Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Ucuz Mondial mi Pahalı Honda mı?

Katılımcı sayısı
15. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Honda

11 73.33%
  • Mondial

4 26.67%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.

Öğrenciyim, başlangıç motoru arıyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Arkadaşlar merhaba, ben Olcay. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. Motor hevesim okul servisinin çok pahalı olması ile başladı ilk başta elektrikli düşünürken benzinliye geçtim. Daha sonra mondiallere bakarken hondalara aşık aşık oldum. Kullanım amacım genel olarak okula gidip gelmek ve istediğim her şehir içinde istediğim yerlere gidip gelmek. Mondiallere bakarken nasıl olsa çok iyi bilmiyorum 2 sene bunda öğrenirim daha sonra iyi bir şeyler alırım havasındaydım. Bütçem en fazla 9500 Tl Bu bütçenin 1000 Tl sini plaka ruhsat ve ekipman olarak kullanmayı düşünüyorum. Sizden iki öneri yapmanızı istiyorum bir ucuz yollu mondial vs. bir de 8000 civarı kaliteli honda,yamaha gibi markalardan. Ehliyet sınırlaması yüzünden en fazla 125 cc alabilirim. Bu arada bütçemin bu kadar olması bir yana, ne kadar fiyatı uygun olursa daha iyi olur zira babama aldıracağım. Önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca motor ne kadar az yakarsa o kadar iyidir.Benim aklımda Honda CBR 125 var. Sizin de önerilerinizi duymak isterim. Şimdiden çok teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Ekipman + ruhsat vs. = 1000 TL yetersiz kalır gibi geliyor bana...

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Cbr 125 diyorsan bana soracaksın )) ehliyet ruhsat sigorta 1500 tl ayır kaldı sana 8000. 400 kask 100 eldiven 60 dizlik 500-600 mont 1160 kaldı sana 6840 tl. Bu fiyatlara 2012 cbr 125 alıp keyfine bakıyorsun. Düşürüp masraf açsan bile başka bir motoru al satla aşağı yukarı aynı geliyor.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Arkadaşlar öncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Ehliyet-Ruhsat çok fazla demişsiniz gibime geldi. Birde sanırım 6800 2.elleri kastettiniz. Ben yeni olduğum için 2.el'den nasıl anlarım? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ayrıca 100 km'de yakıt yakma oranı nedir? Bu motorların kaç km'de ömrü yarılanır? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...29571865/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...29551556/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...28262615/detay

Buradakilere gözüm kesti. Özellikle ortadaki çok güzel gözüküyor. Bu arada vizeli ne demek?

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Vizeli muayenesi yapılmış demektir.

Motosikleti
    Mondial Drift
    Sifir ybr veya tvs al ikinci elle ugrasma belki ölü motor alican ilk motordanda anlamiyosun sifir ybr al ogrenirsin az yakar cok kacmaz ama gider genede iyi aksamlar

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Sıfır pulsar 200ns veya 2. El suzuki inazuma al derim mondial ile uğraşma

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Yeni başlayan biri isen racing/naked tarzı motorlar yerine commuter kullanırsan daha çok keyif alırsın. Bu motorlar hem hafiftir hem de motorun tork eğrisi daha doğrusaldır. Düşük devirlerde yürümeyip yüksek devirlerde coşma gibi bişey olmaz. Orta karar çekişi olur motorun ama başlangıç için rahattır.

Motosikleti
    Mondial Drift
    "Ehliyet sınırlaması yüzünden en fazla 125 cc alabilirim. Bu arada bütçemin bu kadar olması bir yana, ne kadar fiyatı uygun olursa daha iyi olur zira babama aldıracağım" dostum senin aradigin motor YBR

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    YBR çok hoş motormuş, tabi honda cbr 125 daha iyi gözüküyor ama galiba YBR alacağım. Size birkaç sorum daha olacak.

1-Araba sürmeyi iyi biliyorum. Motordaki vitesin arabada ki vitesden farkı nedir? Artıları, Eksileri, Zorlanır mıyım ilk başta ve tavsiyeleriniz?
    2-Bu motorlarla şehirlerarası yolculuk yapılabilir mi? Ben her sene bir kez olsun İzmir'den kalkıp İstanbul'a gidiyorum? Bunu motorla yapabilir miyim?
    3-Güvenlik önemli olarak nasıl bir kilit almalıyım? Motoru nereye nasıl bırakmalıyım/bırakmamalıyım?
    4-Ekipman olarak mutlaka kask ve dizlik gerekiyor. Peki mont nasıl bir şey olmalı?
    5-Ehliyet sınavı önerileriniz nelerdir?

Bu konular hakkında ki görüşleriniz de esirgemeyin lütfen. Çok teşekkürler.
    4-

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı olcayakgn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yeni olduğum için 2.el'den nasıl anlarım? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ayrıca 100 km'de yakıt yakma oranı nedir? Bu motorların kaç km'de ömrü yarılanır?
    1. soruya gelelim iyi usta bulup gidiyorsun manisa civarındaysan kendi ustamla tanıştırayım
    2. soru bana saçma geldi 125 cc motosiklet ne kadar yakabilir onu da söyleyim taş çatlasa 3lt/100km
    3. soru ise kullanıma bağlı

Freanzhyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Gomax 150
    1- Motordaki vitesin arabadakinden farkı sıralı olmasıdır.1-boş-2-3-4-5 diye çıkar aynı sıra ile inersin.Herhangi bir vitesteyken arabadaki gibi boşa atma olmaz. İlk başta yaşayacağın sıkıntı ybr-cbr'da vites göstergesi olmadığı için kaçta olduğunu karıştırabilirsin.Ama alıştırma yapa yapa vites olayını rahatça çözeceğini düşünüyorum.

2- Bu motorlarla (ybr,cbr) uzun yol yapan tanıdıklarım,arkadaşlarım var.Fakat selelerinin rahatsızlığından dolayı aralıksız sürüşlerde popoda ağrı ve sızlama oluyor. Dinlenerek,molalar vererek uzun yolculuk yapabilirsin.

3- Abus marka kilitler çok iyidir,çok güvenlidir.Alabiliyorsan bir kere al tam al. Motoruna kilidi taktığın noktalara dikkat et,olabildiğince hırsızı uğraştıracak ve zaman kaybettirecek yerlerden bağla. Mesela şase gibi. Sana branda almanı öneririm en azından motorun dikkat çekmez. Motorunuda görebileceğin bir yere park etmen arada göz ucuyla takip etmene olanak sağlar. Kıyı kuytu yerlere bırakma.

4- Mutlaka kask ve pantolon al,çünkü dizlik uzun vadede gerçekten yeterli korumayı sağlamayabiliyor. Ama ilk aşamada kısa vadeli dizlikle geçirebilirsin. Monta gelince dirseklerde,omuzlarda ve sırtında korumalar olan ve avrupa standartlarından tam not almış markalardan almanı öneririm.Öğrenci olduğun için alpinestar,dainese alamayacaksın tabi ya da en iyi koruma sağlayacak deri mont alamayacaksın.(Bende şuan ekipman dizme aşamasındayım ve öğrenciyim seni anlayabiliyorum ) Eldiveni de ihmal etmemeni öneririm ayrıca.

5- Ehliyet sınavında dubalı kısımdaki kontrayı,dubalar arası 8 çizmeyi ve düz demir platformdan geçme işini halledersin zaten.Benim söylemek isteyeceğim şey trafik aşamasında aralara girme,2. vitesi geçme, sinyallerini unutma,yoldaki hız sınırlarına dikkat et. Tekerin düz bassın,keyifli sürüşler

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Gerçekten bana çok yardımcı oldunuz youtubedan izlediğim videolar çerçevesinde fabrika çıkışı lastiklerin çok kötü olduklarını ve asfaltı öpmemek için iyi hamurlu bir lastikle değiştirilmesi gerektiğini öğrendim. Hangi lastikleri almalıyım fiyatların nasıldır?

Ayrıca gözüm Honda MSX 125'e takıldı. Çok şık gözüküyor ve nispeten CBR 125'e göre 1200 tl daha ucuz.

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    2.el düşük km li temiz bir ybr ortalama 4.400 tl + 110 tl noter ücreti yani satış işlemi + 250 tl zorunlu trafik sigortası (tahminen) + 60 tl vergi dersek + lastiklere 250 tl desek
    BURASI 5070 tl

Ehliyet 600 tl civarında tutar.

300 tl kask + 300 tl ceket + 60 tl dizlik 90 tl eldiven
    BURASI 750 tl etti.

Yanlışımız yoksa aşşağı yukarı toplamda 6.450 tl civarı etti.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    fiyat performans kalite uclusunde en mantıklısı bajaj ve tvs oluyor. Tabıkı ilk motorunsa cub ile başlamak mantıklı.. Ama cabuk ogrenırım diyorsan dusuk cc vitesli bir motor al

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Arkadaşlar CB 125 E nasıldır? Ybr ile kıyaslarsak ybr daha iyi diye duydum. Bir de beygir gücü hızdan başka neye yarar?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS 150>Pulsar NS200 ve CBR500R
    İst plaka ise 400 den aşagı siğorta yaptıramaz.

AliCem Yener - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Kardeş ybr 5.750tlydi son baktığımda, sen kask, mont, eldiven, pantolon, montun içindeki bel korumasını söküp direk yeni bır bel koruması alıyorsun. Buna 2000tl ayırmalısın tabi canını ve her bindiğinde seni evde bekleyen babanı anneni seviyorsan. Oldu 7.750 ruhsat, sigortada 1000tlye patlar oldu sana 8.750. Ybrnin tekerleri iyi değildir birtanede pirelli rosso 2 yada muadillerinden taktırıyorsun bu da en fazla 750 tl desek oldu sana 9.500 bundan fazla bir fiyat çıkabilir oda en fazla 200,300tldir. Hadi sana kolay gele.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125ST
    Arkadaşlar bugün okulda bi arkadaşın yzf 125ine baktım motor çok büyük ve ağırdı gerçekten. Yarın gidip bi cbr 125 ve cbe 125 modellerine bakcam galeride.

Birde arkadaşım motoroom var orda Çağatay diye bi abi güzel öğretiyor hemde ehliyet dahil dedi yanılmıyorsam 700 tl imiş.

İzmirde oturan arkadaşların bildikleri biyerler vardır mutlaka paylaşırsalar çok sevinirim gerçekten.

Son bir şey ekipman olarak kask, eldiven, diz omuz korumalı mont birde bacağım için dizlik düşünüyorum.Ayrıca omur ve kaburga koruması ve bel koruması. Pantolonların nasıl bir ayrıcalığı var? Yani normal bi pantolon üstüne koruma taksam nasıl bir fark olur?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler