Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Motosiklet, Rodaj..

Motovento
    REKLAM ALANI
    semich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey QM50QT
    Selamlar;

yaklaşık 40-45 gün önce ilk motorum olan 2005 model 50cc'lik ramzey scooter'ımı satın almış ve burada sizlerle paylaşmıştım.. sizin bilgilerinize önerilerinize kulak asmıştım.. ramzey'imi tabir-i caizse parçaladım :D manevra limitlerini zorladım.. hakimiyet konusunda yol katettiğimi düşünüyorum.. bu nedenle 100cc'lik bir cup almaya karar verdim.. arora kartal marka ve modelli 100cc'lik çok yakışıklı bir cup beğendim ve anlaştım satıcıyla.. vadeli aldığımdan dolayı bana biraz pahalıya gelecek lakin başka imkanım yok.. senetli taksitli alıyorum..
    neyse, alacağım arora 0 ve 0 motor almak istememin nedeni rodaj aşamasını yaşayarak öğrenmek.. arora markasının bana evladiyelik bir motosiklet kazandırmayacağının farkındayım, bu motoruda sadece görünüşü güzel, ödemesi bana uygun ve 0 olduğu için alıyorum.. hala kendimi eğitme aşamasındayım sonuç olarak ve eğitimim tamamlanana kadar çok motosiklet parçalayacağım gibi :D

motosiklet rodajları cc'ye silindir sayısına ya da herhangi bir duruma göre değişiklik gösterebiliyor mu? bana tavsiyeleriniz ne olur arkadaşlar? alacağım motor 4 vitesli yarı otomatik, debriyajsız kısacası.. hangi yollara sokmalıyım hangi yollara sokmamalıyım, kaç km sürmeli rodaj aşaması? maximum hız kaç olmalı bu aşamada? vites geçişleri nasıl olmalı? konuyu bilmediğimden sorduğum sorular eksiklikler içerebilir, bu tarz bir motorun rodajı konusunda aklınıza gelen bilgiyi bana iletebilirsiniz.. şimdiden sağolun..
    Live to ride, ride to live..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TATLIHIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    (14) Yamaha Ybr (16) Yamaha Ybr
    Güzel bir konu bende Kartal ı cok beyendim Kazasız belasız inş
    Çözüm yolu var balansörlü çinli almak örnek su an kullandıgım drift , cbf 150 ye bile kafa tutabilirim titresimsizlik konusunda. Time Shift

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Alıntı Raphae1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ordan göz atınca daha bir güzel kafa karıştırıyor. Kullanma kılavuzuna bakmak en iyisi. Benimkinde 0-800 gaz kolunu yarım açın, 800-1600 3/4 açın diyordu, lastikler için de yanlamayın diyordu öyle yaptım oldu bitti. MCT'yi de sıfır almıştım onda rodaj modaj hikayeydi zaten aklıma bile gelmedi; 11 bin küsurda verdim taş gibiydi motoru. Çok fazla takılmamak gerek bence rodaja, kullanma kılavuzunda ne yazıyorsa o.
    semich bunu beğendi.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Motosikleti
    Ramzey QM50QT
    raphae1, bu linkten ben rodajın şuanki teknolojiye göre gereksiz olduğunu ve otomobil rodajından pek bir farkı olmadığını anladım.. o linkte tartışan arkadşalar aynı fikre tutunamamışlar, her kafadan bir ses çıkmış hemen hemen.. kimisi rodajın eski teknolojiyle üretilen piston ve silindirlerde geçerli olduğunu savunurken kimiside halen üreticilerin klavuzlarında bulundurduğunu söylüyor.. ayrıca devirlerden bashedilmiş, benim alacağım 0 motorun devir göstergesi yok.. sese göre hisse göre devir ayarlayabilirim, sonuçta otomobil kullanmayı '91 şahinle öğrendim(devir göstergesi yoktur, bilmeyenler için söyleyeyim), lakin devirdeki ufak dengesizlikler bu "rodaj" denen ve gerekli mi gereksiz mi anlam veremediğim olayı zedeler mi?

Motosikleti
    Bende onun için yazmadım fakat 100 lük motorlar genelde söyledir

25
    50
    75
    95-98 giderler

Mesela sen 15 yap 2 ye at gaz ver kes 1 e at gaz ver 25 yap sonra 50-60 yap 3-4 yap 40 a düş 2 -3 yap 4 de biraz zorla ama cok deil azcık cok cıksın sesi 500 den sonra daha fazla ver zaten sesinden anlarsın
    Çözüm yolu var balansörlü çinli almak örnek su an kullandıgım drift , cbf 150 ye bile kafa tutabilirim titresimsizlik konusunda. Time Shift

!Lk£® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    çok baş ağrıtmaya başladı bu rodaj mevzusu artık.
    Birinin honda türkiye yi arayıp duruma el atması lazım
    Mondial 151RS ( 2009-2010) = 7.500Km
    Honda CBR 125R (2011,2016) = 27.000Km
    Yamaya YZF R25(2016, ∞) = 5550Km

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Yabancı forumlara da baktım biraz herkesin rodaj konusunda kafa karışık. Şehir efsaneleri almış başını gidiyor. 40ı geçmeyin diyenden son hız gidin arkanıza bakmadan ya da önce bir onla gidip sonra bir anda tam gaz vererek tek tekere kalkın diyene kadar her fikirde insan var. Bence en sağlıklısı kullanma kılavuzuna bakmak. Ama çin işi cup motorda rodaj çok önemli olmaz bence. Bir iki seneye altında dağılır kalır nasıl olsa, uzun ömürlü olmasını beklemek çok da doğru değil gibi.
    semich bunu beğendi.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Motosikleti
    Yoo bence öyle deil dayımda 110 luk mondial 4 vites var motor 5-6 senelik 3 kere kaza gecirdi dayım yaptırmadı motor daha gidiyor dayımda benzin atıp geziyor

utkan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    bizim bi arkadaş arora cup aldı 100lük kaza yaptı motorun on tarafı gıtmıstı ama sağlamdı çalışıyodu hala çalışıyo diğer çin malları gibi motor kısmı sorun çıkarmadı yani
    semich bunu beğendi.

LP76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT 250
    ben yaklaşık 5 ay önce 150'lik vitesli asya aldım (evet bildiğiniz çinli) rodaj süresi boyunca kullanma kılavuzunda ne yazıyorsa onu uyguladım.Ama trafikte 50'yi geçmemek demek kazaya davetiye çıkarmak demektir (istanbul trafiği için) bende sahil bisiklet yolunu bilirsiniz bakırköyden başlar hemem hemen eminönüne kadar gider sahilden.1000 km'ye kadar ama ne kadar sabır harcadığımı anlatamam 50'yi geçmedim zamanında yağ vb.. değişimleri yaptım.Şu anda 4500 km ve sonuç emsalleri 90'ı geçemezken hadi bu çinli motorların göstergesinin %10 fazla gösterdiğinide kabul edelim 130 km yani 120 km rahat yapıyor ve şu ana kadar motordan en küçük bir problem bile yaşamadım.Bence rodajın çin, japon, alman her ne malı olursa olsun motorun ileriki (1000 km sonra) sürüş performansını direk etkilediğini düşünüyorum.
    semich bunu beğendi.

Motosikleti
    Ramzey QM50QT
    kafamda oluşturduğum ve kesinleştirdiğim düşünce: sabırla klavuza uy..

teşekkür ederim..
    LP76 bunu beğendi.

blt_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motorsuz :(
    bnm motorda şu anda 850 km de,ilk 500 km ye kadar en fazla 60-70 arası hızlar yaptım,500 km de yagını degiştrip,kullanma klavuzundaki ''arada uzu vdeli olmamak kaydı ile sıkıştırmalar motorun alışması açısından saglıklı olur'' önerisine uyarak 100 km hızlara çıkardım gayet rahat ve stabil çıkıyor yanlız 7 km gittikten sonra durdugumda müthiş bi sıcaklık vardı motorda,ustaya tel açtım normal bişe olmaz dedi ama ,aralıksın 200 km gittigim 125t mde bile böle sıcaklık hissetmedim,şimdilik 1000 km ye kadar yine düşük hızlarda gidicez bakalım düzelecekmi..
    eger kask takmıyorsan koruyacak bir şeyin yok demektir

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)