Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Efsaneler geri döndü / Menderes Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

İki efsane serinin Türkiye'de de merakla beklenen yenilenmiş modelleri, BMW F 650 GS ve Honda Transalp 700 binenleri yoldan çıkartacak.

TRANSALP 700

Yollarda 21 yıl önce, 1987'de boy gösteren ilk Transalp, yeni bir motosiklet sınıfını müjdelemişti; bir orta sıklet yol ve arazi makinesini. Bu motosikletin kendine özgü çok yönlü felsefesinden hiçbir kısıntıya gitmeyen Honda, performansını artırdığı, makyaj yapıp iyice güzelleştirdiği ve ABS-PBS fren sistemiyle donattığı Transalp'i beğenimize sundu.

Transalp'in ilk jenerasyonu 1987'de piyasaya çıktığında küçük bir devrim etkisi yaratmıştı. Motosikleti orta hacimli V twin (o dönemde 600cc) motorla donatan Honda, böylece ürün yelpazesini iyice genişletmiş, Transalp'in (rakip tek silindirli arazi motosikletleri için pek de tavsiye edilmeyen) uzun asfalt mesafelerini de rahatça kat edebilmesini sağlamıştı.

Transalp, kısa sürede "motosikletin İsviçre ordu çakısı" diye tanımlanmaya başlanmıştı. Stiline pek dokunmayan Honda'nın, her yeni modelde ufak tefek iyileştirmelerle motorunu güncellediği (2000'de 650cc) Transalp 20 yılda "iyi bir yatırım" olarak sarsılmaz bir ün edindi.

2008'e geldiğimizdeyse, Honda, bu kez 700 cc'lik bir motorla karşımıza çıktığı yeni Transalp'te şase ve makinede geleneğe bağlı kalmasına rağmen stilde radikal bir evrime gitmiş. Geçen hafta Honda'nın Gebze'deki tesislerinde motosiklet medyasından bir grup arkadaşla test ettiğim yeni Transalp, estetiğinin de etkisiyle insanı hemen yanına çekiyor.

Kıyaslandığında tanınmaz bir hale gelen Transalp, her şeyden önce daha estetik ve sanki daha yararlıymış gibi duruyor. Arazi motosikleti ruhunu koruyan yeni Transalp'in şasesinde küçük modifikasyonlar var. Ancak standart makinedeki en dikkat çeken dönüşüm ön tekerleğin 21 inçten 19 inçe düşürülmesi; ki bu tekerlek istenilen arazi\yol şartlarına uygun şekilde kolayca değiştirilebilir.

Transalp'in “tarihten gelen” en önemli özelliklerinden mükemmel doğallıktaki sürüş pozisyonu ve kolay kavrama bu modelde de korunmuş. Ancak bu motosiklet sanki biraz uzunca arkadaşlar için yaratılmış; boyu 1.80 ve üzerinde olan arkadaşlar duruş halinde kolayca iki ayaklarını yere yapıştırabilir. Açık yoldaysa Transalp 700, geliştirilmiş süspansiyonlarıyla hem sürücüye hem de yolcuya daha iyi bir konfor vaat ediyor.

F 650 GS – F 800 GS

BMW motosiklet tüm dünyada merakla beklenen F 650 ve F 800 GS'in yenilenmiş hallerini tüm dünyada aynı anda, 8 Mart'ta Türkiye'de de görücüye çıkardı. Henüz deneyemedik; İstanbul The Hall'deki lansmandan edindiğimiz izlenimler ve anlatılanlarla yetinmek zorundayız.

F 650 GS, aşina olduğumuz tasarımının yanında tamamen yenilenmiş bir motora sahip. Kalbinde abisi F 800 GS gibi BMW'nin takdire şayan yüksek teknolojili 798cc paralel ikiz motorunu barındıran bu motosiklet, 71 beygirlik gücüyle abisinden daha yumuşak ve başlangıç için daha kolay bir sürüş imkanı sağlıyor. Bu konfigirasyonun gücü, mükemmel yakıt ekonomisine rağmen ılımlı arazi ve ortalama yol şartlarında oldukça yeterli.

Alçak oturma pozisyonu ve el kontrollerine rahat erişim, F 650 GS'i sürüşü kolay, günlük kullanım için ideal ve yeni başlayanlar için mükemmel bir motosiklet yapıyor.

Yepyeni F 800 GS ise orta sıklet macera spor sınıfında BMW'nin liderlik geleneğini bir adım öne taşıyor. Dengeli, hafif ve 85 beygir gücündeki F 800 GS, zorlu arazi şartlarında ve uzun yolda mükemmel bir performans sözü veriyor. Denemek gerek...

Çakma Dakar!

5-20 Ocak arasında Lizbon-Dakar arasında gerçekleşmesi planlanan, ancak terör tehdidi yüzünden iptal edilen Dakar Rallisi'nin organizatörleri, toplamda yüz milyonlarca euro zarara giren yarışçıları biraz olsun rahatlatabilmek için yeni bir ralli düzenliyor: Orta Avrupa Rallisi. Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, Jim Beam Dakar Türk Takımı adı altında bu yarışta da yer alacak.

Dünya artık daha tehlikeli; ve bu yüzden Dakar Rallisi artık eskisi gibi düzenlenemeyecek. Amaury Sport Organisation, Orta Avrupa Rallisi adı altında bir dizi yarış düzenleyip, açığı kapatmaya çalışıyor. İlk yarış, 20–26 Nisan arasında Macaristan ve Romanya’da, motosiklet, otomobil ve kamyon kategorilerinde düzenlenecek.

Toplam 3.000 km’lik yarışın yarısına yakın kısmı özel etap olarak geçilecek. Romanya’daki etaplar pilotların daha çok teknik özelliklerini ön plana çıkartırken, rotada büyük vadiler ve dolambaçlı yollar yer alacak. Macaristan’daki etaplar ise daha çok ormanlık arazide gerçekleşecek.
    Şu ana kadar Central Europe Rallisi’ne kayıt yaptıran 110 motosiklet, 70 otomobil ve 37 kamyon bulunuyor. Jim Beam Dakar Türk Takımı, Türkiye ve sponsorlarını bu yarışta KTM 450 exc-r motosikletleriyle Maraton (minimum düzeyde modifiye edilmiş motosikletler) sınıfında temsil edecek.
    Dakar 2009'da, Güney Amerika'da gerçekleştirilecek; çok komik, ve trajikomik!

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Transalp le aynı sene doğduk, o da Koç burcumu acaba.. Birgün benim de Transalpim olacak kelimesini 500.000 inci kez söylüyorum..
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

tifosi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750 X
    tubis Transalp i senden daha çok isteyen birini görmedim, duymadım, bilmiyorum.. : İnşallah birgün (yakın bi zamanda tabiiki ) TA sahibi olursun..
    İZMİR

Motosikleti
    Yamaha Cgnynuss 125rs
    abi tam 1 sene burada yoktum yeni dondum cook şey kacırdım sanıyordum meher herşey olduğu yerde sekiyormuş zuahahah hala tubiş hala transalp İNŞALLAH bigün tubişin 1 transı olur forum renklenir.
    Lütfen kask yazın bile eldiven ve gündüzleride farlarınız açınız ve sağlamayınız vede unutmayınız papaz pilavı 2 kere yemez Herkese saygılar

Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Alıntı tifosi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tubis Transalp i senden daha çok isteyen birini görmedim, duymadım, bilmiyorum.. : İnşallah birgün (yakın bi zamanda tabiiki ) TA sahibi olursun..
    Ah inşallah, teşekkür ederim içten dileklerin için..

Alıntı onur1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi tam 1 sene burada yoktum yeni dondum cook şey kacırdım sanıyordum meher herşey olduğu yerde sekiyormuş zuahahah hala tubiş hala transalp İNŞALLAH bigün tubişin 1 transı olur forum renklenir.
    Komik olan ne ki ?

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Honda XL700V Transalp'i güle güle kullan Menderes ÖZEL...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Nasıl yaa, Transalp mi aldı

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Transalpin tek göze batan detayı gaz kolunun neredeyse çinçon motorundaki gazkoluna sahip olması..inanılmaz dandik ve kısaydıki şaştım kaldım...bu nasıl Honda dedim...inanamadım bu işçiliğe...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)