Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karda Ateş Yakma Denememiz: Erzurum

Motovento
    REKLAM ALANI
    ayhanakbuga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Hafta sonumuzun bir gününü de oğlumla birlikte farklı bir şeyler yaparak geçirmek amacıyla çıktık evden. Kafamdaki düşünce yürüyüş, kızakla kayma acıkacak oğlumu doyurmaktı :D Sağlam giyinmemize ve hazırlıklı olmamıza rağmen o çok üşüdü. Belki hareket etmediği sadece beni izlediği içindi çok üşüme nedeni. Yaş odun yanmıyor bilmeme rağmen denedim ve gerçekten de odunlar yanmadı :D Konserve balığın yağı ateşe gaz veriyor ama yaş odunları yakmak için yeterli olmuyor... Üşüyünce en güzel manzara bile önemini yitiriyor ve verdikleri için Allaha şükrederek etkinliğimizi tamamlıyoruz.

Guven bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    " O testerenin adı ne ?"

Hadi cevap ver bakıyım
    Allah birliğinizi bozmasın.
    ayhanakbuga bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    " O testerenin adı ne ?"

Hadi cevap ver bakıyım
    Allah birliğinizi bozmasın.
    Amin, cümlemizin birliği bozulmasın. Allah razı olsun.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Biraz reşo yakıtı jel olsaydı yanında kolay olurdu yakmak. Bide delikanlı varken bari hızlı olmak için bir çakmak kullan..
    Maşallah yavrum sessiz sedasız bekliyor. Cesaret de süper ama...
    Kar görmeyeli yıllar oldu.
    Koca sıpa oldular takılmıyorlar benimle..
    Yakın çevremde dağ bayır orman yok..
    Getirmeyin beni oralara haa...
    Çok güzel,maşallah..
    ayhanakbuga bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz reşo yakıtı jel olsaydı yanında kolay olurdu yakmak. Bide delikanlı varken bari hızlı olmak için bir çakmak kullan..
    Maşallah yavrum sessiz sedasız bekliyor. Cesaret de süper ama...
    Kar görmeyeli yıllar oldu.
    Koca sıpa oldular takılmıyorlar benimle..
    Yakın çevremde dağ bayır orman yok..
    Getirmeyin beni oralara haa...
    Çok güzel,maşallah..
    Çok teşekkür ederim. Haklısınız üşüdü Yusuf... Oğlum bu haftasonu gidelim mi kızakla kaymaya diyorum, yok baba evin yanında kayalım diyor

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Nede güzel kar var istanbulda hasretiz ufaklıkta çok tatlı maşallah keşke oralarda olsaydım ateş yakma işinde yardımcı olur o ateşi yakar ufaklığı üşütmezdim laf olsun diye demiyorum cidden karda yaş kurumamış ve ıslanmış tahda odun ne varsa ateşe vermiştim sınav günü bir sürü aday soğuk kar yağarken bekliyordu ısınmak için uğraşırken herles yanmaz boşa uğraşma vs derken bir kişi yardım etti oda yanmayacağına kanat getirip gitti yaklaşık 15-20 dakikalık uğraşın sonucu ve arabanın bagajında az kalan motor yağınında yardımı ile ateşi yakmayı başardım sonrası ateşin başına üşüştü herkes aklınızda bulunsun okurda ateş yakmak durumunda kalırsanız etraftaki çam ağaçlarını kullanın yaş olsalar bile içerisindeki reçine sayesinde yanarlar ilk önce bir bıcak ile ağacın dalını ok yapar gibi ince ince kıyarak kav oluşturun yeteri kadar oluştuktan sonra ince dalları daha sonrasında ateşin durumuna göre büyük dalları yakarak tutuşturabilirsiniz

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Çok güzel olmuş.
    Oğlunuzu allah bağışlasın.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    böyle durumlarda kuru odun veya kömür olması güzel iş görüyor

yağmur sonrası kuru kısım ile yemeği yaptıktan sonra közleri bir noktaya toplayıp etrafına yaş olanları dizebiliyorsun
    ufak bir açıklık bırakıp ( ya rüzgara karşı ya elle yellemek lazım ara ara sürekli ) odunların kuruması ve yanması sağlanır

ben şişme yatak pompasını götürdüğüm için hem bastırırken hem çekerken hava üflüyor kendisi ve baya güzel bir harlama yöntemi oluyor

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Harikasınız

Benimde genelde solo olarak yaptığım ve ufaklığın biraz daha büyümesini iple çektiğim mevzular
    Kendi başıma genelde ormanda yürüyüş yapmayı, mantar toplamayı ve ateş yakmayı seviyorum. en kötü çaydanlığımı alıp yanıma topladığım bitkilerden, kuşburnulardan oturup çayımı içmeyi seviyorum.

Ateş yakma mevzusunda yere temas eden ağaçların üzerinden topladığınız parçalarla yakmak inanılmaz zordur. Yerden rutubeti ve nemi sünger gibi çeker.
    Daha çok yaşayan ağaçların üzerinden kırılmış ve ölü parçaları bulup yakmanızı tavsiye ederim nacizane.
    Huş ağacı kabuğunu da nerden buldunuz merak ettim açıkçası. Marmara bölgesine bulmak biraz sıkıntılı, çok isterdim gerçekten hiç denk gelemedim

Huş ağacı ile yakmadan öncede iç kısmını çakının sert yüzeyiyle tozlandırıp biraz daha ufak parçalar halinde kullanmayı deneyebilirsiniz.
    Birde magnezyumla ateş yakarken ateşin yancağı yeri sabitlerseniz destek alıp daha fazla kıvılcım atmasını sağlayabilirsiniz biraz uğraşmışsınız sonra çakmakla yakmışsınız ama yinede olmadığını izlemek bile keyifliydi

Tebrik ederim, şu an en çok ihtiyaç duyulan ve eksikliği hissedilen bir anlayışa yaklaşıma sahipsiniz, ben sayımızın az olmadığını bildikçe çok mutlu oluyorum

İlginizi çekerse diye paylaşmak istiyorum, genelde kendi aktivitlerimi ve ufaklıkla yaptığım aktiviteleri paylaşıyorum, yaşasın doğadaki çocuk

https://www.instagram.com/hadibabayineyap/

Saygılar.

Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nede güzel kar var istanbulda hasretiz ufaklıkta çok tatlı maşallah keşke oralarda olsaydım ateş yakma işinde yardımcı olur o ateşi yakar ufaklığı üşütmezdim laf olsun diye demiyorum cidden karda yaş kurumamış ve ıslanmış tahda odun ne varsa ateşe vermiştim sınav günü bir sürü aday soğuk kar yağarken bekliyordu ısınmak için uğraşırken herles yanmaz boşa uğraşma vs derken bir kişi yardım etti oda yanmayacağına kanat getirip gitti yaklaşık 15-20 dakikalık uğraşın sonucu ve arabanın bagajında az kalan motor yağınında yardımı ile ateşi yakmayı başardım sonrası ateşin başına üşüştü herkes aklınızda bulunsun okurda ateş yakmak durumunda kalırsanız etraftaki çam ağaçlarını kullanın yaş olsalar bile içerisindeki reçine sayesinde yanarlar ilk önce bir bıcak ile ağacın dalını ok yapar gibi ince ince kıyarak kav oluşturun yeteri kadar oluştuktan sonra ince dalları daha sonrasında ateşin durumuna göre büyük dalları yakarak tutuşturabilirsiniz
    Verdiğiniz değerli bilgiler kulağıma küpe olacak. Samimi cümleleriniz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:16 ----------

Alıntı guven61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel olmuş.
    Oğlunuzu allah bağışlasın.
    Allah razı olsun. Hepimizi sevdiklerimize bağışlasın... Çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle durumlarda kuru odun veya kömür olması güzel iş görüyor

yağmur sonrası kuru kısım ile yemeği yaptıktan sonra közleri bir noktaya toplayıp etrafına yaş olanları dizebiliyorsun
    ufak bir açıklık bırakıp ( ya rüzgara karşı ya elle yellemek lazım ara ara sürekli ) odunların kuruması ve yanması sağlanır

ben şişme yatak pompasını götürdüğüm için hem bastırırken hem çekerken hava üflüyor kendisi ve baya güzel bir harlama yöntemi oluyor
    Pompa fikri süper... çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

Alıntı splender adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harikasınız

Benimde genelde solo olarak yaptığım ve ufaklığın biraz daha büyümesini iple çektiğim mevzular
    Kendi başıma genelde ormanda yürüyüş yapmayı, mantar toplamayı ve ateş yakmayı seviyorum. en kötü çaydanlığımı alıp yanıma topladığım bitkilerden, kuşburnulardan oturup çayımı içmeyi seviyorum.

Ateş yakma mevzusunda yere temas eden ağaçların üzerinden topladığınız parçalarla yakmak inanılmaz zordur. Yerden rutubeti ve nemi sünger gibi çeker.
    Daha çok yaşayan ağaçların üzerinden kırılmış ve ölü parçaları bulup yakmanızı tavsiye ederim nacizane.
    Huş ağacı kabuğunu da nerden buldunuz merak ettim açıkçası. Marmara bölgesine bulmak biraz sıkıntılı, çok isterdim gerçekten hiç denk gelemedim

Huş ağacı ile yakmadan öncede iç kısmını çakının sert yüzeyiyle tozlandırıp biraz daha ufak parçalar halinde kullanmayı deneyebilirsiniz.
    Birde magnezyumla ateş yakarken ateşin yancağı yeri sabitlerseniz destek alıp daha fazla kıvılcım atmasını sağlayabilirsiniz biraz uğraşmışsınız sonra çakmakla yakmışsınız ama yinede olmadığını izlemek bile keyifliydi

Tebrik ederim, şu an en çok ihtiyaç duyulan ve eksikliği hissedilen bir anlayışa yaklaşıma sahipsiniz, ben sayımızın az olmadığını bildikçe çok mutlu oluyorum

İlginizi çekerse diye paylaşmak istiyorum, genelde kendi aktivitlerimi ve ufaklıkla yaptığım aktiviteleri paylaşıyorum, yaşasın doğadaki çocuk

https://www.instagram.com/hadibabayineyap/

Saygılar.
    Zaman ayırıp tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim Deneyimle edinilen bilgiler kolay unutulmuyor. Deneyimlerinizi ilgiyle takip edeceğim... Allah bağışlasın sizin kuzuyu da

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)