Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Servis Bakımı 4000km

Motovento
    REKLAM ALANI
    glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar Merhaba,
    Vespa scooter'ımı servise sokucam 4000km bakımı yapılması üzere,
    fakat markanın önerdiği yağ yerine kendi alacağım yağı kullanmak istiyorum!
    2 adet marka arasında karar veremedim!
    Motul Scooter Power 4T (5W40) %100 sentetik
    Ipone Scoot4 (5W40) %10 sentetik
    Hangi markayı kullansam acaba? Çok kararsız kaldım her ikisinide merak ediyorum...
    Bu arada 4000km'de şanzıman yağınıda değiştirmek istiyorum, Ipone Trans Scoot SAE 80W90 yağ kullanmayı düşünüyorum?
    Not: Vespa User Manual'e göre soruyorum. Tavsiye edilen kodlar bu şekilde.
    İlgilenirseniz çok sevinirim, Saygılar-Sevgiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Kardeşim Motulun ipone yağdan biraz daha iyi olduğunu duymuştum Ama iponede kaliteli bir marka.
    Araştırmalarıma göre sıralama şu şekilde diyebiliriz :

1-Motul
    2-İpone
    3-Castrol
    4-.....

Kazasız belasız sürüşler dilerim
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

motulun şanzıman ve difransiyel yağını bulamadım 80w90 olanı...
    şanzıman ve motor yağı hepsi aynı olmasını tercih ediyorum bu yüzden ipone daha uygun geliyor...
    fakat Motulunda çok iyi olduğunu biliyorum.
    cesur509 bunu beğendi.

http://www.motobakkal.com/?urun-6268...OTOR-YAGI.html mesela bu var? Ben cbr125ımde kullanmayı dusunuyorum

rapidhacker5, seçeneklerimin arasında zaten Motul'da var fakat sizin belirttiğiniz yağ benim Vespa'ya göre değil...
    Vespa'nın önerdiği yağ 5W40 değerinde ve benim amacımda çok kaliteli ve performansını arttırabilecek en iyi yağı kullanmak...
    yani 2 yağ arasında kararsız kaldım, en iyisi ikisindende alıp denemek...

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    http://www.scootermanuals.us/manuals...0Catalogue.pdf
    http://www.scootermanuals.us/manuals...p%20Manual.pdf

Scooter için dünyadaki en kaliteli yağ : http://www.amsoil.com/storefront/aso.aspx

Tüm değerlerini birebir karşılıyor, viscozity olarak ufak bir sıkıntı var gibi fakat yüksek ısılara ulaşan scooter motorları için 100 derecedeki 14.8 mm2/s tartışmasız muhteşem olduğunu gösteriyor!

Bulabilirsen bence Amsoilden şaşma, bende araştırma sürecimde Amsoilin bir türlü motosikletime uygun olan standartlarda olanını bulamamıştım ve Motul 5100 10W30 aldım, çok çok çok memnunum

Bence bulabilirsen Amsoil:

Veya Motul :

Bu iki markada motosikletinin seriliği, sesi, yakıt sarfiyatı, motorun sıcaklığı... ... sayamıyacağım birçok konuda övgülerle dolu dünya çapındaki hemen her forumda !

Kullanım kılavuzundaki standartlar ile "birebir" örtüşen modelini bulabilirsen, bende bir Motul kullanıcısı olarak tavsiye ederim gözün kapalı alabilirsin

Ipone da motosiklet yağı üretiminde çok kaliteli, alanın pişman olmayacağı işler yapıyor. Ama bence diğer markalardan sonra gelir tecrube bakımından.
    glock bunu beğendi.
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Bende aynı fikirdeyim bilgi ve ilginiz için teşekkür ederim.
    Motul ilk tercihim tabiki, fakat şanzıman yağı olarak 80W90 ölçülerde yağ bulamadım (Motul'da) ama Ipone'da var.
    takım olsaydı iyi olurdu...
    diğer büyük motosikletimde de Motul 300V 15W50 kullanıyordum hatta açılmamış 4lt.'lik bidon yağ var Vespa'ya ağır gelir tabi...

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı glock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...en iyisi ikisindende alıp denemek...
    Ferdinandd'ın dediklerine katılıyorum. Zaten motul'un en iyi yağ olarak kabul edilmesi çok bilindik birşey. Reklamar sayesinde değil de genelde bunu kullanıcılar söylüyor.

Amsoil'i de çok övüyorlar. Heryerde çok met ediyorlar. Ya amerikan malı olduğu için iyi reklam yapıyor yada gerçekten iyi yağ. Fakat yanılmıyorsam TR de motuldan bile daha az yaygın galiba.

Bir de servis senin istediğin yağı koyacak mı? Ben benim servisimi ikna edemedim, adamlar doğal olarak kabul etmiyorlar. O açıdan şuan motorumda Castrol araba yağı var. En kısa sürede değiştircem.

Bir de şanzıman sonuçta ayrı çalışıyorsa çok kafana takma, takım olmasalar da olur hani

Ama en güzeli dediğin gibi, deneyip görmek
    glock bunu beğendi.
    #sürenadam

takım olmaları birazda benim takıntı oluşumdan kaynaklanıyor fakat dediğin gibi ayrı ayrı olsalarda olur.
    Servise istediğim yağı koydurturum herhalde sorun olmaz diye düşünüyorum.
    F4'de 300V Motul 15W50 çok iyi oluyordu gerçekten! ve 300V 15W50 dediğim yağ Aprilia RSV4'ün tavsiye ettiği MOTO GP'de kullandığı yağ...
    Neyse ben yinede MOTUL alacağım.

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de servis senin istediğin yağı koyacak mı? Ben benim servisimi ikna edemedim, adamlar doğal olarak kabul etmiyorlar. O açıdan şuan motorumda Castrol araba yağı var. En kısa sürede değiştircem.
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de şanzıman sonuçta ayrı çalışıyorsa çok kafana takma, takım olmasalar da olur hani
    Bu durumda bende yağ araştırırken, PCX düşünen bi arkadaşım dayanamayıp "yeter artık servisten gelirsin, boşaltırız castrol P1 scooter 10W40 ı ben biriktirirm gerekirse" demişti

Daha motosikleti yokken yağ birikimi yapmayı göze aldı, takıntılı olmak nelere sebep Bu tür konularda takıntı bendede var 3 kuruşluk farklar çok şey değiştiriyor bence periyodik bakımlarda

Mantıklıda gelmişti hani, buda bi çözüm olabilir servisin söz dinlememesi halinde

Aynı marka olmaması halinde bencede hiçbir sıkıntı olmaz
    glock bunu beğendi.
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Motul çok iyi bi yağ.Ipone da öyle.Ama bunun daha çok kalite standartı ile alakası var.Yurtdışındaki bi castrol yağ ile Türkiye'dekinin kalitesi aynı olmayabiliyo.Galiba yağın arkasında bi ibare varmış bunu gösteren.ben çok iyi bilmediğim için kabaca anlatıyorum.GKN motorda gökhan abi söylemişti bunu.ve buna karşılık mesela motul ün castrolden daha iyi olduğunu söyledi Türkiye'de.Motul ün son kalite olan yağı kullanılıyomuş Türkiye'de
    glock ve ferdinandd bunu beğendiler.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha motosikleti yokken yağ birikimi yapmayı göze aldı, takıntılı olmak nelere sebep Bu tür konularda takıntı bendede var 3 kuruşluk farklar çok şey değiştiriyor bence periyodik bakımlarda
    Garajda 4x1 litre Mobil full sentetik 15w-50 yağ duruyor... Servisten geldim, yağ değiştircem
    #sürenadam

Syanur, Bende F4'ü verdim... Garajda 4lt açılmamış Motul yağı hatıra olarak saklayacağım
    300V 15W50 Motul, Vespa için fazla gelir değil mi? Uyumsuzluk açısından soruyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)