Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda PCX vs. Yamaha Nmax

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

Yaşım 36 ve ilk motorumu almaya karar verdim. Forumda takip ettiğim kadarı önemli olduğunu düşündüğüm değişkenlerim şöyle:

Boyum 185, kilom 90.
    Gideceğim yol en fazla 100 km olur. (İzmir-Çeşme arası. o da olsa olsa senede 2 kez) onun haricinde 55-60 km arada bir yol yaparım.
    Artçımın çok sık olacağını sanmıyorum. Arada bir eşimle bir yerlere gidebiliriz o kadar.

İlk motorumu 1-2 yıl kullandıktan sonra bir Yamaha Xmax 200 Momo Design almaya karar verdim. Ama ona daha var.

Şimdi iilk motoruma karar vermem lazım ve hiç tecrübemin olmadığı bir konuda karar vermek çok zor geliyor.

Son olarak karar kıldığım 3 motor var. Sizlerden ricam doğru tercihi yapmama yardımcı olmanız.

Honda PCX 125 (7900 TL)

Motor: Sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, SOHC, tek silindirli
    Motor hacmi (cc): 125
    Silindir çapı x strok (mm) 52,4 x 57,9
    Sıkıştırma oranı 11 : 1
    Maks. Güç (kW@dev/dak) 8,6/8.500 (11,7 PS)
    Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 12/5.000
    Boyutlar (UxGxY) (mm) 1.930 x 740 x 1.100
    Tekerlekler arası mesafe (mm) 1.315
    Yakıt kapasitesi 8 lt.
    Ağırlık 130 kg
    Tekerlek (Ön) 90/90-14M/C (46P)
    Tekerlek (Arka) 100/90-14M/C (57P)

Honda PCX 150 (8800 TL)

Motor Sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, SOHC, tek silindirli
    Motor hacmi (cc) 153
    Silindir çapı x strok (mm) 58 x 57,9
    Sıkıştırma oranı 10.6 : 1
    Maks. Güç (kW@dev/dak) 10/8.500 (13,6 PS)
    Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 14/5.000
    Boyutlar (UxGxY) (mm) 1.930 x 740 x 1.100
    Tekerlekler arası mesafe (mm) 1.315
    Yakıt kapasitesi 8 lt.
    Ağırlık 131 kg
    Tekerlek (Ön) 90/90-14M/C (46P)
    Tekerlek (Arka) 100/90-14M/C (57P)

Yamaha Nmax (8600 TL)

Motor tipi Tek silindir, sıvı soğutmalı, 4-zamanlı, SOHC, 4-subap
    Motor hacmi 125cc
    Çap x Strok 52,0 mm x 58,7 mm
    Sıkıştırma oranı 11,2 : 1
    Maksimum güç 9,0 kW @ 7.500 dev./dk.
    Maksimum tork 11,7 Nm @ 7.250 dev/dk.
    Ön lastik 110/70-13
    Arka lastik 130/70-13
    Boyutlar 1.955 mm 740 mm 1.115 mm
    Tekerleklerarası mesafe 1.350 mm
    Ağırlık 127 kg
    Yakıt tankı kapasitesi 6,6 litre

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    s.e.c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250, Mt25 abs, Cb250r, cbr 1000rr, Yamaha Fz8
    Günlerdir bu konu hakkında araştırmadığım site kalmadı. Bende pcx150 ve nmax125 arasında gidip geliyorum. Nmax saha gelmedigi icin kimse kesin birşey söyleyemiyor. Fakat ben izledigim incelemeler, tecrübelerim ve tahminlerim sonucu şunları çıkardım:
    Pcx daha konforlu nmax daha sert ama sert olması virajlarda ve yüksek hızlarda nmaxı daha stabil yapacaktır. Şuan kullandığım bws125 te muadillerine göre sert süspansiyonlu ama çok güvenli bir sürüşü var. Öte yandan pcx inde bws ye göre tüy gibi yumuşak ve komforlu kullanımı var. Yani burası sizin tercihiniz.
    Performans olarak nmax ın pcx125 ten biraz daha iyi hızlandığını iddia ediyor yamaha. Ama bence doğrudur. Hem beygiri cok az daha fazla hemde kilosu az. Birde değişken valf zamanlaması teknolojisi mevcut nmax 125 te. Aynı anda kalktıklarında nmax125 pcx125 e 2.5 motor boyu fark atıyormuş. Aslında performans farklarını tanımlamak icin güzel bir kıstas. Ben pcx150 yi çok merak ediyorum hiç kullanmadım. Ama sizin yapınıza göre pcx150 daha iyi olur sanırim. Çünkü en torklu ve güçlü olanı o.
    Öte yandan koşullar uygun dahi olsa pcxler kesiciden dolayı 112km hızı geçmiyor. Nmax sanırım biraz daha fazla son hız görüyor.

Yakıt olarak bakarsak hiçbiri bir digerine ezici üstünlük sağlayamaz. Zaten pcx en az yakan scooterlardan dı. Nmax125 te bu amaçla üretildi. Bu konuda hepsini aynı kabul edebiliriz.

Nmax teki abs olayı çok güzel. Bakalım bir gelsin, pcx150 ve nmax arasında bir seçim yapıcam bende. Ama pcx125 düşünmüyorum. Çünkü kullandım ve performans olarak benim 9 beygirlik bws125 imden hiç farkını göremedim.

OnNumero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 2015 - PCX 150 2015
    Bende PCX 125 ve PCX 150 arasında kalmıştım.PCX 150 daha seri olduğu için tercihimi 150'den yana kullandım.100 kiloyum.Çok konforlu geldi ortalama değerim şuan da yol bilgisayarında gösteren 100km/2.1L.%70'ini artçı ile sürdüm.

Source53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Honda Forza
    Bir PCX 150 kullanıcısı olarak Nmax kullanmadığım için bu konuya cevap veremiycem ama PCX 150'nin performansı Nmax 125'den daha iyi olacağını tahmin etmek zor değil verilere bakacak olursak.

Abi suzuki address düşünürmüsn bunlardan ucuz bi bak istersen

2 yıl sonra xmax 250 alacaksanız bence şimdi xmax alın.çünkü alacağınız motor değer kaybedecek boşu boşuna fazla para çıkacak cebinizden.piyasadaki ikinci el fiyatlarına aldanıp,şimdi alayım iki sene sonra sıfırının 500 lira altına satarım diye düşünmeyin.
    motora hakimiyet konusuna gelince,36 yaşında ve kendine hakim birisi olarak bence xmaxla başlanabilir.boş alanda ufak alıştırmalar yaparak iki üç günde konuya hakim olabilirsiniz.kalıplı olduğuna bakmayın,xmax çok dengeli ve kolay bir motordur.

Bu konuyu 2 ay kadar önce ben de araştırmış ve sonucunda PCX 125 almış birisi olarak yorum yapayım.

Ben de sizin gibi ilk motorumu alacaktım ve o zaman da, şu anda da bir sonraki adımım Xmax olacak (benim tercihim 250 ABS Kilo ve boy olarak iki motosikletin de problem olmayacağı kesin (PCX'i ebat konusunda cc olarka ayırmadan konuşuyorum haliyle) Fakat performans olarak da 125ccve 150cc arasında PCX modellerinde çok göze batar bir fark olmadığı kesin. Yani PCX 125'le 50 km artçılı gittim çile çektim, 150'yle uçuyordum diyemezsiniz.

Bu bağlamda PCX alacaksanız kesinlikle 125 almanızı tavsiye ederim, aradaki 25cc için 1000 TL çok mantıklı gelmiyor bana. Keşke tasarım olmasa bile en azından frenleme falan daha üst düzey olsaydı 150 modelinde ama değil.

Nmax için uzun uzun yazmak lazım aslında. Bir kere Honda'nın Avrupa pazarına sunduğu çok güzel motorlar var -Forza 125 çok ketyifli gözüküyor mesela- ama Türkiyei'de PCX klasmanında rakipleri olmamasından ötürü iyice saçmaladılar. Mesela Honda 250'lik scooter üretmiyor, orada da Yamaha'nın bir tekeli var. Şimdi Nmax'le birlikte 125 piyasası çok değişik bir hal alıyor ve bu Honda'nın politikasını da değiştircektir.

Nmax'in ön - arka disk fren ve ABS gibi çok ciddi avantajları olduğu doğru. Aynı şekilde tekerlek çapı da ciddi bir avantaj. Bütün bunların yanında bence fiyat olarak da Honda'ya göre daha avantajlı. Fakat burada iki problem var;

1- Honda'nın yedek parça kolaylığı ve servis yaygınlığı Yamaha için geçerli değil (Bunu Yamaha kullanana arkadaşlar daha detaylı anlatacaktır)
    2- Nmax henüz son kullanıcıların yorumlayabildiği bir cihaz değil ve ilk üretimlerde bazı kronik problemler olması olası.

Özetle benim fikrim daha teknik verilere çok fazla taklmayın, kullanım amacınızdan anladığım kadarıyla sizin için hızlanma vb. konulardaki minimal farkla çok da önemli değil. Eğer ilk üretim olmasaydı ve 1 senelik bir geçmişi olsaydı kendim de yapacağım gibi size de düşünmeden Nmax alın diyebilirdim. Neticede disk fren ve ABS çok önemli noktalar. Ayrıca gideceğiniz yol (İzmir-Çeşme arası) 1-2 defa arkadaşlarımla arabayla gittiğimiz için biliyorum ki almak istediğiniz bu motosikletleri asla zorlamayacak yollar.

Bu 3 motosiklet arasında hangi kararı verirseniz verin pişman olacağınız bir durum olmadığı kesin. Şimdiden keyifli ve kazasız sürüşler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:11 ----------

Alıntı s.e.c adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Günlerdir Bakalım bir gelsin, pcx150 ve nmax arasında bir seçim yapıcam bende. Ama pcx125 düşünmüyorum. Çünkü kullandım ve performans olarak benim 9 beygirlik bws125 imden hiç farkını göremedim.
    PCX'ler sıvı, BW hava soğutmalı . Bunun bazı noktalarda hissedilir bir fark yarattığı gerçek ama neticede 125cc iki motosikletten bahsediyoruz, çok ciddi performans farkları olması zor. Aynı şekilde 125 ve 150 arasında da çok fark olmayacaktır.

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.Kazasız belasız binmeniz dileğiylee...

Doğru bi tercih yapmışsınız bence Türkiye'de scooter deyince honda ve italya markları başı çeker.Hondanın önceleri üretilen modelleri hala revaçta ki honda bu işi ülkemizde iyi oturtdu.Beat,activa,dylan,ps150,kınetic vs vs.pcx modelleriyle de egemenliğini sürdürüyor.Ama maxı de fazla nüfuza sahip değil.

Pcx güzel motordur kullandım 150 cc olanını duruşu mükemmel lastikleride fabrika lastiği dandik bişeydi 50 km/h hız ile giderken bile korkmadan ön frene asılıyorsunuz.Tereddütsüz zank diye duruyor mükemmel konforlu bir scooter aynası göstergesi zartu zurtu mükemmel.Fakaaattt hız deyince ya şunu sollayım deyince ıı kimseler yok 100 km/h hızı geçiremedim ben kg 82 boy 184 rodajdaydı ondan diyecem ama daha da gitmesi lazım.Pcx 150 gelince 125 liğin pabuçu dama atıldı sanki.Eski bir hondacı olarak Dylan sürerken Hondaya dua ediyordum o derece.

SAYG:ILAR

Değerli kardeşim. Senin tavsiyeni dikkate aldım ve xmax 250 momo siparişimi verdim. Perşembe akşamı hayırlısıyla teslim alacağım motorumu. Kazasız belasız inşallah. Şimdi önümdeki engel izmir bayraklıdaki Yamaha bayiinden tahmininen 15 km uzaklıktaki mavişehirdeki evime gitmem )

kuzumobil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA WİNG-GO ---YAMAHA NMAX--HONDA VT750 C SHADOW
    2011 yılından beri üzerine hiç bişey koymadan yediriyorlar millete pcx i yıl olmuş 2016 nasıl olsa satılıyor diye aynı modeli piyasaya sürersen rakiplerinde senin üzerine çıkmak için yeni modeller geliştirirler. ben nmaxin özellikle motor teknolojisini beğendim blue core motor var üzerinde dereceli eksantrik, değişken valf hareketi, 4 subaplı özel alaşımlı dövme piston. ayrıca en küçük güvenlik özelliği bile motosikletlerde hayat kurtarıcı olabiliyor, lastik ve fren sistemi bir aracın en önemli güvenlik unsurlarıdır! bu ayrıntılar bile pcx i dövmeye yeter ;)
    labirent ve aybars73 bunu beğendiler.

Aralık 2015 itibariyle nmax kullanıcı sıyim. 9000 km yaptım. Merak eden arkadaşların sorularını beklerim

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aybars73 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aralık 2015 itibariyle nmax kullanıcı sıyim. 9000 km yaptım. Merak eden arkadaşların sorularını beklerim
    2-3 daha atıp keşke xmax alsaydım dediniz mi

geçen ay 1500 km uzun yol yaptıktan sonra evet xmax almayı düşündüm. lakin yakıt tüketimi iki misline çıkıyor. sık sık uzun yola giden biri olsam kesin alırdım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:22 ----------

tamamen katılıyorum.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Xmax'i bilmiyorum ama tüm yabancı incelemeler nmax'i pcx'ten daha iyi buluyorlar.

ben de katılıyorum nmax'ın + ları: ABS, arka disk fren kaliteli lastik ve ivmelenmesi...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Xmax zaten ikisinden de bir model üst. PCX'in doğrudan rakibi NMax.

aynen....katılıyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler