Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

2011 TVS Apache ile Giresun'dan Samsun'a... Gerçek yol testi, yakıt tüketimi...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bilalancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhabalar

Bugün, Giresun’dan Samsun’a 2011 TVS Apache’m ile gerçek yol koşullarında yaptığım 205.7 kilometrelik yolculuğu sizlerle paylaşmak istedim.

En başta belirteyim; benim boyum 172cm, kilom 76. Samsun da öğrenciyim ve aynı zamanda özel bir şirkette part-time çalışıyorum. Giresun a bıraktığım motosikletimi havalar ısındığı için yaşadığım şehir olan Samsun a geri getirmeye karar verdim ve bir gün önceden otobüsle Giresun a gittim.

Bugün, (05.04.12) yol öncesi gereken ufak kontrol ve bakımları yapıp, gerekli donanımları takıp, 2 kilogram civarı bagajla saat 11:30’da (Hava 22 derece) Giresun da ki evimden çıktım. Kilometrem 3176,6.

Bir kaç km ileride bulunan bir benzin istasyonuna (1Lt x 4,71 tl) girip depomu depo kapağının başladığı yere kadar doldurdum. Kilometrem 3179,4.

Güzel ve sıcak havanın keyfini çıkartarak sakin bir şekilde ortalama hızım 75 ile 80 km arası olacak şekilde sakin sakin sürmeye devam ettim.

6000 devir/dakika nın üzerine neredeyse hiç çıkmadım.

Trafik ışıklarında frene basmadan gaz kesip hız ve vites düşürerek, tamamen durmadan yeşil ışığı yakalamaya çalıştım ve çoğunda da başarılı oldum.

Ordu’nun Ünye ilçesinde 40-45 dakikalık bir ihtiyaç ve çay molası verdim. Kilometrem 3272,6.

Sonra tekrar yola koyuldum. Yine sakin bir kullanım ve ortalama hız 75 ile 80 km ile devam edip, saat 16:00 civarı Samsun’a giriş yaptım. ( Hava 18 derece. )

Samsun, Atakum’da bulunan aynı firma ve aynı fiyata sahip benzin istasyonundan (1Lt x 4,71 tl) depoyu ilk doldurduğum yere kadar doldurtturdum. Kilometrem 3385,1.

Toplamda:

yer yer rüzgar destekli,

yer yer rüzgar engelli

205.7 km yol,

3,86 litre yakıt tüketimi,

18,1806 Türk lirası yakıt gideri

Herkese kazasız belasız, keyifli sürüşler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    1,88 % müthiş bir rakam bende az önce 250 kmde 7,05 lt aldım2,83 % bayağı fark var yani..
    vesselam..
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uygun devirde tvs zaten harikalar yaratıyor. En sert kullanımda bile 2,7 yi geçene daha rastlamadım

Gezinizin fotoğraflarını da isteriz

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sıkıştırmaz adam gibi kullanınca baya baya düşüyor rüzgara karşı sürate kalkınca müthiş yakıyor ama senin tvs harbi az yakmış çok yakıyor diyenler demek gaddar kullanıyor

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    çok güzel bi değer güzel bi ölçüm olmuş
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Sakin kullanımlarda kayda değer yakıt tasarrufu oluyor. Full depoyla 450 km de , 650 km de gidebiliyorum. Yol,hava ve sürüş şekli çok fazla farklılık yaratıyor.
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

Gezinizin fotoğraflarını da isteriz [/QUOTE]

Yanımda fotoğraf çekebileceğim bir makina yoktu malesef...

Özellikle tekrar vurgulamak istiyorum: Motorumu hiç zorlamadan, yüksek devir çevirmeden ve 6000 deviri neredeyse hiç geçmeden kullandım.

Yakıt ölçümünde motoru dik ayağa alarak depo kapağının başladığı yere kadar doldurdum hem yola çıkarken hemde yolculuk sonunda ve ortaya çıkan değer bu:

205.7 km de 3,86 litre...

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    genel hızınız 80-90 km civarmıydı?

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    8,7 krş yapıyo bence o kadar az yakmaz, ben apache yi alalı 1 sene olacak 10krş un altına düşmedi
    Apachenin gücü adına GÜÇ bizde artık

durmak yok ZAM a devam vergi manyağı olduk...

Genel hızım 70 km civarı. Zaten yolun neredeyse tamamını güvenlik şeridinde geldim özellikle yakıtı denemek için. 205.7 km yolu 3.5 - 4 saatte geldim.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    gerçek yol koşulları ne ?

reis007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ara verdik , yaza kısmet...
    Alıntı Bilalancer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genel hızım 70 km civarı. Zaten yolun neredeyse tamamını güvenlik şeridinde geldim özellikle yakıtı denemek için. 205.7 km yolu 3.5 - 4 saatte geldim.
    Üstad sen giresundaydın ve benim giresunda apache olduğundan haberim yok :( bende kendimi karadenizde tek sanıyodum
    Bi daha giresuna gelirsen görüşelim senle.numaranı yazarsın özelden arkadaş oluruz
    Bu arada ben 15krş civarı yakıyorum.baktım çok basıyorum biraz sakin kullanmaya başladım.bakalım ne kadar değişecek.

djan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr250r
    Hacı sen uluslararası gaddar ölçüm şartlarından bile daha gaddarca davranmışsın.Bolaman virajlarına girmemişsin,yeni yolu kullanmışsın,orduda ışıklara takılmamışsın,terme çarşamba arası boşa atmışsın Helal olsun iyiymiş cidden.
    Çoğunluğun yaptığı şey daima yanlıştır.

Motosikleti
    Şuan yok
    hocam, bu yol testi tvs apache satışlarını artırır
    [B][COLOR="Red"]K[/COLOR]aza [COLOR="Red"]A[/COLOR]nında [COLOR="Red"]S[/COLOR]eni [COLOR="Red"]K[/COLOR]orur! Kask yoksa ::stretche :rendeer:[/B]

Giresun da Çıtlakkale Mahallesi Petek Sitesinde evim.

Benzinin 5 liraya yaklaştığı ülkemde mecburen gaddar davranmak zorundayız sanırım.

Bolaman da yeni yolu kullandığım için gerçek anlamda viraj falan görmedim.

Ordu da ışıklara yakalanmamak oldukça kolay kestirebiliyorsun ve denk getirmeye çalışmak için ona göre ayarlıyorsun hızını ayrıca hiç yakalanmadım da değil ama toplasan 10 ışıktan 2 sinde durmuşumdur.

Terme ve Çarşamba arası zaten dümdüz yol güvenlik şeridinde yavaş yavaş geldim. Çarşamba da durup arkadaşmla yemek yedim.

Acelem olmadığı için sabırlı davrandım ve bu değerleri elde ettim. Bunları yapmayıp deli gibi gaza basıp 1. viteste 10000 devirde vites atıp. Her viteste 9, 10000 devirlerde kullanıp, gaza veya frene birden yüklenip yarış yapıyor gibi kullanmakla bu rakamlar elbette yakalanmaz. Sabırlı ve sakin kullanan 6000 deviri geçmeyen her Apache kullanıcısı motosikletinde bir sorun yoksa bu değerleri yakalayacaktır.

Saygılar.

Motosikleti
    cbr250r
    Haklısın cidden herkes değil ama araç kullanıcılarının yarısı bu kadar dikkatli olsa akıllara zarar bir katkı olur ekonomi için.. Motor izlenimin peki uzun yolda veya genel olarak nasıl?

Uzun yolda aradıklarım açıkcası şunlar oldu:

İlk önce altıncı vites i aradım olsaydı çok iyi olurdu

Sonra rüzgarı kesebilecek bir ön cam mutlaka olmalı diye düşündüm,

Ayaklarımı koruma demirine doğru uzattım. Koruma demirinin alt kısmı biraz daha geniş olsaydı daha iyi olurdu.

Bunun dışında aradığım birşey olmadı. Bide depo üzeri çanta ve arka bagajım olsa iyi olurdu çünkü sırt çantası biraz yordu beni.

Motosikleti
    cbr250r
    sen o masrafları da yapsan (6. vites hariç) motor sana 5000'e gelir. 2 yıl satmassan amorti edersin. Eğer uzun vadeli düşünüyorsan lastiklerden başlayıp biraz masraf yapabilirsin bence.

yasin_942 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB250Ni
    bende bugün yzf r125 ile izmirden kocaeliye geldim 470 km yol katetdim ve 11.8 litre yaktı yani 100 km de 2.5 litre hızımın ortalaması 95 idi ve izmirden evime kadar hiç bir benzinlikde durmadım. izmire giderken 115 ortalama yaptım ve tabi çaizse bastım ve 470 değilde 320 km gitmişdim 150 km fark etti. ve akhisarda benzin istasyonunda zorunlu mola verdim. ama 150 cc bir motorun bu denli az yakması süper bir şey acaba bende 75 80 ile gitsem bu kadar az yakar mı?
    depo üstü çanta herkeze tavsiye ederim göğüs dayamak için bire bir
    YZFR 125 2011-2012 16.000 KM / SYM WOLF SB250Ni 2012-....

eralpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet, kamp, bilgisayar
    Bu RTR ler 6000 devirde kaç km ile gidiyor?
    Eralp TEREM
    motogiyim.com
    motoregitim.com

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)