Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kamp Yaparken Vahşi Hayvanlara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motovento
    REKLAM ALANI

Çoğu zaman kamplarımızda daha önce gitmediğimiz yerlere gidiyoruz. Bazı tehlikeli durumlarla karşılaşma olasılığımız haliyle fazlalaşıyor. Bu konuda bir çok arkadaşımız tecrübeli ancak yine de bilgilendirme amaçlı aşağıdaki makaleyi paylaşıyorum. Belki bir faydası olur.

Balık avı veya hafta sonu gezintisi için kamp yapmaya karar verdiniz. Kampı kurdunuz, çadırlar hazır. Yemekler yeniyor. Bir zaman sonra vahşi hayvanlar geldi ne yapabilirsiniz?

Kampa Vahşi Hayvan Gelme Olasılığı

Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Kamp sırasında her türlü olay ile karşılaşabilirsiniz. Yabani hayvanlarla karşılaşma olasılığınızda oldukça yüksektir.

Kurt; Kampınızı ziyaret etme olasılığı düşüktür. Yeterince açlarsa kalan yemeklerden almak için gelebilirler. Eğer yakınınızda kurt gördüyseniz bilin ki en az 4-5 tane daha çevrenizde bekleyen arkadaşı vardır. Kaçmayı denemeyiniz. Yapacağınız şey yavaş ve sessiz hareketler ile arabaya binmek olmalıdır.

Ayı; Ayı daha çok tek başına olan insanlara saldırır. Vahşi hayvanlardan en tehlikelisi ayıdır. Kalabalık gruplara ayı saldırmaz. Sizi tek yakalarsa muhtemelen saldıracaktır. Tek başınıza dolaşıyorsanız ses yapınız. Karşılaşırsanız kaçmaya çalışmayın. Sizden hızlıdır. Ağaca tırmanabilir. Cenin pozisyonu almaya çalışın. Veya şansınız varsa arabaya kaçın.

Domuz; Domuz iyi koku alma özelliğine sahiptir. Hareket eden şeylere karşı duyarlıdır. Saldırmayı sever. Her şeyi yiyebilir. Kampta yiyecekleri hava almayacak şekilde arabada tutmaya çalışın. Çöp varsa toprağa gömün.

Özellikle onlara ait yerlere kamp kurmamaya çalışalım. Gece yatarken yiyecekleri ağaç dalına asmalı ve mümkün mertebe kamp alanından uzak uyumalıyız. Eğer saldırı anında arabaya uzaksak kurtulmak için bol budaklı bir ağaca çıkabilirsiniz. Ayrıca yabani hayvanlar ateşten kaçınacaklardır. kamp yerinizde yangın tehlikesini hesaplayarak mümkün oldğunda uygun seviyede ateş yakarsanız hayvanlar ateş yandığı sürece kamp yerinden uzak duracaklardır.
    Kaynak https://www.balikavcisi.com/saglik/k...esi-gerekenler
    Onur34, taglis, wande ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    bence çok faydalı bir konu olmuş.paylaşım için teşekkürler.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    crf1000 , R80gs basic , fzs600 , winggo
    İnsan öyle bir vanşi mahluk ki ayı kurt domuz da dahil olmak üzere şeytandan korkmadıkları kadar insandan korkuyor asla yaklaşmıyor. (Kampta ortalıkta yiyecek bırakmazsan) Bırakırsan da korkacak bisey yok da bir anda yüze gelirsen korkma yeter ki.
    Bu arada yalnız başına kamp yapmak hem zevkli değildir hem tehlikelidir . Kaybolursun sel olur don olur düşersin arı sokar zehirlenirsin. Mutlaka kalabalık olunmalı. Kalabalıksan zaten hayvanlardan korkmak için asla bir sebep yoktur,

Motosikleti
    HondaCRF250Ralli
    arabaya binmek dedin yaaa ...harikasın ))) yahu arkadaş biz motosiklete ne diye para verdik, daha 3 gün oldu satalım mı ....sen çok yaşa.
    saykokan ve yürekçe bunu beğendiler.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Mangal, ateş, yemek vs kokularının sindiği kıyafetinizi çadıra almayın, dışarıda uzakta tutun.

Çadırın içinde diş fırçalamayın, çadırın çok yakınına diş macunu kalıntısı tükürmeyin.

Çadırın içinde yemek bulundurmayın demeye gerek yok sanırım

Hayvanların gece yürüyüş yapacağı yol güzergahını, suya indikleri yolları tespit edip oraya çadır kurmayın.
    yürekçe, taglis ve Onur34 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Kamp alanlarını tercih etmek en iyisi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ygmrsnn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurt; Yapacağınız şey yavaş ve sessiz hareketler ile arabaya binmek olmalıdır.
    araba yerine motosikletle gidildiyse ne yapmalı

Motosikleti
    HondaCRF250Ralli
    tamam şehirden dışarı 1 adım atmayacağız , konu anlaşıldı

Motosikleti
    crf1000 , R80gs basic , fzs600 , winggo
    Yaw korkacak yada yapacak bisey yok. Siz bugüne kadar vahşi hayvanlar tarafından zarar verilen bir insan haberi kaç kere duydunuz? Ama hergün motordan düşen ölen eli kolu bacağı kopan birileri duyuyorsunuz. Eeee motora binmeyecekmisiniz? Tabiatta kamp yapmak kadar risksiz ve huzur verici bir etkinlik düşünemiyorum. Hele ki motora binen birinin bunda çekinmesi.. Hadi alaskada olsan anliycam.. Türkiyede kurt mu kaldı , gariban ayılar korkularından insana 2 km denfazla yaklaşamıyor...(zaten marmarada ne ayı ne kurt arasan çooook zor bulman)
    Tabiatta arı ve sineğin rahatsız etmesinden başka biseyden korkmanıza gerek yok.
    Dikkat etmeseniz de sizi öldürmeyecek 2-3 şey var o kadar.
    Olcay Avşar ve F54 bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    7 yıldır her yıl en az 15 defa kamp yaparım hiçbir şekilde yabani hayvan saldırısına maruz kalmadım hatta hatta görmedim desem yeri dir
    öyle çok insan olan yere de kamp kurmam genelde yanlız takılırım en yakın gördüğüm hayvan tilki dir oda yanıma geldi menemen yapmıştım ekmekle sıyırdım verdim kaynını doyurdu
    geçen sezon ılgaz a kamp yaptık kurt ulumaları 50 mt yakından geliyordu fakat gelip te saldıran olmadı
    yabani hayvanlardan ziyade insanlara dikkat edin durduk yere silah atarlar küfür eder ler yani çok zararlı bi varlıktır insan oğlu siz siz olun insanın olmadığı yerleri tercih edin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:00 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/etki...tml?highlight=[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:01 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/etki...tml?highlight=

YasinC, adanalı ve hiçlikevresi bunu beğendiler.

Motosikleti
    nc750x
    Çok istiyor olmama rağmen bırak motoru daha arabayla bile doğaya baş başa kamp yapamadım.

Vahşi hayvanını bilmemde vahşi insanlardan daha çok çekiniyorum.
    adanalı ve yürekçe bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda CG 125, Honda NT 700
    Ateş yakın. Orman yangını için önlem alın. Hiç bir hayvan gelmez.
    adanalı bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    iri hayvana ben de denk gelmedim.
    bir iki kez tilki..
    en cok akrep ve bortu bocekle karsilastim.
    kirec serpin cadir cevresine.
    ve sivrisinekler cok fena, mutlaka kimyasal onlem yanisira cibinlik tarzi bir sey bulundurun. verecegim sayi abartisizdir, bir kac yil once yaptigim kampta vucudumda 400(dortyuz) tane sayabildigimiz buydu inanin daha fazlaydi, bocek yarasi vardi. geceyi denizin icinde tamamladim, 15 gun atesler icinde yandim. hic bir vahsi hayvan sipsivri sinekler kadar vahsi degil!
    hiçlikevresi ve adanalı bunu beğendiler.

dağcılık eğitimi almış biri olarak diyorum ki en önemli şey yiyecekleri açıkta bırakarak yatmamaktır. kokusu sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar uzaktan alınabilir. Ormanın iç kısımlarında iseniz ateşi hiç söndürmemeniz daha iyi olacaktır. Kış etkinliğindeyseniz -ki motorsikletle gitmemişsinizdir- kardan kestiğiniz parçalarla kamp çevresini örerek sonrasında çıkış için labirent yapmalısınız.

Motosikleti
    Pulsar 200NS-Yamaha R25-Xmax 250-Fz6 Fazer
    Şimdi karadenizin bağrında yazları tatile memleketime Artvin'e giden , köyüm gereği doğayı seven bir genç olduğumdan bahsedeyim. Bizde akşam 6da hava karardımı komşudan komşuya giderken ayı , tilki , domuz gibi hayvanlar çok sık çıkar. Hatta gündüz yaylaya çıkarken otlayan ayıları sık görürsünüz. Gece bahçeye mutlaka ayı ve domuz gelir aniden fener yakınca görürsünüz
    Ayı korkak hayvandır yüreksizdir. Sizi farkeder gece yürüyüşünde sesli konuşun ki geldiğinizi bilsin zaten tek dahi olsanız sizi sezip uzaklaşırlar. Ayı korkudan saldırır , en sık rastlanan durum birden üst üste gelmedir sıkça karşılaşır ve zarar vericeğinizi düşünüp saldırır. Ateşten çok korkar sigara ateşine dahi yanaşamaz. O yüzden köz dahi olsa kamp önünde gece ateş bulundurun. Domuz çok sezgin hayvandır ve zekidir. Genellikle kaçar , ateş ettiğinizde yaraladığınızda dönüp saldırma olasılığı yüksek. Çok hızlı hareket eder kaçmak zordur o yüzden iyi vurabilmeniz lazım iki tipi var biri ağzında dişi olanlar üzerinize koşup yanınızdan geçtiğinde siz çarptı geçti sanarsınız ama sonradan bir bakarsınız bacağınızda kemik gözüküyor... Dişi olanlar dediğim burnunda görürsünüz vahşi olduğu belli olur. Tilki ise sinsidir genelde çadıra felan gelmez bağ bahçeden siz evde yokken yada evin içindeyken tavuk çalar götürür Hepsine rağmen dere yataklarına çok yakın olmayın , hayvanları dert etmeyin , tek olmayın ve keyfinize bakın hç birini düşünmeyin doğa candır
    hiçlikevresi bunu beğendi.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Şahsi önerim,

İnsan besin zincirinin en üstünde olduğu düşünüldüğünde, av ayağınıza kadar gelmiş demektir. Bu fırsatı değerlendirin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)