Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

50 cc model yardımı ve çocuk taşıyabilir miyim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba.. Umarım doğru yere yazıyorumdur üyeliğimin 5. dakikasında uyarı almak istemem. Öncelikle B sınıfı ehliyetim var 6 yıldır araç kullanıyorum ama daha önce hiç motor kullanmadım hatta vitesli bisiklet bile kullanmadım. Kızım önümüzdeki dönem 1. Sınıfa başlayacak. Onu 2 km uzaklıktaki okula götürüp getirmek için 50 cc motor almaya karar verdim. Önceleri elektrikli motor veya elektrikli bisiklet almayı düşünmüştüm ama yolda aküsü bittiğinde araç bulup onu eve getirmeye ugrasamayacagima karar verdim. 50 cc leri araştırmaya başladım (gerçi bunlarda çocuk taşınıyor mu yasal mı yada motorlar içinde çocuk koltuğu tarzında şeyler var mı hiçbir fikrim yok) ama teknik özelliklerinden mekanik parçalarından hicbirsey anlamadım. En son tecrübelilerden yararlanayım dedim ve kendimi burda buldum. Şimdi benim için küçük orta maliyetli en önemlisi güvenli (çocuk taşınacak ve maksimum 30 km cikarım zaten) 50 cc motor tavsiyesi yapabilecek arkadaşlar varsa çok mutlu olurum. Cevap veren arkadaslara şimdiden teşekkürler 😄

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    valla hocam 2km için 50cc gayet yeterli ve ekonomik olucaktır.bazı 50ccler tek kişi için üretildi bazıları artçılı olarak biniliyor.şimdi çocuk kaç yaşında kendi tutunabilicek bir güçte ve ağırlıktaysa önünüzde de gidebilir.yoksa onun oturabiliceği bir sele diyelim ben yok diye biliyorum.özel yapımlar hariç tabi.hacim 50cc olunca da zaten alan da o kadar olmicaktır.arkadaşımın kullandığı peugeot kissbee 50cc tavsiye ederim.düzde 60 70 km hıza çıkabiliyor sizin için gerek kalmıcak zaten ama genel olarak oldukça memnun.otomobil ehliyeti ile kullanılıyor zaten 50cc sadece plaka takmanız gerekiyor.çocuk erkek kadın demiyelim artçı diyoruz zaten o konuda da sıkıntı yok.2 km için elektirikli motor da aslında üzmez yolda kalıcağınızı pek sanmıyorum.şimdikiler 30km menzilli 1 hafta nerdeyse rahat götürür.kullanmanızda zorlanıcak pek bir durum yok.tüm yaz boyunca sürseniz okul sezonunda gayet rahat gider gelirsiniz

Teşekkür ederim cevabın icin �� öncelikle elektrikliden uzaklaşma sebebim şarj dışında birde akü olayı. Yani bi zaman sonra akü zayıfladı iyi akü hangisidir olayina girmek istemedim. Evet yol 2 km ama sabah götür geri gel + akşam al geri gel + öğlen yemeğinde git geri gel + günde nerden baksan 12 km yapacak. Malum 1. Sınıf.. Kızım şu an 6 yaşında okul başladığında 7ye girmiş olacak 20 kg. Kendi tutunabilir diye düşünüyorum ama eminde değilim hiç deneyimimiz olmadı. Önümde götürmeyi aklimdan gecirmistim. Ama motora alışkın olmadığım için hem beni önde tedirgin eder hemde güvenli değil diye düşünmüştüm. Artçılı olayını öğrendiğim iyi oldu demekki araştırırken böyle arastirmam lazım. Bahsettiğin motorla 60-70 km yapılabileceğini söylemişsin ama ben 6 yıldır arabayla 70 km nin üstüne çıkmışlığım sayilidir yani �� o kadar güvenlik düşkünüyüm. Bu motor kazalarındaki genç ölümlerde hep korkutmustur beni motorlardan.. sele değilde bisiklet ler için çocuk koltuğu görünümünde basit bi mekanizma var. En azından motorlar içinde böyle birşey olabileceğini ummuştum. Yada kemer gibi bişey kızımı sabitleyebilmek için. Ve bu yasal mı? Motor tehlikeli olduğu için çocuklara yasak diye bir ön yargı vardı kafamda yıllardır

aviregal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kesinlikle mantıklı bir tercih...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    evet kemer aslında olabilir tabi bunun için bir usta gerekicektir.ama sizin için en güvenlisi önünüze almak olucak bacaklarınız arasında gitmesi çok daha iyi olucaktır.ön gidondan da tutunarak destek alabilir yoksa arkanızda sadece kendi gücüyle durmak zorunda ve siz onu göremezsiniz.yasal olmayan bir durum yok çok yakın tanıdığımda siz söyleyince aklıma geldi onada bir kask alıp okul ev arası götürüyordu.oda 1.sınıfa gidiyor ayrıca 200cc vitesli pulsara motora bindiriyordu ön tarafına.onda bile sıkıntı olmuyordu o yüzden scooter çok daha rahat ettiricektir.kask ve mont almanız iyi olur.montu bulmak biraz zor olucaktır ama koruma ve rüzgar için lazım.

Çok teşekkürler aramalarima montuda ekliyorum kask zaten araştırıyordum. Bir nebze rahatladım..

Vazgeçin , eğer başaramıyorsanız 3 tekerli , artçı için koltuklu elektriklilere bakın

2 tekere acemisiniz , üstelik çocuk taşımayı düşünüyorsunuz , hadi usta motosiklet sürücüsü olsanız , çevre faktörleri , lastik gümlemesi , şiddetli rüzgar , diğer sürücü davranışları ..

Bu mesafe için en ideali otomobil , yok mutlaka motosiklet ise 3 tekerli artçı içinde el dayama koltuğu olan , elektrikli modellere yönelin derim.

Cözüm arkada yada önde cocuk koltugu olan bisiklet yada elektrikli bisiklet,

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100

Arkada çocuk koltuklu bisikletimiz var bamdırma yokuslarinda ikimizi yukarıya tasiyamiyorum maalesef. Sonuç inip bisikleti yanımızda yukarı çıkarmak oluyor. Elektrikli istememe sebeplerimi belirttim. 5. Kata oturuyorum onu devamlı şarj takibini yapamayabilirim. Birde tam bitmeden şarja bağlamak akü öldürüyormuş. Ben ya onu bitirmek için ugrasacagim bittiği yerde yolda kalacak. Yada bitmeden şarj edeceğim 1 seneye yeni akü isteyecek. Bana uzun vadede çözüm sağlayacak şeye ihtiyacım var ilkokul 4 sene sonuçta.. öneriniz için çok tesekkurler

Motosikleti
    xv250
    hiç araç geçmeyen trafiksiz biryerse belki ama tecrubesiz halde çocuk artçı almanız doğru olmaz hatta tecrübeli olsanız dahi önermem

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Benim de yazlikta çocuk tasimam gerekti,
    Mekik çekmek için kullandığım,boyun kemerini
    Belime geçirip yanlardan ufakligin tutmasını sağladım , çok rahat etti

https://www.tchibo.com.tr/m/sit-up-b...400091530.html

Şu an stokta yok görünüyor ama spor malzemesi satan yerlerde oluyor.
    Bunu racing makine arkasında uçmamak içinde çok kullandım ,
    İşe yarıyor.

Motosikleti
    Versys650
    Yasal olarak çocukların motorla taşınmasında bildiğim kadarıyla bir engel yok, eğer motorun arkasında oturma yeri varsa 1 kişiden fazla olmamak üzere yolcu taşınabilir.
    Ancak 10 yaşından küçük çocuğun motosikletle taşınması çok önerilmiyor ve gerçekten sakıncalı bir durum, en basitinden çocuk uyuyup düşebilir !!!
    Bunun için çocuğu mutlaka kendinize bağlamalısınız.
    Her ne kadar kısa mesafede sürseniz ve yavaş gidecek olsanız da trafiğe çıktığınız an tehlike var demektir. Bütün güvenlik önlemlerini almanız gerekir.
    Çocuğun scooter ile önde taşınması belki gözünün önünde ve kollarının arasında olacağı için mantıklı gelebilir ancak şunu sakın atlamayın Allah korusun eğer önden biryere çarpacak olursanız çocuğunuz sizin ve gidonun arasında sıkışacaktır. Motosiklet kazalarında öndeki (sürücü) daha çok darbe alır.

Yurtdışında farklı ürünler var çocuk güvenliği için ancak ülkemizde çok yaygın değil bunlar.
    Ben önermiyorum ancak illa motorla taşıyacağım başka çarem yok diyorsanız şunlara dikkat edin;
    - Mutlaka çocuğunuz için kask, mont ve dizlik kullanın.
    - Çocuğunuzu arkanıza oturtun ve mutlaka kendinize bağlayın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)