depoya kaldırırken bunları yapıyorum.Aklıma gelenler bunlar . Tekerin düz bassın
    fz6_fazer, mehmet_gemli, duzunay ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

Motosikleti
    S1000RR
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşım.

1- İlk önce motorumuzun deposunu fulleriz .

2- Zincirimizi , kontağımızı (wd 40 vs. ) ve yağlanması gereken yerleri yağlar ,boyalı bölgelere koruyucu madde süreriz.

3- Motorun yağını ucuz bir yağla değiştirip bi 10-15 dk çalıştırırız(yeni yağın motorun diğer tüm parçalarına ulaşması için).

4- Daha sonra yakıt musluğunu kapatıp motoru çalıştırarak karbüratördeki benzinin bitmesini bekleriz(karbüratörde kalan benzin zamanla özelliklerini kaybedip buraya zarar vermesin diye).

5- Bujiyi çıkarıp silindirlerin içine wd 40 veya 1 çay kaşığı fazla değil motor yağı ilave ederiz ve daha sonra bujiyi yerine takmadan 2-3 defa marş basarız(silindirin üst bölgesini korumak için).

6- Aküyü sökeriz (Önce eksi sonrada artı kutup başını çıkarırız. Takarkende tam tersi).

7- Egzos soğuduktan sonra; motorun içinin hava alıp korozyona uğramaması için ,egzos çıkışına plastik bir balon takarız.

8- Motoru orta sehpaya alıp tekerin yere gelen kısmına tahta koyarız ve ayda bir tekerin tahtaya temas eden yerini değiştiririz ki düzleşme olmasın (tekerler şişik olsun).

9- Motorun üstünü hava alabilen bir örtüyle örteriz .

*** Motoru kesinlikle haftada bir veya daha uzun bir süre sonra 10-15 dk'lığına çalıştırmayın. Bu motorunuza ve akünüze zarar verecektir. Nedeni ; bu tarz kısa çalıştırmalar motorun içinde nem oluşmasına neden olur ve kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz. Aküye gelince ; çalıştırma kısa olduğu için aküye bir faydası olmaz aksine çalıştırmak için enerji harcadığı için daha güçsüz düşürür .Akünün şarj olması için 3000 devir üstüne çıkmamız ve bunu uzun süre devam ettirmemiz gerekir.

Bende kışın motor kullanmadığım için depoya kaldırırken bunları yapıyorum.Aklıma gelenler bunlar . Tekerin düz bassın
    Çok sağol hocam bir bir yapacam tüm dediklerini

GeNç61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hysoung GT 250 R
    yok daha neler eve cıkaracan vede tyatak odana koyacan sen harbi asık mısın yoksa kafamı buluyorsun ) ve petegın yanı diyorsun ) usumesın dıye dıme petek yanı tercıhın motorunu garaj bul oraya koy emın ol evden daha guvenlı olur) indirirken cıkarırken olusa bılecek zararlara karsı korumak için derim) iyi geceler)
    BaNa TaKıL EvDeN aTıL )

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Bu yazılanları gördükten sonra Bidaha söylüyorum,binmek daha kolay...

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı Phoenixs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok sağol hocam bir bir yapacam tüm dediklerini
    Birazcıkta olsa yardımcı olabildiysem sevinirim
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

acemi çaylak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fotoğraflarını bekleriz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)