Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mal motorcular buraya :)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Kuba Strike 150 - Loading
    Benimde dün bir mallığım oldu. İlk kez sahip olduğum bir motosikletin yağını kendim değiştirmeye karar verdim. Yağ ve yağ filtresi almıştım. Motorun yağını boşalttıktan sonra sıra yağ filtresini çıkarmaya gelmişti. Yağ filtresinden yağ aktığını görünce, motor yağını boşalttığım kabı, filtrenin altına getirdim. Sonra filtre kapağının somunlarını çıkarırken 1 tane somun içine düştü. Bu yetmezmiş gibi filtreyi çıkarınca filtrenin içindeki yay da düştü kabın içine. Kaşıkla somun ve yayı bulmaya çalıştım kapkara kapın içinde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Alıntı Rheago adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde dün bir mallığım oldu. İlk kez sahip olduğum bir motosikletin yağını kendim değiştirmeye karar verdim. Yağ ve yağ filtresi almıştım. Motorun yağını boşalttıktan sonra sıra yağ filtresini çıkarmaya gelmişti. Yağ filtresinden yağ aktığını görünce, motor yağını boşalttığım kabı, filtrenin altına getirdim. Sonra filtre kapağının somunlarını çıkarırken 1 tane somun içine düştü. Bu yetmezmiş gibi filtreyi çıkarınca filtrenin içindeki yay da düştü kabın içine. Kaşıkla somun ve yayı bulmaya çalıştım kapkara kapın içinde.
    Bu tip durumlarda tapa alüminyum degilse bir miknatis yardimiyla çikarabilirsin. Ki çok büyük bir
    ihtimalle çeliktir . Yay ise çelikten başka bir şey olma ihtimali olamaz.
    bursevi

Motosikleti
    Bn125
    2gün önce yolda giderken aradan geçip gideyim dedim. Geçerken gidon biraz geniş ayna park halindeki transite değdi. Dedim böyle gideyim işimi hallettikten sonra bunu da hallederim. Motora bindim dedim iki dk da hallederim daha beter ettim elle düzeltilmez bir hal aldı. Yanımda alet edevat da yok inat ettim yapcam diye salak gibi yan ayaklığa alıp kaskı seleye koydum başladım uğraşmaya. Az daha zorlayınca baktım bir ses geldi. Kask yerde vizör çıkmış ve birkaç saniye sonra bir devrilme sesi. Şükür koruma demiri var motora bir şey olmadı ama vizör kırıldı ve şu an türkiyede yok. Ayın 20sinden sonra gelecekmiş, anlayacağınız gecenin 11inde 200tl kendime kitledim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:31 ----------

Bu arada kask yere düştüğünde işlevini yitirmemiştir dimi? Benim bildiğim kadarıyla kaza esnasında yani takılmış haldeyken yere çarpma durumunda işlevini yitiriyor. Doğru mudur? İnşallah doğrudur😢

3.kez motor kullanışım felandı cup motor ile rampaya doğru vites 2 ile ilerliyordum rampanın ortasına devir düştü motor çekmemeye başladı haliyle vites 1 e düşürdüm ancak gazı köklememle motosikletin tekere kalkması bir oldu :D Allahtan ayaklarımın üzerine indimde motoru tutabildim. Yoksa bi passat sahibi olucaktık. Yada adam masrafları karşılamamı istediğinde anahtarı bırakıp gidicektik :D

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    10 senedir scooter suren birisi olarak arka yerine ön frene abanıp yere yapışmak sayılıyor mu?

Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2gün önce yolda giderken aradan geçip gideyim dedim. Geçerken gidon biraz geniş ayna park halindeki transite değdi. Dedim böyle gideyim işimi hallettikten sonra bunu da hallederim. Motora bindim dedim iki dk da hallederim daha beter ettim elle düzeltilmez bir hal aldı. Yanımda alet edevat da yok inat ettim yapcam diye salak gibi yan ayaklığa alıp kaskı seleye koydum başladım uğraşmaya. Az daha zorlayınca baktım bir ses geldi. Kask yerde vizör çıkmış ve birkaç saniye sonra bir devrilme sesi. Şükür koruma demiri var motora bir şey olmadı ama vizör kırıldı ve şu an türkiyede yok. Ayın 20sinden sonra gelecekmiş, anlayacağınız gecenin 11inde 200tl kendime kitledim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:31 ----------

Bu arada kask yere düştüğünde işlevini yitirmemiştir dimi? Benim bildiğim kadarıyla kaza esnasında yani takılmış haldeyken yere çarpma durumunda işlevini yitiriyor. Doğru mudur? İnşallah doğrudur��
    kasktan kaska degisir.
    fiber bir kask ise kaskta olusacak hasar kaskin geneline yayiliyor, zaten olayi bu. gözle de pek görulecek degil bu tur hasarlar.
    kaza aninda, kaskin olayi bu zaten, bir defa isini yapar ama tam yapar.

termoplastik, yani damacana kasklar ise kolay kolay catlamaz, deforma olmaz, ama kaza aninda top gibi seker.

dusmeden dusmeye de fark olacagi icin, fiber bir kask ise, imkan dahilinde degismeli, termoplastik ise yine kullanir belki.

Motosikleti
    MT25 2016

Bu arada kask yere düştüğünde işlevini yitirmemiştir dimi? Benim bildiğim kadarıyla kaza esnasında yani takılmış haldeyken yere çarpma durumunda işlevini yitiriyor. Doğru mudur? İnşallah doğrudur��
    bel hizasından düşmeyle çok bir şey olmaz. çok fazla düşürmediğin sürece sorun yaşamazsın. çok çok düşük bir ihtimal kılcal çatlaklar oluşmuş olabilir, onu bilme şansın yok maalesef.

@uzunyoladami malzemeye göre güvenlik artıp azalmıyor benim gözlemime göre. çok iyi notlar almış, ece sertifikalı termoplastik kasklar var. fiber vs. daha çok işin hafiflik yönüne devreye giriyor.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Şimdi konu cidden hortladı :D kimsenin dahli olmadan :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:51 ----------

Yeni mesajların içinde göründü konu :D

Motosikleti
    Bn125
    Motoru disk kilidini çıkarmadan marşa bastım. Sonucunda şükür bir masraf olmadı servisine direkt gidip baktırdım ama sorun olmadığını duyana dek içim içimi yemişti. Siz siz olun aceleniz de olsa o kilidi çıkarıp gidin motorun boşta olduğunu bilip basmıştım fakat meğersem aslında tam değilmiş sadece göstergeye boşta gözükmüş.

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende cub un yağını değiştirecektim yağ tapası yerine onun yanında öyle bi somun daha var onu söktüm aman allahım içinden yay fırladı olduğu gibi taktım allahtan çalıştı yoksa nanay yani iş yerinden nasıl tamirciye götürecektim en yakın tamirci 8 km yakın
    O yay olmasa da gider o ama yavaş sürmen gerek
    Zincir gergi yayı o

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Ben de yağı değiştirirken tapanın pulunu takmayı unutmuştum. Tapayı söküp parmağımla deliği tıkayıp tek elle pulu yerleştirmeye çalıştım çok zor oldu benim için. Kuma düştü tek elle temizlemeye çalışıyorum vs. En son hallettim.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Motoru disk kilidini çıkarmadan marşa bastım. Sonucunda şükür bir masraf olmadı servisine direkt gidip baktırdım ama sorun olmadığını duyana dek içim içimi yemişti. Siz siz olun aceleniz de olsa o kilidi çıkarıp gidin motorun boşta olduğunu bilip basmıştım fakat meğersem aslında tam değilmiş sadece göstergeye boşta gözükmüş.
    Bunun için disk kilidini taktığımda gidona yeşil ip doluyorum. Aceleyle falan unutursam diye. Disk kilinidi çıkarım o ipi ona dolayıp koyacağım yere koyuyorum. Böylece bi sakatlık çıkması engelleniyor.
    ALİCEM bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Geçen hafta arkadaşlarımla biraz yol yapalım diye üçüncü köprüye doğru sürdük. İstanbul'un en güzel manzaralarından birinde durduk. Motosiklet tiplerimiz de farklı bir super sport, bir naked bir de cruiser. Manzara zaten çok iyi. Motosikletleri de yan yana park edince hadi dedik bir fotoğraf çekelim. Ben de inince disk kilidini takmıştım nasılsa burada duracağız, bir yere yürür otururuz diye.

Motosikletlerin açısını beğenmedim, gittim yarım metre ileri alayım elimle iterek diye. 10cm ileri almamla çat sesinin gelmesi bir oldu zaten. Pahalı ama güzel bir fotoğraf oldu. Bir haftadır çatlak çamurlukla geziyorum. Bir ara söküp plastik kaynak+deneysel çalışmalar yapacağım ama evde 2 tane havyadan başka malzeme yok bu işe uygun. Biraz alışveriş yapmam lazım.

PLatooN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya T-19 150- CBF 150 - TVS RTR 200 V4
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce motorumun yağını değiştirirken, geçen yaz başıma gelen bir olayı hatırladım

Apartmanın cillop gibi zeminli bahçesinde yağ tapasını takmayı unutarak 1 litre yağı kartere dökmeye başlamıştım. Olayı farkedesiye kadar yağın yarısından fazlasını boca etmiştim bile.

O an nasıl bir rezilliktir sormayın gitsin, anlatamam yane

E şimdi bunu yazarken aklıma başka bir şey daha geldi....

3-4 sene önce buzlu hafif rampa aşağı, buzda giden usta sürücü olarak, dur bakalım nasıl kayacak diye (kendimize güveniyoruz ya) arka frene dokunmamla motosiklet yol ortasında hızlı bir şekilde fırıldak gibi dönmüş ve beni şiddetle sırt üstü yere çarpmıştı. Bütün kemiklerimin o an birbirine geçişinin verdiği acıyı hala unutamam.

Sizi dinliyoruz üstadlar
    adam bunu 9 sene önce ve gece saat 02 de yazmış az önce yağ değiştirirken demiş abi ne içiyorsan bizede ver :D

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir mallık da şirket arabasıyla yapmıştım. Müşteri ziyaretine gittiğim bir gün müşteriyle muhabbeti fazla abartmıştım. Sonrasında çıktım, arabama bineceğim, anahtarın kumandası şirket arabasının kapısını açmadı. Ben de her Türk gibi kapıyı zorladım. Yandaki cafeden bir adam çıktı "N'aapıyon birader?" gibi birşeyler söyledi, ben de kibarca "Sana ne ulan birader, arabamı açmaya çalışıyorum" dedim. O da daha nazik bir ses tonuyla "plakaya bak denyo, ne ara senin oldu bu araba?" gibi birşey söyledi.Hakikaten plakaya bir baktım, farklı plaka Utançtan kıpkırmızı oldum. Meğer orada park yasağı varmış, saatler önce arabamı çekmişler, ruhum duymamış. Aynı yere de benim arabanın aynı model ve renginde başka bir araba park yapmış.
    Benzerini motosikletle yaptim. Forza 250'yi yeni almisim, 1000km olmak uzere rodaj bakimina DRD Hasanpasa'ya goturdum, dediler kapinin onune birak. Uzaktan kumandasini teslim edip, tam karsidaki esnaf lokantasinda yemek yiyeyim dedim. Yemek sonrasi gittim scooteri teslim almaya, odemeyi yaptim kumandayi teslim aldim, teknisyen arkadas scooter kapida dedi, ciktim. Havaliyiz ya bastim kumandaya, yesil isigi gordum scootera dogru ilerledim. Bastim anahtar butonuna hareket yok, isik yok, ceviriyorum cevrilmiyor. Arkamdan biri geldi "yardimci olabilir miyim? dedi. Baktim adamin elinde de kumanda var. Adam bana bakti ben adama, o an karisikligi anladim ozur diledim filan ama rezillik. Meger benim scooterla yanyana koymuslar adamin scooterini

Honda benim gibi mallar icin uzaktan kumandaya ekstra bir dugme koyuyor, dugmeye basinca scooter dortlu flasor yakin 3-5 sn icin, boylece baskasinin scooterina ellemiyorsunuz.

(Simdi biri gelip diyecek kendini begenmislik yapiyorsun, scooterin teknik ozelliginden bahsedip. Burada dikkat edilmesi gereken benim malligim ve malligimi onleyebilecek teknoloji varken onu dahi kullanmama malligim.)
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Küçükken babamın cruiser motosikletini devirmiştim küçüğüm işte üstüne falan oturmuştum motosiklet devrildi gitti. Mallığıma gelicek olursam gta oyun serilerinde gördüğüm motosikleti seleden kaldırmaktı ve mal gibi kaldırdım sonuç seleyi elime aldım sonra birşey yokmuş gibi takıp koşarak kaçmıştım. Bundan bir iki sene önce sattım o motosikleti tabi seleyi tamir ettimde sattım iyimi ettim kötümü ettim orası tartışılır motosiklet bu arada jinlun 250 di ama tertemizdi satarken kmsi 15-20k arasındaydı tam hatırlamıyorum dahada düşük olabilir sattım diye mallık etmişde olabilirim onu sattıkdan sonra 50cc lik scooter aldım bu satmayıda kısmet böyleymiş diyorum :DD.

Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı Volkan Serezli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde 150 zc nin egzosu pas içinde kaldı.Herneyse sökmek için babamla beraber bunu çimlere yatırdık söktük egzosu :D Boyadık taktım tekrardan marşa basıyorum çalışmıyor.
    Benzin yere yatırdığımda çimlere dökülmüş gram kokusunuda almadım o an yorgunluktan heralde.3gün motor durdu bahçede en son bir daha baktığımda anladım benzin olmadığını.Hemde depo fulldü gitti bütün benzin
    Vay be 10 yıl geçmiş nerede ise..

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Sizlerin anlattıkları yanında benimki çok basit kaçacak ama geziyorum eski motorumla, manzaraya karşı bir yere gittim kenara çektim durdum, manzarayı seyrediyorum falan, bir ineyim sigara içeyim dedim, indim falan her neyse sanıyorum ki ayaklık açık, saldım motoru bırakmamla üstüme doğru devrilmesi bir oldu tabi. O zamanlarda yeni aldım sayılırdı motoru acemiyim ilk motorum, yerden kaldırmaya çalışıyorum yok kalkmıyor, geçen eden de yok etrafta derken en son bir şekil kaldırıp kimse görmeden devam etmiştim yoluma.

Kaza yapmış olanlara büyük geçmiş olsun.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Sene 1993 yada 94..
    O zamana kadar 3-4 tane puch maxi alıp satmıştım. Arkadan tutsan kalkamaz öyle bişey.
    Sonra bir puch monza aldım iki vitesli.. aynı bokun laciverti ama en azından ikinvitesli ve arkadan tutanı sürükleyebiliyor..
    Neyse bu tecrübe üzerine dediğim yılalrda 1990 model alman üretim MZ251 aldim.
    Puch yanında ferrari tabi..

O tııın tıınn sesi halen kulaklarımda.
    Neyse MZ ile akşam okul çıkışında yeğenleri karşılayacağim. Benim okul biteli çook oldu ama onlar daha bitirmedi..
    Yolun kıyısında bekliyorum asfaltın kenarı tabi toz toprak..
    Karşidan yeğenler görundüler..
    Beni görünce vaaaw diye hızlandılar..
    Bende hava atacağım puch sonrası..
    Taktım birinci vitese.. gaz ver bırak ver bırak..motor 6-7 binlerde bağirıyor..
    Tam yanıma yaklaştılar ki debriyajı pat diye bıraktım..
    Motor bir yandan toz toprak yüzünden patinaj çekiyor bir yandan tekere kalktı tek teker gidiyor..yeğenlerin yanindan tek tekerde geçtim. Ama motorun egzoz gazınq benimki de karıştı tabi ancak kargaşada belli olmadı.. ;)
    Yeğenler geri dondü falan oww vawww bu ne lan nas hareket filan. Tabi olm mz bu ne sandınız diyorum ama halen nefes aldığım yer ağzım burnum değil..
    O hareket son hareketimdir. Bir daha hamgi motosiklet olursa olsun denemedim.
    maktama ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sene 1993 yada 94..
    O zamana kadar 3-4 tane puch maxi alıp satmıştım. Arkadan tutsan kalkamaz öyle bişey.
    Sonra bir puch monza aldım iki vitesli.. aynı bokun laciverti ama en azından ikinvitesli ve arkadan tutanı sürükleyebiliyor..
    Neyse bu tecrübe üzerine dediğim yılalrda 1990 model alman üretim MZ251 aldim.
    Puch yanında ferrari tabi..

O tııın tıınn sesi halen kulaklarımda.
    Neyse MZ ile akşam okul çıkışında yeğenleri karşılayacağim. Benim okul biteli çook oldu ama onlar daha bitirmedi..
    Yolun kıyısında bekliyorum asfaltın kenarı tabi toz toprak..
    Karşidan yeğenler görundüler..
    Beni görünce vaaaw diye hızlandılar..
    Bende hava atacağım puch sonrası..
    Taktım birinci vitese.. gaz ver bırak ver bırak..motor 6-7 binlerde bağirıyor..
    Tam yanıma yaklaştılar ki debriyajı pat diye bıraktım..
    Motor bir yandan toz toprak yüzünden patinaj çekiyor bir yandan tekere kalktı tek teker gidiyor..yeğenlerin yanindan tek tekerde geçtim. Ama motorun egzoz gazınq benimki de karıştı tabi ancak kargaşada belli olmadı.. ;)
    Yeğenler geri dondü falan oww vawww bu ne lan nas hareket filan. Tabi olm mz bu ne sandınız diyorum ama halen nefes aldığım yer ağzım burnum değil..
    O hareket son hareketimdir. Bir daha hamgi motosiklet olursa olsun denemedim.
    Koptum yaaa

Ben de yazayım da safım belli olsun
    Sene 2014, ilk motorum pulsar. Ankara Ankamall'a gittim motorla, disk kilidini de taktım ön diske, korumaları vs çıkartıp girdim içeri. İşim bitti çıktım, motorun yanına gittim, normalde belirli bir sırayla giyinme ve motor işlerini yaparım, o sırayı alışkanlık yapılınca unutmuyorum. Ancak araya başka bir motorcuyla muhabbet girdi, unuttum disk kilidini ön tekerde(hatırlatma kablom yoktu, halen yok :D ). Muhabbet bitince attım vitese verdim gazı, motor bi 10 cm ileri gitti, disk kilidi fren kaliperine gelince öne yığıldı, sonra geri doğru yaylandı, ağırlık da sola yöneldi. Ben de tüm bunları beklemediğimden motorla birlikte yattım yana: ileri-geri ve yana düşüş Adam yanıma geldi "birşeyin var mı diye, ben gülüyorum yerde kendi halime

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)