Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBF 150 ESKİ - YENİ KASA FARKLILIKLARI NELERDİR?

Motovento
    REKLAM ALANI
    sereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 Burgman 400 Siyah
    Alttaki 1485 sayfalı başlıkta Eski - Yeni kasa farklılıkları yazıyordur muhakkak.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ligi-1485.html

Arayış içindeyken, 2. elde fiat farklılıkları dikkatimi çekti, derli toplu bir başlık, kısıtlı aramamda bulamadım, varsa link verirseniz sevinirim.
    Kaç yılına kadar eski kasa deniyor,
    Eski - Yeni kasa üretim yerleri neresi?
    Kasa, grenaj, ... nereleri farklı?
    Her ikisinin de rahatsız edici veya önemsenmeyen kronik sorunları var mı?
    Yakıtları farklı mı?
    Güçleri, son hızları, ebatları, dayanıklıkları, ... farklı mı?
    Devir saati dikkate değer bir unsur mu?
    Üretilen aksesuarlar her ikisine de uyuyor mu, farklı mı?
    Parayı pek önemsemezsek hangisini tercih ederdiniz? Neden?
    .......
    ....
    .
    salcano_7946 bunu beğendi.
    Sezai Rahmi YILDIRIM / Düzce / 1959 / T.Öğretmen

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    bir fark yok.

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    2011 ve sonrası devir saati ve egsoz susturucusu haricinde
    Eski kasa 2011 öncesi normal bir 150 cc commuter
    Ama 2011 ve sonrası Böyle cıvv cıvv ses çıkıyor Yer uçağı Böyle uzay gemisi Hatta yer uçağı değil Ufo , 150cc yazdığına bakma aslında 1500cc 299+ Görüyor Böyle kutsal ruh kamikaze
    Dememi bekliyorsun ama demicem
    2 Side tamamen aynı herşeyi bire bir uyumlu Bunu cbf 150 başlığında da sorabilirdin bence Orada daha olumlu cevaplar alırdın
    salcano_7946 bunu beğendi.
    Sado

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Eki kasa ve yeni kasaya sıfır km sahip oldum, kendimce yazayım.

1-Depo üstü grenajların stickerları farklı.

2-Karbratör yapısı farklı, enjeksiyon değil, ama yakıtları aynı,

3-Jikle yarı otomatik yapılmış, eski kasalardaki gibi jikleyi çekince gaz kolunu tutman gerekmiyor, aynı anda devirde 2500-3000 devir seviyelerine çıkıyor.

4-Eksozun altında bi şişkinlik var, neyin nesidir bilmiyorum, susturucu desen, eski kasa ile sesleride aynı.

5-Devir saati var vites göstergesi yok, vites göstergesi olmadan kullanmaya alışmış biri için bence çok güzel, ben devir saatli olanını tercih ederdim. Max Tork olan
    5250 devri ve motordan max güç elde ettiğin 7000 devri bilerek kullanmak aslında oldukça keyifli ve verimli.

6-Ön far, gösterge paneli aydınlatması, arka kırımızı lamba, eski kasalarda enerjisini alternatörden alırdı, yani kontajı açtığında yanmaz, marşa bastığında çalışırlardı, rölantide titreşimli ve sönük yanarlarken, normal kullanım devrinde max. seviyede yanarlardı. Bu yeni kasalarda iyileştirilmiş, bahsettiğim aydınlatmalar kontağı açtığında direk yanıyor ve far aydınlatması kötü olarak bilinen cbf 150 nin far aydınlatmasının bi nebze iyeleşmesine sebep olmuş, bahsettiğim aydınlatmalar enerjisini direk aküden alıyor.

7-Eski kasaların orjinal ön zincir dişlisi 42 t dir, yeni kasalara 43 t takmışlar, aslında pek te iyi yapmamışlar, ben ve bi çok arkadaş ön dişlilerini 42 t yaptılar, 42 t çok daha verimli oluyor.

8-Kağıt üzerinde sayısal değerler düşünüldüğünde, teknik özellikler, hiç karşılaştırmadım ama çok ufak sayısal değerlerin farklı olduğundan bahsaediliyordu, ama kullanımda hissettiğin gidiş, son hız ve güç eski kasalarla aynı.

9-Eski kasalarda sağ elde kırımızı stop düğmesi vardı, yeni kasalarda yok ve o kısım boş bırakılmış.

10- Yeni kasalarda kronik olarak gaz kesme problemi ile bazı arkadaşlar karşılaştı, ama sonra bu soruna çözüm bulundu.

11- Yağ eksiltme kroniği vardır. Ama hepsi eksiltmez, bu tamamen sıfır alırsan şansına kalmış, 2. el alıpta bunu sorgularsan ve güvendiğin biri sana yağ yakmadığını söylerse ne mutlu, yağ yakmayan bi cbf in olabilir. Ama sıfır bayiden alınan bi cbf in kullanım ömrü boyunca yağ eksiltme ihtimali var. Ama sorun değil, yağ takviyeli kullanman mümkün. Mesela ben

12- Sinyal camları eski kasaların sarıdır, yeni kasalarda beyaz yapılmış, sanki biraz daha çekici olmuş.

11-2011 model ve sonrası yeni kasa olarak geçiyor. Güç ve dayanıklılıkları aynı, tüm aksesuarlar her iki kasayada uyar.

Yeni kasa yeni kasadır, ben olsam yeni kasa alırdım.

Haricen ayrıntı sormak istersen, cbf 150 ile ilgili, daha farklı konularla ilgili..
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...m-basligi.html
    başlığı altına yazabilirsin.
    dusunurken, sereye ve blueway2 bunu beğendiler.

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    ne varsa eskilerde var 2010 modelleri en sorunsuzu dıye biliyorum

banalazim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbf 150
    2011 model eski kasa cbf kullanıyorum tank gibi mübarek.

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    yeni kasaların hava filtreleri farklı..egsozdaki şişlik katalitik konverter oluyor.
    farcob bunu beğendi.

sereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 Burgman 400 Siyah
    Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler.

ethemm76; Çok ayrıntılı karşılaştırma yazınız saygı duyulacak bir arşiv niteliğinde. Sorduklarımın haricindeki kısımlara da değinmeniz, asdece bana değil, bir çok kişide etkin rol oynayacak sanırım. Çok yakında enjeksiyonlusu da çıkar muhakkak diye beklemek akıllıca mı bilinmez ama, parayı önemsemezsek demek ki yeni kasa tercih edeceğiz.

Nerede üretildiklerine dair bir bilgi sahibi olan var mı?
    Sezai Rahmi YILDIRIM / Düzce / 1959 / T.Öğretmen

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni kasaların hava filtreleri farklı..egsozdaki şişlik katalitik konverter oluyor.
    Ben 1,5 senedir yeni kasa olan cbf ime, yetkili servis noktalarına uzak olduğumdan dolayı kargo ile yetkili servislerden sarf malzemelerimi alıyorum, hava filtresi, buji vb. Şimdiye kadar uzaktan satın aldığım hiç bi servisin yedek parça satış sorumlusu bana telefonda (Abi motorun yeni kasamı, eski kasamı?) diye sormadı. Ve kargo ile satın aldığım tüm hava filtrelerini sorunsuzca takıp, sıkıntısız kullanabiliyorum. Bu bağlamda yeni kasa ve eski kasanın filtrelerinin farklı olduğunu düşünmüyorum. Ha, fark varsa da demek ki fark varsa iki farklı kasanın farklı olan iki filtresini bi diğer kasada kullanmaya demek ki bi engel yok. Piyasada yan sanayi hava filtreleri var. Boy olarak aşağı yukarı 1-2 mm kadar büyük, fitre yuvasına zor oturuyor, orj fitre ile üst üste koyup karşılaştırdım. Yani bastırman falan gerekiyor. Tek böyle bi farklı filtre var, yan sanayi olan yani fitre yuvasına zor sığan, orjinal ebatı aynen taklit edilememiş olan.

Yetkili servislerde 11-12 tl orj hava filtresi. Bu filtreler xxx internet sitelerinde veya işletmelerde 5-7 tl civarında. Almanızı tavisiye etmem. Hem yuvaya zor oturuyor, en önemlisi hava geçirme özelliği zayıf, çekişi düşürüyor,bu konuda da orj. taklitte başarılı olamamışlar, motorunu devamlı kullanan iyi bi özlemci mutlaka anlayabilir. Yani yan sanayi hava filtresine kesinlikle hayır.

eralpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet, kamp, bilgisayar
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eki kasa ve yeni kasaya sıfır km sahip oldum, kendimce yazayım.

1-Depo üstü grenajların stickerları farklı.

2-Karbratör yapısı farklı, enjeksiyon değil, ama yakıtları aynı,

3-Jikle yarı otomatik yapılmış, eski kasalardaki gibi jikleyi çekince gaz kolunu tutman gerekmiyor, aynı anda devirde 2500-3000 devir seviyelerine çıkıyor.

4-Eksozun altında bi şişkinlik var, neyin nesidir bilmiyorum, susturucu desen, eski kasa ile sesleride aynı.

5-Devir saati var vites göstergesi yok, vites göstergesi olmadan kullanmaya alışmış biri için bence çok güzel, ben devir saatli olanını tercih ederdim. Max Tork olan
    5250 devri ve motordan max güç elde ettiğin 7000 devri bilerek kullanmak aslında oldukça keyifli ve verimli.

6-Ön far, gösterge paneli aydınlatması, arka kırımızı lamba, eski kasalarda enerjisini alternatörden alırdı, yani kontajı açtığında yanmaz, marşa bastığında çalışırlardı, rölantide titreşimli ve sönük yanarlarken, normal kullanım devrinde max. seviyede yanarlardı. Bu yeni kasalarda iyileştirilmiş, bahsettiğim aydınlatmalar kontağı açtığında direk yanıyor ve far aydınlatması kötü olarak bilinen cbf 150 nin far aydınlatmasının bi nebze iyeleşmesine sebep olmuş, bahsettiğim aydınlatmalar enerjisini direk aküden alıyor.

7-Eski kasaların orjinal ön zincir dişlisi 42 t dir, yeni kasalara 43 t takmışlar, aslında pek te iyi yapmamışlar, ben ve bi çok arkadaş ön dişlilerini 42 t yaptılar, 42 t çok daha verimli oluyor.

8-Kağıt üzerinde sayısal değerler düşünüldüğünde, teknik özellikler, hiç karşılaştırmadım ama çok ufak sayısal değerlerin farklı olduğundan bahsaediliyordu, ama kullanımda hissettiğin gidiş, son hız ve güç eski kasalarla aynı.

9-Eski kasalarda sağ elde kırımızı stop düğmesi vardı, yeni kasalarda yok ve o kısım boş bırakılmış.

10- Yeni kasalarda kronik olarak gaz kesme problemi ile bazı arkadaşlar karşılaştı, ama sonra bu soruna çözüm bulundu.

11- Yağ eksiltme kroniği vardır. Ama hepsi eksiltmez, bu tamamen sıfır alırsan şansına kalmış, 2. el alıpta bunu sorgularsan ve güvendiğin biri sana yağ yakmadığını söylerse ne mutlu, yağ yakmayan bi cbf in olabilir. Ama sıfır bayiden alınan bi cbf in kullanım ömrü boyunca yağ eksiltme ihtimali var. Ama sorun değil, yağ takviyeli kullanman mümkün. Mesela ben

12- Sinyal camları eski kasaların sarıdır, yeni kasalarda beyaz yapılmış, sanki biraz daha çekici olmuş.

11-2011 model ve sonrası yeni kasa olarak geçiyor. Güç ve dayanıklılıkları aynı, tüm aksesuarlar her iki kasayada uyar.

Yeni kasa yeni kasadır, ben olsam yeni kasa alırdım.

Haricen ayrıntı sormak istersen, cbf 150 ile ilgili, daha farklı konularla ilgili..
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...m-basligi.html
    başlığı altına yazabilirsin.
    Ön disli 42t olamaz. On disliler 14 ile 17t arasinda olabilir. 42t olan arka dislidir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)