Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir Kişi Daha Eksildik / Menderes Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Asfalt teröristlerine karşı hiçbir somut adım atılmadığı için biz yine birer birer eksilmeye devam edeceğiz

Sarp Erem'i geçenlerde iki caninin İstanbul'da bir alt geçitte ona art arda çarpması sonucu kaybettik. Bu ülke bir değer kaybetti ama o iki taksici yarın yine yollarda olacak. Yine geçenlerde müşteri kapma yarışındaki iki minibüsün kazası yüzünden iki bacağı kopan çocuğun haberini okuduk. Ekmek parası edebiyatı kamuflajıyla trafik ticari araçlar tarafından göz göre göre terörize edilirken, motosikletli veya motosikletsiz, biz birer birer eksilmeye devam edeceğiz.

Birçok dost yola çıkmadan önce her seferinde ailesiyle vedalaşıyor. Ama sevgililerimiz, annelerimiz, dernek başkanlarının "Keratalar korkup kaçmıştır" anlamındaki açıklamalarını daha çok duyacak.

Vatan yazarları Haşmet Babaoğlu ve Tuğçe Baran, Sarp'ın öldürülüşünden yola çıkarak köşelerinde trafikte motosikletin yerine ilişkin çok güzel iki yazı yazdı. Babaoğlu "Motosiklet cinayetleri ve şehir" başlığı altında İstanbul trafiğinde diğer sürücülerin motosikletlere karşı genel ruh halini yansıtırken, Tuğçe Baran kelimelerinin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini bilerek dağlara, taşlara yazdı!
    Benim ise canım hiç yazmak istemiyor. Satırlarımı Tuğçe Baran'ın "dağlara taşlara" yazısından bir bölüme bırakıyorum:

"Benim güzel sevgilim de motosiklet kullanıyor. Ne lüzum ediyorsa takıyor, bağlıyor, dikkat ediyor... Da hangi kemer, hangi kask 'yerde yatan yaralı birinin üzerinden geçebilecek kadar vahşi bir zihniyete' karşı koruyabilir ki insanı..

Ne biçim bir ülkeyiz biz?
    Ne biçim insanlarımız var bizim?
    Bu insanları mı seveceğiz?
    Bu insanlar için mi gerekirse canımızı vereceğiz?
    Bu insanlar için mi doktor, öğretmen yetiştireceğiz?

Sarp, beyaz Türk idi, güzeldi, yakışıklıydı, tanınıyordu, zengindi.. Gazetelere o yüzden çıktı. Ama bu 'vahşi' oluşumuzu değiştirmiyor. Türkiye'de her gün bir sürü motosikletli öl-dü-rü-lü-yor! Düpedüz katlediliyor.

Bizim de başımıza geldi. Yine bir taksici yoldan atmaya çalıştı. Az sonra kırmızı ışıklarda yakaladık: 'Ne yapıyorsun?' dedik. 'Çekilseydiniz' dedi. 'Ne yani öldürecek miydin çekilmedik diye?' dedik. Adam gayet soğukkanlılıkla 'Olabilir' dedi, 'çekilseydin'.

Bu kadar. Bastı gaza gitti.

Ciddiydi. Hem de gayet ciddiydi. Yapacaktı. Hiç düşünmeden.

Ne biçim insanlarımız var bizim?
    Nasıl bir toplumuz biz?
    'Yaz bunu' diyor telefonda. 'Yaz' diyor.
    Yazayım. Haşmet de yazdı dün.
    Ne olacak?
    Ne değişecek?
    Barbaros Bulvarı'nda ölen/öldürülen çocuk son mu olacak?
    Okuyacak mı bunu motosikletli avcılar?
    Bir taraflarına değecek mi?
    Dokunacak mı?

'Türkler kadar kan dökmeye meraklı bir millet yok' deyip durur tanıdığım bir tarih sever. Okuduğu binlerce tarih kitabından çıkardığı özet bu.

Evet. 'Özetimiz' bu. Önceleri savaşlarda, sonra suikastlarda, şimdi trafikte.
    Kimiz biz? Bu dünyaya ne için gönderildik? Kan dökmeye mi? Başkalarını, olmazsa birbirimizi öldürmeye mi?
    Misyonumuz bu mudur?"

Ferrari'sini yolda bırakan bilge!

Salı günü iş çıkışında çok rahat geldiğim Valikonağı Caddesi'nde yolda, yüzlerce otomobille birlikte sıkışıp kaldım. Trafik neredeyse hiç ilerlemiyordu. Motosikletin avantajlarını kullanıp sıyrılma harekatına başlamadan önce, arkasında benim olduğunu nasıl oluyorsa görmeyen bir otomobil, ön tekerleğimi üçte birine kadar altına aldı. Ahmak sürücüyü ancak arka camına birkaç kez vuran elim durdurabildi. "Ne yapıyorsun?" soruma "Affedersiniz görmedim" yanıtını verdi.

Hüsrev Gerede'ye dönmek amacıyla güç bela ulaştığım Maçka'da bu trafik kaosunun nedenini anladım. Bir Ferrari yolda kalmış, sahibiyse onu eğimli yolda çok kolay hamlelerle kenara yanaştırma gereği duymadan gözden kaybolmuştu. Ferrari'nin sahibi muhtemelen tam karşıdaki Reasürans Pasajı'ndaki barlardan birinde aracının bozulmasının yarattığı stresi atarken, Valikonağı Caddesi'nden itibaren sıkışıp kalan trafikteki yüzlerce kişiyi stres sahibi yapıyordu.

Durup fotoğraf çektiğimi gören konsolosluğun koruması olan polis yanıma gelerek durumu haber merkezlerine bildirdiğini ancak bu sıkışıklıkta çekicinin gelmesinin imkansız olduğunu söyledi; "Yaz, yaz Ferrari'ler de yolda kalırmış, sahipleri de umursamadan çeker gidermiş" dedi.

Kemal Merkit Dubai Rallisi'nde

2007 Dakar Rallisi'nde Jim Beam Türk Takımı adıyla yarışan Kemal Merkit, önümüzdeki hafta Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleşecek Dubai Rallisi'ne katılıyor. 29 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek "Dubai Desert Challenge"de Türkiye'yi temsil edecek olan Merkit Sportworks ve Spor Moto ana sponsorluğunda, Castrol ve Ford co-sponsorluğunda ve Power FM'in medya sponsorluğunda yarışıyor.

KTM 450 excr motosikletiyle yarışacak Kemal Merkit 2 bin 210 km'lik yarışta 15'i aşkın farklı ülkeden 73 yarışmacı arasında tek Türk sporcusu. Dubai Rallisi'ne üç kategoride 33 ülkeden 177 yarışmacı katılıyor.

2008 Dakar Rallisi'ne de katılacak Kemal Merkit için Dubai Rallisi önemli bir antrenman yarışı olacak. Kemal Merkit'i bu yarışta, yine zorlu kum tepeleri ve ıssız çöl etapları bekliyor.

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    roadbuster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu Ferrari'nin fotosunu da koyalım, tam olsun...

Luxor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Honda CBF150
    demek ki neymiş
    ferrari sahibi olmak "beyin" sahibi olmaktan daha kolaymış...
    Seni çok seviyorum Babacığım.Sen her zaman benim kalbimde yaşayacaksın...

JaNTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha D'elight
    Ferrari olmak İnsanlara saygı duyup aracı kenara itececek kadar Tevazu sahibi olmayı gerektirmiyormuş demek...
    Born To Be wild,Live to Ride...

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sıkışıtırıp öldürmeye çalışan bir panelvanlı caniye trafik yüzünden durduğunda yanaşıp,"bana bişey olsa zevk alıp almayacağını sordum.Alık alık suratıma baktı geri zekalı.Normal ya bu ülkede bunlar.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    ferrarisi olmuş ama insan olamamış ne fayda....
    artık sesimizi duyurmalıyız.nedense bunun için hiç bişey yapmıyoruz
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    Plakada AR yazıyor ama arsız birisi bu ferrariyi kullanan.

İnsanların motosiklet kullanmadıkça motosikleti anlayacağını zannetmiyorum.
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

mo-zat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2005 Honda CBR600F PGMF1
    ar damarı çatlamış yapcak bişi yok
    Semih Cesur

GAz gaz gaz gaz gaz....

fantom76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    dragstar650 sport
    Bizim de başımıza geldi. Yine bir taksici yoldan atmaya çalıştı. Az sonra kırmızı ışıklarda yakaladık: 'Ne yapıyorsun?' dedik. 'Çekilseydiniz' dedi. 'Ne yani öldürecek miydin çekilmedik diye?' dedik. Adam gayet soğukkanlılıkla 'Olabilir' dedi, 'çekilseydin'.

benim basıma böyle bir olay gelse kesin ertesi gün gazetelerdeyim.başıkta herhalde şu olur ,psikokopat motorcu taksici dövdü,tabi kimse niye böyle birşeyinde yaşandığını sormaz sorsada yazmaz.

Aylardır motorlarla ilgili yazılarınızı okuyorum bu konu hakkında daha yeni yeni bilgiler ediniyorum orta yaşta bir motor sahibi oldum sizlere şunları yazmak istiyorum arkadaşlar bu işin yasal yönü olantarafından artık birleşip harekete e geçme zamanı gelmedimi yoksa böyle köşelerde motor kullanıcılarının ölme yaralanma haberlerini birbirimize yazmaya devammı edeceğiz gelin birleşelim toplanıp sesimizi güçlü bü şekilde duyuralım ve yasa çıkarttıralım.

D C R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kawasaki Versys 650
    Alıntı saltanatus34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aylardır motorlarla ilgili yazılarınızı okuyorum bu konu hakkında daha yeni yeni bilgiler ediniyorum orta yaşta bir motor sahibi oldum sizlere şunları yazmak istiyorum arkadaşlar bu işin yasal yönü olantarafından artık birleşip harekete e geçme zamanı gelmedimi yoksa böyle köşelerde motor kullanıcılarının ölme yaralanma haberlerini birbirimize yazmaya devammı edeceğiz gelin birleşelim toplanıp sesimizi güçlü bü şekilde duyuralım ve yasa çıkarttıralım.
    Katılıyorum........
    DoCqueR | D C R | H4LuK... - "Motosiklet Gibisin, Binmek İstiyorum" Drift Religion

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    DaHa çok haber okuruz böLee
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)