Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Magnezyum Çubuğu ve Çakmak Taşıyla Rüzgarda Ateş Yakmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    ayhanakbuga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Oturup manzarasını izlemeyi sevdiğim zaman zaman da çadır kurduğum yerde ateş yakmayı planlamıştım. Kışın karların erimesiyle çevrede bulduğum ve hala nispeten ıslak olan odun parçalarını topladım.

Yanımda çakmağım da bulunmasına rağmen. Islak ama çıralı odun parçalarını magnezyum çubuğu ve çakmak taşıyla yakmayı denedim. Tek başına magnezyum çubuğundan çıkardığım kıvılcımlar odunların ateş almasına yeterli gelmedi. Çakmak taşı ve yanında taşıdığım kumaş kömürü ile odunların alev almasını sağladım. Buradaki marifet kumaş kömüründe çünkü magnezyum çubuğunun kıvılcımı da kumaş kömürünü kor almasını sağlayabilirdi.

Bir saatlik zaman diliminde gündelik hayatın işlerinin dışında bir iş yapmış olmak beni mutlu etti. Manzarayı dumanı da arkama alarak hayran hayran izledim.

Carbondioxid bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Güzel video.

" Tek başına magnezyum çubuğundan çıkardığım kıvılcımlar odunların ateş almasına yeterli gelmedi. " Çünkü yöntem yanlış..

İki püf nokta , birincisi tutuşturulacak malzeme tiftikli ,sonra kav , sonra iri daneli olmalı elbette tam kuru olmalı.

İkincisi ise , magnezyum cubuğu sert çakmaktan evvel , törpü gibi daha yumuşak ve serii şekilde mikron partikul şeklinde törpüleyin yakılacağın üstüne az biriksin "bıçağın/bushcraft'ın" sırtı ile .. sonra çakın sertçe.

(taş duvar şeklinde , yangın/ateş/rüzgar kalkanı yaptıktan sonra..)
    ayhanakbuga bunu beğendi.

ayhanakbuga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel video.

" Tek başına magnezyum çubuğundan çıkardığım kıvılcımlar odunların ateş almasına yeterli gelmedi. " Çünkü yöntem yanlış..

İki püf nokta , birincisi tutuşturulacak malzeme tiftikli ,sonra kav , sonra iri daneli olmalı elbette tam kuru olmalı.

İkincisi ise , magnezyum cubuğu sert çakmaktan evvel , törpü gibi daha yumuşak ve serii şekilde mikron partikul şeklinde törpüleyin yakılacağın üstüne az biriksin "bıçağın/bushcraft'ın" sırtı ile .. sonra çakın sertçe.

(taş duvar şeklinde , yangın/ateş/rüzgar kalkanı yaptıktan sonra..)
    Çok teşekkür ederim. Değerli bilginizi bizlerle paylaştığınız için.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)