Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet İle Trafikte Görünürlük

Motovento
    REKLAM ALANI
    arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Merhabalar.

Malum biz motorcular trafikte görünürlük konusunda çok zayıfız. -ya da bu araç sürücülerinin uydurduğu bi şey-

Acaba diyorum önerilerimizi toplasak belki hepimize yararı olabilecek fikirler olabilir..

Ben başlayayım (Bazı kısımlar dalga geçme gibi olabilir kusura bakmayın )

Öneri 1:

Reflektif (reflektörlü) yelek;

MT baskılı yelekler de yapılmıştı en son hatırlarsınız.

Belki de en basit, ucuz ve etkili yöntem..

Öneri 2:

Reflektif Şeritler;

Yine ucuz ve çok fazla da olmasa etkili bi yöntem.

Motosikletinizin, çantanızın, kaskınızın, duruma göre montunuzun bile üzerine yapıştırarak görünürlüğünüzü -gece- bi nebze olsun arttırabilirsiniz.

Görünüme örnek olarak şöyle bi fotoğraf koyabiliriz. Sanırım daha önce bu forumda @merezkale nickli arkadaşımızın koyduğu bi fotoğraftı.

Öneri 3:

Reflektif Mont (Yağmurluk);

Yeleğe göre biraz daha etkili bi yöntem. Seyyar itfaiye gibi görünebilirsiniz ama.. En azından görünmüş olursunuz..

Öneri 4:

Reflektör Alt-Üst takım (Aynı zamanda yağmurluk);

Görünürlük açısından gayet etkili olduğunu düşündüğüm bi yöntem. Bazı arkadaşların tabiriyle "belediye işçisi" gibi gözüksenizde.. En azından görünmüş olursunuz.. (Deja vu)

Öneri 5:

Çakar (Flaşlı) Led:

Hava araçlarında gördüğümüz gibi uzaktan bile net bi şekilde gözükebileceğimizi düşündüğüm bi yöntem.
    Hatta bazı durumlar mavi-kırmızı yaparak -her ne kadar "illegal" olsa da- sıkıştırılma durumunda polis taklidi yaparak kurtulabiliriz.
    Ama biz burada illegale karşı olduğumuz için hiç tasnif etmediğim bi davranıştır..

Öne beyaz arkaya da kırmızı çakar takarak -sanırım beyaz ledlerle ilgili bi sorun olmuyor- görünürlüğü olabildiğince arttırabiliriz.

Örnek videolar:

Arka Frene Dokununca Çakan Led:

Fren yaptığımız durumlarda arka arkaya 2-3 kez basıp arkanızdaki aracın fren yaptığınızı anlamasını sağlayın derlerdi.
    Bu yöntem sayesinde bu olayı düşünmemize gerek kalmaz gibime geliyor.

Fog Flash (Sis Flaşı) Diye Tabir Edilen Çakar Led:

Çoğunlukla F1 arabalarında gördüğümüz çakar ledler..
    Bu ledler sürekli çakarak arkamızdaki arabaya "orada olduğumuzu" söyleyecek tarzda bi yöntem gibime geliyor.

Ön Çakar Led:

Karşı yönden gelen araçlara ya da arkasından gittiğimiz araca "orada olduğumuzu" hatırlatacak bi yöntem.

Öneri 6:

Gürültülü Korna;

(Fotoğraf temsilidir)

Bazen görüntü sadece görünür olmak için yetmiyor. Çoğu zaman korna ile "orada olduğumuzu" hatırlatmak durumunda kalıyoruz.
    Kanımca gürültülü -çevreyi rahatsız etmeyecek derecede- bi korna kullanarak çevredeki araçlar ve yayalara uyarımızı gönderebiliriz.

Şöyle Müzikli İlgi Çekici Kornalar Olabilir:

Ya da Böyle Daha İlgi Çekici Bi Korna Olabilir:

Öneri 7:

Reflektifli Korumalı Mont:

Bir çoğumuzda olan korumalı montlarda sanırım büyük bi çoğunluğunda bu reflektörler standart.
    Görünürlüğümüzü biraz arttırsa da diğer yöntemlerle desteklersek çok daha görünür durumda olabiliriz.

Şimdilik aklıma gelenler burada.
    Sizin de önerilerinizle daha bilgilendirici bi başlık olabilir.

Bu arada bu başlığı da kendi acemi bloguma da ekliyorum;
    Acemi Motorcunun El Kitabı

Sizlerin de eklemelerini -bu başlığı 15 dk sonra değiştiremediğim için- blogumda ki sayfaya eklemeyi düşünüyorum -isminizi belirterek-

En azından tek bi yerde sabit bulunsun.

Eğer yaptıysam imla hatalarından dolayı da şimdiden özür dilerim.

Saygılar, Sevgiler, Teşekkürler..
    dozimanco bunu beğendi.
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Açık renk kaskında görünürlüğe faydası olduğunu eklemek isterim. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler.

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açık renk kaskında görünürlüğe faydası olduğunu eklemek isterim. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler.
    Ben teşekkür ederim.. Bak onu nasıl unutmuşum ya.

Öneri 8:

Açık Renk Kask;

Görünürlük konusunda en önemli etkenlerden biri de açık renk kask.
    Sadece gövdeniz değil, ilk görülen bölgeniz olan başınız da görünürlük için önemli bi göreve sahiptir.
    Açık renk ya da dikkat çekici, görünür kask kullanmak görünürlüğünüzü biraz daha arttırmaktadır.

(Kaskı hatırlattığı için Arda Bey'e Teşekkürler)
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    -arcadiril.blogspot.com-

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Kask güzelde bey ne oluyor.
    arca94 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask güzelde bey ne oluyor.
    Kask güzel olmaz mı SHOEI koskocaman..

Bey işte saygı ile resmiyet karışımı gibi bi şey oluyor.
    -arcadiril.blogspot.com-

kim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Trafikde görünür olabilmek çok önemli bence ,benimde aldığım bazı önlemler var,ve herkese tavsiye ederim

Reflektörlü Yelek gece ve gündüz işe yaramakta

Reflektörlü bant oldukça önemli,gece arkadan görünürlüğünüzü oldukça arttırır ben bunu top case altına ve kaskıma yapıştırdım

yine top case altına bisikletler için olan bir çakar tarzı uyarı ışığı ,herhangi bir elektrik arızası veya ıssız karanlık şehirlerarası yollarda gayet işe yarıyor

Ek olarak farlar gündüz uzunlar sürekli açık olmalı ,zaten artık yeni araçlarda kapatamıyorsunuz,eski üretim olan araçlarda mutlaka açık kullanmalı

Gürültülü ve melodili kornayı pek desteklemiyorum ses kirliliğine gerek yok,ama normal bir araba kornası faydalı olabilir,tabi yayalara normal kornamızı kullanmak şartıyla..
    Kerem Akın bunu beğendi.
    7 Tepe Motosiklet Kulübü

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı kim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikde görünür olabilmek çok önemli bence ,benimde aldığım bazı önlemler var,ve herkese tavsiye ederim

Reflektörlü Yelek gece ve gündüz işe yaramakta

https://encrypted-tbn3.google.com/im...fS_npoIx_zLTJy

Reflektörlü bant oldukça önemli,gece arkadan görünürlüğünüzü oldukça arttırır ben bunu top case altına ve kaskıma yapıştırdım

http://olgunotodizayn.com/images/1441.jpg

yine top case altına bisikletler için olan bir çakar tarzı uyarı ışığı ,herhangi bir elektrik arızası veya ıssız karanlık şehirlerarası yollarda gayet işe yarıyor

Ek olarak farlar gündüz uzunlar sürekli açık olmalı ,zaten artık yeni araçlarda kapatamıyorsunuz,eski üretim olan araçlarda mutlaka açık kullanmalı

Gürültülü ve melodili kornayı pek desteklemiyorum ses kirliliğine gerek yok,ama normal bir araba kornası faydalı olabilir,tabi yayalara normal kornamızı kullanmak şartıyla..
    Çok teşekkürler.

Öneri 9:

Gündüz Farları;

Gündüz açık olan farlar ciddi oranda görünürlük sağlamaktadır, özellikle uzunlar açık şekilde gitmek.
    Gerek karşı şeritten gelen aracın sizi uzaktan fark etmesi, gerekse arkasında gittiğiniz aracın aynalarında fark edilmeniz yönünden..
    Hatta bir söz vardı "Farım da Hep Açık, Yolum da".

(Hatırlattığı için Harun Özden'e teşekkürler.)
    kim bunu beğendi.
    -arcadiril.blogspot.com-

saintofdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660Z

Trafikte Görünmek mi ?

Trafikte görünmek mi yok öyle birşey arkadaşlar. Canını seven görünmezmiş gibi kullanmalı anca bu şekilde hayatta kalabilir.
    arca94 ve osman ender bunu beğendiler.
    Stay Rude, Stay Rebel , Stay Sharp ON TWO WHEELS

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı saintofdream adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikte görünmek mi yok öyle birşey arkadaşlar. Canını seven görünmezmiş gibi kullanmalı anca bu şekilde hayatta kalabilir.
    Orası öyle.. Tamamen görünmez olarak görüceksin kendini..
    Bazen işe yaradığı da oluyor bunların ama.
    -arcadiril.blogspot.com-

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en çok tırstığım noktalardan biri otobanlardaki kazalardan sonra tıkanan karanlık yolda yavaşlarken arkadan diğer araçların sizi görmeyip çarpması...

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    çok güzel çalışma olmuş gündüz rekletif yelekler far ve korna çok işe yarıyor özellikle havalı kornayı denemiş biri olarak kesin çözüm kamyona çalsan duruyor

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en çok tırstığım noktalardan biri otobanlardaki kazalardan sonra tıkanan karanlık yolda yavaşlarken arkadan diğer araçların sizi görmeyip çarpması...
    Frene basınca ışıklı uyarı en güzel yöntemlerden biri olabilir..
    Tabi bu oran arkadaki adamın sığırlığıyla ters orantılıdır.

Alıntı canerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel çalışma olmuş gündüz rekletif yelekler far ve korna çok işe yarıyor özellikle havalı kornayı denemiş biri olarak kesin çözüm kamyona çalsan duruyor
    Çok teşekkür ederim.
    Korna konusunu ciddi ciddi düşünüyorum ama motorun orijinalliğini de bozmak istemiyorum.
    -arcadiril.blogspot.com-

yasin_942 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB250Ni
    Konu için bayağı bir uğraşmışsınız elinize sağlık. Ben fark edilmek için motosikletime gündüz farı ve f1 fren modülü satın aldım ve neredeyse bağlantılarını tamamladım (vakit sıkıntısı) yeleği sadece gece giyiyorum.
    YZFR 125 2011-2012 16.000 KM / SYM WOLF SB250Ni 2012-....

c3nk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda PS 150i
    f1 stop u çok beğendim.

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Kendi şeridinde, makas atmadan uygun hızda gitmek te görünürlüğü arttırır...
    Bazen kendi kendimizi görünmez kılıyoruz...
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı yasin_942 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu için bayağı bir uğraşmışsınız elinize sağlık. Ben fark edilmek için motosikletime gündüz farı ve f1 fren modülü satın aldım ve neredeyse bağlantılarını tamamladım (vakit sıkıntısı) yeleği sadece gece giyiyorum.
    Teşekkür ederim. Ben şu an motorun orijinalliğini bozmank istemediğimden değişiklik yapmadım.
    Büyük olasılıkla da en geç yaz sonu gibi satacağız motoru (motorları).

Ama seneye üniversite de motor değişikliği yaptığım zaman, büyük değişiklikler yapacağım herhalde.
    Alıntı c3nk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    f1 stop u çok beğendim.
    Onu ben de çok beğendim.

Alıntı metci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi şeridinde, makas atmadan uygun hızda gitmek te görünürlüğü arttırır...
    Bazen kendi kendimizi görünmez kılıyoruz...
    Sizinde dediğiniz gibi "bazen"..
    -arcadiril.blogspot.com-

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)