Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

yakıt sarfiyatı ?? garip bir benzin göstergesi :D

Motovento
    REKLAM ALANI
    metin6gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 100 loyal rks titanic 150 cbr125r
    öncelikle tüm foruma s.a hayırlı akşamlar
    arkadaşlar aydınlanmak babında soruyorum rodaj döneminde olan bir motorsikletin yakıtı biraz fazla olur forumdan ögrendigim kadarıyla ama genelde hep vitesli mödeller için yakıt konusu var ben bi kaç hafta önce mondial 100 loyal scooter aldım şuan 300 km de yakıt sarfiyatına gelince 95 km de 2.91 ltre 12.5 tl lik yakıt tüketimi bana biraz fazla geldi fazla geldi dememde şöyle arabama göre gerçekten çok güzel bir rakam yannız bakıorum bazı abilerimin kardeşlerimin forumdaki yazılara 125 cc ybr si cbr si benimkinden az yakıor ve gidiyorda :D aklıma takıldı kısacası .

scooter lerdede rodajda çok yakma sonradan düşme söz konusumu acaba??
    95 km de 2.91 ltre 12.5 lira iyi bir rakammı yüksek bir rakammı (kullanışım evim itibariyle dik dik uzun uzun yokuşlu ve 60 kmh a kadar tam gaz kullanımda)
    ve birde anlamadıgım bir nokta var benzin alıyorum ibre baya baya fülde gösteriyor fülden biraz aşşagı indimi yandık 10 dk yol git dibe yapışıyor gidiyorum benzin alıyorum 3 ltre anca alıyor depo 4.6 ltre fül göstergesi 2.5 ltre ortalarda 500 m.ltre ibre dibe düşüncede 1.6 ltreye göremi
    ayarlı olur yoksa benim şamandıradamı bir problem var anlamış deilim??
    birde 95 oktan yerine 97 oktan benzin alırsam dahamı iyi olur yoksa gerek yokmudur ??

[IMG][/IMG]
    DEISIS bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Kullanım kitapçığında yazar,göstergede şu noktaya geldiğinde şu kadar benzin kaldı diye. Ordan yola çıkarak hesaplayabilirsiniz.
    İkincisi rodajda ilk 300 kmde 0-40 km arası hızlarda gitmek gerekir,gerçi kitapçıkta daha net yazar.
    Harfiyen uyarsanız,iyi rodaj yaparsanız,ileride başınız ağrımaz..
    muhammetcon bunu beğendi.

Motosikleti
    satan arkadaş teknik servis bölümünden ustayı çagırdı o anlatmıştı 60 diye ondan çıkıyorum
    benzin şurdayken şu kadar kaldı diye yazıyorsa süper bir bilgi oldu teşekkkrler

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı metin6gs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    satan arkadaş teknik servis bölümünden ustayı çagırdı o anlatmıştı 60 diye ondan çıkıyorum
    benzin şurdayken şu kadar kaldı diye yazıyorsa süper bir bilgi oldu teşekkkrler

Şu en sağdaki benim motosikletin benzin göstergesi.
    Kırmızı ile gösterilen kısıma geldiğinde,1,5 LT benzin kaldığı kitapçıkta yazıyordu.
    Buna benzer birşey de illa ki sizin motosikletin kılavuzunda vardır.

handsome3272 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MFH 2010
    Tüm kitapçıklarda yazmıyor benim kitapöıktada yok dikkatimi çekti aynı sorun bendede var fullde gidio baya bi bakıom azalmaya başlayınca hemen kırmızıda :D sorun büyük ihtimalle şamandıradan oluyor yada depo şekliyle felanmı ne bilim
    eray_uluyazı bunu beğendi.
    Ne Mutlu Türküm Diyene

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benzin göstergesi genelde net bir değer vermez. bir çok motosiklette aynı durum söz konusu. kimi motosiklet pek çaktırmadan ibre düşer ama kimiside (özellikle scooterlarda depo küçük olduğundan) ibre düşmeye başladımı tutamıyorsunuz o nedenle ibreye bakıp karar vermek yerine ortalama bir benzin/km hesabı yapıp o hesaba göre depoyu doldurup ve bir dahaki benzinliğe uğrayacağınız vakti ayarlamanız gerekir.

ayrıca rodaj döneminde motoru sürekli yokuşlara vurmak rodajın kötü yapılmasına ve düşük hızda bile olsa zorlamaya sebep olur. özellikle scooter oduğu için bu durum biraz daha önem arz ediyor

birde scooter ile commuter motosikleti yakıt konusunda pek kıyaslama. nedenine gelince commuter da vites ve deviri sen ayarladığından ve yola en uygun devirde kullandığından bir scooter a göre az yakar. ( biz sana zamanında boşuna cub al rahat edersin demedik )
    kymco agility 50 5700km >> honda cbx 250 2100km >> honda cb 125 ..?
    Demirden korksak motora binmezdik..

Motosikleti
    safak kardeşim öncelikle h.geldin
    cup konusunda yerden göge kadar haklısın kesinlikle lafım yok :D ama sevemedim bi türlü onlarıda yaf :D
    yokuş konusuna gelince mecburum bu konuda evim yokuşta :(elimden bişe gelmior
    ve alçak servis ustası 60 şı geçme dedi gönderdi kitapçıkda yazanla alakası yok ilk gittigimde haşlıcam zaten onu !!
    yakıt konusuna gelince 4 tekerle aynı düzen söz konusu yani otomatik fazla yakar manueli kendin ayarlarsın hesabı annadım kardeşim

peki şafak kardeşim bu scooterlerde rodaj bitince yakıt düşmesi söz konusu olurmu viteslideki gibi yoksa yakıt oldugu gibi kalırmı ??

km hesabı zorunlu oldu artık dedigin dogru 3 ltre yakıor desek 100 km de 4.5 ltre var zaten top 150 km yapacak anlamına gelio benim korkum ibre kırmızıya düşünce pat diye yolda kalmaktı o konuda aydınlandıgım çok çok iyi oldu motor f den 1 kibrit çöpü düşünce benzinlik yoluna düşmicem artık :D

tek aydınlanamadıgım nokta rodaj bitince yakıt düşermi viteslideki gibi ?

ve birde 97 oktan benzin alsam dahamı iyi olur acaba?

utkan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    bide kardeş yokuşlu bi yerde oturuyorum demişsin yokuş cıktıgından dolayı fln gösterge yanlış gösteriyor olabilirmi acaba

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Safak arkadasımızın dediği gibi skuterlarda benzin göstergesine güvenmek yerine ortalama bir benzin/km hesabı yapmak daha iyi olur.
    Tabi net değerler rodajdan sonra ortaya çıkar. Zaten 20 Tl'ye doluyor genelde düşük cc skuter deposu

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Nasıl oldu rodajı tamamladınızmı düştümü yakıt
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    dostum bende de seninkisinin aynı kasa kmt çelik dolphin 100 var.
    Benim motorda da seninkisiyle aynı durum sözkonusu .
    Benim depo 5,4 lt . 100 km ibre full
    sonra pat diye düşüyor. şuan 650 kmdeyim.
    5,4lt ile 160 km yapıyorum .usta 1000den sonra düşer yakıt dedi.
    Bu arada konu2012 de açılmış yeni farkettim.

Değişim oldu mu olduysa ne gibi bilgi verirsen sevinirim
    metin6gs bunu beğendi.
    Fikrin ne fahişesi oldum ne zamparası-Bir vicdanın bilemem kaçtır hava parası..
    Yollar boşaldı artık yolcular buldu vaha, -Yolcular gitmese de yollar gider Allah'a..
    DIŞI SÜKÛN İLE ZAHİR, DERUNU MAHŞERDİR DERUNU MAHŞER..

Motosikleti
    Senin yakıtı hesapladım kmde 16kuruş civarı vede normal bi değer 1000 kmden sonra elbet biraz daha düşer ama çok fazla düşmesini bekleme bence Motoran Vento 100 ş.içi 14 kuruş yakıyor 7500 km civarında
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    XT 660 R
    daha düşük bekliodum doğrusu ne yapalım katlanıcaz artık

önümüzdeki motorlara bakıcaz hatta
    Yollar boşaldı artık yolcular buldu vaha, -Yolcular gitmese de yollar gider Allah'a..

Motosikleti
    Daha az yakıt istiyorsan cub tavsiye ederim

Motosikleti
    Alıntı DEISIS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum bende de seninkisinin aynı kasa kmt çelik dolphin 100 var.
    Benim motorda da seninkisiyle aynı durum sözkonusu .
    Benim depo 5,4 lt . 100 km ibre full
    sonra pat diye düşüyor. şuan 650 kmdeyim.
    5,4lt ile 160 km yapıyorum .usta 1000den sonra düşer yakıt dedi.
    Bu arada konu2012 de açılmış yeni farkettim.

Değişim oldu mu olduysa ne gibi bilgi verirsen sevinirim
    deişim oldu kardeş rodajdan sonra garip bi şekilde motor daha fazla yakmaya başladı
    ve yok ön disk yok jantlar yamuldu yok fren merkezi sürekli arıza yaptı garip garip sesler gelmeye başladı bende 3 aşşa 5 yukarı 3 bin liraya yakın bi paraya maal ettigim motoru 1200 liraya verdim kurtuldum burdan bu konuya sonradan bakacak arkadaşlara sesleniorum mondialmı ?? heleki loyal 100 modelimi?? paten alın daha iyi.60 ı geçmeyip arabamdan çok yakan bi motora sadece şirin bi görüntüsü var die binmek istemedim ve zararına verdim .
    Sepetçioğlu bunu beğendi.

Motosikleti
    kötü bi deneyim olmuş keşke satmadan önce bujiye hava filtresine karbüratörüne güzelce bi bakım yaptırıp tekrar deneseydiniz (denemediyseniz tabi)

Aynı motoru kullanan Vento 100 var bende gayet ideal yakıtı

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Scooterlar vitesli motorlardan fazla yakar. 100km de 3 litre yakması gayet normaldir. Yavaş gitmesi 100'lük olduğundan, 100'lük scooter ne yazıkki 100'lük cublardan epey bi yavaş kalıyor. Ama vergisiz olsun istiyorsanız başka çaresi yok. Hondanın yamahanın bi tane vergisiz scooterı yok.
    metin6gs bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    sakarya da bi tane vardı 1200 tl ye ucuz diye alıp kullanacaktım işe gidip gelirken iyi ki almamışım
    vay anasını demek honda yamaha bu kadar parayı boşuna istemiyor
    misal xenter 150 16hp 100 km de 2.8 benzin tüketimi var 7550tl
    honda ps 150 oda 15.8 hp oda 2.8 benzin yakıyor 7000tl
    kymco ağilitiy 200 i oda 13hp 100 km de 2.8 benzin yakıyor 5400tl
    aprilla 19 hp oda 3 lt re yakıyor 7600 tl
    bu parayı sonuna kadar hak ediyorlar gerek yakıt tüketimleri olsun gerek güç leri gerekse sağlamlıkları ile
    demek ne yapıyoruz sukıtır alırken paraya kıyıyoruz
    ha bu arada pcx i unutmayalım 100 km de 2.2 yakıt tüketimi max 110km/h
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    ben motoru aldım toplam 2800 km bir tecrübem oldu başımdan geçenleri yazayım motor zaten dedigim gibi düz yolda 60 şı geçmior 40 kmh a kadar tirafikte ideal ama yakıt bence çok çok fazlaydı ben o motora litre hesabı olarak hatırlıyamıcagım çnkü tam 1 sene oldu ama çok iyi hatırlıyorum 95 km de 19 tl benzin aldıgımı biliorum yani 250 cc adam gibi motorlardan bile çok yakıo minumum deger olarakta 15 lira benzin almıştım onun haricinde kalite konusuna degincek olursak ( ki degincek bi tarafı yok ama ) plastik kalitesi atık mazemelerden yapılmış gibi bi hali var rolantide çalışırken motorun tümplastik aksamından ses gelior oldugu yerde çalışırken ayna ayarlarınız bozuluyor hiç bir çukura düşmememe ragman 600 km de ön jant yamultu cik cik cik giderken ötüyor deiştirmeye gittigimde ön disk de yamukmuş .dedim glba benden kaynaklanıo motoru kötülemeye gerek yok .2bin li km lere geldigimde seslerin ardı arkası kesilmemeye başladı gittim gine ön jant arka jant ve ön disk yamulmuştu .rodajda 40 ı geçmemiştim ama titreşiminde sonu gelmiordu hızı geçtim yokuş yukarı ki fazla dik veya fazla az bi yokuşta sayılmayan orta halli bi yokuşta 30 kmh ı geçmez canını cıkartmanında mantıgı yok gelelim servis agına ben ankarada yaşıyorum keçiörendeyim ve ulusta çayıroglu mondial bayinden aldım motorumu .allah düşman başına VERMESİN öyle servisi . dünyada tek servis kalsa motora binmem ginede o servise bidaha gitmem .

arkadaşlar başka alan kullanan varmı bilmiorum ama bazı arkadaşlar yorum yapmışlar zaten çok yakar 100 lük gitmez flan die ama .
    arkadaşlar motor gerçekten çok kötü alınabilcek bişe diil.ne yaparsak yapalım yakıt düşmedi zaten arka fren kampana yok gibi bişe ön fren merkezi 500 km de bir agrıza verio garantiden deiştiriyolar ya hangi birini anlatıyım bilmiorumki ben kısaca şöyle söliyim

bu motoru ben aldım motor dan tiksindim resmen evet çok ciddi söylüorum motordan tiksindim almayı düşünen arkadaşlar kesinlikle ve kesinlikle önermiyorum
    beni hem motordan tiksindirdi hem maddi hem manezi huzursuz oldum bi motordan 2 motor parası zarar ettim resmen ki ilk motorum bilmem etmem die gittim sıfır aldım bide .
    bende para bol ugraşcak iş arıyorum diorsanız bilmiorum ama onun haricinde alınmaz bu motor zaten 2300 lü rakamlar karta taksit yaptırınca 2600 ze gelio yani bana öle olmuştu o zaman şuan nedir bilmiorum plaka sigorta ruhsat cart curt deyince fiyat 3000 e gelio arkadaşlar 1000 lira daha ekleyip gidip hondanın sıfırını fizyi alın tipsiz mipsiz en azından gıkı çıkmıo adam gibi gidio .masrafı yok bişeyi yok honda fizy zaten şuan 3600 600 lira için bu eziyeti düşmanımın bile çekmesini istemem
    benim düşüncelerim bu fikirlerim bu arkadaşlar .yanlış anlaşılma olmasın ben kimsenin ürününü kötülicek bi insan degilim honda meraklısıda deilim ki şuan itibariyle rks titanic 150 siparişi verdim zaten . ama demem şu ki 4 ay kullandıgım bir motordan 1500 liradan fazla zarar ettim hiç gerek yok bence :S:S
    bir kusurumuz olduysa affola arkadaşlar .

[IMG][/IMG]

https://www.facebook.com/metin.dislioglu?ref=tn_tnmn
    metin dişlioglu
    DEISIS bunu beğendi.

Motosikleti
    XT 660 R
    Benimkinde enteresan durum : Ya arkadaş bir motor 0 kmden (şuan 1100 km deyim) 1100 km ye kadar bu kadar istikrarlı yakıt tüketirmi ?

5,4 lt ile 160 km standart. Ne düşüyo ne artıyo bi enteresan.

Verdiğin bilgiler için sağol dostum. Başlangıç motorru olarak aldım. İlk motorum.

0 alayım hem taksit hemde ikinciel le uğraşmayız diye. Parayı bulduğum zaman

bende değiştireceğim. Ama şçyle bi durum var . Ben hazırlıklıydım. Pek bişey

beklemiyordum zaten. O yüzden çok fazla şaşırtamaz beni diye düşünüyorum

Amacım trafiği öğrenmek motora alışmaktı. Ki şimdilik bunu yerine getiriyor.

Bi kaç bin km sonra hakkını avucuna veririm

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
    metin6gs bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)