Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Enjeksiyonlu motor vurdurulur mu?

Katılımcı sayısı
53. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Vurdur, vurdur, hiç bişeycik olmaz...

22 41.51%
  • Aman deyim! Vurmayın, vurdurmayın...

11 20.75%
  • Ben bilmem, şurdaki bayım bilir...

20 37.74%
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Enjeksiyonlu Motoru Vurdurursan Ne Olur ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Arkadaşlar başlık yeterince açık. Birkeresinde enjeksiyonlu motoru vurdurarak çalışmanın zararlı olabileceğini duymuştum. Tam araştıramadım. Biz de enjeksiyonlu motorları vurdurursak ne olur ne olmaz diye bir soralım dedik.

Var mı bu konuda bir bilgisi, tecrübesi olan ??

(Bir de anket ekledim, yazmak istemeyen tıklasın diye)
    #sürenadam

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Motor çalışmayınca mecbur vurdurcan aga yapcak bişey yok yani
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar başlık yeterince açık. Birkeresinde enjeksiyonlu motoru vurdurarak çalışmanın zararlı olabileceğini duymuştum. Tam araştıramadım. Biz de enjeksiyonlu motorları vurdurursak ne olur ne olmaz diye bir soralım dedik.

Var mı bu konuda bir bilgisi, tecrübesi olan ??

(Bir de anket ekledim, yazmak istemeyen tıklasın diye)
    Ben mecbur vurdurdum marş basmayınca motoru toplamda 2 kez, yusuf yusuf oldum ama doğruya doğru. Pek doğru değil enjeksiyonlu motorda vurdurmak, beyni yakan çok var öyle.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Akün tamamen bitmemişse çalışma ihtimali vardır . Fakat yüksek ihtimal çalışmayacağı gibi vurdurma sonrası katalizörü söküp çöpe atmanız gerekebilir. (çalışsada çalışmasada)
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

iguven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 MT-09 Tracer Race Blue :)
    Altın elbiseli adamın bir programında anlatıyordu motorların nasıl vurdurulacağı ve o da enjeksiyonlu motorlar vurdurulmaz falan diyordu. Hangi bölüm şimdi bilemedim.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    benim sattığım 250 MR de vurdurma ile çalışıyordu.

o da enjeksiyonlu idi ama vurduruluyordu.

heralde bunlar da iki nesil var veya da ucuz-dandikler, pahalı-kaliteliler. eski nesil gibim bişii olaiblir.

altın elbiseli kişi diyordu, enjeksiyonlular vurdurulmaz diye.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Biz eskiden enjeksiyonlu arabaları vurduruyoduk marş motoru kömürü bitince akü zayıflayınca falan, hiç bişey olmazdı. Motosikletin arabadan ne farkı var adamlar elbet düşünmüştür olağandışı durumları, marştan çalışmazsa vurduracan elbet.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Bir defa Fazer'ın farları açık unutup aküyü bitirdiydim. Vurdurdum, çalıştı, birşeyler bozulmadı. Ama tekrar yapmamak için elden geleni yaptım Sakat iş, ECU'yu yakarsak 2 bin lira masraf çıkartır. Acil durum olmadıkça takviye kablosu kullanmak daha doğru.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    birşey olmaz çalışır. vurdurulduğu için beyin yandığını hiç duymadım

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    daha önce vurduran varsa yazsın, bilelim.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    yani bizim toyotanın aküsü bittiğinde biz istediğimiz akünün stokta olmayışı dolayısıyla 10 gün akü bekledik 10 günde vurdurduk. hatta sistem yapmışlar arabada elektrik olmadığı zaman vurdursanda çalışmıyor; 12v4ah aküyü çakmaklıktan takardık kontak açardık öyle vurdururduk hiçbir sorun yaşamadık.

motorla arabanı motor yapısı hemen hemen aynı olduğuna göre bir sorun olmayacağını düşünüyorum. zaten vurdurmanın motora öyle ahım şahım zararı yoktur debiryaj balatası alır hasarı dişli alır. motor vurdurulunca elektrik üretir, üretilen elektrik bobine gider ve ateşlemeye dönüşür motor çalışır olay bundan ibaret.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Vurdurma olayının içeriğini az çok biliyorum. Bilemediğim şey enjeksiyon kısmına ve beyine nasıl etki ettiği...

Sonuçta Motor çalışırken benzine ihtiyaç duyuyor malum. Bunu vurdurma esnasında karbüratörden (tahminim) vakumlayarak bir şekilde çekebiliyoruz ve karbüratör beyne değil gaz teline bağlı olarak çalışıyor.

Enjeksiyonda bu olay nasıl cereyan ediyor onu sormak istemiştim. Beyin yada Enjeksiyon ünitesi vurdurma esnasında nasıl bir duruma maruz kalıyor ?

@aytaçaksel yorumları okumuyorsun sanırım ?
    #sürenadam

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    enjeksiyonla beyinin farkı enjeksiyon elektrikli, benzin gönderebilmesi için elektriğe ihtiyaç duyar ve kendi üzerinden geçen benzine karşılık vereceği havayı kendi ayarlar. karbüratörde hava oranı gaz teline göredir, enjeksiyonda giden benzine göre;

sorunun cevabı vurdurulduğunda motor ilk tur döndüğüne bir elektrik üretir, bu elektriğin çok az bir kısmı enjeksiyon için yeterlidir ve hemen yakıtı gönderir. bazı modellerde mesala toyota yaris enjeksiyon sadece direk aküden gelen elektriği kullanmak ister ve vurdurularak çalışması çok zordur, çektirmeniz gerekir.

ancak motora bir zararı olduğunu sanmıyorum; çünkü benzinin bitmesiyle hemen hemen aynı mantık. benzin bitince motor ömrü kısalmaz sadece motor o an çalışmayı durdurur.
    beyin konusundada hiçbir fikrim yok ancak neden yanacağı konusunu anlamadım. beyinin yanması için çok fazla elektriğin beyine gitmesi gerekir, bu durumu kontrol edern bir regülatör var. marş motorundan çıkan elektrik hiçbir surretle regulatörden geçmeden bir yere ulaşamaz. regülatörde giden elektriğin en fazla 14.4 v olmasını koşullandırır.
    kısaca vurdurulmada bir zarar göremiyorum; şu şekilde bir diyalog var.

güçlü motorlar vurdurarak çalıştırmada çok gaz verdiğimiz için elimizden fırlayıp gidebilir. ona dikkat etmek lazım. mümkünse az gaz vererek ve kesinlikle ikinci bir kişi ile olmalı. bir kişi motorun üstünde olmalı ki gaz takılma gibi olası durumlarda motora hakim olunabilsin.

ThE_Unforgiven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı olsun çamurdan olsun...
    Vurdurmanın hiçbir araçta beyne zararı olmaz. Bugüne kadarvurdurularak çalıştırılan hiçbir aracın ( motor veya araba ) beyni yandığı literatüre geçmemiştir. Eğer biraz motorlar hakkında ( içtenyanmalı) bilginiz var ise bunun teknik olarak mümkün olmadığını bilirsiniz.

Beyin nasıl yanar ? Beynin yanması için aşırı akım verilmesi veya sürekli kısa devre durumu sözkonusu olmalıdır. Ayrıca vurdurmanın tam tersi beyin akü takviyesi durumunda yanma riski vardır. ( 14 v üzerine çıkıldığında )

Vurdurmanın zararı ise şudur siz motorun krank ına marş ile hareket verirken makine yükte değildir ve birbirine bağlı parçalar zorlanmaz. Arabalarda triger kopma ihtimali veya sente atlatma ihtimali vardır. Motorda ise kayış değil zincir tahriği vardır. Vurdurmada yük bindirmesi olduğundna bu ekipmanlar zarar görebilir.

Bir arkadaşımız katalizör olayından bahsetmiş bu parçayada zarar verme olasılığı vardır vurdurmada.
    Biri Beni Durdursun !!!!!

kingcüneyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    er 5 i vurdurarak çalıştırmıştık garajdan saldık aşağıya ama vites 2 den yukarı geçmedi kitlemiş gibi oldu
    Rx 115 Mavi (2004) Rx 135 King Yeşil (2002), Rx 135 King Yeşil-Siyah (2003) Ford Fiesta Flair Bordo (2000) Ford Fiesta Ghia Gri (2000) Peugeot 206 Xt Gümüş Gri (2005) Ybr Esd Siyah 125 (2012) Ford Fiesta (2006) Ford Fiesta (2009) Yamaha R6 (2013 ) Vınn Vınnn

2move - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    600rr ı belki 20 kere vurdurmuştum.. hİÇ sıkıntı olmadı. sonrada gittim akü aldım
    YA İSTİKLAL ,YA ÖLÜM ! ! !

Alemin kralı çarşı , herkeze karşı

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Çok mecbur kalmayınca vurdurmamanızı tavsiye ederim,eğer mecbur kalmışsak ve motor çalışmıyorsa asla ısrar etmemek gerekiyor,Yeni bir aküye vereceğiniz para vurdurmadan doğacak zarardan kat be kat ucuz olacaktır.
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

cihangir151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax
    kontağı açar açmaz chek işlemi bitmeden marşa basıp çalıştırmak ne kadar zarar veriyorsa vurdurmak da o kadar zarar verir. tabi bu sadece elektronik kısmıdır. enjeksiyonlu araçlarda bildiğiniz üzere hava sensörleri alınan hava miktarını okur ve ona göre enjeksiyonlar yakıt püskürtür. bu hava okuma sensörleri enerjiye ihtiyaç duyduğundan burada enerjiyi nereden aldığı önem kazanır. eğer yalnızca ecu vasıtasıyla aküden alıyorsa işiniz zor demektir ama alternatörün ürettiği enerjiden faydalanabiliyorsa ve şansınız var ise araç vurdurarak çalışabilir. bu akünüz olmasa da yanan farlarınız gibi bir mevzudur, tabi daha karmaşığı. mekanik olarak ise ağır kompresyonun ısınmamış mekanik parça ve egzantrik zincirine bindireceği yük kadardır. bu da en az ısınmamış aracın zorlanması kadar zarar verebilir. son olarak ayak marşı olan enjeksiyonlu motorunuzu vurdurma ile rahat çalıştırabilirsiniz.

avciceyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA-CBF 1000
    eğer akün tamamen bitmediyse binebze olabilir eğer tamamen bittiyse barkın beyinde dediği gibi dğil yokuşta vurdurmak ağrı dağından salsan vurdulmaz çünkü yakıt püskürtmeli olduğu için bi elektrik enerjisine ihityaç duymakta
    he bu arada enjeksiyonsuz motoru vurdurmaya gelirsek eyvallah vurdurursun ama öyle hiç bir şey olmaz demeyin buji kesme ihtimali de var
    HONDA
    CBF 150-CBF 500-CBF 1000

puser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GT250 & GT650
    vaktiyle çok araştırmıştım. konu hakkında aklımda kalanlar şu şekilde;

Enjeksiyonlu motosikletlerde akünün enerjisi azalmışsa aracı çalıştırmayı denememek gerekir. nedeni, aküden delen düşük akım aracın beynine ve diğer hassas elektroniklerine zarar verebilir.

Ayrıca bu durumdaki araç için vurdurma yöntemini denememek gerekir. nedeni zayıf durumdaki aküden gelen yetersiz enerji ve vurdurmanın ilk anlarında oluşacak düzensiz zayıf akımın yine aynı etkiye neden olabilmesidir.

Peki başka bir akü ile aktarma yöntemi ile çalıştırmayı denemeli mi? aktarma bağlantılarını yaptığınızda iki akünün içerdiği enerji birleşeceğinden motosikletinizin kaldırabileceği amper değerinin üzerinde bir güç oluşabilir ve yine hassas elektronikler hasar görebilir. özellikle bu aktarma işlemi için çok daha yüksek ampere sahip olan otomobil aküleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Vurdurulan enjeksiyonlu araç illa bozulur mu? hayır, sadece önemli miktarda risk almış olursunuz.

En doğru tercih aküyü çıkartıp dolu yeni bir akü takmak veya eskisini saatlerce bekleyip güzelce dolduğundan, ölmediğinden emin olup sonra tekrar kullanmaktır.

Akümün enerjisi azaldı, hiçbir çıkış yolum yok, dağ başındayım, ne yapmalıyım? yapacak bir şey yok mecburen vurdurma yöntemini deneyeceksiniz : )

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)