Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorda garip bir zırıltı var ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    _w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    iyi akşamlar arkadaşlar...

bugün biraz bakım yapayım dedim..boştayken ve ya giderken devir 6000-7000 i bulunca fena halde zarıltı geliyordu.
    Kontra zincir gergisi somunları düşmüş onları buldum bir güzel sıktım.
    Arkayla ön tarafı birbirine bağlayan ortadaki göbek vidası gevşemiş onu sıktırdım.
    sonra vidalara sıvı conta sürdüm düşmesin diye.
    çalıştırdım yine zarıltı.

sonra plakayı arka farı felan söktüm. tekrar çalıştırdım yine aynı.
    egzoz vidalarını-arka çamurluk vidalarını sıktırdım.

yine çalıştırdım yine zarıltı geliyor sanki eski bir arabayla taşlı bir yoldan hızlı giderken ön cam zırıldar ya aynı o ses
    sonra motorun şaseyle bağlantı vidalarına baktım gevşeklik yok.
    üst kapaktaki vidalarda herhangi bir gevşeme görmedim.

yarın tekrar bakacağım bu sorunu çözmem gerekiyor. yüksek hızlarda motor biyerden dağılcak diye korkuyorum. motordaki karbüratör fakir karışımda çalışmakta bu zarıldamaya sebep olur mu ?Sizce nerelere bakmalıyım?.
    Ben Yaşadıkça Sen ÇıLdIrAcAksIn!!!
    Kanuni Breton _Mavi Ejder_

Vedalar Zamansız olur...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Egzozdan geliyor olabilir mi? O elyaf gibi şeyleri tutan parçalar varmış, onlar yerinden çıkınca devir yükselince ses yapıyor.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzozdan geliyor olabilir mi? O elyaf gibi şeyleri tutan parçalar varmış, onlar yerinden çıkınca devir yükselince ses yapıyor.
    eksoz peteklerini diyorsun... evet yapabilir. ayrıca grenajlar da ses yapabiliyor.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    teker rulmanlarına bir göz at ön teker ve arka teker rahat dönüyormu. motorun şaseye olan bağlantı saplamalarını kontrol et. az bir gevşeklik bile vibrasyonna sebeb olur ses yapar. benzin deposunun bağlantı yerlerine göz at. orada vida düşmüsse veya takozları eskimişse bunlarda ses yapar.
    aklıma gelen olursa yazarım daha.

Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam egzoz a bağlı bütün vidaları bir bir sıktım. Elyaf gibi bir parça göremedim

Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eksoz peteklerini diyorsun... evet yapabilir. ayrıca grenajlar da ses yapabiliyor.
    Hocam benim motorda grenaj yok. yukardada belirtiğim gibi egzozdaki bütün vidaları sıktım. fakat yine zırıldıyor :(

Vedalar Zamansız olur...

TutkuluAcemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle soru işareti yerine nokta kullanman gerekirdi konuyu açarken. Gelelim sorunumuza bence karburatöre baktırmmalısın buji-karburatör arasında sıkıntı olabilir kanaatimce.
    Türkçe giderse, Türkiye gider!

celıl ybr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Ses Dylan (07)
    Gösterge panelinden de olabilir.
    İKİTEKER hastalığında tedaviyi bünyem kabul etmiyor

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    kulagın yokmu senin egsozun deligini kapa bezle dinle sesi nerden geliyo sonra sıkıyonmu söküyonmu hallet
    Motosiklet mucidi

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Egzozun içi parçalanmış olabilir. Farın içinden gelebilir. Bizim bretonlarda zarıldayacak yer çok Dur bi tahmin edeyim kontak da zarıldıyodur
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Motosikleti
    YAMAHA NMAX 155
    Takozlari eskimis olabilir ne kadar sapmalari siksanda o takozlar deegismedigi surece zirilti devam eder

cyberdanger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    belli devirden sonra ses gelmesi demek, aslında sıkı gibi görünüp yeterince sıkılmamış civata demektir. yine büyük ihtimalle egzoz'un civatalarından olabilir diye tahmin ediyorum. iyice kontrol et bakalım civatalarda boşluk var mı diye. ben de geçende aynı sorunu yaşamıştım motorun yarısını söktüm nerdeyse en sonunda egzozdaki bi civatanın sımsıkı olduğu halde boşluğu olduğunu gördüm, anahtarla çevirmek mümkün değil çünkü çok ısındığı için iyice sıkışmış, ben de motoru ısıtıp denedim oldu şimdi ses yok.

Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.
    bugün yaklaşık 4 saat bu sesle uğraştım.öncelikle sizin dediğiniz gibi egzoz vidalarını kontrol ettim sonra depoyu söktüm şase vidaları kontrol ettim. bi tanesi gevşekti onu sıktım. depoyu koltuğu söktüğüm halde yine zırıldıyordu arkadan geldiğini anladım bir baktım amortisör vidası gevşemiş onu sıktım. yine zırıldıyor meğerse arkadaki bağlı olan bagaj demirinin (pot bagaj deniliyor galiba) sağdaki vida gevşemiş ve yalama yapmış. vida çıkmıyordu bende vidanın etrafına sıvı conta sürdüm. sorunu böylece çözmüş oldum. Artık korkmadan gezebilirim . Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Vedalar Zamansız olur...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)