Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ÖTV Motosikletin Hızını Kesti / Menderes ÖZEL

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), yüzde 37’ye varan özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzünden sektörün geçen 3 yılda yüzde 67 küçüldüğünü açıkladı

MOTED, ‘2010 Sektör Bilgilendirme Raporu’nda Yüksek ÖTV’nin yanı sıra gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle trafik sıkışıklığı ve çevre kirliliği gibi birçok soruna çözüm olabilecek motosikletin toplumsal yaşamda hak ettiği yere gelemediğinin vurgulandığı raporda, devletten bu ekonomik araca “yeşil ışık” yakılması istendi.
    MOTED’in hazırladığı raporda 3 yılda yaşanan yüzde 67’lik küçülmenin altı şu ifadelerle çizdi: “2006’da açıklanan ÖTV artışıyla motosiklet sektöründeki büyüme yerini çok net bir daralmaya bıraktı. ÖTV’nin 250 cc altı motosikletlerde yüzde 8’den yüzde 22’ye, 250 cc üzerinde yüzde 8’den yüzde 37’ye yükselmesi pazarın bir sonraki yıl yarı yarıya küçülmesine neden oldu. 2008 sonunda yaşanan ekonomik krizle birlikte küçülme devam ediyor. 2009 sonunda pazar 130 bin satış adedinde kalmıştır, ki bu bir önceki yıla yüzde 32 daha küçülmek demektir. Özel tüketim vergisinin artırılmasının ardından motosiklet endüstrisi yüzde 67 oranında küçülmüştür.”
    MOTED, Trafik Kanunu’nda hız limitleri, öncelikler ve ehliyet sistemiyle ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasını da istedi.
    Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 106’ncı maddesinde “Geçiş Kolaylığı Sağlama” başlığı altında motosiklettten söz edilmediğine dikkat çeken MOTED, motosikletin iki tekerlekli bir araç olması ve ancak sürüş sırasında dengede durabilmesi nedeniyle sürüş güvenliği açısından geçiş üstünlüğü olması gerektiğini vurguladı.

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Çok büyük bir fark bu. Devletin bindirimden çok indirim yapması gerekiyor.

speirs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    nerde bir gelir kaynağı koy ÖTV yi, koy KDV yi sonuç budur işte.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Haraç ekonomisi. Resmen vergi değil haraç veriyoruz. Üstüne bi de zarar görüyoruz. Bence toplu halde vergileri ödemeyip protesto yapmamız lazım. Biz değil onlar düşünsün. Böyle ülke yönetilmez ben hiç bir yerde inadına vatandaşın aleyhine icraat yapan yönetim görmedim !!!
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MOTED çok güzel noktalara değiniyor da, devlet sallıyor mu acaba bu sürekli söylenen şeyleri.

Milletinin belini bu kadar büken devlet dünyada başka var mıdır merak ediyorum açıkcası..

gaddar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bizde bu kafa olduğu sürece bi ..k olmaz, motorun ötv sini kdv sini düşüreceklerine yükseltiyorlar neden? çünkü ayıptır söylemesi bende dahil sığır gibi bir milletiz, metrobüs biletine yapılan zammı gördünüz dimi millet nasıl ayaklandı otobüste ucuza sürünelim diye bu bir ilk, bunun onda birini gösterdikmi en ufak bir tepki verdik mi? verseydik dava açsaydık tepki gösterseydik zam geri alınabilirdi ama yok..İşte böyle hariçten hesapta motor dernekleri açıklama yapar onuda biz okuruz ancak, açsaydınızya davanızı organize etseydinizya tepki gösterilerini, ne zaman ekmek azaldı aklınıza geldi dimi ....

Kısaca Bize hak tır kardeşim.

Ayrıca bisikletin olmadığı bir ülkede motor kültürü hiç olmaz.

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    Bir sığır olarak cevap vereyim -MÖÖÖÖ -MÖÖÖÖÖÖ -MÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ....

utenmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbf 250
    o vergilerden daha cok başımız yanar oturdukları yerden söyle hesap yapıyorlar: bu çok satıyor buna koyalım vergiyi gelirimiz artsın, buna tüketici ne tepki verir sorusunu sormuyorlar kendilerine, bi hikaye vardı tam hatırlamıyorum fransız gelir koyunun sütünü sağar, ingiliz gelir yününü keser, rus gelir koyunu boğazlar, bizimkilerde boğazlayan cisten bırak millet yeni motora binsin vergi oranı az olsada sürüm çok olacak vergi daireside mutlu insanlarda mutlu. küçük ccli motosiklet az benzin yakar insanları küçük cc li motora özendir gitsin onu alsın böylece akaryakıt için ödenen paralar bir nebze olsun içeride kalır. birde anlamadığım bu avrupa motosikleti seviyor grafiği yani italyada kişi başına 181 motosikletmi düşüyor yoksa 181 kişiyemi bir motosikletmi düşüyor biri bana anlatsın.

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    o kısmı ben de anlamadım
    jr. ben...bıretpitin yandan yemişi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı jr. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o kısmı ben de anlamadım
    Sayılar 1000 kişiye düşen motosiklet sayısı.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

mbuyuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC750X
    geçenlerde bende niyetlendim ama 2500 liralık motora vergisiyle birlikte 4200 lira ödeyeceğimi duyunca arabaya binmeye devam dedim
    Biz ki kula kulluk edip cennete gitme kaygısıyla üç maymunu oynayanlardan değiliz.

ozzzzz80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400
    arkadaşlar bence olaya bide şöyle bakmak lazım:
    ötv deki indirimi hepimiz hatırlarız. gerçekten iyi bi indirim olmuştu. ama ben hondanın politikasını yakından takip etmiştim. vergi inmeden zam yaptı. vergi indirimi fiyata yansımadı bile ve vergiler eski haline dönmeden bi zam daha yaptı. yani onlarda fırsatçılık yapıyor. vergiler düşük olsa bile ben eminim ki bu fiyatlarda çok aşağıda bir fiyat listeleri olmaz.

mbuyuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC750X
    Alıntı ozzzzz80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bence olaya bide şöyle bakmak lazım:
    ötv deki indirimi hepimiz hatırlarız. gerçekten iyi bi indirim olmuştu. ama ben hondanın politikasını yakından takip etmiştim. vergi inmeden zam yaptı. vergi indirimi fiyata yansımadı bile ve vergiler eski haline dönmeden bi zam daha yaptı. yani onlarda fırsatçılık yapıyor. vergiler düşük olsa bile ben eminim ki bu fiyatlarda çok aşağıda bir fiyat listeleri olmaz.
    işte bende o yüzden honda 'dan vazgeçtim ya
    Biz ki kula kulluk edip cennete gitme kaygısıyla üç maymunu oynayanlardan değiliz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler