Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yasanmis bir olay - Tekeri yaga degen yerde!

Motovento
    REKLAM ALANI
    biglebowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gecen hafta is donusu servis -Adana’da bilen bilir- Dr Sadik Ahmet Bulvari, Pelit shell petrol onundeki duragimiza yanasirken durmakta zorlandi. Bizim sofor “yola yag dokulmus, zor durdum farkettiniz mi” derken bir carpma sesiyle birden irkildik. Ciktik disari ne oluyor diye, bir de baktik ki bir scooter bizim servise carpmis, hatta altina girmis. Tam da bu esnada bir digeri yan yatmis, kaya kaya geliyor. Sonra hoop bir digeri – hep de artcili!- Hicbirinde de ne kask var ne de baska bir koruma unsuru… genelde calistiklari insaatlardan donen isciler… Sonra bir tanesi daha dustu sanirim. Tekeri yaga deyen yerde… Burasi araclarin hizli gittigi bir bulvar. Bir taraftan gelenleri uyarmaya calisiyoruz, diger taraftan dusenleri kaldirmaya ama her an bir arac – ki bu motosiklet degil de bir otomobil ya da kamyon da olabilir – kontrolu kaybedip burdaki yaralilari ve bizi bicer diye tedirginiz. Neyse dusenler belli bir sure yerde, sonra kaldirimda toparlandiktan ve olayin sokunu atlattiktan sonra yavas yavas kalkip yollarina devam ettiler. Bazilari biz giderken hala oradaydi. Polisi aradik ve sonra yolumuza devam ettik. Aslinda bir sorusturma talebinde bulunulup, petrolun kamera kayitlarindan kimin bu sorumsuzlugu yapip insanlarin canina kastettigi bulunabilirdi ya neyse can kaybi olmadi. Dusenler de cekip gittiler zaten. Bu yol ozellikle SS kullanan arkadaslarin suratli gittikleri bir yoldur ve o gun tesaduf eseri onlardan hicbiri orada yoktu. Allah muhafaza… Bir defasinda da ayni yolda, ayni mevkide basibos bir plastik varil gormustum, ruzgarda savruluyordu. Sonra duyarli bir hemserim aldi onu yoldan. Aman deyim dostlar, bir motorcunun en caresiz kaldigi durumlardan biri. Boyle bir anda yapacak cok birsey olmasa da; bilincli olalim, sevdiklerimizi uyaralim. Herkese sevgiler selamlar…
    aparat, ergün1968, ZIPPIRMAN ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Öncelikle hem sizlere hemde kazaya karışan motorlu arkadaşlara geçmiş olsun.ciddi bir hasar olmaması sevindirici...

Jilet gibi bariyerlerin kafa kol kopardığı bir ülkede bunlar sorgulanıp önlem alınmazken,oraya akan bir parça yağım mazotun araştırmasınımı yapacaklar...

paylaşım için teşekkürler...
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

onur_600f - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 cbr 600f
    ne kadar bılınclı olursak olalım bence burası turkıye ölmek cok basıt varıldı kütüktü cukurdu traşlanmış yoldu heran hersey olabılır yasamak bıraz tesaduf bıraz sans Allah yardımcımız olsun
    Okumak cehaleti giderir, öküzlük bakidir.
    street king

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    böyle bir durumda bir kova su ile yoldaki yağı temizlemeye çalışmak durumu daha mı kötü yapar daha mı iyi yapar diye düşündürdü beni?

sizce böyle bir girişimde bulunarak yoldaki yağı daha büyük bir alana mı yaymış oluruz yoksa kısmen de olsa temizlemiş mi oluruz? bu konuda tecrübeli arkadaşların bilgisini bekliyorum..

yardımcı olmakla ve polise haber vermekle çok iyi yapmışsınız inşallah sizden sonra da ölümlü yada maddi hasarlı bir kaza meydana gelmemiştir..
    kymco agility 50 5700km >> honda cbx 250 2100km >> honda cb 125 ..?
    Demirden korksak motora binmezdik..

Motosikleti
    F 650 GS Dakar
    Yıllar önce motorla kaza yaptığımda motorun tüm yağı yola aktı. Ayrıca çok işlek yokuş aşağı sola viraj olan bir yerdi. Bırakın araba motor kullanmayı, motoru yerden kaldırmak için ayakta duramıyorsunuz. Motoru kenara aldıktan sonra polisi ve itfaiyeyi aradım durumu bildirdim. Duran bir kaç arabayla üzerine biraz toprak attık, bu arada yolda kayan kayana. Toprak attıktan sonra baya düzeldi, ama toprak attıktan sonra basınçlı suyla yıkamak lazım. Direk su ile yıkarsanız sadece kaygan alan büyür.

45 dk bekledim, ne polis ne itfaiye geldi. O arada belediğim kamyonet geldi motoru yükleyip götürdük. Ertesi gün geçtiğimde yağ izi hale yerdeydi.

Dolayısıyla malesef bu konuda ne itfaiye ne polis duyarlı. Başınıza bir kaza geldiğinde ilgili yerlere haber verip yardım da isteseniz kimse temizlemiyor. Başınıza gelirse üstüne bolca toprak atın, en azından başkalarının riskini azaltmış olursunuz.

biglebowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle bir durumda bir kova su ile yoldaki yağı temizlemeye çalışmak durumu daha mı kötü yapar daha mı iyi yapar diye düşündürdü beni?

sizce böyle bir girişimde bulunarak yoldaki yağı daha büyük bir alana mı yaymış oluruz yoksa kısmen de olsa temizlemiş mi oluruz? bu konuda tecrübeli arkadaşların bilgisini bekliyorum..

yardımcı olmakla ve polise haber vermekle çok iyi yapmışsınız inşallah sizden sonra da ölümlü yada maddi hasarlı bir kaza meydana gelmemiştir..
    1 ya da 2 gun sonra ayni yerden gectim. yag tamamen temizlenmisti. Sanirim itfaiye gelip yagi puskurttu basincli suyla...

---------- Post added at 10:54 ---------- Previous post was at 10:48 ----------

Alıntı Wintermute adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllar önce motorla kaza yaptığımda motorun tüm yağı yola aktı. Ayrıca çok işlek yokuş aşağı sola viraj olan bir yerdi. Bırakın araba motor kullanmayı, motoru yerden kaldırmak için ayakta duramıyorsunuz. Motoru kenara aldıktan sonra polisi ve itfaiyeyi aradım durumu bildirdim. Duran bir kaç arabayla üzerine biraz toprak attık, bu arada yolda kayan kayana. Toprak attıktan sonra baya düzeldi, ama toprak attıktan sonra basınçlı suyla yıkamak lazım. Direk su ile yıkarsanız sadece kaygan alan büyür.

45 dk bekledim, ne polis ne itfaiye geldi. O arada belediğim kamyonet geldi motoru yükleyip götürdük. Ertesi gün geçtiğimde yağ izi hale yerdeydi.

Dolayısıyla malesef bu konuda ne itfaiye ne polis duyarlı. Başınıza bir kaza geldiğinde ilgili yerlere haber verip yardım da isteseniz kimse temizlemiyor. Başınıza gelirse üstüne bolca toprak atın, en azından başkalarının riskini azaltmış olursunuz.
    Bakin toprak serpmek hicbirimizin aklina gelmedi ama itfaiye gelip yagi temizleyene kadar yapilabilecek en dogru sey budur belki de. yagin oldugu yerin, araclarin geldigi yonde bir 50 m kadar ileriye ucgen uyari levhasi da konabilir. Bizim servisteki arkadaslardan biri elle isaret ederek suruculeri yandan gecmeleri konusunda yonlendirdi. Boyle yogun bir yolda bu da tehlikeli bir hareket olsa da o esnada yerden kalkamamis olanlar vardi. Onlar icin hayati bir onemi vardi bu hareketin...

pompei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Benimde başıma yağla ilgili bi olay gelmişti.Basit bi işlem için mahalle arasındaki motorcuya uğramıştım, işlemi halledip yola koyuldum.Işıklarda durdum ayağımı yere koyduğum an kaymaya başladı.Toparlamaya çalışsamda ayağım giderek açıldı ve motor yan yattı.Ayağıma gres bulaşmış. Neyseki iyi bir dersten başka bi şey olmadı.Yağ dökülen yerede kum, talaş vs atılır, kayganlık enaza indirilir.Su yağı ayrıştırımaz daha çok yayar.Basınçlı su değilse tabi.Geçmiş olsun.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    anladım demekki toprak atmak gerekiyormuş.

Benzeri bir olay izmirde kışın meydana geldi. 3 gidiş 3 geliş otoban vari izmirin en işlek caddesi olan anadolu caddesinde sabahın köründe buzlanma olmuştu ardı ardına 10 15 araç kayarak spin atmıştı. Allahtan ki sabahın erken saatiydi ve yol kalabalık değildi. yolun sağındaki solundaki duvarlara çarparak yolun kenarına savrulmuşlardı. Her çarpan zaten bi 10dk kendine gelmeye çalışıp sonra yola devam ediyordu. Sonrasında polise telefon açtık ve tuzlama aracıyla beraber 20dk ya gelip yolu tuzladılar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)