Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Taş ve Çukurlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    beyler o bu değilde traşlı asfaltta gitmek çok fena 1 kez mecburi olarak gitmek zorunda kaldım. yolu bitirene kadar akla karayı seçtim o günden sonra ne pahasına olursa olsun traşlanmış yola girmiyorum...

Taş mevzuuna gelince
    Eğer virajda taşı fark ettiyseniz motoru biraz daha yatırarak yada kontra vererek, yol yada hızınız buna müsait değilse motoru dikleştirip yolun uygun konumuna gelerek taştan kurtulma ihtimaliniz var

Ha bunlar olmadı ve taşa çarptınız eğer hızınız çok yüksekse yatma ihtimaliniz var çok düşükse de kontrolü kaybetme (yani 2 ucu b'klu değnek misali)

Ha düz yolda taşla karşılaşsanız biraz denge kaybı harici bir zararı olmaz (hızın çok yüksek olmadığını varsayıyorum)

çukur konusunda da yapacak pek birkey yok aslında (kaçmak haricinde) hele benim gibi ufak teker scooter kullanıcıları zaten yanmış...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    soru açık ama bakıyorum çok kişi soruya cevap vermek yerine akıl vermiş, "sürat felaket denmiş", sanki bunu kimse bilmiyormuş gibi... arkadaş, "ben 160 yapacağım" demiyor, "öyle bir durumda taş çıksa ne olur" diye soruyor ama cevaplar; "sürat yapma, sürat felaket, eden bulur, damlaya damlaya göl olur"... ilginç valla...

çukuru farkeder ve kaçma şansınız kalmazsa, pegler üzerinde bir miktar ayağa kalkmak ve motor üzerindeki ağırlığınızı tek merkez toplayıp ağırlık merkezini yükseltmek, motorun çukurla mücadelesinde faydalı olablir kanımca...

taş için de, küçük çakıl taşıysa bir şey olmaz. o hızda üzerinden zaten saliselerle ölçülecek sürede geçersiniz, hatta küçük çakıl taşı, lastiğin yere bastığı yüzeyinin çok küçük bir parçası olacağı için yolla temas kopmaz ve dengesizleşmez. ama büyük taşsa o zaman iş biraz şans biraz da tecrübe-beceri işi...
    Eko bunu beğendi.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Debriyaj çekilir,
    Eller serbestleştirilir (gidona yapışılmaz, elcikler sıkılmaz, maşanın hareketine izin verilir).
    Depoya dizlerle sarılıp, topuklarla şaseye basılır.
    İleri ama ileri ama daha da ileri bakılır.

Skutır ise
    Eller serbestleştirilir (gidona yapışılmaz, elcikler sıkılmaz, maşanın hareketine izin verilir).
    İleri ama ileri ama daha da ileri bakılır.

Unutulmamalıdır ki motosiklet ya da skutır, her durumda dengesini koruyacak hareketi yapar. Dolayısıyla bu gibi durumlarda gidona yapışmak iyi bir fikir değildir.
    Ahmanamra, Yuce123, AGunak ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Ezquero adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hıza vurgu yapmak için yazmadım vurgu yapılacak şeyler başlıkta yazanlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:18 ----------

Biri diyo hızlı gidersen sonuçlarına katlanırsın,biri diye ne kadar küçük taş soruyu soran benim başlıkta yazanlar başınıza geldi mi sonuçları ne oldu?
    Aynı olay başına gelen arkadaşlar sanırım artık aramızda değiller...

Hızla olan bağlantıyı anlamadıysan tekrar anlatayım..
    40-50 km hızla 2-3 cm lik taşı tepelediğin zaman yaşayacağın korku ile,
    100-160 km hızla yaşayacaağın korkunun uzaktan yakından benzerliği yoktur...
    yavaş giderken belki düşersin , ufak tefek çizikler kırıklar...
    Ama Süratli giderken aynı taşa denk gelirsen şahadet getirmek bile aklına gelmez...
    Hayatın film gibi gözlerinin önüne gelir...
    Sonrasını sen tahmin et..
    Işığı görürsün ve birisi '' Bana gelllll, Bana geeeeelll '' der...
    kackinen ve AGunak bunu beğendiler.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

YILDIRIMBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 990 SMT
    Mustafaat ve aya teknik açıdan en doğru cevapları vermişler.Bende aynı bilgiler doğrultusunda hareket edilmeli mantığında bir yazı yazar idim yazsaydım.Lakin zannımca konu bilinçsiz bir anda beklenmeyen bir enstantenede yaşanmış olduğu kabul edilen bu mevzuatın cevabıdır.Bunun cevabıda yine iki cevapta olduğu gibi ve bencede;motorun hareket etmeye çalıştığı çizgi bozulmadan doğrusala müdehale edilmeden dengenin tekrar sağlanmaya çalışılmasıdır.Ben e-5 karayolu üzerinde yanılmıyorsam küçükyalı civarında böyle bir husus yaşadım( futbol topu büyüklüğünde ve beni seleden fırlatacak kadar derindi)Ve diyorum ki bu iş anlık tepkisel refleks ve tecrübedir(Teknik tecrübe tabiki).Yakacıkta oturduğumdan dolayı çok karşı karşıya kalıyorum.Ama e-5 karayolu üzerinde ne yalan söyleyeyim hiç beklemediğim bir engeldi.Hızlıyken anlık tepkiler zaten verilemiyor biraz şans biraz tecrübe birazda gidona hükmetme kaygısından arınıp serbest salınımla motorun çarpma sonrası çizgisini dengesini bulma olayı sanırım.
    Ahmanamra bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yok
    Ayak vururum diyen arkadaş ne ara ayak vurucan acaba bu anlık bir şey arkadaşın traşlı dediği asfalt sanırım girintili çıkıntlı yükselti farkları var hiç gitmeyen adam bilemez hele virajda alçaktan yükseğe geçersen düşersin direk ayak vurmaya yok gidonu tutmaya zaman kalmaz...

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    Ayak vururum diyen arkadaş ne ara ayak vurucan acaba bu anlık bir şey arkadaşın traşlı dediği asfalt sanırım girintili çıkıntlı yükselti farkları var hiç gitmeyen adam bilemez hele virajda alçaktan yükseğe geçersen düşersin direk ayak vurmaya yok gidonu tutmaya zaman kalmaz...
    O benim tekniğim kimseyle paylaşmam siz arkadaşların dediği yoldan gidin. Gidonu sabit tutun ve çukur,yarık sizi nereye götürürse oraya gidin.belki ucu biyere çıkar
    Ahmanamra, dürümdöner ve AGunak bunu beğendiler.

Nerede çukur var diye genel bir uyarı başlığı sandım ben bunu, değilmiş.

Çukura girince ne yapılır bilmiyorum.Elbette en iyisi hiç girmemek.

Başlık içinde köpeğe çarpan olduğunu okuyunca aklıma geldi.Aşağıdaki fotoğraflar başka bir siteden alıntı.Belki bu sitede de vardır.Motorla köpek üzerinden geçiyorlar.Motor 1200 gs.Hız 120-130.Yürüme hızına düşüne kadar mücadele ediyor sürücü, son anda artçısı ile birlikte düşüyorlar.

Bir de şu alttaki var. Asfaltın ortasında paket taşı varmış, yüksek süratte üzerinden geçiyorlar.Benim tahminim 160-180 falan.Anlatımdan öyle çıkardım. Düşmeden duruyorlar.

Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    İyi akşamlar. Uzun yoldayız,hızımız 160km/h. Önümüze küçük bir taş çıksa ne olur? Eskiden düşünmezdim ama bugün bi çukura girdim çukur problem değil ama çukur ile normal asfaltın arasında 2-3 cm lik boy farkı var tam oraya denk geldim yani giderken kaldırıma çıkmak gibi oldu düşüyodum neredeyse. Sizinde başınıza geldimi sürmeye korkar oldum
    taş ve çukuru bilmem ama yeni stabilize asfalt yapılan ve üstüne mıcır taş atılan yola girdim hızım 70-80 idi ama hiç frene basmamıştım bodoslama girdim, motorun kendi devrinde düşmesini bekledim vites küçülttüm..ama en önemlisi direksiyonu sımsıkı tutmamak serbest bırakmak..
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Çukur için değildi ama 50-60km hızla bile ayak vurdum dengemi düzelttim hemde 120kg'lık bir scooterdı, düşüp kaza yapmaktan çok daha iyi bir çözüm. Şu anki motorumla buzda kaydım 30km hızdan durana kadar ayaklarımı sürüyerek motoru dik tuttum. Ayaklarımı kullanmasam 4200km yaptığım motorumla en az 10 kere düşmüştüm.

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    yav o bmv nasıl haşat olmuş öyle? Bende çartım. 70-80 kg bi siyah cins köpekti. Köpeği gördüğümde hafif rampa aşa 120 civarıydı. Gece. Kısalar yanık.30-35 mtrede nekadar yavaşladıysa artık. Motor köpeği altına aldı motorumla ben havalandım.2002 yılıydı. Asfaltta motor altımda ben üstüne oturur vazıyette (motor yan yatmış) 50 mt kadar sürüklendim. Çok şanslıyım çok. Ayna kırık,ayaklık yamuk, eksoz çizik bende ufak tefek sıyrıklar. Motoru kaldırıp çalıştırdım. Ufak bi inceledikten sonra. 10 km daha yol gittım eve. O bmw gibi ne lastiğim patladı ne cantım patladı ne de yamuldu. Köpeğide hıç sormayın...

Ahmanamra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Kullandığınız motora görede değişir sanırım bu durum . Adamlar dakarda 160 la gidiyor bizim 20 30 la gittiğimiz yerlerde He ben acemiyim o ayrı mesele çok tecrübem olmadı daha ama motorunu tanımak ve motor dinamiğini bilmek bu konuda kendini geliştirmek bence böyle bir durumda hızlı ve dorğu tepki vermeye ve belli bir yüzde oranında kazayı önlemeye katkısını oldukça fazla olacaktır. Geriside büyük oranda şans bence Yoksa yüzlerce kmlik dümdüz yolda o taş sizi buluyorsa vardır bunda bi ipnelik

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    moto kroscuları izleyin bi bakın. Motorcular o toprak rampalı virajlı yollarda motoru yatırdıkları taraftaki ayakları ayaklıktamı yoksa boşta her an yere vurmak için tetiktemi? Hic dikkat ettinizmi? Yoksa çukurun götürdügü yeremı gidiyolar gidonu düz tutarak? gidonu düz tutan sondan birinci olur ayak vuran baştan birinci. öyle düz bi asfaltta ufak tefek taşlar problem değil kafa kadar olmadıktan sonra hiç dağda taşta torak yolda motor kullanmadınızmı? sevgiler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj çekilir,
    (gidona yapışılmaz, elcikler sıkılmaz, maşanın hareketine izin verilir).
    .
    Elcikler sıkılmaz... Maşanın hareketine izin verilir... Tamam çok doğru tespit...
    Ama anlamadığım Debriyajı çekik durumda o gidonu kendi haline bırakma işi...
    Debriyajı çekince ister istemez elimizin avuçiçi yani ayası gidonu mecburen sıkıcaktır...

Zaten herhangi bir tehlike anında debriyajı çekmek başlı başına hatadır...
    Tamamen yanlıştır...
    İlk önce motoru kendi haline bırakıp olabildiğince durumu kontrol altına almadan ne debriyaja dokunmalı, ne de frene....

Bu verdiğin bilgide bir yanlış var mustafacım...
    Yanlış demiyelim aslında... Bir tezatlık var...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elcikler sıkılmaz... Maşanın hareketine izin verilir... Tamam çok doğru tespit...
    Debriyajı çekince ister istemez elimizin avuçiçi yani ayası gidonu mecburen sıkıcaktır...

Tamamen yanlıştır...
    İlk önce motoru kendi haline bırakıp olabildiğince durumu kontrol altına almadan ne debriyaja dokunmalı, ne de frene....

Vallahi Alp cim..
    Eger debriyaji cekmeye ve bunlari o anda düsünmeye vaktin varsa zaten o engelin yanindan gecersin diyorum ben..
    Bana okulda ögretilen suydu..
    Tehlike aninda debriyaji cekeceksin.. (Tabiki buna vaktin varsa)
    Son Türkiye ye geldigimde gece yarisi Otobanda 230 KM/H ile gidiyordum..
    Yol 3 serit ve bombos haliyle sabah dogru..
    Artcim da var...
    Ne hikmetse ban 160 lara indim..
    Ve sol virajda yolda bir odunu görmemle üzerinden gecmem bir oldu..
    Ne debriyaji cekmek, yada ne düsünecek vaktim oldu..
    Sadece "insallah lastik patlamaz" diye düsündüm..
    Ama bunuda odunun üzerinden gectikten sonra düsünebildim yemin olsun...

Onun icin diyorumki bunlari düsünecek vaktimiz olursa eger biryerlerden kurtulmak, siyrilmak kolay...

Benim fikrim..
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tamamen yanlıştır...

Alp abicim iyi ki bu konuyu açtın, teşekkür ederim. Bir çok arkadaşımızın aklındaki soruyu dile getirdin; ben söylemeyi unutmuştum, sayende bu eksiğimi gidereyim.

Lütfen ukalalık olarak almayın, fakat eğitim alınca motor kontrollerine komut verirken (gaz, fren, debriyaj vs) gidonu nasıl serbest bırakacağını öğretiyorlar. Evet ilk başta tezat gibi geldiği konusunda haklısın, hatta ben eğitimden sonra da bir süre yapamadım gidonu serbest bırakma işini. Beynim izin vermedi, ama oluyor(muş). Aslında sorun tutunma ihtiyacı. Depoya sarılmak alışkanlık haline geldiğinde beyin elleri serbest bırakmayı kabul ediyor. Zamanla fark ediyorsun ki fren kolunu, debriyaj kolunu sıkmak için tutunma ihtiyacı yok. Vücut öyle kabiliyetli bir şey ki doğru yapıldığında becerdikleri yapanı bile şaşırtıyor Ben bunu Ahbetbeyli Yolu'nda pegi yere sürtecek kadar yatmışken boş bulunup sol elimle kaskımı düzelttiğimde anladım Sonra oturup düşündüm "lan ben bunu nasıl yaptım yahu?" diye. Açıkçası bu kadar rahat sürmekten de rahatsız oldum önce. Ama doğru teknik insana hiç inanamayacağı şeyler yaptırıyor gerçekten.

Debriyaj konusunda haklısın, motorun sürüş dinamikleri hiç bir şey yapmamayı söylüyor bize. Fakat bir de şöyle düşün, çukurdan geçerken sarsıntıyla gazı istemeden açarsak ne olacak? Zaten dengesi bozuk bir motora bir de gaz verirsek düşmeye daha da yakınlaşmış olmaz mıyız? Dediğin doğru, fakat ben o riski almaktansa debriyajı çekmeyi daha mantıklı buluyorum.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yok
    120 le köpeğe çarpmış arkadaş düşmemiş ve teker jant hiçbişey olmamış devam etmiş hayallere bak hayallere :D

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    120 le köpeğe çarpmış arkadaş düşmemiş ve teker jant hiçbişey olmamış devam etmiş hayallere bak hayallere :D
    düşmemişmi? Bidaha oku.bidaha bidaha oku. Motor yan yatarak sürükleniyo dedim. Hayal değil gerçek. Köpeğin kanlarını temizleyene kadar canım çıktı. İstersen köpek bekçi köpeğiydi. Özelden msj at sana firma ismi vereyim git bekçisine sor. Hayal senin hayallerin benim değil. Ayrıca asfalt yemiş yarım yan ayaklık ve pabucu hala motorun üstünde.

Motosikleti
    KANUNİ WİNDY 125
    arkadaş bu saçma bir soru 160 la giderken çakıl taşı cıkarsa bişey olmaz ama büyük taş çıkarsa öpüşürsün asfaltla ama ben motorcuyum diyorsan zaten yatırıp kurtarırsn burdaa hergün 5 den fazzla arabaya çarpmaktan kurtulan arkadaşlar vardır benim gibi koca arabayı yatarak kurtarıyoda taşımı kurtaramıcak o hıza ulaşmış bir insan

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yok
    Alıntı motodriftt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş bu saçma bir soru 160 la giderken çakıl taşı cıkarsa bişey olmaz ama büyük taş çıkarsa öpüşürsün asfaltla ama ben motorcuyum diyorsan zaten yatırıp kurtarırsn burdaa hergün 5 den fazzla arabaya çarpmaktan kurtulan arkadaşlar vardır benim gibi koca arabayı yatarak kurtarıyoda taşımı kurtaramıcak o hıza ulaşmış bir insan
    İllaki 160 değil yüksek hızda diyorum nasıl yatırıp kurtarıcaksın o hızda kurtaramazsın virajda hele herhangi bi taşta gidersin

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:51 ----------

Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    düşmemişmi? Bidaha oku.bidaha bidaha oku. Motor yan yatarak sürükleniyo dedim. Hayal değil gerçek. Köpeğin kanlarını temizleyene kadar canım çıktı. İstersen köpek bekçi köpeğiydi. Özelden msj at sana firma ismi vereyim git bekçisine sor. Hayal senin hayallerin benim değil. Ayrıca asfalt yemiş yarım yan ayaklık ve pabucu hala motorun üstünde.
    Şıracının şahidi bozacı...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)