Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Başlayan Acemilere Tavsiyeler

Motovento
    REKLAM ALANI
    MotoWrestler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    Öncelikler Merhabalar konuyu yanlış yere açmış olabilirim zira sadece Motosiklet'e yeni başlamıyorum forum'ada yeni başlıyorum.Ehliyetimi alıp iyi bir motosiklet almak istiyorum ancak siz tecrübeli üstadlar'dan bazı öneriler ve bilgiler almak istiyorum.Motorsiklet tecrübem hiç yok ,Gaziantepde yaşıyorum ve ehliyet'de dahil bütün bütçem 6000 tl ekipman ve motor önerilerinizi ve tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum(Öğrenciyim ve bekleyecek zamanım gerçektende yok).

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    öncelikle güvenlik. yani ekipman.
    gaziantep te ikinci el piyasası nedir bilmiyorum. muhtemelen istanbula göre çok daha uygundur.
    o yüzden ben motosiklet önerisi yapamıcam ama en azından önce kask al. kaskın kenarda dursun.
    geri kalan güvenlik ekipmanı için bişey diyemem. oranın genel ortamı nasıl bişey diyemem.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hoş geldin şampiyon

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam yanlış anlamayın lütfen dediklerimi.

Yaşınız benden baya bir kücük tahmin ettiğim kadarıyla

Motosiklet olarak kimse yüksek bütçeye sahip olmak zorunda değil, ancak herşeyin en min. seviyede tutarak alacak şekilde bütçeniz olması lazım.

Güncel durumda sanırım kurs ücretleri 1500 Tl civarı, ehliyeti alma kısmı da 500 diye hatırlıyorum. Ehliyete 2 bin Tl gitti.

En min. mt kasklarından alsanız 500 tl. Geriye kalan bütçeniz 3500 Tl oluyor bu durumda.

Sadece bir ceket eldiven ve dizlik alsanız size 600 Tl'ye patlar.

Herşeyi en ucuz ve tavsiye etmediğim şekilde ücretlendirmiş olsam bile geriye 2900 Lira bütçeniz kalıyor.

Notor ve ilk bakım 400 tutacaktır (motosiklet bulabilirseniz)

Az önce baktım 2500 Liraya bir motor alma şansınız ne yazık ki yok.

Bütçenizi 10 bin tl'ye cıkartmanız gerekli şahsi fikrim. Bunu 2 yıl önce su an tavisiye etmedıgım rakamlarla min. bütçe ile motora başlamış birisi olarak söylüyorum.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    5.000 e temiz bir eski kasa şahin. öyle gömlekle t-shirt mavi jeans kotla la binmene de gerek yok. Atlet don kullan.

kalan 1.000 tl nin 750 sine ses tesisatı 250 yede ucuz usb teyp oyy miss.

30.000 tl bütçem var. 2007 model üstü 4 silindir alamıyorum, beklemedeyim, her an fikrimde değişebilir. Bütçem sadece 250 lik bir motosiklete yetiyor.

Dominar olmuş 37.000 TL.

Bunları yazarken bile içim daraldı. Cg bak dostum Cub bak. en uygun maliyetle okuldan eve evden okula gitmenin hesabına bak. ekipmanda kaskın olsun yeter bi ceket tmm işte...

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardesim o yaslarda emin ol hic birimizin bekleyecek mecali olmuyor. Hormonlar tavan, gozler baska bir sey gormuyor.

Ama guzel olan kisim emin ol bir seyi istedigin anda elde etmek degil, buyuk cabalardan sonra elde etmenin verdigi inanilmaz bir haz ve keyif.

Sabret. 6000 lira bu bahsettiklerin icin asiri dusuk bir rakam gunumuzde. Once ehliyete harca o parayi, sonra ekipman, sonra kusura bakma pek bir para kalmiyor motora.

Seneye kadar biriktirmeye devam. Zaten merak etme hic birimiz suremiyoruz insan gibi su ara. Bu yaz sezonu herkes icin iptal. Bunu degerlendir guzelce hazirlanarak.

baskentli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS
    Trol saniyor cevap yazamiyorum :/

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı baskentli1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trol saniyor cevap yazamiyorum :/
    troll diye kac genci küstürdüm, vicdan yapıp trol olma ihtimali olsa bile cevaplıyorum genelde
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yanlış anlamayın lütfen dediklerimi.

Yaşınız benden baya bir kücük tahmin ettiğim kadarıyla

Motosiklet olarak kimse yüksek bütçeye sahip olmak zorunda değil, ancak herşeyin en min. seviyede tutarak alacak şekilde bütçeniz olması lazım.

Güncel durumda sanırım kurs ücretleri 1500 Tl civarı, ehliyeti alma kısmı da 500 diye hatırlıyorum. Ehliyete 2 bin Tl gitti.

En min. mt kasklarından alsanız 500 tl. Geriye kalan bütçeniz 3500 Tl oluyor bu durumda.

Sadece bir ceket eldiven ve dizlik alsanız size 600 Tl'ye patlar.

Herşeyi en ucuz ve tavsiye etmediğim şekilde ücretlendirmiş olsam bile geriye 2900 Lira bütçeniz kalıyor.

Notor ve ilk bakım 400 tutacaktır (motosiklet bulabilirseniz)

Az önce baktım 2500 Liraya bir motor alma şansınız ne yazık ki yok.

Bütçenizi 10 bin tl'ye cıkartmanız gerekli şahsi fikrim. Bunu 2 yıl önce su an tavisiye etmedıgım rakamlarla min. bütçe ile motora başlamış birisi olarak söylüyorum.
    Lafı hep ağzımdan alıyon..
    Ama antep motor camiasını az çok bilirim.
    Sarı sitedeki ilanlar hem yüksek hem de süre kısıtlı. Kısır bir döngü.
    Ve başlığı açan genç dostum;
    Letgo ve tamircileri dolaşarak 1500-2500'e alabileceğin bir cup seni fazlasıyla yatmin eder.
    Cup motorlar tatmin etmezse, biraz daha araştırıp bir cg tarzı bulabilirsin sanıyorum.
    Ama önce ehliyer, sonra ekipman derken bir kaç ay daha geçecek. Yani bu yılı unut.
    Zaten işin içine girince, bakış açın değişecektir.
    Seni anlamadığımızı düşünüyorsanız,
    İnan hepimiz aynı yıllardan geçtik ve geçiyoruz

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Ehliyetini ekipmanlarını hele bir al. Sonra kalan para tahmini 2000 olacak. Aldığın motoru üstüne alırsan ilk aracın olacak diye düşünüyorum baya güzel bir sigorta parası gelecek. Bunun bakımı falan da olacak. 1500-1000 e kadar düşecek senin paran yani neredeyse. Ben ilk dedemin kenarda köşede duran plakalı ruhsatlı mobiletini topladım. Vizeden başka hiçbir masrafın yok. Sigorta olmaması hem avantaj hem dezavantaj ama senin şuan paradan tasarruf etmen gerek ve senin için gayet iyi olacaktır. Plakalı ruhsatlı Mobylette Bionik öneririm ben sana. Hee başka 50 cc de alabilirsin ama onlar da daha pahalı. 3000'den falan başlıyor resmen. Sonra biraz daha biriktirip üstüne koyar daha iyisini alırsın ehliyetinin yettiği kadar. Ben kendi yaptıklarımı sana aynen aktardım.

baskentli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    troll diye kac genci küstürdüm, vicdan yapıp trol olma ihtimali olsa bile cevaplıyorum genelde
    Abi ciddiye alasim gelmedi valla
    Konu su " ben motor istiyorum,hemen"

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    https://motorhikayesi.com sitesinde aşağıya doğru inin, mavi zeminli alanda: "Sorulara Göre Seçeyim" bölümü var; orada sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Hızlı başlangıç için şu sayfa yardımcı olacaktır: Ben Daha Hiç Bir Şey Bilmiyorum

Ayrıca: Acemiler İçin ve Püf Noktası kategorileri de faydalı olur.

Bir de her motosiklet sürücüsünün okuması gerektiğini düşündüğüm kitap tavsiyesi: Motosiklet Yol Sanatı

Tekerinize taş değmesin.
    MotoWrestler bunu beğendi.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

MotoWrestler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    Aslında konum pek böyle bir serzeniş yapmak değil forumda okuduğum tecrübeli kişilerden tavsiyeler alıp karalarımı şekillendirmek

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:24 ----------

Tavsiyeniz için çok teşşekür ederim mustafaat

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:25 ----------

Aslında değerli motorcu abilerim motoru kasım ayı gibi almayı düşünüyorum tanıdık güvenilir bir usta var yardımcı olacak çok uçarı bişey almayı düşünmüyorum zira hem bütçe az hemde daha ilk motorda tecrübesizim bir sakatlık çıksın istemiyorum, dediğiniz gibi önce ekipman zira ailemizde çok fazla insan ekipman kullanamadığı için ya motoru bıraktı yada vefat etti.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)