Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rengi solan kask

Motovento
    REKLAM ALANI
    mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Geçtiğimiz Mart ayında MT Thunder3 kask aldım. Her şeyiyle yeni ve orjinal olarak kutusundan çıktı. Fakat kısa sürede kaskın üzerindeki kırmızı rengi güneşten soldu. Satın aldığım N11 sitesindeki satıcıyla iletişime geçtim. Konuyu ithalatçı firma ile görüşerek dönüş yapacaklarını bildirdiler. Buna benzer bir durumu daha önce yaşayan var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    R25
    İthalatcı firmayla görüşme olayı hikaye, ben yamahadan aldım vizörün oradan düşük hızda bile ses geliyordu gönderdim, ithalatcıyla görüşüldü 1 ayı geçti, sorun yok diye geri döndüler. Yamaha paramı iade etti olay bizde dedi artık. Renk solmasına gelince daha öncede duymuştum, zaten aldığınız kaskta 3 yılı vardır sanırım üretim yılı ama yinede solmaması lazımdır diye düşünüyorum

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Kaskınızın rengi mat ise garantiye almayabilirler. Bazı üreticiler shoei gibi matt kaskların vizörüne bir yazı ekliyor matt renkli kaskların kolayca parmak izi vs olup kısa sürede temizlenmemesi durumunda izlerin kalıcı hale gelebileceği ve bu durumun garanti kapsamına girmeyeceği yazıyor. Buna benzer yazılar her markada olabiliyor. Bu boya ve renk bir şekilde değişebilir kaskı doğrudan güneş altına bıraktıysanız yaşanabilir. Bu tüm marka model kasklarda aynı şekildedir. Yani siz mt yerine kırmızı bir shoei arai bile kullansanız muhtemelen sonuç aynı olabilir. Hareket halindeki kasklarda renk solması olmuyor ama sabit güneş uv altında kaldıysa böyle problemler yaşanabiliyor. Umarım güzel bir cevap gelir ve kaskı değiştirirler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Fiyat olarak ortalama altı bir kask zaten olur öyle. ne kadar ekmek o kadar köfte.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu boya ve renk bir şekilde değişebilir kaskı doğrudan güneş altına bıraktıysanız yaşanabilir. Bu tüm marka model kasklarda aynı şekildedir. Yani siz mt yerine kırmızı bir shoei arai bile kullansanız muhtemelen sonuç aynı olabilir. Hareket halindeki kasklarda renk solması olmuyor ama sabit güneş uv altında kaldıysa böyle problemler yaşanabiliyor. Umarım güzel bir cevap gelir ve kaskı değiştirirler.
    Katilmiyorum. UV korumali boya ve kaplama dunku teknoloji degil. O kadar kisa surede renk solmasi dupeduz sacmalik. Sonucta disarida kullanilan bir urun. Orijinal Shoei ve Arai kasklarda da bu tur sacmaliklar gelmez basiniza.

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katilmiyorum. UV korumali boya ve kaplama dunku teknoloji degil. O kadar kisa surede renk solmasi dupeduz sacmalik. Sonucta disarida kullanilan bir urun. Orijinal Shoei ve Arai kasklarda da bu tur sacmaliklar gelmez basiniza.
    Katılmayabilirsiniz.Güneş ışığının zarar veremediği birşey varmı bilemiyorum. Uv işi benim önceki tecrübelerimden aktardığım bir bilgiydi fakat kaskların üzerinde bu tip uyarılar bulunuyor.

Bir arai ve shoei kask alıp cam jelatini üzerindeki uyarıları okuyabilirsiniz.

Mat shoei kasklarda yazan:
    Matte finishes are susceptible to staining from fingerprints, bugs, chemicals, etc. This staining is not covered by our warranty.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılmayabilirsiniz.Güneş ışığının zarar veremediği birşey varmı bilemiyorum. Uv işi benim önceki tecrübelerimden aktardığım bir bilgiydi fakat kaskların üzerinde bu tip uyarılar bulunuyor.

Bir arai ve shoei kask alıp cam jelatini üzerindeki uyarıları okuyabilirsiniz.

Mat shoei kasklarda yazan:
    Matte finishes are susceptible to staining from fingerprints, bugs, chemicals, etc. This staining is not covered by our warranty.
    Yazdiginiz uyari matlikla ilgili, boya renk tonu ile ilgisi yok. Mat yuzey puruzludur, ve bu puruzler cikmasi zor (yapiskan veya yagli) kimyasallarla dolarsa yuzey yer yer parlar ve kotu gozukur.

Siz hic yakin model Alman, Japon veya Amerikan bir arabanin aldiktan bir kac sene icinde renginin solduguna sahit oldunuz mu? Renk tonu hafif degisir, ancak "Aaa bu arabanin rengi soldu" denecek kadar bir degisim olmaz. Cunku hem boya, hem de "clear coat" icinde UV blocker'lar var. Deri koltuklarin uzerinde bile var. Uzun suredir var.

Bir tane ornek gosterin internetten orijinal oldugu bilinen bir Arai ve Shoei'nin aldiktan kisa sure sonra renginin solduguna dair... Ben bulmaya calistim bulamadim.

Motosikleti
    CBR250R
    Tahmin edildiği gibi distribütör firmadan gelen cevap kaskın iadesinin mümkün olmadığı yönünde. Tüketici hakem heyeti yolunu deneyeceğim artık. O da olmazsa bu şekilde kullanmaya devam. Cevaplarınız için teşekkürler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    aslında renk solmuyor üstteki cila katı bozuluyor çözüm olarakta önerim size cif ile bir geçin bakalım üstünden

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı mustick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tahmin edildiği gibi distribütör firmadan gelen cevap kaskın iadesinin mümkün olmadığı yönünde. Tüketici hakem heyeti yolunu deneyeceğim artık. O da olmazsa bu şekilde kullanmaya devam. Cevaplarınız için teşekkürler.
    Tahmin ettiğim gibi olmuş :/ geçmiş olsun. Deneyin şansınızı direk firmaya yazın. Buradaki distiribitör tarafından madur edildiğinizi mutlaka belirtin. http://mthelmets.com/
    mustick bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R
    Geçenlerde cevap geldi, tüketici hakem heyeti ürün değişimi yapılması yönünde kararı vermiş olacak ki satıcı beni arayarak aynı kaskın bedeninin elinde olmadığını paramı iade edeceğini söyledi. Ben de kaskı adresine kargoladım. Paramı aldım. Bu tür durumlarda hakkımızı kanuni yollarla aramak gerekiyor.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Yazının tamamı burada: https://www.motorhikayesi.com/motosiklet-kaski-boya/
    üşengeç arkadaşlar için özet aşağıda

- Motosiklet kaskı dış kabuğunun üretildiği malzeme standart boya ile zayıflıyor.
    - Hatta üreticilerin rengi, kabuk malzemesinin içine üretimde dahil etmesinin ve boya yerine yapışkan naylonlarla şekil-renk vermesinin sebebi budur.
    Bu sebeple kaskların boyanması tavsiye edilmez.

İçinde solvent (ki Türkçesi "çözücü" demektir) bulunan her malzeme (buna boya da dahil) kaskin dış kabuğu ile etkileşime girer ve kabuğu zayıflatır. +
    Boya için yapılacak zımpara -bir tık da olsa- kabuğu inceltme demektir.
    *
    Sonuç olarak çok ciddi zarar verir mi dersek: yeni, kafayı ilk alındığında sımsıkı tutacak kadar doğru beden-süngerdeki (normalde kask içi süngerlerinin de bedenleri var), düşmemiş kaskı boyar isek evet; diğer şartlarda o kask zaten yeterince korumuyor, boyasak da aynı şey diyebiliriz.
    *
    E O Kadar İnsan Paintbrush Falan?

Cevabı biliyorsunuz...
    *
    Güneş
    Ülkemizde güneş fazlasıyla güçlü. Güneş altında kalan nesnenin iki-üç senede renginin atması normaldir. Özellikle motosikletten inince depoya, aynaya asılan kaskın rengi iki senede atar; normaldir.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemizde güneş fazlasıyla güçlü. Güneş altında kalan nesnenin iki-üç senede renginin atması normaldir. Özellikle motosikletten inince depoya, aynaya asılan kaskın rengi iki senede atar; normaldir.
    Yukarida yazdim. Bu mumkun degil. Kalburustu her otomotiv boyasi basarili UV blocker'lar iceriyor ve renkler coook uzun sure canliligini koruyor. 2-3 senede solan Avrupa veya Japon grenaj grafigi gordunuz mu hic?

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,
    Zamanında turuncu renkli bir kask alırken, satıcı bana, güneş sebebiyle rengi hafif değişebilir korkma, çok değişirse getir değiştirelim demişti. Renk belli belirsiz soldu ama hiç öyle aa soldu gibi bir durum değil,ilk günki gibi canlı bir turuncu olmamıştı. Marka Nolan.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)