Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun Yol İçin Tavsiyeler/Bilgilere ihtiyacım var.

Motovento
    REKLAM ALANI
    MithatY06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto NK250
    Merhaba, şuan kullandığım 250NK motorumla önümüzdeki hafta İstanbul'dan Ankara'ya gitmeyi planlıyorum ama bu benim ilk uzun yol deneyimim olacak. Motorumun bakımlarını ve kontrollerini yaptırmak için cuma gününe randevu aldım. Bunun dışında ne yapmam gerektiği hakkında hiç bir fikrim yok. Yanıma neler almalıyım, motorumu ne kadar sürede bir dinlendirmeliyim, yolda dikkat etmem gereken hususlar... Sizden ricam deneyimlerinizi bana aktarıp benim de yapmam gerekenler hakkında tavsiye vermenizdir.
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Değerli kardeşim İstanbul'dan Ankara'ya ben 2 farklı güzergahtan gittim. Bunlardan biri pratik ama zevksiz, diğeri zor ama zevkliydi. 2 güzergahı da sana aşağıda tarif edeceğim. Ancak hiç uzun yol tecrübenin olmaması kötü, dolayısıyla şimdilik pratik ama zevksiz yolu tercih etmeni öneririm. Öncelikle sabah erken yola çıkacağını farzedersek güneşe doğru süreceksin, bu nedenle güneş gözlüğü kullan. Güneşe doğru sürmenin en kötü yanlarından biri de önündeki aracı fark edememek, görememektir. Kulak tıkacı zaten kulaklarında takılı olsun. Sürüş öncesi uykunu al ve dinlenik ol. Sürüş öncesi ve sırasında ağır ve kalorili yemekler yeme. 100 olur 150 olur mutlaka dur ve kısa bir mola ver, molanda su iç ve kültür fizik hareketleri yap ki kan dolaşımına fayda sağlasın. Motorun tek silindirlidir ve yolda titreyecektir, çok devirli kullanma, sabit devir sürmeye devam et misal 6-7000 devir gibi. Böylelikle ani hızlanmalar için hem elinin altında güç olur hem de motorun çok titremez. Motorunun bakımları ve lastik havaların yüküne uygun olsun. Full ekipmanı zaten söylemeye gerek yok ama yanında benzincilerde satılan 5 TL.lik ıslak mendillerden olsun. Kask vizörüne yapışan sineği böceği temizlersin. Ben eskiden Ağustos sıcağında Ankara'dan sabah dönerken yazlık file montla üşümüştüm. Yanımda sadece reflektif yelek vardı, onu giyince üşümem azalmıştı. Bu nedenle hava değişimlerine dikkat et. Gelelim rotalara;

1)Pratik ama zevksiz rota: Büyükçekmece - Avrasya Tüneli - 1. çevre yoluna çıkarken otobana giriş - Kocaeli - Sakarya - Düzce - Bolu - Ankara (Otobandan ayrılma)

2) Zor ama zevkli rota: Büyükçekmece - Avrasya Tüneli - 1. çevre yoluna çıkarken otobana giriş - Otobanda Sakarya Akyazı'dan aşağı sal kendini - Mudurnu - Nallıhan - Beypazarı - Ankara. Bu güzergahta güzel virajlar vardır ancak daha yorucu, bu güzergahı bir kaç uzun yoldan sonra yapmanı öneririm.

Ankara buradan yaklaşık 500 km yoldur. Seyahate çıkmadan önce haftasonu örneğin bir 200 km çıtırdan bir uzun yol yapmanı ve kendini değerlendirmeni öneririm. Son olarak trafikte kimseyle dalaşma, kavga etme, kimseye ders vermeye kalkma. Bir de tır, kamyon gibi araçların neresindeyken kör noktada kaldığını iyi öğren. Yanında ağır yük olacaksa da sırt çantana koyma, omuzlarını sırtını mahveder. Arka selene sabitle. Sabitlemek için bagaj lastiği, iyi düğümlenmiş çamaşır ipi, spanzet gibi araçları kullanabilirsin, yeter ki sabit olsun ve yanlardan taşma yapmasın.
    espresso, karaca3, zihnigonen ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

MithatY06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto NK250
    Cevabın için çok teşekkür ederim. Dediklerini uygulayacağım. Belkide bu haftasonu orta mesafe şileye doğru bir deneme yapabilirim.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Aynen, ufaktan bir yol yap ki kendini daha iyi gözlemle. Çünkü 500 km yol kimimiz için günlük rutinken kimimiz için dünyanın öteki ucu.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı MithatY06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevabın için çok teşekkür ederim. Dediklerini uygulayacağım. Belkide bu haftasonu orta mesafe şileye doğru bir deneme yapabilirim.
    Büyükçekmece'den yola çık, Çatalca'ya git, oradan subaşı köyü var o köyden sonra Saray'a kadar eski Kırklareli - İstabul yolu diye geçer o yoldan Saray'a kadar git, gitmişkenn Saray'dan Ahmetbey kasabasına sap, Trakya'nın en nefis köftelerinden ye sonra aynı yoldan geri dön, akşam olmuş olacak, tekrar acıktıysan Çatalca'da Tarihi Çatalca Köftecisi veya hemen yanındaki Ali Baba Köftecisinde dur köfte ye, dönüş yolunda Subaşı köyündeki kasaplardan sucuk da alabilirsin. Bu şekilde yaklaşık 250km uzun yol yapmış olursun hem kendini tartmış olursun hem de o yollar zevklidir.

Bahsettiğim yerleri google haritalarda bulabilirsin, burada başlığı açılan köfteci koordinatları konusunda da harita linkleri var.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyükçekmece'den yola çık, Çatalca'ya git, oradan subaşı köyü var o köyden sonra Saray'a kadar eski Kırklareli - İstabul yolu diye geçer o yoldan Saray'a kadar git, gitmişkenn Saray'dan Ahmetbey kasabasına sap, Trakya'nın en nefis köftelerinden ye sonra aynı yoldan geri dön, akşam olmuş olacak, tekrar acıktıysan Çatalca'da Tarihi Çatalca Köftecisi veya hemen yanındaki Ali Baba Köftecisinde dur köfte ye, dönüş yolunda Subaşı köyündeki kasaplardan sucuk da alabilirsin. Bu şekilde yaklaşık 250km uzun yol yapmış olursun hem kendini tartmış olursun hem de o yollar zevklidir.

Bahsettiğim yerleri google haritalarda bulabilirsin, burada başlığı açılan köfteci koordinatları konusunda da harita linkleri var.
    Abi utanmasan programa bizleri de zorla davet ettireceksin
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi utanmasan programa bizleri de zorla davet ettireceksin
    Hele şu baryam tatilleri bi geçsin.
    Subaşı Opet'in karşısındaki Subaşı Kasabındaki sucuklar güzel gözüktü, dönüşte sucuk almak için bile bu yolu yaparım.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    2019 sym-jet 14 125 cc /// 2016 pulsar 150 ns
    Merhaba sabah çıkmadan bir benzinlikte lastik hava kontrolü yapmakda fayda var
    Arka Çanta var ise *Lastik tamir kiti *powerbank *termos *Yağmurluk *Atıştırmalık (Kuruyemiş vb.)
    *Yakındaki servislerin numarası (yolda belli olmaz bakımdan çıkıp yolda kalınabiliyor)
    *Vitesli motorumda saatte bir mola vermek bana yeterli geliyordu gerekli kan dolaşımı ve hareket için daha fazlası titreşim, bel ağrısı, uyuşma olarak geri dönüyor.
    Koruyucu tüm ekipmanlarınla yola çıkmalısın. Yolun Açık olsun
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    T7
    İlave olarak, molalarda bol bol su ve soda içmeni, ayrıca kulak tıkacı edinmeni tavsiye ederim.

Yol yorgunluğunu ciddi olarak azaltıyor kulak tıkacı.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler