Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çalıntı motosiklet sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar

Ben motor dünyasında yeni adım atmış bi elemanım. Geçen gün gazetede 92 model bir Kawasaki ZZR 250 ilanı gördüm. Sahibiyle konuştum ve Güneşliye gidip motoru gördüm. Motor biraz haşattı ama sonuçta ilk
    motorum olacağı için sorun olmayacağını düşündüm. İşin garip tarafı motorun ist.de olmasına rağmen ankara plakalı olması ve adamın elindeki ruhastında ankarada oturan birisi üzerine kayıtlı
    olmasıydı. Sebebini sorduğumda motosikletlerde ruhsat olayının çok önemli olmadığını elinde bir ruhsat olduğu sürece sorun olmayacağını ama isterse ruhsatı da değiştirebiliceğini söyledi. Adamla
    anlaşıp gelecek haftasonu anadolu yakasında buluşup motoru bir ustaya gösterdikten sonra satışı tamamlamaya karar verdik.

Tabi ben bu ruhsat olayında kıllandığım için Emniyet müdürlüğünün sitesinden plakasını arattırdım. Orada motorsikletin çalıntı olduğu yazıyor.

Burada gerçekten yardıma ihtiyacım var. Sizce ne yapmalıyım? Bu motoru almayı gerçekten çok istiyorum..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Evrim Ergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu motoru alamayacağın ortada bence, hemen polise ihbar etsen iyi olur..
    mantıklı ol..

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    hemen polise ihbar et "i..neyi" atsınlar içeri. Bu arada plakayıda yazsaydın.

Motosikleti
    Motor, ultrAslan
    Plakayı al polise ver.
    Live to ride, RIDE to LIVE

batucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bilgisayar,futbol ve motor
    hatta polisle işbirliği yap ve bi daha adama giderken sivil polisle git unutma yakında sen motor aldığında seninkini de çalabilirler.Düşün bi belki o çalınan motor birinin hevesle aldığı ilk motoru ise...
    Herbalife ürünleri için pmden mesaj atın
    35 BTU 55

Motosikleti
    motorsiklet , bilgisayar
    Bu konularda cok duyarli olmak lazim. Bence kesinlikle polisle isbirligi yapip motora el koydurtman lazim. Motoru cok istiyor olabilirsin ama arastirirsan onlarca guzel motor bulabilirsin..
    Kontrolsuz guc,guc degildir

motor çalıntı diyorsa polise ihbar etmek artık görevin olmuştur.zira bunu burada da yazdın.artık bizde biliyoruz.eğer ihbar etmezsen sende suçlu duruma düşersin haberin olsun.vatandaş olmanın bazı sorumlulukları vardır.bunlar vicdani olmakla birlikte aynı zamanda kanunlarla da belirlenmiş sorumluluklardır.örneğin yolda bir yaralı görüp kaçmak suçtur.eğer seni gören ve ihbar eden olursa yakalandığında ceza alırsın.

polise gidip hangi gün nerede buluşacağınızı belirtsen yeter.senin gitmene gerek yok.

bu arada bu ruhsatın üzerine alınmaması ile ilgili şöyle bir durumda var.bu yıla kadar motorlara vergi yoktu.vergi ödenmediği zaman ruhsattaki adrese faizi ile birlikte ödeme yazısı gider.bu yüzden diğer taşıtlarda ben bu gibi durumları duymuştum.ruhsat sahibi aracını satıyor ama satışını bir türlü veremiyor.yıllar sonra ruhsat sahibine yüklü bir fatura geliyor.trafik cezalarıda ruhsattaki adrese gider.adres değişikliği eğer resmi bir başvuruda bulunulmamışsa geçerli bir bahane değildir.hele aracı satıp satışını vermemiş olmak hiç bahane değil.hatta ve hatta siz noter satışını yapmış olsanız dahi alan kişi trafikten ruhsatı yeniletmediyse yine araç sizde kabul ediliyor!bir tanıdığım kamyon sattı.noter satışınıda yapmışlar ama adam gidip tarfikten ruhsatı üzerine almamış.alan adam geri manevra yaparken elektrik direğine çarpıp deviriyor.durmayıp kaçıyor.ama vatandaşın biri plakayı alıp polise veriyor.mahkemede dava açılıyor tabi bizim tanıdığın olan bitenden haberi yok.çok yüklü bir ceza kesiliyor ruhsattaki adrese tebliğ ediliyor.ceza yaklaşık sattığı kamyondan aldığı para kadarmış!mahkemeye itiraz ediyor, noter satış kağıdını gösteriyor.hakimin dediği aynen şuymuş "kardeşim o kağıdın geçerliliği yok.bu araç halen senin gözüküyor.adamı bulacaksın, ruhsatı üzerine aldıracaksın!" bizim tanıdık ben adamı nerden bulayım diyor, devletin polisi var jandarması var.ama dinletemiyor.almışlar parayı.

bu yüzden bazı uyanık satıcılar araçlarını sattıktan sonra alıcı üzerine almazsa çalıntı ihbarında bulunuyor.belki bu olay böyle bir şeydir.

Rain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genelde araçlar ruhsat üzerine alınmadan defelarca el değiştire biliyor ufak bi noter onayı ile motorun hem çalıntı olup hemde ruhsatının çalan kişide bulunması çok tuhaf bi durum hatta imkansız bi şey gibi geliyo çünkü satmayan çalışan şahıs sahte plaka düzenleyip ruhsatı kaybettiğinide söyleye bilirdi sana veya sahte ruhsat uydurmaya çalışırdı ruhsat kimin üzerindeyse ona bi şekilde ulaş bence satan şahıs büyük bir ihtimalle biliyordur. ortada bir yanlış anlaşılma var bence direk polisi alıp hürraaa gidersen ayıp olur bence
    (motor çalıntı olsa O Plakaylan satılmaya çalışılmaz başka bir motorun plakası taklit edilip motora takılırdı ve polise kontrol ettiğinde motun çalıntı felna olmadığıda anlaşılırdı)
    Cikolota disLeriMizi.. Hayat DusleRimizi curutuyoR...

Motosikleti
    Kymco Agility City
    belki o adam da motoru çalan kişiden almıştır ve onun da haberi yoktur çalıntı olduğunun

Oytun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok karışık bir durumda kalmışsın. Dedikleri gibi biraz daha çaktırmadan araştırıp sonra gereken neyse onu yap.
    ...Oytun...
    ..Ainador..

Offf.... Gerçekten kafam çatlamak üzere...

Rain, dediğin doğru olabilir gibi geliyor bana. Bugün motoru satan adamla konuştum ve motorun çalıntı olarak geçtiğini haber verdim açık açık. O da durumun çok garip olduğunu, satın aldığı kişiyi bildiğini onunla konuşup beni yarın arayacağını söyledi. Sanki burada büyük bi yanlış anlaşılma varmış gibi geliyor bana.

Walla herşey yarın adamla konuştuktan sonra belli olacak. Yalnız birkaç sorum var;

1)Motorsikleti alırken noter satışı için neler yapmam lazım?
    2)Ruhsatı üzerime geçirirken hangi belgeler lazım?

Yarın adamla konuştuktan sonra ne yapacağıma karar vereceğim. Zaten başkasının çalıntı motoruna binmeye de hiçbir şekilde niyetim yok...

Yukarıdaki sorularımı cevaplarsanız çok iyi olur , açıkça söylemek gerekirse kazıklanmaktan biraz korkuyorum..

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Arakadaşlar bence sahibi ruhsatı motorun içinde taşıyordur.motor çalınınca ruhsatta gitmiş. Sahibi de çalındı diye polise ihbar vermiş. ortada karışık bi durum olduğunu düşünmüyorum.bence polise hemen ihbar edilmeliydi sonuçta kanuni olmayan bişeyler var ortada. highrider bence adama söylemekle hata yapmışsın.şimdi adam seni bi daha aramazsa ve gerçekten motoru çaldıysa ne olacak?
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    walla konu yılan hikayesini geçti bence bizim mz ilk ruhsat sahibinden sonra 5 sene farklı ellerde gezmiş en son biz aldık ruhsat sahibi tanıdıktı zaten adam anlatdı 5 sene kaç değiştirdiğini en biz üstümüze aldık
    yani hightrider kardeş anlıcan ruhsat adamda olması çok doğal ilk sahibi tölerans tanmış olabilir yani ruhsatı sonra üstüne alırsın gibi ama böyle konuda ilk yapman gereken ruhsat sahibini bulmak olucaktır ve motorun belgelerini istemek yani vergi borcu cezası yoktur gibi yani sen motoru 2. bir sahıştan alsanda ruhsat sahibiylede konuşup anlaşmalısın
    böyle olaylar çok normal ülkemizde vatandaşada hak vermek lazım her alım-satımda bi dünya vergi
    ERASER WİLL COME BACK

Saolasın powerbyaydin baba, yarın konuşucağım bende adamla

Tavsiyeleriniz için hepinize teşekkürler , gelişmeler oldukça burdan size haber vericem..

Motosikleti
    2teker
    Çalıntı olduğunu bildiğini söyleyip fıyatı mı kırmaya çalışıyorsun? Böyle bir motoru satın almayı nasıl hala düşünebilirsin ki? Çalıntı olduğunu bile bile bir mal almanın hapis cezası gerektiren bir suç olduğunu bilmiyor musun? Piyasada motor mu kalmadı??? Hasta mısınız arkadaşlar?

Diyelim ki satın aldın. İki gün sonra hem gelip motoru elinden aldıkları gibi hem de sana hırsız muamelesi yapacaklar (ki haklılar).

Elinde kendi adına ruhsatı bulunmayan adamdan motor alınmaz. Bunda bir yanlış anlaşılma var demek o motoru çok almak isteyen adamın kendini kandırmasından başka birşey değildir. Delirtmeyin insanı.

(Okumadan imzalamam)

Motosikleti
    yamaha FZR '94
    hocam bu arada bu foruma yazdıklarını tarihi ile yazıcıdan çıkarttır. bakarsın lazım olabilir.. polise ihbar et hemen hatta atla gece git motoruda götür tutanak tutsunlar. ama sakın yoldan geçen ekiplere söyleme. adama öle bi soru soruyolar ki. motoru sen çalsan daha hayırlı olurdu gbi bişi oluyo. Allah kaza bela vermesin...
    racing racing ve racing.............

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    ya millet ya ben yanlış anladım bu olayı ya siz yanlış yorumluyorsunuz
    1)araba motor fark etmez benim bildiğim satmış ve ruhsatı vermişsen eğer alan şahıs ruhsatı üzerine almıyor ise bağlatma hakkınız var
    2)ve mantık yürütün motor çalan bi hırsız bile bile gazeteye ilan verir mi?
    3)motoru çaldı diyelim ruhsatıda mı çaldı?
    4)emliyetin sitesinde çalıntı yazıyorsa da ruhsat sahibi polise haber vermiş olabilir burda yaşandı bu olay bazı arkadaşlarda araba aldıklarında 1 hafta sonra gelip polis arabayı bağladı filan ruhsat sahibi açıkladı sonra ilk satdığı kişiden sonra çok el değiştirmiş adamda vergisi filan çıkmasın diye bağlatmış sonra anlaştılar
    5)2. elde her zaman pazarlığın 2. kısmı ruhsat sahibi ile tanışmak ve onunlada anlaşmak olmalı
    ERASER WİLL COME BACK

Rain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben bir galerici abiyle konuştum bu konuyu oda olayda bir yanlışlık olduğunu böğle durumlarla sık sık karşılaşıldığını belirtti bazı satış yapan kişiler vergiden yırtmak içinde bu tür olaylar olabiliyormuş yapılacak en doğru şeyin satan kişiye gidip açık açık abi araç çalıntı gözüküyor git kaldırt alıyım aracı demekmiş ve %80 hiç bir problem kalmıyormuş ortada....
    Cikolota disLeriMizi.. Hayat DusleRimizi curutuyoR...

iNfiNite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    No Moto No Cry
    çalıntı motoru gerçekten nasıl almayı düşünüyorsun ben olsam çoktan haber vermiştim polislere ....!!!!

motorun sahibi bulunmalı illaki sahibi üzgün bir insanı sevindirmekte var işim ucunda.....

motor gerçek sahibine kavuşunca gerçek sahibinden alırsın motoru hem için rahat olur hemde doğru şekilde alış-veriş yapmış olursun
    The Power of Dreams

Motosikleti
    motor sporlari, muzik
    motoru alirsan ben seni ihbar ederim

benim de motorum calinmisti, o duyguyu allah hic kimseye yasatmasın, adamın icine oturuyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler