Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Başlangıç Scooter Tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,

Motor ehliyetini yeni aldım. Scooter alma düşüncesindeyim, acemi olduğum için güvenliği ön planda tutuyorum.

Kullanımım İstanbul şehir içinde olacak, ara sıra boğaziçi köprüsünden geçmem gerekebilir. Ulaşım amaçlı kullanacağım.

İlk başlarda PCX ve Nmax düşünüyordum, ancak dengeli sürüş için büyük tekerlekli scooterları incelemeye başladım. Başlangıçta 200, 250 CC'lik motorlar için ne düşünüyorsunuz, öneriniz var mı? Doğrusu bütçe açısından bir sıkıntım yok ama yine de ilk motor olacağı için gereksiz harcama yapmak istemiyorum. Beklentilerim;

- sıvı soğutma,

- ön arka disk fren, mümkünse ABS de olsun.

- güvenilir marka (Yamaha, Honda, Piaggio gibi)

- büyük teker.

Şu ana kadar incelemelerimden çıkan sonuçlar şöyle oldu, tam anlamıyla içime sinen bir şey olmadı.

PCX iyidir, ama küçük teker. Arka fren kampana.

Nmax güvenlik açısından beklentilerimi karşılıyor, başlangıç için ideal, ABS var. Küçük teker.

Scarabeo büyük teker, kaliteli. Servis ve bakım konusunda sıkıntılar yaşayan, memnun olmayan kullanıcı yorumları okudum.

X - City 250 büyük teker, güvenli. 250 CC başlangıç için zor olabilir, çünkü hiç tecrübem yok.

Xenter 150, büyük teker ama arka fren kampana.

Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    sym hd2 ve sym symhpony modellerinde incelemeni tavsiye ederim.para konusunda sıkıntı yoksa xmax 250 olur ama ağırlığı biraz düşündürüyor ilk motor için.ben sym symphony kullandım ilk motorumdu.büyük tekerler hafif dengeli bir motordu fiyatıda çok uygundu.tapa gaz 60 km yol gittm 90 110 arası ne şişme ne ısınma.kalite bakımından sym ve kymco yu yabana atma.ilk motor içinde parça servis ve 2. el bakımından çok uygunlar.
    enderyum bunu beğendi.

Thermosifon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Max 250
    X - City 250 Bence zor olmaz hem güzel hem sağlam motordur.Başlangıç 250cc vitesli olsa evet zor olabilirdi ama scooter da vites yerine yola ve trafiğe daha fazla odaklanabiliyorsunuz.Bence sorun yaşamazsınız...

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    kullanan bir arkadaşla dün konuşuyorduk anlata anlata bitiremedi..

abs li freni şöyle güzel koltuğu böyle rahat,arka amortisör xmax gibi küt küt vurmuyor..

tek kişi çekişi diğer 125 lik lerden iyi,hatta 127 km top speed görmüş..

dedim olum sen beni kandırıyorsun xmax la takas edelim diye..yok öyle bir niyetim dedi... adı mı? NMAX

osmanico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150
    Aprilia scarabeo 200 abimde var. Okula gidip gelmek için onun motorunu kullanıyorum. Kaskı koymak için, kitaplarım ıvır zıvır için çantası falan var. Motoru gerçekten öneririm. Çok dengeli çok kaliteli bi motosiklet. Fakat geçen ay bakıma soktu kayiş, debriyaj, hava filtresi, bujisi, frenleri, antifriz derken hemen hemen 1300 lira tutmuş. Yedek parça sorunu yaşamadık çünkü genel bakım malzemeleri dışında başka birşeye hiç gerek duymadık. Almak isteyen herkese öneriyor abim Adam 30 bin km devirdi o motorla

Sanırım Scarabeo'da karar kılacağım. İlk motor olarak uygun mudur?

osmanico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150
    Bence uygundur. Biraz masraflı olabilir. Tek eksi yönü budur

Motosikleti
    honda pcx
    Cok uzun yola gitmeyi dusunmuyorsan pcx yada n max la baslamani tavsiye ederim. Pcx deki kampanayi kafana takma cunku frenleri gayet iyi. Hem model degistirmek istediginde bu motorlari aprilla dan daha iyi elden cikarabilirsin.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2.el kısmınıda düşün x-city güzel ama xmax250 yüzünden çabuk satılmayabilir. o yüzden n-max al. pcx de çok kaliteli ama nmax gibi bi rakibi var artık. sonuç olarak yamaha almaya çalış
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

bpak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yine msx 125
    Yeni başlıyorsan absden şaşma derim. Nmax çok iyi bi motor.
    HrcRepsol bunu beğendi.

Köprüden geçmem gerekecek, Nmax'le sıkıntı yaşar mıyım? Bir de büyük teker önerileri olduğu için Scarabeo'ya kaymıştım. Büyük teker hakkında ne düşünüyorsunuz?

atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Alakasız değil cunki ben bunla başladım...
    Bütçeniz el veriyorsa Beverly 350 düşünün.... Biraz, özellikle yazdıklarınızın dışında bir motor ama aklınızda hiç birşey bı akmayacqk bir motordur...

Onun dışında alternatif olarak Kymco downtown olabilir, abs de var..gücüde iyi... Lastikler biraz ufak gibi ama çok fark ediyormu bilemiyorum

Seçenekleriniz arasındnan x-city benimde listemd ydi.. Ozellikle derli toplu oluşu, lastiklerinin büyük oluşu olumlu yanlarıydı..

Daha küçük boyutlarda pcx gayet geçerlidir, ama güç ve motorun boyutu olarak bir süre sonra tatmin etmeyebilir

cdcleaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim S3 Advance 250/Yamaha Tenere XT660Z
    Daelim S3 Advance 250 cc . Çift Egzantrik - Dört Sibop 2 Yıldır kullanıyorum. Tık Yok. İkinci ellerini çok uygun fiyata bulurusun. Tek maliyeti Yağ değişimi Diğerleri yolda ancak stoplarını görür.

Maxi scooter düşünmüyorum ilk başta. Şu anda iki motor arasındayım.

Nmax ve Scarabeo? Ne dersiniz? Nmax büyük teker olsa hiç düşünmeyeceğim.

Scarabeo 200 aldım!
    ibo8316 bunu beğendi.

smtknc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Multistrada 1200s
    Öncelikle hayırlı olsun! Kazasız belasız kullanılsın.

Sizin gibi arada kalan insanlara fikir vermesi amaçlı yazayım

İki aydır nmax kullanıcısıyım, büyük teker diye ikilemde kalınan durumun yanına lastik kalitesi ve genişliğini de eklemek gerek bence. Nmax'in üzerinde gelen lastikleri gayet iyi. Mükemmel olmasa da iyi, kötü değil. Hem kuru hem ıslak da deneme fırsatı buldum beni zora sokan bir durum olmadı.

Yeni teknoloji kullanılan motorun etkisi var herhalde ki (öyle değişken eksantrik falan diyorlar ama çok anlamam) ben hiç performansından şikayetçi olmadım. Şehir içi için fazlasıyla yeterli. (Otoyolda top speed yetersiz kalır diye düşünüyorum) 80-90 KM'ye kadar zorlanmadan ulaşıyor. Ben en fazla 118 gördüm

Sele altında şu anda XL Nolan n86, 1.5M Masterlock zincir. 2 Takım eldiven ve balaklava duruyor.

ABS ve frenleme konusuna diyecek bir şey yok bence motorun en öne çıkan kısmı burası, frenleri gayet iyi.

Hiç mi kötü yönü yok be kardeşim dediğini duyar gibiyim Benim en büyük eksi olarak gördüğüm sert sele ve amortisörler. Hele ki sıfır alırsan rodaj döneminde için dışına çıkınca bu ne len böyle diyorsun. Zamanla daha iyi oluyor. Belki de ben çok artçı aldığım için (kallavi artçılar toplamda 200 KG ) yumuşamış da olabilir

Sadece şehir içi için düşünüyorsanız şu dönemde 125cc piyasasında bence alınabilecek motor nmax. Arada şehir dışı yaparım çok artçılı gezerim otoyolda 120-140 gideyim diyorsanız bütçe ile doğru orantılı olarak Xmax - Joymax - Xciting benim radarımda olan modeller arasında.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Alıntı erdeminanc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Scarabeo 200 aldım!
    Piaggio ayni zamanda Vespa motoguzzi servisi yani İtalyanlar güzel ama işçilik çok pahalı diyorlar hele sıfır aldıysanız ilk bakım başkası 40tl verir siz 100tl sonrasıni bilmiyorum ama parca ve işçilik çok pahalı diye biliyorum eminim
    Neyi Secersen Sec Aklın Hep Secemediginde Kalır !!!.Her Seçiş Bir şeyden Vazgeçiştir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    bu kampana olayına bu kadar takılmayın adamların bir bildii vardkı 9-10 binlik makınalara kampana koyuyorlar yoksa 3 kurus fark için boyle firmalar maliyetten kacmaz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler