Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BMW R1200 GS Adventure mı Mondial Hyena 100 mü?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Arkadaşlar Merhaba,

Honda CRF 250 L kullanıcısıyım. Eşim ile beraber yakın illere gezilere çıkıyoruz fakat ikimiz içinde yorucu oluyor. Kendisi de motosiklet meraklısı. Kalkıp bir ehliyet alalım dedik ama çok olmuş sistem değişmiş. Vitesli motorlar, slalomlar falan. Dedim ki şöyle ucuz, grenajı az olan, hafif ve vitesli bir motor alıp ders vereyim sonra girsin sınavına. Aklıma Mondial Hyena 100 geldi. Gittik baktık tam düşündüğüm gibi. Başlangıç için güzel. Fakat bir kullanıcısından viteslerin ters olduğunu öğrendim. 1N234 değilde 4321N şeklinde imiş.

Bu arada eşimde motor bakarken BMW K1600 GTL Exclusive beğendi. Sonra yolda side case ve top case aksesuarları ile görünce R1200 GS Adventure da aklı kaldı.

Sizce eşim Hyena 100'den R1200'e geçebilir mi? Viteslerin ters olması sorun yaratır mı?

Acaba ben CRF'yi verip üzerine biraz eklesem R1200 alabilir miyim?

Ya da çalışmaya ara verip çıkıp hava mı almalıyım? (Çok bunaldım)

Şaka bir yana eşim 156 cm 48 kilo. Öğrenmesi için Mondial Hyena 100 iyi midir? Bir alternatif önerebilir misiniz?

Benim için ise CRF'den sonra CC yükseltince BMW enduro serisinden hangisini önerirsiniz? CRF'den daha asfalta ve artçılı kullanıma yatkın mümkünse BMW ya da bir Japon arıyorum.

Şimdiden teşekkürler.
    cousinecruis bunu beğendi.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Anladığım doğrumu diye anlatayım.
    eşinizle geziye gidecekseniz.
    crf yetmiyor ve başka motosiklet bakıyorsunuz.
    eşinizin alışması için mondıal ya da beraber binmeniz için r 1200 gs alacaksınız.
    Doğru mudur?

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Buralar değerlenir , ön sıradan yerimi alayım hemen ...
    serdar22 bunu beğendi.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Biraz doğru biraz yanlış. Aslında iki (ya da üç) soru var içiçe sadece işte biraz bunalınca espirili bir şekilde sormak istemiştim.

1) CRF den sonra sonra büyük CCli bir enduro?
    2) Eşim için Mondial Hyena 100 başlangıç motoru olarak uygun mu? Viteslerin ters olması falan. Sonradan bu tarz geçişler zor olur mu?
    3) Bu boyda ve kiloda bir bayan ile ortak enduro kullanılabilir mi? (ben 185 cm 85 kiloyum haliyle CRF gayet normal, eşim 156 cm 48 kilo CBF 150'de bile tabanı tam basmıyor)

h2rx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyena 100 X / Spacy α
    hyena kullanıcısı olarak eşiniz için ybr daha uygun olur kanısındayım. sebebi ise eliniz sürekli hyenanın üzerinde olmalı. bir bayan için hyena kullanmak motordan soğutabilir. tabi fakir apaçiler için candır orası ayrı.

Eşiniz cbf de bile yere tam basamıyor.100cc motordan sonra 1200 gs vermekten bahsediyorsunuz.

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw S1000 RR HP4 & Aprilia Sr150 2T
    Ah bu imla hataları....

Motork08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Enmaaahss
    Abimiz gulumsetmek maksatli espirili bir dille yazmış sakince hey heylenmeden okuyan biri gayet normal bir sekilde anlayabilir dönem odevi vermiyor imlasina dikkat etsin insan insanin halinden anlar son zamanlarda açılan konuları okuyorum hep bi sivri cevaplar yazılıyor birseyler oluyor biz ayni duygulari paylaşan insanlar olarak diğer insanlara nazaran daha fazla sevmeliyiz birbirimizi bu tahammülsüzlük nedir bilmiyorum moralim bozuluyor gordummu dostça sevecen yaklaşmak varken neyse içimi döktüm buraya kismetmis

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    1.55-1.60 boylarında bir bayan öğrencim vardı. eğitim motoru ile (honda cb 125 ace) ayakları yere değmiyordu. duruşlarda bir kalçasını çıkarmak zorunda kalıyordu tek ayağının yere değmesi için. eşiniz için ybr tarzı motorlar veya scooterler gayet uygun kanımca, mondiale falan girip eşinizi motordan soğutmayın. büyük motor kullanma konusunda da ben pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. ayakları yetişmeyecektir. çok büyük risk olur.

bu arada ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 1400 küsür lira. üstelik ruhsat sahibi siz değilseniz ruhsat sahibine de aynı paradan kitliyorlar. bu yüzden ehliyetsiz kullanmayı hiç tavsiye etmiyorum.
    Motork08 bunu beğendi.

vladimir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr500r
    Sizin için aprilia pegaso , bmw f650 gs veya honda xl650 transalp öneririm. ikinci elde makul temiz birşeyler bulursanız fazla para harcamadan 600cc kategorisine geçiş yapmış olursunuz. 1200 gs son hedefiniz olsun kademe kademe ilerlemekte fayda var tadını çıkara çıkara ilerleyin derim. Ayrıca alternatif olarak kullankmakta olduğunuz crf karakterinde ancak çok daha güçlü yamaha XT660Z Tenere var. (eski xt serileri değil) Özellikle Tenere benim de hedefimde olan bayıldığım bir enduro.

Eşinizin öğrenimi amaçlı profesyonel bir hocadan yardım isteyin günlük makul tutarlara sabahtan akşama kadar kendi motoru ile eğitim veren hocalar var. Siz öğretmeye çalışmayın derim. öğrenim amaçlı gereksiz bir motora bütçe ayırmanız gereksiz bir masraf olacak, hem eğitimde genellikle 100-150 cc vitesli motorlarla verildiğinden (cbf,ybr..vs)eşinizin bu motorlara hakim olup olamayacağını da anlarsınız. Sorun olacağını hiç düşünmüyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler