Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Noter Satış İşlemleri 2012 Güncel Bilgi

Motovento
    REKLAM ALANI
    sky_forever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran SCUB 150
    Arkadaşlar öncelikle söylemeliyim 2,5 saattir internet olsun bu forum olsun araştırıyorum ama genelde ESKİ bilgiler mevcut.

Kısaca özetlemek istiyorum. Motoran marka 150 Scub Modeli olan Scooter'ımı satmak istiyorum.Yarın bir müşteri ile konuşucaz büyük ihtimalde alacak.Ben fiyat olarak 2000 dedim bir anda sordular çünkü ağzımdan öyle çıktı ki 8300 kmdeki bir motor için iyi fiyat verdim sanırım

Şimdi sormak istediklerim/bildiklerim şu şekilde..

Aslında herkes notere gidin orda çıkar herşey demiş ama amaç zaten herşeyi BİLEREK gidebilmek.O yüzden lütfen 2012 YILI İÇERİSİNDE SATIŞ YAPMIŞ ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSA Bu topicteki bilgiler GÜNCEL VE DOĞRU OLUP HERKESİN İŞİNE YARAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM!

1.SANIRIM VERGİ borcu,Trafik Cezası,Zorunlu Trafik Sigortası bunlar eğer bitmiş veya varsa, SATAN KİŞİ TARAFINDAN ÖDENMEDEN işlem başlamıyor.
    2.SANIRIM Muayene süresi bitmiş olsa dahi SAtış işleminde ENGEL teşkil etmiyor ama sorumluluk ALAN kişiye geçiyor
    3.SANIRIM SATAN kişi 1 maddeyi zaten komple ödüyor, ve geri kalan noterdeki tek bir evrak dışında yine geri kalan masraflarıda ödüyor(O evraklar ve NET ÜCRETLERİ GÜNCEL olarak NEdir?)
    4.SATAN kişi olarak parayı ne zaman almak gerekir?Yani diyelim benim cebimde para yok ve motorun borcu var(vergi,trafik sigortası gibi) ve noterde de ücreti aldın mı sorusuna aldım diye cevap veriyorsak nasıl ayarlanacak bu işlem?
    5.Dİyelim bu aşamalarıda geçtik işlem bitti fakat benim yine tam anlayamadığım ALAN kişinin tescili üzerine alması varmış?Bu tam olarak nedir?

Biraz karışık oldu ama elimden geldiğince anlatmaya çalıştım aklıma takılanları..Dediğim gibi lütfen GÜNCEL SATIŞ YAPMIŞ arkadaşlar yorum yazıp ADIM ADIM neler yapmamız gerektiğini anlatırsa hemde müşteriyle ilk konuşma anından itibaren çok sevinirim..

Hem motoru satmayı hemde işlemleri öğrenmiş olurum.Hemde bu topic benim gibi motorunu satmak isteyenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini göstermiş olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    skrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Merlin S 150
    Herhangi bir borcu varsa satış yapamazsın. Artık herşey online.
    Tüm borçlar ödendikten sonra satan tarafından.Alıcı sadece noter harcı ve tescil belgesi parasını öder( 80 trl civarı).
    İstersen alıcı ile anlaş. Arkadaş bunun borcu var. Onları ödemem lazım sen önceden ver parayı gel birlikte ödeyelim.
    Sonra rahat rahat satışı yapalım.Sen noterden satışı yaptıktan sonra, seninle iligli bir ilgisi kalmıyor motorun.
    Alıcı 30 gün içinde trafik şubeden adına tescil edilmiş evrağı alıp yoluna devam edecek.
    "Adım, Admin..."

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1- zorunlu trafik sigortası bitmişse bir cezası borcu yok onu biliyorum diğerlerini bilmiyorum yanıltmak istemem
    2- bildiğin doğru muayenesi bitik de olsa satış yapılıyor yükümlülük alan kişiye geçiyor (faiz işliyor tabi ne kadar süredir muayenesiz ise)
    3- noterde sadece 88tl noter masrafı var o kadar başka masraf çıkmıyor, fiyat güncel!
    4- bunu anlamadım açlıktan kafa basmadı
    5- tescili üzerine alması diye bişey yok, sadece noterde satış yapılır noter geçici ruhsat verir o kadar, sonra gider zorunlu trafik sigortasını yaptırır ve trafikten ruhsat çıkartır çıkartmasa da olur kargoyla adrese gelir ruhsat şahsen ben öyle yaptım
    Ninja

bpk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben daha geçen hafta Cuma günü motorumu sattım dostum . Temmuz bandrolü yatırılmamış motorun dedi noter . Sordum başka borcu var mı diye yok deyince alacak arkadaşla atladık gitik vergi dairesine . Orda teslim aldım parayı o parayla ödedim 46 lira . Sonra notere geri geldik . Satış işlemi gerçekleşti . Noter soruyor alacak verecek kaldı mı parayı aldınız mı diye aldım diyorsunuz işlem gerçekleşiyor . Hepsi bu kadar . Size bir kağıt veriyor satış yaptığınıza dair . Eğer plaka değişikliği olmayacak ise ruhsatta isim yazan kısma noter alıcının satış belgesini zımpalıyor ve işleminiz gerçekleşmiş oluyor . Satış öncesi masraflar genellikle alıcıya aittir fakat konuşsanız iyi edersiniz orada bir karışıklık çıkmasın . Sanırım yeterlidir başka sorularınız varsa cevaplayabilirim Satış içinde hayırlısı olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:17 ----------

Söylemeyi unuttum satıştan sonra sizde alıcı arkadaşla gidip trafik sigortanızı iptal ettirin . Paranızı geri veriyorlar . Tabi ki şöyle eğer kartla ödeme yaptıysanız kartınıza yansıyor nakit ise nakit para geliyor . Muayene kesinlikle satışa engel değil yükümlülük el değiştiriyor sadece .
    Mustafa Kemal ATATÜRK .

*/ AHm3T /* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha BW's 100
    Bende yaklaşık 1 ay önce mondial marka motorumu sattım, onu sattıktan bir gün sonra da yamaha bws motorumu aldım. yani hem alış hem satış işlemini başarıyla gerçekleştirdik. ben motorumu satarken borç-harç çıkmadı, direkt verdim satışı, alıcı noter masrafını ödedi (88 lira olması lazım. küsüratını tam hatırlamıyorum) Sonra ertesi gün satışını aldığım motorunda borçları 1 gün önceden ödenmişti eski sahibi tarafından. pırıl pırıl bir şekilde alıp, satıcıya ve notere ücreti ödedim, basıp geldim.
    Bi de motor almadan önce mutlaka plakayı sahibinden alıp , turkiye.gov.tr adresinden sorgulatın. hacizli çıkabiliyor bazı motorlar (başıma geldi), boşa heveslenmeyin. ayrıca zaten hacizli motorun da satışını veremez satıcı. kendinin de haberi yokmuş hacizli olduğundan. saygılar
    Motosiklet aşktır !
    Yarın olmayacak gibi kullanırsan, yarın olmaz. !

c90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 500R 2014 HONDA
    plakada haciz bile olsa noter satışı yapmaz
    borç ve ipotek online oldu artık
    KASKINI TAK ki DOSTLUĞUMUZ UZUN OLSUN
    Taşları Bağlamışlar , Köpekler Serbest
    Eşkiya Düze İnmiş , Yiğitler Derdest

sky_forever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran SCUB 150
    çok teşekkür ederim arkadaşlar ya inşallah yarın fiyatta falanda anlaşıp motorumu satabilirim sorunsuzca.. siteden zorda olsa baktım iki tane vergi borcu 78 lira dışında birşeyi gözükmüyor motorun.
    zorunlu trafik sigortasının süresi geçmiş yaptırmayacağım nasılsa alan kişi yapacak onu..
    Muayene süresi dolmuş eevet onuda alan kişi artık yaptıracak yükümlülük ona geçiyormuş..
    Eh 88 lirayıda o veriyomuş..

Tekrar teşekkür ederim herkese

Motosikleti
    İki teker olsun da..
    Arkadaşlar yasım genç oldugundan motosiklet ile ilgili pek deneyimim ve bilgim yok, bu vergi aylık mı dönem dönem mi ?
    [B][COLOR="#000000"]Motorcuya kız verilmez
    Motorcuyla arkadaş olunmaz
    Motorcuyla yola çıkılmaz[/COLOR][/B]

bpk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şubat ve Temmuz dönemlerinde ödeniyor bildiğim kadarı ile . Ben 46 lira ödemiştim .
    Mustafa Kemal ATATÜRK .

skrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Merlin S 150
    Ocak ve Temmuz ayı içerisind olmak suretiyle 2 Taksittir.
    Aracın yaşına ve motor gücüne göre de fiyatlar değişir...
    "Adım, Admin..."

Motosikleti
    İki teker olsun da..
    Tesekkürler
    [B][COLOR="#000000"]Motorcuya kız verilmez
    Motorcuyla arkadaş olunmaz
    Motorcuyla yola çıkılmaz[/COLOR][/B]

thebalatt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık bir motorum yok
    Muaynesi geçmiş ise satış onaylanmıyor. 2015 günceldir.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler