Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir Temizleme Hakkındaki Görüşleriniz. ÖNEMLİ

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 400
    Arkadaşlar bu zincir temizleme konusunda hemen hemen herkesin farklı bildiği ve uyguladığı yöntemler mevcut. Bu işin içine girdikçe o kadar bilgi varki, netleştirmek amacıyla açtım bu başlığı.

YÖNTEMLER;
    1- Gaz Yağı ile temizlemek
    2- Mazot ile temizlemek
    3- Markaların zincir temizleyicileri ile temizlemek
    4- Çeşitli maddeler ile temizlemek

Hangi yöntem veya yöntemlerle zincirlerinizi temizliyorsunuz ve neden? sizce en sağlıklı olanı nedir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Ben motoru sehpaya alıp 1. Viteste, a101de satılan ucuz mutfak yağ çözücüyü sprey şeklinde sıkıyorum. Sonra boşa atıyorum araç yıkama makinesiyle beş dakika boyuca tekerleği döndürecek şekilde yüksek basınçla zinciri yıkıyorum, tertemiz oluyor. Sonra zincir yağlayıcıyla yağlıyorum her defasında.. zincirim daima temiz yeni gibidir bu sebeple..
    karaca3 bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Zincir temizlemeye dair 10'larca konu var forumda, yüzlercede yorum. Biraz araştırın lütfen.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Gaz yağı. Ringlerin içine kadar giriyor ve fiyatı uygun

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Zincir oringliyse hiçbir şekilde basınçlı su tutulması tavsiye edilmez. Çoğu motorun kullanım kitapçığında da yazar. @yamtareroglu nickli arkadaş için yazdım.

Motul iPone gibi markalarin temizleyicileri ve yağlayıcıları motosiklet sektöründen nasıl daha fazla para kazanabilirizden başka birşey değil. Tamamen para tuzağı.

Zincir temizliği için mazotta gaz yağı da olur. İkiside neredeyse aynı malzeme.
    Yağlama icinde 140 numara şanzıman yağı kullanılıyorum. Litresi 15 lira yıllarca gidiyor.

Otomatik zincir yağlama sistemleri de bildiğim kadariyla motor yağı kullanıyor. Yani şanzıman yağı sıkıntı etmez
    yamtareroglu bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motoru sehpaya alıp 1. Viteste, a101de satılan ucuz mutfak yağ çözücüyü sprey şeklinde sıkıyorum. Sonra boşa atıyorum araç yıkama makinesiyle beş dakika boyuca tekerleği döndürecek şekilde yüksek basınçla zinciri yıkıyorum, tertemiz oluyor. Sonra zincir yağlayıcıyla yağlıyorum her defasında.. zincirim daima temiz yeni gibidir bu sebeple..
    asla ve asla zincir viteste dönerken temizlik yapmayın. youtube'da eli, parmağı kopan insanlarının videoları var, izleyin.
    hasmet bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zinciri sökeceksin.

180 derecede 20 dk ısınmış fırına yağlı kagıtla beraber koyacaksın.

240 dereceye getirip üstüne pudra şekeri ve yağ çözücü koyup pişireyeceksin.

40 dakika sonra çıkartıp üzerine ege bölgesinden alınmış taze zeytin yağı ekip motora geri takacaksınız.

Eğer bunlar saçma gelıyor ise konuyla ilgili açılmış 999 başlığa göz atabilirsiniz.
    Umit1923 ve sutlusoda bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400
    o kadar başlığın bende farkındayım da kesin ve net bir doğru yok. konuyu açma amaçlarımdan biride buydu.
    bende gaz yağı kullanıyordum ama motosiketln ustası mazot ile temizlemeyi tavsiye etti ve yağlama konusunda da profesyonel markaların yağlarını kullanıyorum (motul vs gibi)

ama gördüğüm kadarıyla 140 numara şanzıman yağı da olabilir. hala net bir doğruya varamıyorum

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Mlhbl07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o kadar başlığın bende farkındayım da kesin ve net bir doğru yok. konuyu açma amaçlarımdan biride buydu.
    bende gaz yağı kullanıyordum ama motosiketln ustası mazot ile temizlemeyi tavsiye etti ve yağlama konusunda da profesyonel markaların yağlarını kullanıyorum (motul vs gibi)

ama gördüğüm kadarıyla 140 numara şanzıman yağı da olabilir. hala net bir doğruya varamıyorum
    Peki bu konu ile"net bir doğru" yu bulacak mısınız? Hem net hem de doğru

Bu işin bir tek doğrusu yok, yıllardır aynı şeyler konuşuluyor demek istiyorum, siz bu konuyu açınca da değişen bir şey olmayacak, o yüzden eski konulara bakarsanız, zaten olabilecek bütün alternatifleri okumuş olursunuz, uygulamaları görmüş olursunuz.

Mazot'da kullanan var,
    Gazyağı da kullanan var,
    Bilimum çözücü de kullanan var,

hatta ve hatta, Zinciri WD-40 ile yağlayan bile var forumda,, yani doğrunun yanında yanlış da var, ve tüm bunlar defaten yazıldı çizildi, sizin için zaman kaybı, yoksa foruma bir konu daha açılmış, açılmamış çok problem değil.

Okumak isteren, daha önce benim paylaştığım da bir başlık var.

Alternatif olarak ;

Zincir temizliği 1

Zincir temizliği 2

Zincir temizliği 3

Zincir temizliği 4

Zincir temizliği 5

Zincir temizliği 6

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Okuduysanız yukarıdaki eski konuları kafam iyice karıştı deme hakkına bence fazlasıyla eriştiniz. Şimdi buraya eklenmemiş 993 konu gelsin de diyebilirsiniz ancak hiç gerek yık onlarıda okusanız aynı oranda kafanız karışacak.
    Önce ne istediğinizi bir düşünün ekonomi bozuk ve maliyetsiz bir zincir bakımımı yoksa ne olursa olsun en iyisi olsun mu?
    Ekonomik yöntemler ile bu işi yapmak bence en iyi yöntemdir.
    Daha önce burada benzer bir konuda ne yaptığımı yazmıştım ama bu sizin gözünüzden kaçmış olabilir bence bu dert değil okumamış olabilirsiniz hatta okumak zorunda da değilsiniz böyle bir ego da bende yok. İlkel bir şekilde çıkma motor yağı ile diş fırçasıyla nazikçe zincir altına ve teker tarafına bir engel olarak bez koyuyorum ve zinciri temizliyorum akıta akıta bol bol yağla. Sonra yine bol bol bezle silerek kuruluyorum. Zincir arasunda kalan yağa süzülmesi için biraz zaman veriyorum ve tekrar siliyorum. Sonra sokağımda küçük bir tur atıp yağı heryere sıçratıyorum sonra tekrar zinciri ve sıçrayan yerleri siliyorum. Motosikleti şampuanlıyorum incik cincik yıkıyorum o kısım zincir ile ilgili olmadığı için yazmıyorum burada laf kalabalığı olmasın zaman değerli der boşa harcarız ya o misal sizi oyalamayayım burada.
    Güzelce kurulama işlemi ile birlikte taziksiz bir hava ile zincirin içinden suyu akıtırım. Sonra würth dry lube ile fazla fazla sıkarak yağlamamı yaparım.
    Burada en önemli konu sizin hangi yağa ve hangi temizlikçiye güvendiğiniz geriside size kalmış beriside.
    Hertürlü aksiyon size bağlı kuru kalmasın tozlu taşlı topraklı kalmasın yeter. Çok sıkıp teker kayma vakası yaşamayın yeterki.
    Sağlıcakla kalın 993 konu okumakla bitmez en iyisi konu açmak. Konu açmanızı admin istemiyorsa konu açmayı kısıtlar açılınca okur değerlendirir yayınlamaz sizin burada konu açmanız size kalmış ve hakkınız.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motul iPone gibi markalarin temizleyicileri ve yağlayıcıları motosiklet sektöründen nasıl daha fazla para kazanabilirizden başka birşey değil. Tamamen para tuzağı.
    Ben kullaniyorum severek. Birincisi cok cabuk cozuyor. 2-3 kez siktigimda 4 aydir yaglanmamis simsiyah zincir piril piril parlamaya basliyor. Zaten grunge brush kullaniyorum. 2-3 dakikada piril piril oluyor. Sonrasinda ozel kagit havlu veya eski Tshirt ile kurulayip yagi sikiyorum.

1. Cok kisa suruyor
    2. Cok iyi is cikiyor
    3. Ne zincire, ne yaga elim degmiyor. Tertemiz oturup tertemiz kalkiyorum.

Zaten kocaman X-ring'li zincir. Mumkun oldukca yagmurda camurda da kullanmiyorum. Senede bir sise anca gerekiyor... Fiyatini fazlasiyla hakkediyor bence.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    asla ve asla zincir viteste dönerken temizlik yapmayın. youtube'da eli, parmağı kopan insanlarının videoları var, izleyin.
    Elimle temizliyorum demedim ki, yağ çözücü sıkıyor ve basınçlı yıkama makinesiyle temizliyorum, 20 senedir böyle yapıyorum hiç elim filan sıkışmadı bugüne kadar

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben kullaniyorum severek. Birincisi cok cabuk cozuyor. 2-3 kez siktigimda 4 aydir yaglanmamis simsiyah zincir piril piril parlamaya basliyor. Zaten grunge brush kullaniyorum. 2-3 dakikada piril piril oluyor. Sonrasinda ozel kagit havlu veya eski Tshirt ile kurulayip yagi sikiyorum.

1. Cok kisa suruyor
    2. Cok iyi is cikiyor
    3. Ne zincire, ne yaga elim degmiyor. Tertemiz oturup tertemiz kalkiyorum.

Zaten kocaman X-ring'li zincir. Mumkun oldukca yagmurda camurda da kullanmiyorum. Senede bir sise anca gerekiyor... Fiyatini fazlasiyla hakkediyor bence.
    Hocam para tuzağı kısmını Türkiye için söylemem daha doğru olur. Sizi yurtdışında yaşıyor diye biliyorum.
    O temizleyici ve yağlayıcıyı almaya kalkınca 150tlyi buluyor burda bazen geçiyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Würth HHS 2000 500ml 50TL (yağlama), WD40 400ml 33TL (temizleme). Yıllık maliyet 2şer kutudan ~180TL. Çok km yapana pahalı gelir illâ ki; benim yıllık 10-11.000km olduğu için maliyet açısından bir alternatif aramıyorum.

Ben gaz yağını tercih ediyorum.
    Yıllarca bisiklet sürdüm ve hep yağ sökücü sprey kullandım. Maddi açıdan yormuşum kendimi.
    1litresi 6 lira gaz yağını alıyorum zincirimin pislendiğini gördüğüm ilk anda hemen bolca sıkıyorum fircaliyorum. 1 2 defa tekrar sonra kuruluyorum. 10dk bekle 2 dk yağla tamam. Bu arada 1lt gaz yağı çok rahat 3 veya 4 defa temizliyor.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam para tuzağı kısmını Türkiye için söylemem daha doğru olur. Sizi yurtdışında yaşıyor diye biliyorum.
    O temizleyici ve yağlayıcıyı almaya kalkınca 150tlyi buluyor burda bazen geçiyor.
    Yüksekmiş gerçekten. Burada $6-$10 arası fiyatlar. Altı ayda bir alınacak bir şey için çok makul.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)