Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Maksimum 5000TL bütçe ile motor tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. İsmim Muhammed. Yaklaşık 1 aydır motosiklet(3000-3500TL bandında) arayışı-araştırması içerisindeyim. Başlangıçta şehir içi amaçlı bir scooter tarzı motosiklet alırım -marka bilgim yoktu, mondial, kanuni filan bakıyodum- diye düşünüyordum. Ancak bu motor araştırma işine girdikçe iyice battım sanki. Şikayetleri görünce bu(Çin) markalardan kısmen vazgeçtim. Japon üretimi ürünlere de 0 fiyatları yüksek olduğundan başta yanaşamadım, ama sonra bütçeyi biraz artırdım bu sebepten ötürü.

İlk başta scooter araştırma sebebim, manuel vitesli motor tecrübemin pek olmaması. Scooter sürmüşlüğüm bile az sayılır. Ancak öğrenebileceğimi düşünüyorum commuter da olsa.

Şimdi benim durumum şöyle: minimum Silivri-Beylikdüzü arası ama istersem Esenler'e kadar da gidebileceğim(günlük maksimum 150km), maksimum 5000 TL fiyatlı, sıfır olması öncelikli bi motor arıyorum. Bu aralıkta benim bulabildiğim, genelde yorumları olumlu olanlar: Mondial 125 Mh Drift, Bajaj Discover 125 ST, 2014 Model YBR 125(sıfır), Honda CB125E. Scooter olarak da Honda PCX 125 dikkatimi çekti ama fiyat çok pahalı geldi, sıfırı 7600 TL. (fiyatlar ruhsat-plaka-sigorta hariçtir.) Bu fiyat bandında scooter önerebilecek arkadaşlar da önerilerini buraya yazarsa sevinirim. (Boy:178, Kilo: 82)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yukarıda saydığın motorların hepsi alınabilir motorlar.

Drift alırsan 2. elde zarar edersin, japonları satmak daha kolay diye düşünüyorum. Ben olsam bajaj discovery alırdım herhalde. Diğer motorlardan bir tık ilerde, gözünle görsen anlarsın.

Kask eldiven don mont parasını ayırmadıysan hiç uğraşma drfit al, artırdığın paraya da kıyafet al.
    Byzas ve _kaan_ bunu beğendiler.

Yorumun için teşekkürler Zuzuuw. Genelde internet araştırması yaptım, dediğin gibi aslında motorları görmek lazım karar vermeden önce. Ama konum itibariyle sıkıntı olur bütün bayileri gezmek. Scooter önerisi olan yok herhalde, Çin dahi olsa sağlam olan? (Çin ve sağlam filan demeyin hemen, vardır herhalde Drift gibi vasat veya üstü motorlar. )

Scooter alacakdan cin malina bulasma.
    Pcx tavsiye ederim,iyidir.
    Byzas bunu beğendi.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    scooter olarak honda spacy alfa'yı tavsiye ederim. paketçilerin gözdesi spacy'nin enjeksiyonlu, yeni çıkan modeli. tipini sorun etmezsen dayanıklı, kullanışlı, ekonomik bir scooter.
    Byzas bunu beğendi.

PCX gerçekten çok hoş gözüküyor ama fiyat çok fazla, 7600 TL sıfır, masraflar hariç. Masraflarla beraber 9000 TL'ye yaklaşır bu fiyat, bu da benim haddimi aşar açıkçası. Spacy Alpha içinse bir şey diyemiyorum, sıfırının fiyatı 5800 TL. Fiyat olarak fena sayılmasa da görüntü itibariyle pek ilgimi çekmedi, onun yerine commuter alıp öğrenmeye çalışsam daha mantıklı olur gibi.

PCX için ikinci el düşünebilirim aslında, gerçi ikinci ellerin fiyatları bile uçuk. İkinci el motor(herhangi bir marka/model) almak istesem, kıstaslarınız neler olurdu benim şartlarımda biri için? Kilometre, yıl, fiyat açısından?

maxx75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PIAGGIO X9 250 EVO'06
    Discover 150f çıktı fiyatı plakayla birlikte 5000 i birazcık aşar sanırım. Ben incelemedim pek ama bi bakmakta fayda var.
    Byzas bunu beğendi.

150F'in 5000TL sıfır fiyatı hocam. evrak filan 5500 yapıyor, malzemeler de 1000 tutsa 6500. Fazla oluyor açıkçası benim için, o yüzden discover 125 ST'yi koydum seçeneklerin arasına. 125 ST ile Drift arasında kalıcam galiba son olarak. Drift 3500 TL Mondial'in sitesinde, sahibinden.com'da 3100 TL'ye var ama 2014 model olabilir. Aynı şekilde Discover 125 ST de sitede 4600 civarı, sahibindende 4100 TL.

leokaplann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    scooter alacak olsam 5000 civarı büçeyle pcx 125 alırdım 2. el eli yüzü düzgün bir tane bulabilirsin.
    Byzas bunu beğendi.

mehmetay18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Thriller
    vitesli motor düşünüyorsan Hero Thrillere bir bak derim.. 4 aydır kullanıyorum 9000 km.ye geldim ve oldukça memnunum..
    Byzas bunu beğendi.

hocam kafayı yiyicem yeminle, insan bi araştırma işine girdim mi bi daha çıkamıyo, 2 saattir 2. el veya sıfır motorlara bakıyorum, yorumlara filan bakıyorum. hala kafamda bir şey netleştiremedim. biraz da kararsız biriyim. leokaplann 5000 TL civarı pcx 125 görürsen haber verir misin. şaka bi yana genelde taban fiyat 5500TL, ama güvenemiyorum ilk defa motor alacağımdan dolayı. pcx 125 için kaç bin km'den aşağı ve kaç model olmalı minimum?

Sabırsız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZXr
    Hocam alın bi Honda cb125e rahatınıza bakın kafa dinleyin. Araba kullanmayı biliyorsanız vitesli motorda sorun cekmessiniz. Benim tavsiyem
    Byzas bunu beğendi.

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    günlük 100-150km mesafe az değil vitesli tercih edersen hem yakıt hemde güvenlik açısından daha avantajlı olur diye düşünüyorum
    bu arada 300-500 de eğitime ayırsan, vitesli tecrübem az diyorsun, hem honda, yamaha da eğitim alırsan almayı düşündüğün tarzda motoru test etme imkanın da olur
    Byzas bunu beğendi.

Günlük 100-150 km dediğim ayda ortalama 15-16 gün. Gerçi sonuçta uzun mesafe sayılır 60 geliş 60 gidiş. Pisman; tavsiyenle birlikte eğitim fiyatlarına baktım, Yamaha'nınki uygun geldi 275 TL. (Honda 470 TL) Eğer vitesli alırsam Mondial Drift mi almalıyım sizce? Hem muadillerine göre uygun, hem de fena bi motor sayılmaz söylenenlere göre.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben scooter ile başlamış birisi olarak (hiç trafik deneyimim yoktu) vitesli bir model ile başlamanızı öneririm. Sonrasında arka fren ,debriyaj gibi değişen kumanda yerlerine alışmak zor oluyor.
    Byzas bunu beğendi.

Açıkçası şu anlık ileride değiştiririm gibi bir düşüncem yok. O yüzden 2. el PCX 125'e baksam daha iyi olur gibi geliyor. 10-20 bin km aralığında minimum 2012 model sağlam olur mu? 5500-5600 maksimum çıkabileceğim bütçe.

Biliyorum çok fazla fikir değiştiriyorum (bu yorumlarıma da yansıyor), ama çok fazla model ve çok fazla olasılık var. Kafamda iki model oluştu galiba son olarak: Commuter sınıfında Mondial Drift, Scooter sınıfında 2. el PCX 125.

- Drift manuel, Honda scooter otomatik.
    - Mondial/Honda.
    - Sıfır model/İkinci el model
    - Fiyat farkı, sıfırı 3100-3500 TL arası/ikinci eli 5000-5500 TL minimum.
    - Başlangıç motoru olması.

Yakıt değerleri hakkında pek bilgim yok, ama manuel motor daha az yakıyordur herhalde.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    hondanın motoru yağsız çalışmayı öğrenmiş kurye motorlarında bile 150.000 yapanı gördüm.

normal kullanıcısı olan pcx'e hiç bir şey olmaz... yeterki yağını suyunu koymuş, kaza yapmamışını bulun...
    eğer yüksek km'li alacaksanız bir tavsiye 25-30 bin'ler civarında bir büyük bakım görüyor. şanzıman elden geçiyor ama motor miss oluyor. mümkünse onu yaptırmış olanını tercih edin.
    Byzas ve safak3457 bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    japon ve enjeksiyonlu olsun.
    Byzas bunu beğendi.

maxx75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PIAGGIO X9 250 EVO'06
    Ya çok mu tepki çekerim bilmiyorum ama Mondial - Honda kıyaslaması yapmak bile bana yeterince mantıksız geldi. Ucuz etin yahnisi yavan olur. Çinliye de çok bindim Japona da Hintliye de İtalyana da hatta şu an italyan bi araca bindiğim halde elde duran bi çinliye de halihazırda biniyorum. Bu kıyaslama sağlıklı bir kıyaslama değil. İkinci el PCX al CBF al TVS al BAJAJ al bir çok model var o fiyatlar aralığında "sdirer"in dediği gibi bu motorlar daha ne kilometreler yaparlar. (Honda için konuşuyorum).

maxx75 sen de haklısın, ama Drift'ten de genel itibariyle memnun olan bir topluluk var. Tabii ki Japon kalitesi ayrı bir şey(dir). Genel olarak marka kıyaslaması değil açıkçası bu. Drift opsiyonunu yorumlara ve memnuniyet oranına bakarak seçtim. Fiyatı da etkendi tabi. PCX ise hiç aklımda yokken, Honda'nın sitesinde gezinirken gördüğüm ve hoşuma giden -özellikle scooter olması yönüyle- bir model. Fiyatı olsun, kalitesi olsun, biri commuter diğeri scooter olsun, arasında farklar var elbette. E nabim ben şimdi gideyim en başa dönüp kendi kafamda düşündüğüm; YBR125, CB125E kıyası mı yapayım tekrar. İyice karman çorman oldu aklım vallaha.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)