Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uludağ Buzul Gölleri Kampı – Nasıl Gidilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uludağ Buzul Gölleri
    2.330 metre rakımda bir yanım Kilimli Göl, öte yanım sarp, çıplak kayalıklar. Kayakseverler bu bölgeyi kışın tercih edebilir ama dondurucu soğuklar bastırmadan zirveye yürürken -hem de bulutların içinden geçerek- alınan haz da en az kayak yapmak kadar keyifli bana kalırsa. Buzul Çağ’dan kalma göllerin serinliği, taşlar arasından iplik gibi sızan su, o suyun lezzeti… Uludağ beni büyüledi. Yükseklerin gizemine, haşmetine her zaman hayrandım ama bu kadarını beklemiyordum.

Haftasonu kaçamakları için muhteşem!
    Üstelik bu bulut cenneti İstanbul’a o kadar yakın ki! Haftasonu kaçamakları için muhteşem!

Nasıl gidilir?
    40°04’45.4″N 29°13’19.8″E
    40.079279, 29.222157
    Ulaşım da öyle tahmin edildiği gibi zor değil. Kestel’e bağlı Alaçam köyüne kadar asfalt yoldan gelebiliyoruz, sonrasında bizi 17 kilometrelik toprak yol bekliyor. Tracer 700’ümle -fotoğraf molaları dahil- yaklaşık 40 dakikada göllere ulaşabildim. Bir iki dönüş dışında oldukça kolay yol alınabiliyor. Çantalı ve iki kişi böyle bir motorla rahatça gelebildiysem, bir çok motorla da gelinebilir. Hava durumuna da dikkat etmekte fayda var, her ne kadar kolay gelinebiliyor olsa da işin içine yağmur girdiyse yolculuğun zorluk seviyesi artacaktır. Çamur da olsa ben gelebilirdim, ama uyarımı yapayım sonra söylenmeyin.

Her şeyi aşağıda bırakıp zirveye doğru yol alırken, gittikçe küçülen çadır, hatta göl! Tüm o büyüttüğümüz şeyler; korkular, endişeler, insanlar, dertler, güçler… Sıradan durumları büyütmek ve bir ömür boyu küçük bile denemeyecek hiçliktekilere odaklarak yaşamı tüketmek…

Ne zaman gidilir?
    Kış şartları kendini göstermeden önce gitmekte fayda var, zira karlı bir havada çoğu motosiklet için ulaşım güç olabilir. Hatta ilkbaharda bile kuzey cephede kalan ve günün kısa bir zamanı güneş alan yollar karla kapalı olabiliyormuş. Mayıs-Ekim ayları arası ulaşım için ideal görünse de yağışlı havalara kalmayın derim. Tabii bir de kamp yapacaksanız, sizi üşütmeyecek ekipmanlarınızın olması pek mühim. Bir de aralık gibi göllerin buz tutmaya başladığı söyleniyor, sanırım etkileyici anlardan biri de donmuş gölün üzerinde yürümek olacak.

Tavsiyeler
    -Göller bölgesine en yakın market Alaçam Köyü’nde, ama siz yine de Bursa’dan ihtiyaçlarınızı karşılayıp da gelin. Zira taze ekmek bulamayabilirsiniz.
    -Telefonsuz ve internetsiz yapamıyorum diyenler, Turkcell zaman zaman kapama alanına giriyor.
    -Su tedarik etmeseniz de olur, çeşmesi var. Yalnız kışın donuyordur muhtemelen.
    -Her zaman varlar mı bilmiyorum ama magandalar orada da rahat vermiyor. Av için ya da havaya öylesine sıkmak için gelenlerin seslerini duymamak için yanınıza kulak tıkacı almakta fayda var.
    -Kestel’den gidiş/dönüş için en az 80 km’lik yakıtınızın bulunmasına dikkat edin.
    -Eğer kamp ateşi vazgeçilmeziniz ise, odun ihtiyacınızı zirveye ulaşmadan önce çözmeye bakın.
    -Toparlanıp döneceğiniz zaman iz bırakmadığınızdan emin olun, en ufak çöp bırakmaya bile hakkımızın olmadığını unutmayın.
    Nerede kalınır?
    Harika bir kamp deneyimi yaşamayı belki de bu kadar yakında bulabileceğinizi hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Evet, o sürekli içinden, sağından, solundan geçtiğimiz Bursa’nın hemen tepelerinde burası. Milli park girişindeki rahatsız edici bir tane yapı yok, tertemiz dağlar. Ne otel, ne teleferik.

Ben kamp için en çok Kilimli Göl’ü sevdim, Kara Göl de kolayca ulaşabileceğiniz bir diğer alternatif.

Sosyal medya hesaplarımdan takip etmek için: Blog - Instagram - Facebook
    bektanist, ESGEL, G-Strider ve 11 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    rotayı kaydedelim. güzel yer tekerine sağlık.
    inzell bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial cup, Pulsar 200 NS, Dominar, Honda NC750 S
    ---Leziz !
    Sonuçta hepimiz ölecez...!

DAYYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF Rally 250
    Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler. Çektiğiniz fotoğraflar titizlikle ve özenle çekilmiş gibi duruyor, fazla bakınca iş yerinde duvarlar üzerime üzerime geliyor...

Ve tabii ki ' Her şeyi aşağıda bırakıp zirveye doğru yol alırken, gittikçe küçülen çadır, hatta göl! Tüm o büyüttüğümüz şeyler; korkular, endişeler, insanlar, dertler, güçler… Sıradan durumları büyütmek ve bir ömür boyu küçük bile denemeyecek hiçliktekilere odaklarak yaşamı tüketmek… ' sözü ile mecaz değil de gerçek anlamda zirveye ulaşmanın güzel tasviri ve hissiyatının anlatımı için ayrıca tebrikler...

Paylaşımlarınız eksik olmasın...
    inzell bunu beğendi.

Alıntı DAYYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler. Çektiğiniz fotoğraflar titizlikle ve özenle çekilmiş gibi duruyor, fazla bakınca iş yerinde duvarlar üzerime üzerime geliyor...

Ve tabii ki ' Her şeyi aşağıda bırakıp zirveye doğru yol alırken, gittikçe küçülen çadır, hatta göl! Tüm o büyüttüğümüz şeyler; korkular, endişeler, insanlar, dertler, güçler… Sıradan durumları büyütmek ve bir ömür boyu küçük bile denemeyecek hiçliktekilere odaklarak yaşamı tüketmek… ' sözü ile mecaz değil de gerçek anlamda zirveye ulaşmanın güzel tasviri ve hissiyatının anlatımı için ayrıca tebrikler...

Paylaşımlarınız eksik olmasın...
    teşekkür ederim sık sorulan sorulardan biri, ıssız yerlerde kamp yaparken korkmuyor musun oluyor. en çok hiçliktekilere odaklarak yaşamı tüketmekten korktuğumu söylüyorum onlara.
    www.motorumla.net

Motosikleti
    Honda CRF Rally 250
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim sık sorulan sorulardan biri, ıssız yerlerde kamp yaparken korkmuyor musun oluyor. en çok hiçliktekilere odaklarak yaşamı tüketmekten korktuğumu söylüyorum onlara.
    O soru şöyle olmalıydı aslında; ıssız yerlerde kamp yaparken bulduğunuz huzuru şehir yaşantısında nasıl bulabiliriz?

O soru şöyle olmalıydı aslında; ıssız yerlerde kamp yaparken bulduğunuz huzuru şehir yaşantısında nasıl bulabiliriz?
    ilaç takviyesiyle sahte bir huzuru belki bulabiliriz )
    www.motorumla.net

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Güzel manzaralar güzel mekanlar.
    Paylaşım için teşekkürler

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    kardeş,yaptığınız bütün gezileri takipteyim.takdir ve hayranlığımın ötesinde,belgesel tadında olan açtığınız konularda,nasıl gidilir/ne zaman gidilir/tavsiyeler gibi bilgilendirmelerde,gitmeyi düşünenler için oldukça faydalı olacaktır.ADANA'dan selamlar.
    inzell bunu beğendi.

Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş,yaptığınız bütün gezileri takipteyim.takdir ve hayranlığımın ötesinde,belgesel tadında olan açtığınız konularda,nasıl gidilir/ne zaman gidilir/tavsiyeler gibi bilgilendirmelerde,gitmeyi düşünenler için oldukça faydalı olacaktır.ADANA'dan selamlar.
    Teşekkür ederim. Adana'ya selamlar...

Alıntı MCV adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel manzaralar güzel mekanlar.
    Paylaşım için teşekkürler
    Rica ederim.
    www.motorumla.net

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam ıssız yerlerde çadır kuruyorsunuz. Yabani hayvan saldırısına karşı önlem aliyor musunuz?

Motosikleti
    Honda CRF Rally 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ıssız yerlerde çadır kuruyorsunuz. Yabani hayvan saldırısına karşı önlem aliyor musunuz?
    Üstad bir cevap verecektir ama en tehlikeli canlı; insan dır. Diğerleri için ise ateş yakmak kafi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Korkarım ben ya. Ayı falan gelirse ne olacak?

Motosikleti
    yok
    Arabayla gidiliyor mu? Google maps dan baktım da bir yerden sonra gidilmiyor gibi.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok güzel bir yere. Fırsatını bulursam ben de gitmeye çalışacağım.

Paylaşım için teşekkürler.

nihayetinde motosikletin gidebildiği kadar giriyoruz doğanın içine. daha asi yerler iç kısımlarda kalıyor, kamp yaptığım yerler ise yola yakın olan hatta yol üstü kamplar. pek önlem aldığım söylenemez, ama tabii ki yabani hayvanları çekecek kokuların yayılmasını engellemeye çalışıyorum. bir de şu var hayvanlar meraklı da olsa bilmedikleri, görmedikleri şeylere çok yaklaşmıyor. çadırın yanına gelse bile, yoluna devam etme ihtimali çok yüksek.

Üstad bir cevap verecektir ama en tehlikeli canlı; insan dır. Diğerleri için ise ateş yakmak kafi.
    katılıyorum, insanlar tamamen farklı amaçlarla yaklaşabiliyorlar. hayvanların doğasında gasp, hırsızlık ya da kötü niyet yok, haliyle insanlar tehlike anlamında daha ön plana çıkıyor.

Korkarım ben ya. Ayı falan gelirse ne olacak?
    bakar gider yavruları olan bir grup geldiyse ve gitmeleri için tuhaf hareketler yapıyorsan, biraz tehlikeli olabilir. çadırdan çıkmamak ve ses çıkarmamak en iyi çözüm sanırım. ben de o kadar hakim değilim hardcore wild camplere

Alıntı Sonick34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabayla gidiliyor mu? Google maps dan baktım da bir yerden sonra gidilmiyor gibi.
    evet evet gidilebiliyor. sedan araçlarla gelenler de var SUV ile gelenler de.

Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir yere. Fırsatını bulursam ben de gitmeye çalışacağım.

Paylaşım için teşekkürler.
    sanırım istanbul'dasınız, mutlaka gidin derim
    www.motorumla.net

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)