Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Atlantis'ten gelen adam! / Menderes Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Güneşli bir eylül sabahında Kilyos Gümüşdere'de Kymco ATV'leri test ettim. Bence bu araçlar Atlantis'te taksi olarak bile kullanılabilir!

All Terrain Vehicle (ATV) yani her araziye uygun araçlar, tüm dünyada doğa tutkunlarının ve maceraperestlerin ilgisini çekiyor. Başka hiçbir aracın erişemeyeceği zorlu arazi koşullarının üstesinden kolayca gelebilen safari turlarının vazgeçilmez aracı ATV'lere, Anadolu'da bir tarlada iş görürken de, bir caddede kullanıcısına hava atmanın en havadar çözümünü sunarken de rastlayabilirsiniz. Ancak aşağıda tipik bir test yazısı veya ATV güzellemesi değil, bu satırların motosikletçi yazarının güneşli bir eylül gününde Kilyos'taki ilk ATV macerasının notlarını okuyacaksınız.

"Hayatının fotoğrafı"

Önce Kymco'nun pazarlama sorumlusu Berna Canyoran arayıp, Kymco MXU 500'ü denememi istediklerini söyledi. Geçtiğimiz haftalarda basın bültenini gördüğüm MXU 500'ün çekim alanına zaten girmiştim. Bülten fotoğrafındaki test pilotu bir kumsalın deniz tarafından giderek eğlenceli işini yaparken, fotoğrafçısına da bayram ettiriyordu.

Berna beye, "Ben de bundan istiyorum" dedim ve ertesi sabah Kilyos Gümüşdere'de buluşmak üzere anlaştık. Sıra o bültendeki artistik pozlardan çekecek foto muhabiri arkadaşımı ayarlamaya geldi; şansıma Bünyamin Aygün düştü. Gitmeden önce Bünyamin her "Güzel çek" deyişime, "Dostum hayatının fotoğrafını alacaksın" yanıtını verdi. Bu da ATV'ye yabancı olmanın az gerilimini yaşayan bana, "En azından düşüşüm artistik bir şekilde belgelenir" huzuru verdi.

Ego patlamaları

Sabah Kilyos'ta buluştuk. Yalnızca Berna bey ve Kymco MXU 500 değil, 2Teker motosiklet dergisinin profesyonel test pilotu Barkın da oradaydı. Doğrusu biraz canım sıkıldı. Barkın ilerleyen dakikalarda, "Öyle değil, böyle oturacaksın", "Şöyle değil, şu şekilde tutacaksın" diye kendi kendine söylenerek, "O gazeteci, ben motorcuyum" ifadeleri kullanarak ego patlamalarını sesli bir şekilde yansıttı ve sıkıntımdaki haklılığımı kanıtladı. Ama onun hakkından Bünyamin geldi...

Berna bey kısa bir brifingin ardından MXU 500'ü bana verdi. ATV, dışarıdan ne kadar kolay görünse de kullanma tekniğini bilmemek tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor. Bu yüzden ilk 15 dakikayı "kumda oynayarak" ATV mekaniğini ve ruhunu özümseyerek geçirdim. 308 kilo ağırlığındaki MXU 500'ün, 4 zamanlı, su soğutmalı motoru 36 beygir güç üretiyor. Disk olan ön ve arka frenlerin ve ikisini de aynı anda devreye sokan kombine ayak freninin tereddütsüz reaksiyonu kullanıcıya güven veriyor.

Fiyatı 18 bin YTL

Çok dik eğimleri çıkıp, her arazi şartının ve "denizin bile" üstesinden gelebilen MXU 500'de kullanılan malzemenin kalitesi, Tayvan malı bu ürünün yaklaşık 18 bin YTL'lik etiketini haklı çıkarıyor. Değişik markalardaki ATV'ler özellik ve kalitelerine göre Türkiye'de 5-30 bin YTL'ye satılıyor. Test ettiğim MXU 500, motor hacmi ve ağırlığıyla büyükler sınıfına giriyor.

Sudan çıkmadım

Gelelim işin "Atlantis'ten gelen adam" kısmına; teste su geçirmez tam korumalı Spidi motosiklet giysimle gelmiştim. Kaskından montuna, çizmesinden pantolonuna her şeyiyle bir asfalt kostümü diyebileceğimiz bu kıyafet kum üstünde görsel kaygıyla huzursuzluk yarattı. Ancak ilerleyen dakikalarda giysimin su geçirmezlik avantajını kullanıp sahilde, su üstünde türlü atraksiyonlar yaptım; hatta ATV ile sudan çıkmadım, kumda oynamayı bırakıp MXU 500'ü tamamen bir deniz aracına çevirdim.
    Güneşli bir perşembe sabahı Kilyos'ta Kymco MXU 500'nun üzerinde başladığım mesaimin ofis bölümünde baktığım fotoğraflar aklıma "Atlantis'ten gelen adam" başlığını getirdi. İş arkadaşlarımdan bazıları diğer atmosferi yabancı bir gezegeninkine, bazılarıysa çöle benzetti.

Dünyanın önde gelen markaları arasında

1963'te Tayvan'da kurulan Kwang Young Motor'un ilk işi Honda için parça üretmekti; şirket 90'lara doğru Kymco markasıyla motosiklet imalatına başladı. Kymco yılda yaklaşık 500 bin motosiklet ve ATV üretimiyle dünyanın önde gelen motosiklet markalarından.

Fotoğraflar : Bünyamin Aygün

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Menderes üstadım gerçekten güzel iş çıkarmışsın. Ego patlaması kısmındaki hissettiklerine katılmamak elde değil. Başarılı yazılarının devamı bekliyoruz.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel bir test yazısı olmuş... Atv kullanmak çok eğlenceli olduğunun yanında bir o kadar da teknik gerektirir.
    Kymco iyi bir marka , atv düşünseydim -ki ukraynada düşünebilirim- seçeneklerim arasında olurdu...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    ATV en az motosikletler kadar zevkli bir makina. Kısa zamanda bir safari yapsak iyi olacak.
    Güzel bir test olmuş kaçırdık.

MXU 500 Atv'nin teknik özelliklerinide ben yazayim.

Ölçüler 2203 x 1223 x 1240
    Ağırlık (kg) 308
    Motor Tipi 4 zamanlı
    Soğutma Sistemi Su
    Şanzuman CVT
    Tahrik şaft (2 WD / 4 WD)
    Motor Hacmi (cm³) 498.5
    Ateşleme Tipi CDI
    Yakıt Kapasitesi 17
    Yağ Kapasitesi 3.6
    Sele Yüksekliği 857
    Max. Güç (Hp/d/d) 36 / 6500
    Max. Tork (Nm/d/d) 39.2 / 5500
    Frenler Ön / Arka Disk / Disk
    Tekerlek Ölçüsü Ön 25 * 8R12
    Tekerlek Ölçüsü Arka 25 * 10R12

roadbuster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sağolun arkadaşlar, teknik özelliklerini bilinçli olarak detaylandırmadım. Haftasonu ekinde insanlar teknik detaylara boğulmak istemiyor, bu yüzden daha çok bir izlenim ve eğlence yazısı oldu.

Bu arada Kymco Şile tarafından bir yerle anlaşmış; arkadaşlarımla bir atv safari düzenleyebileceğimiz söylendi. Eğer size de uyarsa yakında bir tarihte gazeteden de arkadaşlarla hep birlikte bir safari düzenleyebiliriz...

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Safariye her zaman açığız. ATV safari çok keyifli oluyor ama çamur şart

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    Atv ler aslında normal motosiklet lerden daha zevkli..çıkıp otobanda sürat yapıp veya yapmayıp , adrenalin inizi boşaltmadan..arazide dağ,bayır,rampa,kum,çakıl,suyun içinde akrobasi yapmak bana göre daha zevkli..tip olarak ta MXU 500 süper alet..

ama hayalimde bir Simit direksiyonlu ATv var..acaba yaparlarmı..

test için çok teşekkürler..
    Kadın;15 inde Ceren,20 sinde Ceylan ,25 inde Avcı nın kendisidir.:bounce:

100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Alıntı roadbuster adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada Kymco Şile tarafından bir yerle anlaşmış; arkadaşlarımla bir atv safari düzenleyebileceğimiz söylendi. Eğer size de uyarsa yakında bir tarihte gazeteden de arkadaşlarla hep birlikte bir safari düzenleyebiliriz...
    Ben varım abi biliyorsun, Can 'da kesin gelsin gelsinde alayım anahtarını

Motosikleti
    mr 250 destro
    senelerce kymco kulandım hıc arıza yapmadı super bır makına param olsa alırım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)