Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motorda alkol promil sınırı

Motovento
    REKLAM ALANI
    capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Bu alkol kontrolü olayı çok yanlış. Aslında bunun adı güvenli sürüş kontrolü olarak değişip, yöntemi de refleks ve uyku testi olmalı. Adam alkolsüz tamam ama yorgunluktan ya da uykusuzluktan neler oluyor. İşin özü alkolde falan değil, refleksini ölçsünler tamamsa tamam, değilse çek kenara.
    cece89, cenkito, tunahanist ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    2014 Trafik cezaları
    Yazan ayavuz
    Trafik cezalarıHer yıl düzenli olarak değiştirilen trafik cezaları tutarları 2014 yılında da değiştirilerek yayımlanmıştır. Yaklaşık % 4 civarında bir artışla yeni cezalar belirlenmiştir. Araç kullanan bir çok araç sahibi bu cezalara genelde serzenişte bulunurlar. Artışlara itiraz ederler. Ama özellikle alkollü ve uyuşturucu madde ile araç kullanan sürücüler para cezalarından çok yaptırımları göz önünde bulundurmaları gerekir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48.maddesi artık şöyle: “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.” denilmiştir.
    Alkollü olarak araç kullanan sürücülerle ilgili, hususi otomobil sürücüleri 0,50 promilin üzerinde, diğer tüm araç sürücüleri için ise 0,20 promilin üstünde araç kullandığında, alkollü araç kullanmaktan işlem yapılır. Yeni düzenleme ile trafik görevlilerince alkol ölçümünde teknik cihazlar kullanılmasının sürücü tarafından kabul edilmemesi ( alkol metreye üflenilmemesi) halinde görevliler tarafından tutanak tanzim edilerek, 2.078 Türk Lirası Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenir, sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınarak araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilir.
    Yapılan tespit sonucunda 1,00 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen araç sürücülerine ayrıca Türk Ceza Kanunun 179 uncu maddesinin 3 üncü ( alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır) maddesinden işlem yapılarak adli mercilere sevk edilir. Türk Ceza Kanunun 179 uncu maddesi ise Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç kullanan sürücüler hakkında Kanunun 48 inci maddesinin 8 inci fıkrasına göre trafik görevlilerince 3741 Türk Lirası Trafik İdari Para Cezası uygulanarak sürücü belgesi 5 yıl süreyle geri alınır.
    Yani sürücüler artık çok dikkatli davranmaları gerekir. Maddi yaptırımın yanında hapis cezalarını da göz önüne almalıdırlar.

Alkollü araç kullanma cezası
    · Madde 48/5, belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanmak
    · Kimlere uygulanacak: sürücülere
    · Ceza tutarı ne kadar:1. defasında 727 TL, erken ödeme 545,25 TL
    · 2. Defasında 911 TL, erken ödeme 683,25 TL
    · 3 ve 3ten fazlasında 1.462 TL (en az 6 ay) peşin 1.096,50 TL
    · Ceza puanı: 20
    · Belgenin geri alınma durumu: Geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defada 6 ay, 2. defada 2 yıl, 3 ve 3′ten fazlasında 5 yıl (3 ve 3 ten fazla olması durumunda mahkemece)
    · Sürücüler araç kullanmaktan men edilir.
    · Açıklama: Sürücülerden 2. defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir, 3 ve 3′ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar, bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade edilir.
    · Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve Karayolları Trafik Kanununa istinaden (48 inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur. 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında TCK 179 maddesinden işlem yapılır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası
    · Madde 36-a Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek
    · Kimlere Uygulanacak: Kullananlara ve kullandıranlara
    · Ceza Tutarı Ne kadar: 1.462 TL, erken ödeme 1.096,50 TL
    · Açıklama: Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse ayrıca trafik zabıtasınca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.
    Araçta telefonla konuşma cezası
    · Madde 73, araçları kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak
    · Kimlere uygulanacak: Sürücülere ve uymayanlara
    · Ceza tutarı ne kadar: 80 TL erken ödeme 60 TL
    · Ceza Puanı:10

Kırmızı ışıkta geçme trafik cezası
    · Madde 47/1-b, Kırmızı ışık Kuralına uymamak
    · Kimlere Uygulanacak: Sürücülere
    · Ceza Tutarı Ne Kadar:172 TL, erken ödeme 129 TL
    · Ceza Puanı: 20

Emniyet kemerini bağlamama cezası
    · Madde 78/1-a emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak,
    · Kimlere uygulanacak: sürücülere ve uymayanlara
    · Ceza tutarı ne kadar: 80 TL, erken ödeme 60,00 TL
    · Ceza puanı: 15
    Muayenesiz araç kullanma cezası
    · Madde 34 araçların muayene süresini geçirmek
    · Kimlere uygulanacak: Sürücülere
    · Ceza tutarı ne kadar: 80 TL, erken ödeme 60,00 TL
    · Ceza puanı: 10
    · Trafikten men: Araçlar
    Hız sınırı aşma cezası % 10′dan – % 30′a kadar
    · Madde 51/2-a hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak
    · Kimlere uygulanacak: Sürücülere
    · Ceza tutarı ne kadar: 172 TL erken ödeme 129 TL
    · Ceza puanı : 10

Hız sınırı aşma cezası % 30′dan fazla
    · Madde 51/2-b, hız sınırlarını % 30’dan fazla kadar aşmak
    · Kimlere uygulanacak: sürücülere
    · Ceza tutarı ne kadar: 356 TL, erken ödeme 267 TL
    · Ceza puanı : 15
    · Belgenin geri alınma durumu: geriye dönük 1 yıl içerisinde 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile
    · Açıklama: Sürücü belgesi geri alınanların süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.

bu konuyu çok merak ediyordum son zamanlar başlığı gördüm hepsini okudum ama bir tane konuyla bilgi verici yorum yok niye biz hiç birşey bilmeden boş konuşan bir toplumuz ya . keşke ilk başta yapacağımı en son yapmasaydım
    çağın, cenkito, cool113 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

ssates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V strom
    diğer tüm araç sürücüleri için ise 0,20 promilin üstünde araç kullandığında, alkollü araç kullanmaktan işlem yapılır.

Bisiklette sanırım bu yasa kapsamına giriyor

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Alıntı ssates adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    diğer tüm araç sürücüleri için ise 0,20 promilin üstünde araç kullandığında, alkollü araç kullanmaktan işlem yapılır.

Bisiklette sanırım bu yasa kapsamına giriyor
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19588901.asp

Dikkat etmekte fayda var
    çağın bunu beğendi.
    Bilge değil sadece ahmaklar her şeyi bilir.

çağın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşte en mantıklı ve doğru yorum bu olmuş.
    İsteyen içer,içmez. İçtiysen eğer kendi kullandığın bir taşıta binmeyeceksin.
    Bunun cezası, sevabı olmaz. Birde konuyu başka yöne çekmesek.

Çok basit bir yöntemi var bu promil işinin, motor yada başka bir taşıt kullanıyorsan içme promilde, poliste, başka şeylerde senin hayatında olmasın. İçiyorsan da bin taksine git kardeşim.
    Şahsen ben öyle yapıyorum. Bugüne kadar da polisle yada başka bir şeyle uğraşmak zorunda kalmadım.

Alkol yada başka uyuşturucu maddelere(KİMYASAL YADA FELSEFİK) hayatın boyunca bulaşma, KAPTIRMA,BAĞLANMA...

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alkol ve trafik yanyana asla gelmemesi gereken iki hadise.
    Bunun promili yoktur.
    Kafayi ceza mevzusuna takacaginiza,
    ikisini bir araya insan olarak getirmemeye bakin.
    Ben içersem ne kadar ceza alirim sorusu gerzeklere mahsustur.
    Içiyorsan iç.
    Ama ne motora, ne de otomobile surucu olarak binme.
    Yapmayin bunu.

Motosikleti
    Honda Cbr 250 R
    Alkol içipte mi motosiklet sürmek daha tehlikeli yoksa uyuşturucu yani kimyasal madde kullanıp mı motosiklete binmek daha tehlikeli ? Merak ettiğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın.

Motosikleti
    SUPERDUKER
    Alıntı TurkishPower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alkol içipte mi motosiklet sürmek daha tehlikeli yoksa uyuşturucu yani kimyasal madde kullanıp mı motosiklete binmek daha tehlikeli ? Merak ettiğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın.
    şaka gibi soruya şaka gibi cevap yakışır
    """normal mantık ve hesap yapabilecek durumunu bozacak her madde tehlikelidir....."""
    Legalite olarak soruyosan;
    Kazaya karşırsan kan testi ile madde kulanımınada bakıyorlar.yani kazaya karışmazsan madde kullanımı güzeldir tehlikesizdir
    Ama alkol tehlikelidir ,kazaya karışmasanda çevirmede alırlar boyunun ölçüsünü.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    aklında noksan olan uyuşturu,alkol kullanıpta motor sürmenin aklamantığa zarar olacağını düşünür aklı olan ise dört tarafı kapalı bir taşıtla alkol alıp motosikletlerin arasında yol alabileceğini düşünüp korkar.

motor mu tehlikeli yoksa otomobil mi?
    bizim zararımız mikro düzeyde olur otomobilin makro bilmem anlatabiliyomuyum

azizsele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Motosiklet denen işin %90'ı dengedir desek herhalde yanlış olmaz... hal böyleyken ve alkol denen nane de (zaman zaman ben de kullanıyorum)ilk ve en ciddi hasarı denge kontrolüne verirken alkollü bir halde motora binmek ile boğaz köprüsü korkuluklarında cambazlık yapmak arasında çok fark olmasa gerek... hem de yollarda bu kadar öküz-kabzımal-maganda varken... Bu arada birazdan Google amcaya sorucam ama şunu iyi biliyorum ki alkol promil sınırı her yerde aynı değil mesela hususi otoda sınır 1 ise ticari araç için bu sınır 0,1 yani gece 12 de bir kadeh rakı içip sabah kalkıp ticari taksi, minibüs veya kamyonet kullanırsan ve alkol çevirmesine yakalanırsan nanayda nay nay nanay da nay oluyor cezası da hususi otoya göre daha ağır çok sevdiğimiz bir abimiz şirketin asfalt yüklü kamyonunda 0,1 promille yakalanınca ciddi kitlemişlerdi cezayı itiraz bile edemedik

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne yapacaksın öğrenince ona göre mi ayarlayacaksın?
    Ayrıca her polis tüm kanunları ve trafik konusundaki bilgileri bilmez. Asayiş çi polise trafikten sorarsan sınıfta kalır.

Alkol+Trafik (motor yada araba fark etmez) = Sonuç Çok kötü o yüzden şu zıkkımı içmeyin sevdiklerinizi, sizi sevenleri ve karışacağınız kazada zarar verdiklerinizi ve onların yakınlarını düşünün biraz.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    içmeyi düşünüyorsanız direksiyon başına kesinlikle gecmeyeceksin taksi tutup gidin

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Arabayı surmek daha mı kolay da 0.50 vermisler

Motosikleti
    Yamaha Ybr esd 125
    cep telefonu alkolden daha tehlikeli cunku daha cok kullanıcısı var ve cezai yaptırımı alkole oranla çok çok az.
    Birde 0 promil diye birşey olamaz, bir arkadaşın belirttiği gibi meyveler alkol içerir.
    Benim ayrı bir derdim var onuda paylaşayım konusu açılmışken. Bu gece 22 muhabbettinden sonra insanlar daha pis içiyor gece motorla cikmaya artık çekiniyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBR 600RR '15
    Konu hortlamış ama zamanında dikkatimi çekmemiş yazayım dedim

Konuyu açan adam alkol haram mı helal mi diye sormamış ki bazı arkadaşlar nerelere götürmüş konuyu. Onu merak etseydi size sorması hata olurdu zaten siz o konunun bilir kişisi değilsiniz ki akıl verebilesiniz. Neye inanıyorsanız onu uygulayın ama ulemalığa soyunmayın fıkıh ve şeriat konusunda emin olun sizden daha bilgili olup da sizin tavrınıza bürünmeyen insanlar var.

Alkol promil konusuna gelirsek arkadaşım kanuni düzenleme 0,50 promil bile olsa bırak motorunu arabanı bile kullanma. En başta kendin için kullanma eğer bir kazaya karışırsan başta manevi sonra maddi olarak ağır yükler alırsın. Ben alkol aldığım zamanlarda ne arabamı ne motorumu kullanmıyorum. Taksiye ayıracak param kalmadıysa bile yürüyorum.
    birbilent bunu beğendi.

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    Benim bildigim, o promil limiti ".50 promile kadar alkol alabilirsin" diye konulmamis. Hic alkol almamis kisilerde (atiyorum uzum, patates yemis) maksimum .50 promil cikarmis. O limit bunun icin konulmus. Hatali olcumleri onleyebilmek icin. Yani kanunen hic alkol almamamiz gerekiyor. Muammeleci bir arkadas zamaninda bu sekilde anlatmisti.

bu eski bir konu hortlamış konu ama ben son noktayı koyayım.
    2015 yılı trafik ceza rehberine göre: madde: 48/5

0,50 promilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanmak, 0,20 promil üzerinde alkollü olarak hususi otmobil dışında kalan diğer araçları kullanmak.

yani otomobil dışındaki bütün araçlarda 0,20 promil sınırı var. ayrıca dip not. yolcu taşıyan otobüs taksi vs. bunlarda ise sıfır olmak zorunda promil seviyesi

tozluklu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar ns 200
    Alkol zıkkım değildir.. Hurafeleri kendinize saklayın.. Saygı isteyen önce saygı duysun.
    efendy06, easydude ve birbilent bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Adam traş olup kolonya sürse promil Sıfır çıkmıyor ki
    Ne Biçim iş
    Hadi benim gibi ayyaşlar neyse de
    001 promil alkol Yediği yiyecekte olan ne yapacak
    MhmtcnKoral bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben istanbulda gece onlarca kere alkol cevirmesinden gectim, motorlari durduran yok yanlis anlayip durmaya yeltenirsen deyim yerindeyse defol diyorlar diger arabalari beklemenize bile gerek yok, sol seritten beklemeden gecebilirsiniz. Onlara gore motorcu dengede durabiliyosa alkollu degildir yani kaza yapmadikca motora alkollu binmeniz sorun degil.
    Abicim ne güldüm yaa
    efendy06 bunu beğendi.
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    SIFIR promil mümkün değil. Sigaradan, naneli şekerden, birçok meyve, sebzeden, önceki gün içilen 1 duble içkiden bir şeyler çıkıyor muhakkak. Ben 5 kez üfledim, Hiç sıfır çıkmadı, son 24 saatte alkolü koklamadığım çevirmede 0,13 gibi bir rakam çıktı, alkollü iken 0,45 çıktı. Ramazan'da iftar dönüşü çevirmede 0,015 çıkmıştı.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)