Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosikletçinin HGS'yle imtihanı / Mendere Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

HGS motosikletçilere dert oldu. Etiket için bazıları ‘kask’ı öneriyor. Olmazsa KGS’deki gibi etiket okutacaklar

Köprü ve otoyollarda Kartlı Geçiş Sistemi’nin (KGS) yerini 1 Ocak 2013’ten itibaren Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) alacak. 8 milyon kişide bulunan KGS kartları 1 Ocak’tan önce HGS etiketiyle değiştirilecek. KGS’de kalan para HGS’ye aktarabilecek.

KGS sona erince gişelerdeki bariyerler kalkacak. KGS’den dolayı köprü ve otoyol gişelerindeki kuyruklar azalacak.

Köprü ve otoyollarda trafik akışkanlığını sağlamak için getirilen HGS, motosikletçilerin kafasını karıştırdı. Motosiklet forumlarında, HGS’nin nereye yapıştırılacağı konusu tartışma yaratırken, çözüm önerileri arasında kask bile vardı. Motorda HGS’nin yapıştırılacak yer bulunamaması durumunda, motosikletçi durup HGS’yi okutma ihtiyacı duyacağından köprü ve otoyol akışkanlığı yine sekteye uğrayacak.

İmza kampanyası Diğer yandan motosikletlerin, trafikte kapladıkları alan, yollarda yarattığı aşınma, yarattığı trafik ve atık gaz emisyonu daha az olmasına rağmen kamyonet ve minibüsler de dahil olmak üzere diğer araçlarla aynı kefeye konarak aynı bedel üzerinden ücretlendirilmesi motosikletçilerin haklı tepkisine neden oldu. Motosikletçiler, köprü ve otoyolların motosikletlere bedava ya da en azından daha ucuz olması için ‘change.org’ üzerinden imza kampanyası başlattı.

HGS başka araçta çalışmayacak

- HGS, bankalar, PTT şubeleri ve otoyollardaki PTT işyerlerinde satılıyor.
    - Otoyollar üzerinde 29 PTT işyeri kuruldu.
    - HGS almak isteyenler PTT şubeleri ya da satış noktalarına araç ruhsatı ve kimlikle başvuracak.
    - HGS etiketleri 6 kategoride hazırlanacak.
    - Kullanıcıya 2 etiket verilecek. Etiketin biri aracın ön camına, diğeri de ruhsata yapıştırılacak.
    - Etiket ön camdan sökülürse geçersiz olacağından, başka araca yapıştırıldığında çalışmayacak.
    - Araç sahipleri başvuru esnasında etiket bedeli olarak 5 lira ödeyecek.
    - HGS hesabında sürekli para bulunması için otomatik ödeme talimatı vermek, araç sahiplerinin işini kolaylaştıracak.
    - HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılacak. 7 gün içinde ödeme yapılmazsa araç sahibinden 11 kat ceza alınacak.

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Cadde'de yayımlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Eskiden düğünlerde parayı yalayıp alnına yapıştıranlar vardı, bu durum motosikletçiler için günlük hayatın bir parçası olacak gibi duruyor ha parayı alnına yapıştırmışsın ha HGS'yi kaskının alnına yapıştırmışsın aynı şey
    yürekçe ve Kerem Akın bunu beğendiler.

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Gurbetten Her sene yıllık izinlerini yapmaya gelen gurbetçi vatandaşlarımızdan bir tanesi de benim akramdı, çoğunuzun yurt dışında çalışan bir akrabası olduğu gibi Bundan 15 sen önce sorma fırsatı bulmuştum. Yine devasa bir araçla tıkabasa basıp gelmişlerdi koca almanyadan. O zamana kadar dikkat etmemiştim Ama ön camlarında 2 veya 3 etiket gözüme çarpmıştı, Sordum hemen,"Nedir bunlar?" diye. Almanyada ve yol üzerinde geçtikleri ülkelerin otobanlarında kullanmak için verilen yol etiketleri dedi. Bunlar olmadan seni ülke içine bile sokmuyorlar, Sınır kapısında sorgusuz sualsiz yoksa eğer yapıştırıyorlar demişti. Digital gişelerden geçiyor ve içindeki bakiyeyi kullanıyorsun demişti, Bundan 15 sene evvel. Sonra Bizim ülkemizde de bir KGS, OGS heyecanı başladı lazım olanlar aldı. İLk zamanlar aynı sınıf olmak şartı ile ogs ve kgs emanet bile verilebiliyordu tanıdıklara Kamyoncu arkadaşlar arka dingili kaldırmak marifeti ile KGS ile alt sınıf muamelesi görüyordu sonrada plakaya sabitlendi Bu sıkıntılar kalktı. OGS alırken özellikle DEPOZİTO adı altında aletin parası alınıyor sonra içerisine ne kadar istersen dolum yapılıyordu. Ama aleti iade etmek istediklerinde kabul edilmiyor depozito iade edilmiyordu . Milyonlarca KGS sahibi mağdur ediliyor ve %20 indirimden faydalandırılmıyorlardı. Aslında ilk başta getirilmesi gereken HGS etiketleri Şimdi tekrar önümüze belli bir depozito karşılığı sunuluyor ve Almamız emrediliyor. Kime neye hizmet ediliyor cebimizdeki paralar kimlere peşkeş çekiliyor? Satılan köprü ve otoyollar üzerindeki konaklama tesislerinin yıllık kirası ihale bedelini aşıyor neden yarı fiyatına bu haklar 3-5 kişiye peşkeş çekiliyor? Bu ülke kime satılıyor? Kimlere hazırlanıyor? Verdiğimiz vergiler neden yol, su, elektirik, sağlık ve eğitim olarak bedelsiz bize geri gelmiyor?
    xawa, timoti, egelim 43 ve 13 diğerleri bunu beğendiler..
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

Motosikleti
    xj6 diversion f
    Alıntı htmetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gurbetten Her sene yıllık izinlerini yapmaya gelen gurbetçi vatandaşlarımızdan bir tanesi de benim akramdı, çoğunuzun yurt dışında çalışan bir akrabası olduğu gibi Bundan 15 sen önce sorma fırsatı bulmuştum. Yine devasa bir araçla tıkabasa basıp gelmişlerdi koca almanyadan. O zamana kadar dikkat etmemiştim Ama ön camlarında 2 veya 3 etiket gözüme çarpmıştı, Sordum hemen,"Nedir bunlar?" diye. Almanyada ve yol üzerinde geçtikleri ülkelerin otobanlarında kullanmak için verilen yol etiketleri dedi. Bunlar olmadan seni ülke içine bile sokmuyorlar, Sınır kapısında sorgusuz sualsiz yoksa eğer yapıştırıyorlar demişti. Digital gişelerden geçiyor ve içindeki bakiyeyi kullanıyorsun demişti, Bundan 15 sene evvel. Sonra Bizim ülkemizde de bir KGS, OGS heyecanı başladı lazım olanlar aldı. İLk zamanlar aynı sınıf olmak şartı ile ogs ve kgs emanet bile verilebiliyordu tanıdıklara Kamyoncu arkadaşlar arka dingili kaldırmak marifeti ile KGS ile alt sınıf muamelesi görüyordu sonrada plakaya sabitlendi Bu sıkıntılar kalktı. OGS alırken özellikle DEPOZİTO adı altında aletin parası alınıyor sonra içerisine ne kadar istersen dolum yapılıyordu. Ama aleti iade etmek istediklerinde kabul edilmiyor depozito iade edilmiyordu . Milyonlarca KGS sahibi mağdur ediliyor ve %20 indirimden faydalandırılmıyorlardı. Aslında ilk başta getirilmesi gereken HGS etiketleri Şimdi tekrar önümüze belli bir depozito karşılığı sunuluyor ve Almamız emrediliyor. Kime neye hizmet ediliyor cebimizdeki paralar kimlere peşkeş çekiliyor? Satılan köprü ve otoyollar üzerindeki konaklama tesislerinin yıllık kirası ihale bedelini aşıyor neden yarı fiyatına bu haklar 3-5 kişiye peşkeş çekiliyor? Bu ülke kime satılıyor? Kimlere hazırlanıyor? Verdiğimiz vergiler neden yol, su, elektirik, sağlık ve eğitim olarak bedelsiz bize geri gelmiyor?
    bir çok vatandaşın hislerine tercüman olmuşsunuz... resmen para basan bir kurum daha yok pahasına gitti...

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    Alıntı htmetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ................. OGS alırken özellikle DEPOZİTO adı altında aletin parası alınıyor sonra içerisine ne kadar istersen dolum yapılıyordu. Ama aleti iade etmek istediklerinde kabul edilmiyor depozito iade edilmiyordu . Milyonlarca KGS sahibi mağdur ediliyor ve %20 indirimden faydalandırılmıyorlardı. Aslında ilk başta getirilmesi gereken HGS etiketleri Şimdi tekrar önümüze belli bir depozito karşılığı sunuluyor ve Almamız emrediliyor. Kime neye hizmet ediliyor cebimizdeki paralar kimlere peşkeş çekiliyor? Satılan köprü ve otoyollar üzerindeki konaklama tesislerinin yıllık kirası ihale bedelini aşıyor neden yarı fiyatına bu haklar 3-5 kişiye peşkeş çekiliyor? Bu ülke kime satılıyor? Kimlere hazırlanıyor? Verdiğimiz vergiler neden yol, su, elektirik, sağlık ve eğitim olarak bedelsiz bize geri gelmiyor?

+1
    gerçekten öyle güzel ve içten samimi bir şekilde yazmişsiniz ki çoğumuzun duygularına da tercüman olmuştur bu güzel satırlar,
    elinize dilinize sağlik.......
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

avciceyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA-CBF 1000
    Vergilerin her gün artması, bunlarla ilgili Maliye Bakanı Kemal Unakıtan`ın, "Avrupa`da bu ürünler iki misli fiyata satılıyor. Bizim yaptığımız ne ki" tarzında dalga geçen açıklamaları, bu vergilere tepki vermeyip dudak bükerek geçip giden halkımızın hali bana bir fıkrayı hatırlatıyor.

Padişahın biri, koyduğu yüksek vergilere halkın hiç tepki vermemesine kızar olmuş. Vezirlerine, "Filanca yerdeki şehre gidin. Oradaki köprünün başına bir adam koyun. Geçen herkesten 1 akçe alsın." demiş. Vezirler padişahın dediğini yapmış. Şehir halkından ses seda çıkmamış. Padişah bunun üzerine kızarak, "Köprüden çıkandan da 1 akçe alınsın" demiş. Vezirler emri yerine getirmişler. Yine bir tepki gelmemiş, buna çok kızan padişah hemen emir vermiş: "Köprünün ortasına bir adam dikilsin. Geçen herkese on sopa vursun" demiş.

Emir yerine getirilmiş. Halktan yine tık yok. İyice küplere binen Padişah, tüm şehir halkını meydana toplayıp hiddetle haykırmış: "Bre mendeburlar. Hiç mi şikâyetiniz yoktur benim devletimden. Niye böyle susup durursunuz?" Kalabalıktan çıt çıkmamış. Daha da kızan Padişah: "Eğer tek bir şikâyetiniz bile yoksa hepinizin kellesini uçuracağım ona göre" demiş. Bunun üzerine biri elini kaldırmış:

* Padişahım şu bizim şehrin tek köprüsü var ya...

* Evet biliyorum o köprüyü. Yoksa geçiş parası mı çok geldi?

* Yok padişahım o değil de şu köprünün ortasında duran adam var ya...

* O adamdan mı şikâyetiniz var. İstemiyor musunuz o adamı?

* Yok padişahım. Tek bir adam olduğu için kuyruk oluyor. Birkaç adam daha koysanız da çok beklemesek.
    alıntıdır
    speed_dream, yamyamaha ve polemos bunu beğendiler.
    HONDA
    CBF 150-CBF 500-CBF 1000

Keremk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda PCX
    artık insanlar daha duyarlı, sesimizi çıkartınca birileri kulak veriyor. Daha da çok duyurmamız gerek, özellikle de tv'lerde falan. Bir de köprünün oralara pankart asılmalı o zaman değişiklik olabilir.

Motosikleti
    Asya Elegant 150
    Arkdaşlar o köprülerin yıllık geliri 600 milyon euro kadar.

Gerisini siz düşünün.

Bu adamlar baştan gidip başka hükümet geldiği zaman elde avuçta herşey satılmış olduğundan dolayı çok fazla birşey yapamayacaklar ve şimdikiler diyecek ki siz bir haltı beceremediniz haliyle bizim 2 türkü 1 şiire kanan halkımız bu herifleri yine alkışlayacak şaşırmayın yani.Bunlar olunca bu mesajımı okursunuz.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    O değilde diyelim hgs yi aldık etiketin birini kaska birini ruhsata yapıştırdık ee motoru satınca nolcak peki
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    xj6 diversion f
    Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O değilde diyelim hgs yi aldık etiketin birini kaska birini ruhsata yapıştırdık ee motoru satınca nolcak peki
    yeni motor aldığımızda ruhsatı götürüp eski hgsyi yeni motor üstüne kaydettireceğiz ama etiketi söküp yeni ruhsata yada yeni kaska yapıştırma imkanı olacağını sanmam bu yüzden yeni etikette almak gerekecek o da suanda 5tl
    egelim 43 bunu beğendi.

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    http://ekonomi.haber7.com/sektorler/...lere-dert-oldu

ilk yapılan yorum güzel olmuş. hgs etiketini bota yapıştırıp geçiş esnasında bacağı cihaza doğru uzatma fikri.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    ben ptt den hgs kartı aldım.
    işyerlerinde kullanılan yaka yartı tutacagının içine yerleştirip yakanıza asıp geçiliyormuşş.
    veya geçerken elde tutunca geçiş yapılıyormuş..
    kart bedeli 15 lira..

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    http://www.change.org/tr/kampanyalar...bir-imza#share

Yukarıdaki linke tıklayıp sizde sesinizi çıkartın arkadaşlar ...

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı ortadadogulu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://ekonomi.haber7.com/sektorler/...lere-dert-oldu

ilk yapılan yorum güzel olmuş. hgs etiketini bota yapıştırıp geçiş esnasında bacağı cihaza doğru uzatma fikri.
    Ben eldivenin üzerine hgs'yi tutturup cihaza yaklaşırken nah çekmeyi düşünmüştüm
    htmetin, aquarist4, speed_dream ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı ümit_150_zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kart bedeli 15 lira..
    Alıntı Erhan Erdil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Araç sahipleri başvuru esnasında etiket bedeli olarak 5 lira ödeyecek.
    Biri 15 TL diğeri 5 TL diyor. Ortalama 10 TL diyelim 8 milyon KGS kullanıcısı var diyorlardı. Hepsinin HGS'ye geçtiğini düşünelim bir...
    #sürenadam

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biri 15 TL diğeri 5 TL diyor. Ortalama 10 TL diyelim 8 milyon KGS kullanıcısı var diyorlardı. Hepsinin HGS'ye geçtiğini düşünelim bir...
    Etiket şeklinde olan 5 TL, kart şeklinde olan 15 TL.

Shiria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yakında ...Honda :)
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben eldivenin üzerine hgs'yi tutturup cihaza yaklaşırken nah çekmeyi düşünmüştüm
    [Hotel|Oscar|November|Delta|Alpha] [Charlie|Bravo|Romeo]

Motosikleti
    YAMAHA TENERE XT660Z
    change.org dan oyumu kullandım ama üye olmadan kullandım acaba kabul edilmiş midir ki?
    bir de kızgınlığım olacak bu geriiiler biz motosiklet için bedava ve ya ucuz olsun derken bir de hgs kart haline 15 tl mi istiyorlar
    yok ya plakayı söktürecekler eni sonu bana

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

DEMİR AT'A YOLLAR DAYANMAZ

bboy_iced - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki zx6r
    Oldu canım ben 900 euro vercem kask alcam üstüne bide bunu takcam eldiven daha iyiymiş.

Albert EİNSTEİN derki;
    Biri sana çok kötüsün derse boşver takma. Banada GERİZEKALI sın dediler, ATOMU PARÇALAYIP ELLERİNE VERDİM

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    hacı kaska derken vizörün yan kısmına takacaksın. ya da üstüne takıp folyo molyo kaplayacaksın. her ikisi de bence motosikletlinin ne kadar düşünüldüğünün göstergesi.

ayrıca kartı göstermek için arabaların durmadığı gişede motorcu durunca ne olacak? arkadan kaç kişiye çarpacaklar bunlar düşünülüyor mu sizce?
    Güncel Motosiklet Haberleri ve Kültürü Blogu
    https://www.facebook.com/BoutiqueMoto

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler