Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

rodaj surecine uymazsak ne olur ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    Radoj ile açılmış bir çok konu var. arama yaparsan daha detaylı bilgi edinirsin. Rodaj diye birşey yok diyen sevgili arkadaşlarım; bu motosikeltlerin projesini çizen, üreten mühendisler bilmiyorda biz mi daha iyi biliyoruz?
    Mengu16 ve fz6_fazer bunu beğendiler.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Az once kardesimi carsiya biraktim ilk.defa 7 bin deviri gordum motorla hadi hayirlisi bakalim :-) 7 bin de 75 i gordu canavar 4 te .d

salvoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Süper 8 2012
    Rodaj elbette gerekli fakat benim bildiğim ve yaptığım şeyler.
    Ani dur kalk yapmadım, motoru ısıtmadan kesinlikle binmedim,sürekli aynı hızda gitmedim,3 dakka 70 le gittiysem 1 dakka motoru yavas yavas 100 e çıkardım.Benim için mantıklı oldu diye düşünüyorum.Sürekli aynı hız motoru ona alıştırıyo ve o çizgi dışına çıkartmıyo.Kymco Süper 8 kullanan başka biri ışıklarda yanıma geldi ve motorun 80 i geçmediğini söledi rodajı nasıl yaptın dediğimde 60 geçme dediler geçmedim hiç dedi.Yani anlayacağın sabit bişeyde kalma oyna motorunla gaz aç zorlamadan bırak bi süre sonra tekrar gaz aç bırak ;)
    cilala parlat gibi

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Alıntı salvoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj elbette gerekli fakat benim bildiğim ve yaptığım şeyler.
    Ani dur kalk yapmadım, motoru ısıtmadan kesinlikle binmedim,sürekli aynı hızda gitmedim,3 dakka 70 le gittiysem 1 dakka motoru yavas yavas 100 e çıkardım.Benim için mantıklı oldu diye düşünüyorum.Sürekli aynı hız motoru ona alıştırıyo ve o çizgi dışına çıkartmıyo.Kymco Süper 8 kullanan başka biri ışıklarda yanıma geldi ve motorun 80 i geçmediğini söledi rodajı nasıl yaptın dediğimde 60 geçme dediler geçmedim hiç dedi.Yani anlayacağın sabit bişeyde kalma oyna motorunla gaz aç zorlamadan bırak bi süre sonra tekrar gaz aç bırak ;)
    cilala parlat gibi
    arkadaşım dediggin gibi yapacam bundan sonra gerçekten öle 60 la git filan mantıksız şeyler sonra hızlanmak istediginde sorun yaşıyosun yavaştan ısındırmak lazım motoru birde şu anda motorun kaç km de senin ?

Motosikleti
    Kymco Süper 8 2012
    5050 km de . Senin motor hakkında bilemem ama benim motor için yaptıklarım bunlar.Diğer süper 8 kullananlar biri demiş en son 80 görüyo kimisi 100 anca görüyo.benimkinin maşallahı var

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    iyimiş benimde hedefim 130 u rahat görsün fazlasında gözüm 140 yazıyorda tablonda istemiyorum o kadarını 130 uda rahat yapar diye düşünüyorum 150 lık motor sonuçta

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı pckopat001 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyimiş benimde hedefim 130 u rahat görsün fazlasında gözüm 140 yazıyorda tablonda istemiyorum o kadarını 130 uda rahat yapar diye düşünüyorum 150 lık motor sonuçta
    120'yi geçmiyo benim bildiğim o motor

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Hmmm olabilir acilmadan acilmaya fark eder diye.dusunuyorum ama 120 az degilmi ya 150 lik bir motor icin 125likler yapiyor o hizi .s ?

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Alıntı Raphae1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Radoj ile açılmış bir çok konu var. arama yaparsan daha detaylı bilgi edinirsin. Rodaj diye birşey yok diyen sevgili arkadaşlarım; bu motosikeltlerin projesini çizen, üreten mühendisler bilmiyorda biz mi daha iyi biliyoruz?
    Motosikleti ureten muhendisler, kullanma klavuzunu sus olsun diye mi? vermisler, bebegi dusun; once emekliyor sonra ayakta durmaya calisiyor, sonrada kosuyor
    YAMAHA

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    türk lerin en büyük özelliği söylininen şeylere inanması ve adres sorulduğu zaman yerine kadar göstermesiymiş. rodaj la ilgili mühendisler gerekeni söylemiş ama sen buradaki bir kaç kişinin lafına mı bakacaksın.

Motosikleti
    Kymco Süper 8 2012
    Motorunun uzun ömürlü olması için mühendislerin dediğini yap.Fakat benim dediğim ; mesela sürekli 90 la gidiyosun pistonu 90a alıştırıyosun.motor 90a kadar rahat çıkıyo sonrasına zorluyosun hadi be 95 100 diye.Benim dediğim hor kullanma ara ara aç motoru sağır kalmasın ;)

altayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ DOMİNAR 400
    Super 8 arkadasimda var.110 yokuş aşağı yapiyor.rodaj scoter motorlarda çok önemli bir şey. 500km ilk yağ değişimine kadar 50 gecme.1000 km ye kadar 60 la 1500km 70km sonra kafana gore.rodajda en onemli kurallardan bitanesi scooter için kalkarken gazı fazla acmicaksin yavas yavas oksar gibi

Burak_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    rodaj olayı forumda her zaman sıkıntılı bir karın ağrısı halini almıştır, alacaktır, alıyor, alabilir nasıl sağlıklı olacağını düşünüyorsan öyle kullan, böyle her kafadan bir ses, aklın karışır huzursuz olur motosikletinin keyfini çıkartamazsın
    Gitmek istediğinde gitmezsen geç kalmış olursun...

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Off valla dogru kafam allah bullah 500 e kadar normal gidecem sonasinda basacam acimicam oyle gozukuyor herkese tskler arkadaslar...

kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    İİİİİzzzzzzzzzzzzeeeeeeeeeeeeeeeettttttttttttttttt ttt
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

puser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GT250 & GT650
    ...rodaj kurallarına uyunuz, uymayanları uyarınız...

yarın, öbürgün satarken yeni sahibine bu durumu ileteceksen istediğin gibi sür.
    Seko bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Kitapçıktaki bilgiler süs olsun diye konulmamıştır.
    En son kullandığım çinli scooter 24.000'de idi ve motoru saat gibiydi,rodajı düzgün yapılmıştı.
    Düzgün yapılan rodajın ilerleyen kmlerde avantajını yaşarsın.
    Satmak istediğin zamanda için rahat bir şekilde satarsın..

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı salvoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorunun uzun ömürlü olması için mühendislerin dediğini yap.Fakat benim dediğim ; mesela sürekli 90 la gidiyosun pistonu 90a alıştırıyosun.motor 90a kadar rahat çıkıyo sonrasına zorluyosun hadi be 95 100 diye.Benim dediğim hor kullanma ara ara aç motoru sağır kalmasın ;)
    Bu yazılanın teknik olarak hiçbir açıklaması yoktur. Evet belli bir hız geçilmemişse, o hızda motor içerisinde oluşan kuvvetlere göre motor tolerans boşlukları genişlemiştir ve bunun fazlası için hala sıkışık olabilirler. Ancak bu hiçbir zaman bu sürati geçemeyeceği anlamına gelmez. Rodaj döneminden sonra motorun sınırları (devir limiti aşılmadan) zorlanırsa zamanla motor açılacaktır. Biz motosiklet yarışçısı olmadığımıza göre bunun için de acele etmeye gerek yoktur. Kendiliğinden açılır o... Ben kendi kullandığım motordan biliyorum, rodajı 2500 km'de falan tam olarak bitmişti. Şimdi canavar gibi gidiyor.

Devir saatine dikkat edilmesi hususunda yazdıklarım sanıyorum hiç okunmuyor ki hala 130 - 140 km/saat hız muhabbetleri yapılıyor. O hızda motor kaç devirde gidiyor acaba ?

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo
    Arkadaşlar gayet güzel açıklamışlar. Rodaj motor parçalarının birbirine alışması için gerekli olan kullanım süresidir. Şimdi en kötü ihtimali değerlendirelim.
    Eğer dip gaz verip hiç umrumda değil hor kullanayım dersen motor ilerde gözle görülür bir şekilde performanstan düşecektir. Bu performans düşüşü sadece motor kaynaklı değil debriyaj gibi aktarım organlarınında gün geçtikçe verimsizleşmesinden kaynaklanacaktır. Özellikle segman ve gömlek normalden fazla aşınacaktır.Hatta kalitesiz standart buji sanayi tabiriyle tırnak açma bile yapabilir ateşlemede tam yanmamalar meydana gelir. Ayrıca euro3 standartı motorların egzoslarında katalizör olması sebebiyle yüksek basınçlı egzos gazı katalizörün ömrünü kısaltacak ilerleyen yıllarda içinin boşalmasına neden olacaktır. Bu durum ayrıca conta yakma hararet yapma krank kesme veya kırma gibi olaylarada neden olmuştur.
    Yukarıda anlattıklarım rodajın R sine bile dikkat etmeden motoru zorlayan kişilerde açıkça görülür.

Kullanım kılavuzuna gelince biraz gerçekçi olalım motorunuzu aldığınızda talimatları izleyip harfiyen uygulacayığınız bir trafik akışı yok mümkün değil. İlk 100km yi tamamladıktan sonra yer yer (sollamalarda veya zorunlu kaldığınız durumlarda) 5000d/dk yı geçebilirsiniz okadar umursamayın.

Şöyle insanlarda gördüm özellikle scooter sürücüleri bi anda gaz açıp 60km/h çıkıp sonra sabit gidiyorlar bu yanlış. Rodaj döneminde bilhassa soğuk havalarda motorunuzu çalıştırdınız stop etti bir daha çalıştırıp gaz verili şekilde ısıtmaya kalkmayın motoru aşındırırsınız. Eğer bir arıza söz konusu değilse bırakın stop etsin tekrar çalıştırın kendisi ısınsın en azından 30 saniye rölantide çalışsın sonra yola çıkın. Bu anlattığım rodaj talimatlarından bence daha önemli en çok ihmal edilen noktalardan biri.

Rodajda veya değil 150cc bir motorla 120km/h geçmek her açıdan zararlı ve tehlikelidir. Çünkü aldığınız motorun tasarımı aerodinamiği tekniği buna izin veriyorsa siz artı pay bırakılan güvenlik katsayısını kullanıyorsunuzdur. Bu artı pay ancak geçici rejimlere dayanabilir. Bu pay ekonomik çinli motorlarda daha azdır. Türkiye piyasasında kullanıcılar sağolsun markanın kalitesini sadece bu güvenlik katsayılarını test ederek belirler. Bunu açıkça görmek mümkündür. "abi bws al taş gibi çukur mukur dinlemiyor 2 kişi bile bastınmı gidiyor zırt diye kalkıyor diyen arkadaş 125cc bir motordan standartları dışında beklentiye girmiş olup bunlarında kısmen karşılandığını görüp evet bu motor kaliteli diyor. Ben böyle insanlara ayrıyetten kızıyorum. Bir motosiklet yanında verilen kitapçığındaki değerlere sadık kalıp kalmadığı ile kıyaslanmalı bu tür testlerle değil.

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Arkadaslar bu kadar yorundan sonra devir muhabnetinde hemfikiriz tamam 5000 7000 ihtiyaca gore kullanilabilir simdi kafama takilan bu.sabah calistirma olayi calistirip birakuyorum sonuyor gaz vermedikce.surekli sonuyor mecvur veriyorum bnde gazi .s

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)