Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Günlük kullanım için bisiklet seçimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    abdullah_03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK
    motorun yanına bisiklet alacağım malum heryere motorla gidilmiyor ve bisikletide çok seviyorum ayrıca sporda yapmış oluyoruz sizce hangisini almalıyım en önemli kriterlerim bisikleti sürerken belimi yormasın belimden biraz rahatsızımda ve kaliteli olsun uzun yıllar kullanabileyim istiyorum.
    BENCE HERKES Bİ TANE BİSİKLET EDİNMELİ

1: SALCANO FLYER MAN

FİYAT: 760 TL DİĞERLERİNE GÖRE PAHALI AMA EN ÇOK ONU BEĞENDİM

TEKNİK ÖZELLİKLER;

TİP : 26" CRUISER 6 VİTES
    KADRO : HI-TEN
    MAŞA : HI-TEN
    VİTES KOLU : SHIMANO REVO SHIFTER 6 VİTES
    FREN TAKIMI : ALÜMİNYUM V-FREN
    GİDON BOĞAZI : ZOOM ALÜMİNYUM

2: BİANCHİ KLASİK

FİYAT: 510 TL PEŞİN FİYATINA 10 TAKSİT OLMASI BENİ CEZBETTİ

TEKNİK ÖZELLİKLER;

Kadro : 26" YÜKSEK DAYANIMLI ÇELİK
    Maşa : 26'' YOL TİPİ ÇELİK 1"
    Jant : XLC STRONG 26"X1.75 ALÜMİNYUM GÜMÜŞ 36H
    Lastik : 26X2.00 54-559 SİYAH/ BEYAZ YANAK
    Vites : TEK VİTES
    Fren : V-Fren ALÜMİNYUM
    Sele : DDK-2508 KAHVE RENGİ

3: BİSAN PARADİSE

FİYAT: 355 TL RAHAT GİBİ GÖRÜNÜYOR HEMDE EKONOMİK AMA TİP YOK

TEKNİK ÖZELLİKLER;

KADRO FRAME : HI-TEN ÇELİK
    ÖN MAŞA FRONT FORK: HI-TEN ÇELİK
    JANT RIM : 6061 ALLOY
    LASTİK TIRE : CST 28x1.75 ATB
    VİTES SHIFTER : 1 VİTES
    ZİNCİR CHAIN : KMC
    FREN BRAKE : ÖN CALIPER FREN / ARKA SHIMANO KONTRA FREN
    AKSESUAR ACCESSORIES: ÖN SEPET , PORTBAGAJ, ÇAMURLUK
    AĞIRLIK WEIGHT : 17,43 kg

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    bisiklet konusunda hemfikiriz dün 12. bisikletimi aldım çöplükten
    bluebird64 bunu beğendi.

BURAK34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsterseniz elimde sıfır bir dağ bisikleti var. 11 kg agirlikta

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    piyanist hocam en iyisini yapmış
    piyanist_irf bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı extrem_015 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    piyanist hocam en iyisini yapmış

bisiklete ihtiyacım olduğundan değil ! zira evim konum itibariyle yokuş olduğu için bisiklet pek kullanışlı olmuyor , ama çöpten topladığım ve insanların çöpe attığı bisikletleri toplayıp kullanılır hale getirdikten sonra (kaldıysa) bisiklet almaya gücü olmayan yada ihtiyacı olan insanlara yardım amaçlı bu işi yapmaya çalışıyorum , tabi yine yedek parçayı hurdalıktan temin etmeye çalışıyorum şu ana kadar 6 bisikleti topladım ve zamanla diğerlerinin eksiklerinide tamamlayacağım , bu iş hem boş kaldığımda benim için bir hobi uğraş oluyor hemde bir hayır duası almak pek fena olmaz , her şey para mı arkadaş , satsam bana servet mi getirecek bisiklet ?
    benim çocukluğumda bisiklet böylesine ucuz ve yaygın değildi , ve o dönemde babam bana sıfır bir bisiklet alacak durumda bile değildi , 4 tekerli kavak ağacından dilim dilim kesip ortasını delerek yaptığımız tekerlekli tahta arabacıkları rampadan aşşağıya salar mutlu olurduk , op dönemden kalma bir dürtü bu bende !

şimdiki nesil çok şanslı ve öyle bisikletleri öyle sebeplerden çöpe atıyorlarki şaşıp kalıyorum yokluğun ne olduğunu bilmek iyidir ... bir bisiklet hayalim vardı ki şimdi bana bedava bir ferrari verseler belki o kadar sevinirdim ama çocukluğum gitti elimden belki benim gibi bir çocuk kalmıştır kıyı köşe bir yerlerde , bu bisikletler onlar için.

zenon ve APALA bunu beğendiler.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    İrfan abi, senin yaptığın işler zaten süper, ne diyeyim ki, tebrikler valla ha.
    Bi ara geleyim de, şu ikinci resimdeki sandalyeleri de boyayalım beraber

Konuya gelecek olursak Bianchi nin fiyatının o kadar pahalı olduğunu bilmiyordum. Belim-bıkınım ağrımasın derseniz, bianchi. Zaten 300 sene binilir...

Motosikleti
    Alıntı APALA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İrfan abi, senin yaptığın işler zaten süper, ne diyeyim ki, tebrikler valla ha.
    Bi ara geleyim de, şu ikinci resimdeki sandalyeleri de boyayalım beraber

Konuya gelecek olursak Bianchi nin fiyatının o kadar pahalı olduğunu bilmiyordum. Belim-bıkınım ağrımasın derseniz, bianchi. Zaten 300 sene binilir...
    o sandalyeleri kasıtlı olarak boyamadım çünki başka bir amaçla kullanacağım için kesmek durumundayım o yüzden ..... belki motoruna koruma demiri , belki başka bir tarafa başka bir amaç için ! lakin 2 mm et kalınlığında sağlam demirden yapılmışlar çöpe atmak olmaz

teşekkür ederim .
    APALA bunu beğendi.

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abdullah bey

3 yıl önceki yaşadığım belirsizliği yaşıyorsunuz. O zamanlar 128 kiloydum , hem kilo vermek , hemde form tutmak amacıyla bende nerdeyse sizinkilerin aynısı tercihler arasında seçim yapamıyordum.

Bisiklet tercihi yaparken bakmanız gereken en önemli ayrıntı toplam ağırlık. Dişli lastik kullanımı bile sürüş karakterini değiştirirken +1 kilo extra ağırlık bile çok şey farkediyor.Flayer man hakikaten klasik çizgileriyle göz alıcı amma yolda hiç akıcı değil.Bırakın yokuş yukarı çıkmayı , düz yolda bile sürüşü işkence haline gelebiliyor.

Ben sizin yerinizde olsaydım yokuş çıkmayı kolaylaştırdığı için 3'lü aynakol ( zinciri çeviren büyük dişli ) ve 10-12 kilo civarı bir bisiklet bakardım.Bisiklette 10 kilodan sonra daha hafifletmek için her bir kilo için extradan 1000 dolar gibi bir masraf yapmak lazım. ( karbon kompozit malzeme pahalı olduğu için ) ama bu seviyeye kademe kademe gelmek daha mantıklı.Şu an kullandığım whistler 7.6 kilo. Fiyatını hiç sormayın.Pahalı.

Bu durumda her ne kadar servisi kötüde olsa , sizin ilacınız şimdilik Salcano ciyt sport gibi gözüküyor.İnce lastiklerinden dolayı oldukça akıcı bir sürüş sergilerken , abartmamak suretiyle nerdeyse her yola gidebilirsiniz.Form tuttukça , nefesiniz açıldıkça ve zayıfladıkça eğer sürmeyi severseniz nerdeyse motor sürmeyi bırakacak hale gelirsiniz.

Uploaded with ImageShack.us
    abdullah_03 ve piyanist_irf bunu beğendiler.

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bisiklete ihtiyacım olduğundan değil ! zira evim konum itibariyle yokuş olduğu için bisiklet pek kullanışlı olmuyor , ama çöpten topladığım ve insanların çöpe attığı bisikletleri toplayıp kullanılır hale getirdikten sonra (kaldıysa) bisiklet almaya gücü olmayan yada ihtiyacı olan insanlara yardım amaçlı bu işi yapmaya çalışıyorum , tabi yine yedek parçayı hurdalıktan temin etmeye çalışıyorum şu ana kadar 6 bisikleti topladım ve zamanla diğerlerinin eksiklerinide tamamlayacağım , bu iş hem boş kaldığımda benim için bir hobi uğraş oluyor hemde bir hayır duası almak pek fena olmaz , her şey para mı arkadaş , satsam bana servet mi getirecek bisiklet ?
    benim çocukluğumda bisiklet böylesine ucuz ve yaygın değildi , ve o dönemde babam bana sıfır bir bisiklet alacak durumda bile değildi , 4 tekerli kavak ağacından dilim dilim kesip ortasını delerek yaptığımız tekerlekli tahta arabacıkları rampadan aşşağıya salar mutlu olurduk , op dönemden kalma bir dürtü bu bende !

şimdiki nesil çok şanslı ve öyle bisikletleri öyle sebeplerden çöpe atıyorlarki şaşıp kalıyorum yokluğun ne olduğunu bilmek iyidir ... bir bisiklet hayalim vardı ki şimdi bana bedava bir ferrari verseler belki o kadar sevinirdim ama çocukluğum gitti elimden belki benim gibi bir çocuk kalmıştır kıyı köşe bir yerlerde , bu bisikletler onlar için.

http://img507.imageshack.us/img507/8294/cam00069o.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/6513/cam00070u.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/5310/cam00071ig.jpg
    yanlış anlamayın hocam bisiklete ihtiyacınız olmadığını biliyorum forumda yeni değilim kimin ne olduğunu az çok biliyorum
    yaptıklarınıza gelince helal olsun hocam millet artık öylesine müsrifki en ufak şeyde cihaz alet bisiklet artık ne olursa hemen çöpe sizi tebrik ediyorum gerçekten sizin gibilerin sayısı oldukça azaldı millet artık fesatlık çekememezlik peşinde tanıdığım bir ev kurcu var elinden aklınıza gelemyecek şeyler geçiyor ama çöpe atıyor ve ardından hususi kırıp parçalıyor gidipte bi garibanı sevindireyim dediği yok ama ne oluyor ne bir adım ileriye ne bir adım geriye gidiyor artık eski osmanlı insanlarımız kalmadı milletin dini imanı para,bizde ailecek sizin gibi herşeyi değerlendirir yeri geldiğinde ihtiyacı olanlara veririz bizde sadece gerçek çöpler çöpe gider geri kalan herşey mutlaka ya ısınmada ya birisine yardımda yada farklı bişeylere uygulanarak değerlendirilir,özellikle gariban sevindirmek kadar güzel bir bence duygu yok,herşey para değil bu dünya geçiçi ama maalesef bunun bilincinde olan çok az insanımız var.
    piyanist_irf bunu beğendi.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    sedona 711
    Kron xc 500 ya da 1000
    carraro 419 grunge (artık üretilmiyor ama yerine bi model çıktı)

bu üçünden başkasına bakma başlangıç için...ben carraroyu tercih ettim gayet memnunum, diğerleri de gayet güzel bisikletler...ikinci el fırsatlarına da bakabilirsin...
    abdullah_03 bunu beğendi.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    En hafif olan herkes için en iyisidir. Ayrıca belde sorun varsa direksiyonu seleden 30 cm kadar yukarda olmalı derim.
    İtalyan BALİLA marka yarış tipi 28 !/4 jantlı hafifçecik aletti. Yüksek viteslerde uçardı..
    Şimdi herkesin aldığı dağ bisikletleri hem ağır hem de vites aralıkları düzde gitmek için uygun değil.. İnsanı yoruyor.

6PaTLaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya AS 150T-19A, Lifan LF200 GY6, Hero Karizma R
    bende Salcano NG 650 (çift disk) Aluminyum var. geçen yaz aldım 450 tlye tavsiye ederim. aman çelik alma.

Bolu'lu Lynx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLE 500
    Bende de Bianchi Saturn var...Şase aluminyum ....6 patların dedği gibi çelik alma...Bianchi den şaşma...

abdullah_03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK
    çerkes ağabey
    172 cm 73 kiloyum city sport un 5-6 çeşidi var bana hangisi uyar acaba siz anladığım kadarıyla bu işte uzmanlaşmışsınız teşekkürler

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Bende almayı çok istiyorum ama 400 liradan daha ucuz bulamayınca şimdilik vazgeçtim.
    Ikinci el alsam yine de olur dedim. Malum sahibinden.com'da millet sıfır fiyatına ikinci el satıyor.
    Herhalde en ucuz alüminyum kadrolu bisiklet Ümit Velocity. Başka bir alternatif bulamazsam onu almayı düşünüyorum.

hello_moto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abdullah bey

3 yıl önceki yaşadığım belirsizliği yaşıyorsunuz. O zamanlar 128 kiloydum , hem kilo vermek , hemde form tutmak amacıyla bende nerdeyse sizinkilerin aynısı tercihler arasında seçim yapamıyordum.

Bisiklet tercihi yaparken bakmanız gereken en önemli ayrıntı toplam ağırlık. Dişli lastik kullanımı bile sürüş karakterini değiştirirken +1 kilo extra ağırlık bile çok şey farkediyor.Flayer man hakikaten klasik çizgileriyle göz alıcı amma yolda hiç akıcı değil.Bırakın yokuş yukarı çıkmayı , düz yolda bile sürüşü işkence haline gelebiliyor.

Ben sizin yerinizde olsaydım yokuş çıkmayı kolaylaştırdığı için 3'lü aynakol ( zinciri çeviren büyük dişli ) ve 10-12 kilo civarı bir bisiklet bakardım.Bisiklette 10 kilodan sonra daha hafifletmek için her bir kilo için extradan 1000 dolar gibi bir masraf yapmak lazım. ( karbon kompozit malzeme pahalı olduğu için ) ama bu seviyeye kademe kademe gelmek daha mantıklı.Şu an kullandığım whistler 7.6 kilo. Fiyatını hiç sormayın.Pahalı.

Bu durumda her ne kadar servisi kötüde olsa , sizin ilacınız şimdilik Salcano ciyt sport gibi gözüküyor.İnce lastiklerinden dolayı oldukça akıcı bir sürüş sergilerken , abartmamak suretiyle nerdeyse her yola gidebilirsiniz.Form tuttukça , nefesiniz açıldıkça ve zayıfladıkça eğer sürmeyi severseniz nerdeyse motor sürmeyi bırakacak hale gelirsiniz.

http://img209.imageshack.us/img209/8...he1sport50.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Hocam özele girmezse sorayım ? Şimdi kaç kilosun ?

Ben de benzeri bir deneme yapıp başarısızlıkla sonuçlandırmıştım. Bisiklet kondüsyon ister, kondüsyon geliştirmekiçin bisiklet lazım, bisiklet kondüsyon ister, kondüsyon için bisklet... ve ben bu kısır döngüden bisitletimi birisine hibe ederek çıkabildim...

Not: Bisan Paradise sarmadı... daha çok filmlerde, havalı eteklikli kızların bindiği bisikletlere benzettim. Beğenen biner tabii.

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı abdullah_03 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çerkes ağabey
    172 cm 73 kiloyum city sport un 5-6 çeşidi var bana hangisi uyar acaba siz anladığım kadarıyla bu işte uzmanlaşmışsınız teşekkürler

Motorsiklet ve bisiklet alımında yapılan en büyük hata , tavsiye üzerine veya varsayımlara dayanarak satın almaktır. tecrübe olarak bir referansınız yoksa , sırf bir yerlerden başlamak adına gözünüzü kapartır alırsınız.

Motorsiklet olsun bisiklet olsun , Aynı markanın aynı modelini kullananların bile kullanım tarzuı farklıdır.kullandıkça kişisel sürüş karakteriştiği ortaya çıkar. ve keşkeler başlar. Nerde ve nasıl süeceğinizi bilmiyorum ama flayer man veya 20 kiloya yakın herhangi ı bir bisikletin sizi düz yolda bile aşırı yoracağını ve bundan dolayı bir süre geçtikten sonra bisikletinizi bir kenara atacağınızı veya 2. el satmaya kalkacağınız çok iyi biliyorum.

Bu yüzden size ortalama ve her kullanıcısını sürüş tarzıyla memnun eden city sport önerdim.( Salcanonun teknik servisi berbattır. kendi çözümüzü kendiniz üreteceksiniz ) Bununla başlarsanız zamanla size asıl hitap edecek olan donanımın neler olabileceğini anlamaya başlıyorsunuz.

Bisiklet motorsiklet gibi değildir. her zaman bakım ister ancak bunu yapmayacağınız veya ihmal edeceğiniz için zamanla hareketli parçalarda sorunlar oluşur. Bakım yapacağınız gibi süreklide ayar yapmanız gerekir. Bu parçaları değiştirerek sürüş performansını bizzat hissederek tecrübe edeceksiniz.

Her sürücünün vücut yapısı farklı olduğu için fabrikasyon kendine %100 uygun bisikleti bulması imkansıza yakındır.
    Oturduğunuz selenin malzemesinden , yerden yüksekliğine , selenin gidona olan uzuaklığının kol boyunuza oranı gibi oldukça karışık hesaplar gerektirir. fakat bizler genelde deneme yanılma yöntemini seçeriz. Gerekirse keser kıslatır veya atar yeni bir parça alırız.

Bu yüzden tecrübe kazanacağınız bisikletin buna gelmesi ve bunu yaparken bütçenizide fazla zorlamamasıda çok önemli.Kırıldı döküldü çalındı olayında "canım sağolsun" diyecek kadarda pahalı olmamalı. Dolasıyla Salcano city sport size sadece ve sadece ucuz olduğu ve akıcı bir sürüşü olduğu için tarafımca tavsiye edilmiştir ve nihayi kullanacağınız . ömür tillah sizi idare edebilecek bir bisiklet değildir.Tecrübe edindikten sonra asıl olarak ne tarz ve hangi donanımla kullanmanız gerektiğine sadece siz karar verebilirsiniz.

herhangi bir modeli özellikle önermiyorum , Bulabildiğiniz en ucuz city sportu alın ve kullanmaya başlayın.Nasıl olsa ne alırsanız alın illaki ,kırılıp dökülecek. döküleni toplaya toplaya devam edeceksiniz.

Alıntı hello_moto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam özele girmezse sorayım ? Şimdi kaç kilosun ?

Şu an 90 kiloyum. ( karbon kadro için halen ağırım ) 3 yıl içinde 4 kez bisiklet değiştirdim. city bike ile başlayıp , sonradan Mtb ve sonrası ise klasik yarış bisikleti , en son kullandığım ise karbon kadrolu yarış bisikleti. Bu aralarda defalarca donanım denemelerim oldu.

Allahtan başlangıç ve orta seviye bisiklet parçaları ucuz. Maddi oılarak fazla yük olmuyor. Ancak işin içine karbon ve alaşım girince cüzdanın euro tarafı ciidi miktarda oldukça hafifliyor. Ayrıca üretici firmalar tarafından bisiklet kadro (iskelet ) açıları ve kullanılacak materyal cinsi tespiti gibi Arge çalışmaları için ayrılan paralar oldukça dehşet bütçeler. Bu yüzden üst düzey donanımlar çok pahalı. Bu parayı üst düzey donanıma verebilmeniz için alt düzey donanımı bizzat kullanmanız , üst düzey donanımın size kattığı + Değeri anlabilmeniz için çok önemli.Bunun sonunda bu parayı verip vermemek kararını verebilmeniz için alt ve orta düzey donanım tecrübesi nerdeyse şart. Yoksa olan paranıza olur.

Ama bu da aynı motorsiklet gibi bir hastalık. Bir başlayınca eğer severseniz duramıyorsunuz. Tahminimce yaptığınız hata, tek başınıza ve herhangi bir program yapmayarak binmeniz olmalı. Gerçi grup olayıda aynen motorda olduğu gibi kalabalıklaştıkca cıvıyan insanlar çoğalıyor.

Kondüsyon için Tempolu sürmek lazım. Bunun içinde manzaraya değil önünüze ve hız göstergenize bakmanız lazım. ( varsa Nabız veya kadans saatine de ) daimi olarak belirlediğiniz minimum rakamların üstünde seyretmeniz gerekir. Ve her sporda olduğu gibi bir başlayınca yağmuru, çamuru bahane etmeden devamlı çalışmanız lazım. Zamanla tempoyu arttırmanız ve vücut üst limitini bulmanız lazım. Ki üstüne çıkıp kendinizi hırpalamayın.Donanımda olduğu gibi antremanda kişiye özeldir. herkezin bir alt ve üst limiti vardır. Bunu anladıktan sonra bu limitler içinde kalarak yapılan her çalışma veya gezi size keyifli gelecektir.
    Bizlerin yaptığı en genel hata çok kısa sürede çok hızlı sonuçlar görmeyi ummaktır. Body builng yapan bir kişi 3 ayda herkül gibi olmak ister. Bu olmayınca ya bırakır ya da ilaçlara başvurur. Bisiklette böyle öncelikle çok hızlı ilerleme kaydedilirken , sonraları bu ilerlele yavaşlar ve en sonunda bir doyum noktasında son bulur. Bunu anladıktan sonra bu noktadan geriye düşmemek için çalışmaya devam etmek gerekir. İşte bu sürece ulaşmakta kişiden kişiye değişir. Bu yüzden bu aralığı uzun süreli düşünmek lazım. öyle 1 yılda olmayı düşünmek hayalcilik olur.

Kendinizi geliştirdikçe donanımınızında size yetmeyen kısımlarını değiştirmeniz gerekir.Ama ilginçtir. Bisiklet camiiası motorculardan bile havalıdır. Parası olanın en pahalı donanımı alıp sırf bununla ön plana çıkmaya çalıştığı ilginç bir topluluktur.

Size tavsiyem İlker bey bisiklete yendiden başlayın ancak bu sefer kendi yaştınız ( bu çok önemli ) ve sizinle aynı amacı paylaşan 2-3 kişilik bir grup oluşturun. Fazlası zarar. Birbirinize destek ola ola hareket edin. Ve en önemlisi herkeze uygun ortak bir program yapıp , buna şidettle uyun. Yoksa hüsran kaçınılmaz olur.

hello_moto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorsiklet ve bisiklet alımında yapılan en büyük hata , tavsiye üzerine veya varsayımlara dayanarak satın almaktır. tecrübe olarak bir referansınız yoksa , sırf bir yerlerden başlamak adına gözünüzü kapartır alırsınız.

Motorsiklet olsun bisiklet olsun , Aynı markanın aynı modelini kullananların bile kullanım tarzuı farklıdır.kullandıkça kişisel sürüş karakteriştiği ortaya çıkar. ve keşkeler başlar. Nerde ve nasıl süeceğinizi bilmiyorum ama flayer man veya 20 kiloya yakın herhangi ı bir bisikletin sizi düz yolda bile aşırı yoracağını ve bundan dolayı bir süre geçtikten sonra bisikletinizi bir kenara atacağınızı veya 2. el satmaya kalkacağınız çok iyi biliyorum.

Bu yüzden size ortalama ve her kullanıcısını sürüş tarzıyla memnun eden city sport önerdim.( Salcanonun teknik servisi berbattır. kendi çözümüzü kendiniz üreteceksiniz ) Bununla başlarsanız zamanla size asıl hitap edecek olan donanımın neler olabileceğini anlamaya başlıyorsunuz.

Bisiklet motorsiklet gibi değildir. her zaman bakım ister ancak bunu yapmayacağınız veya ihmal edeceğiniz için zamanla hareketli parçalarda sorunlar oluşur. Bakım yapacağınız gibi süreklide ayar yapmanız gerekir. Bu parçaları değiştirerek sürüş performansını bizzat hissederek tecrübe edeceksiniz.

Her sürücünün vücut yapısı farklı olduğu için fabrikasyon kendine %100 uygun bisikleti bulması imkansıza yakındır.
    Oturduğunuz selenin malzemesinden , yerden yüksekliğine , selenin gidona olan uzuaklığının kol boyunuza oranı gibi oldukça karışık hesaplar gerektirir. fakat bizler genelde deneme yanılma yöntemini seçeriz. Gerekirse keser kıslatır veya atar yeni bir parça alırız.

Bu yüzden tecrübe kazanacağınız bisikletin buna gelmesi ve bunu yaparken bütçenizide fazla zorlamamasıda çok önemli.Kırıldı döküldü çalındı olayında "canım sağolsun" diyecek kadarda pahalı olmamalı. Dolasıyla Salcano city sport size sadece ve sadece ucuz olduğu ve akıcı bir sürüşü olduğu için tarafımca tavsiye edilmiştir ve nihayi kullanacağınız . ömür tillah sizi idare edebilecek bir bisiklet değildir.Tecrübe edindikten sonra asıl olarak ne tarz ve hangi donanımla kullanmanız gerektiğine sadece siz karar verebilirsiniz.

herhangi bir modeli özellikle önermiyorum , Bulabildiğiniz en ucuz city sportu alın ve kullanmaya başlayın.Nasıl olsa ne alırsanız alın illaki ,kırılıp dökülecek. döküleni toplaya toplaya devam edeceksiniz.

Şu an 90 kiloyum. ( karbon kadro için halen ağırım ) 3 yıl içinde 4 kez bisiklet değiştirdim. city bike ile başlayıp , sonradan Mtb ve sonrası ise klasik yarış bisikleti , en son kullandığım ise karbon kadrolu yarış bisikleti. Bu aralarda defalarca donanım denemelerim oldu.

Allahtan başlangıç ve orta seviye bisiklet parçaları ucuz. Maddi oılarak fazla yük olmuyor. Ancak işin içine karbon ve alaşım girince cüzdanın euro tarafı ciidi miktarda oldukça hafifliyor. Ayrıca üretici firmalar tarafından bisiklet kadro (iskelet ) açıları ve kullanılacak materyal cinsi tespiti gibi Arge çalışmaları için ayrılan paralar oldukça dehşet bütçeler. Bu yüzden üst düzey donanımlar çok pahalı. Bu parayı üst düzey donanıma verebilmeniz için alt düzey donanımı bizzat kullanmanız , üst düzey donanımın size kattığı + Değeri anlabilmeniz için çok önemli.Bunun sonunda bu parayı verip vermemek kararını verebilmeniz için alt ve orta düzey donanım tecrübesi nerdeyse şart. Yoksa olan paranıza olur.

Ama bu da aynı motorsiklet gibi bir hastalık. Bir başlayınca eğer severseniz duramıyorsunuz. Tahminimce yaptığınız hata, tek başınıza ve herhangi bir program yapmayarak binmeniz olmalı. Gerçi grup olayıda aynen motorda olduğu gibi kalabalıklaştıkca cıvıyan insanlar çoğalıyor.

Kondüsyon için Tempolu sürmek lazım. Bunun içinde manzaraya değil önünüze ve hız göstergenize bakmanız lazım. ( varsa Nabız veya kadans saatine de ) daimi olarak belirlediğiniz minimum rakamların üstünde seyretmeniz gerekir. Ve her sporda olduğu gibi bir başlayınca yağmuru, çamuru bahane etmeden devamlı çalışmanız lazım. Zamanla tempoyu arttırmanız ve vücut üst limitini bulmanız lazım. Ki üstüne çıkıp kendinizi hırpalamayın.Donanımda olduğu gibi antremanda kişiye özeldir. herkezin bir alt ve üst limiti vardır. Bunu anladıktan sonra bu limitler içinde kalarak yapılan her çalışma veya gezi size keyifli gelecektir.
    Bizlerin yaptığı en genel hata çok kısa sürede çok hızlı sonuçlar görmeyi ummaktır. Body builng yapan bir kişi 3 ayda herkül gibi olmak ister. Bu olmayınca ya bırakır ya da ilaçlara başvurur. Bisiklette böyle öncelikle çok hızlı ilerleme kaydedilirken , sonraları bu ilerlele yavaşlar ve en sonunda bir doyum noktasında son bulur. Bunu anladıktan sonra bu noktadan geriye düşmemek için çalışmaya devam etmek gerekir. İşte bu sürece ulaşmakta kişiden kişiye değişir. Bu yüzden bu aralığı uzun süreli düşünmek lazım. öyle 1 yılda olmayı düşünmek hayalcilik olur.

Kendinizi geliştirdikçe donanımınızında size yetmeyen kısımlarını değiştirmeniz gerekir.Ama ilginçtir. Bisiklet camiiası motorculardan bile havalıdır. Parası olanın en pahalı donanımı alıp sırf bununla ön plana çıkmaya çalıştığı ilginç bir topluluktur.

Size tavsiyem İlker bey bisiklete yendiden başlayın ancak bu sefer kendi yaştınız ( bu çok önemli ) ve sizinle aynı amacı paylaşan 2-3 kişilik bir grup oluşturun. Fazlası zarar. Birbirinize destek ola ola hareket edin. Ve en önemlisi herkeze uygun ortak bir program yapıp , buna şidettle uyun. Yoksa hüsran kaçınılmaz olur.
    Kilo için tebrikler... allah sağlık versin.

Yeniden bisiklete başlama meselesini düşüneceğiz bakalım...

Motosikleti
    Alıntı extrem_015 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış anlamayın hocam bisiklete ihtiyacınız olmadığını biliyorum forumda yeni değilim kimin ne olduğunu az çok biliyorum
    yaptıklarınıza gelince helal olsun hocam millet artık öylesine müsrifki en ufak şeyde cihaz alet bisiklet artık ne olursa hemen çöpe sizi tebrik ediyorum gerçekten sizin gibilerin sayısı oldukça azaldı millet artık fesatlık çekememezlik peşinde tanıdığım bir ev kurcu var elinden aklınıza gelemyecek şeyler geçiyor ama çöpe atıyor ve ardından hususi kırıp parçalıyor gidipte bi garibanı sevindireyim dediği yok ama ne oluyor ne bir adım ileriye ne bir adım geriye gidiyor artık eski osmanlı insanlarımız kalmadı milletin dini imanı para,bizde ailecek sizin gibi herşeyi değerlendirir yeri geldiğinde ihtiyacı olanlara veririz bizde sadece gerçek çöpler çöpe gider geri kalan herşey mutlaka ya ısınmada ya birisine yardımda yada farklı bişeylere uygulanarak değerlendirilir,özellikle gariban sevindirmek kadar güzel bir bence duygu yok,herşey para değil bu dünya geçiçi ama maalesef bunun bilincinde olan çok az insanımız var.

teşekkür ederim amacım burada reklam yapmak asla olmadı olamazda lakin bireysel anlamda vicdan sahibi bir insan olarak elimizi taşın altına koymalıyız diye düşünüyorum , bu gün çok param olsa maddi anlamda yardım edeceğim çokça insanda var ama ne YAPABİLİRİM ????? maaşlı ay sonunu zor getiren bir kişi olarak maddi anlamda bir şeyler yapamam belki ama manevi anlamda emeğimden , kıymetli zamanımdan harcayarak bir şeyler yapabilirim ve bunu bireysel anlamda hepimiz yapabiliriz başkada bir şey yapamam zaten , ama yardımlaşma, birilerine yardım etmek vs. beni mutlu ediyor, sanki içimde biryerler daha huzurlu ve mutlu oluyor insanlara yardım etmeye çalıştığımda bu çok tartışılası bir konu olmakla beraber yerinin burasıda olmadığının farkındayım ama laf lafı açıyor

bisiklet olayına gelince benim hayat felsefem ve yetişme tarzım, imkanlarımdan dolayı belkide hayat beni böyle eğitti , geri dönüşümü ve değerlendirmeyi seviyorum , eski diye bir şey yoktur benim nazarımda , bakımlısı yada bakımsızı vardır bu yüzden çöplükleri (hurdalık) sıkça gezer işime yarayacakları alırım, benim işime yaramayanlar , eğer bir dostuma yarıyorsa yine alırım, benim dostuma yaramayıp belki birilerine yarayacak bir şey bulursam yine alırım ve bu güne dek değerlendirdiklerimi anlatmaya kalksam sanırım genişçe bir arşiv ve buna yer ayırmak gerekli , bu bisiklet hikayeside böyle gelişti zaten gözümün önünde benim çocukluğumda hayalini bile kuramayacağım bisikletleri çatır çatır pres ve kesme makinasında ezip kesiyorlardı yetiştiğimi aldım ellerinden ama niceleri gitti

konu dışına çıktım lakin değerlendirmek adına bir kaç resim eklemek isterim eski diye bir şey yoktur , bakımlı bakımsız makina vardır derken bunu resimlerle perçinlemiş olalım .

bu matkap ile alakalı zamanında konu açmıştım gerekli bakımlarını yaptım ve şu an sağ kolum değerinde bir alettir.

bu jenerotörü yok pahasına denecek bir fiyata almıştım faal durumda çalışıyor lakin uyarım devresi değişecek onunda yaklaşık masrafı 30 lira gibi ama iş görecek .

en sağ alttaki radyo anfi dışında (bir arkadaşımın hediyesi) 12 5 ve 9 amperlik akü şarj aletleri ve 12 volt 2 amper çıkışlı adaptör tamamen faal durumda ve gayet güzel işlerini yapmaktalar,

buda bir tür spor aleti , sanırım merdiven çıkma çalışma mantığı o yönde sol ayak basma plastiği vardı ama yetişemedim söküp atmışlar bulamadım , bu aletin alt pistonlarını kullanmak için aldım ama işlerivini tam olarak yerine getiriyor sadece bir eksiğini tamamlamak lazım

buda gerekli bakım ve temizliğini yaptığım , ben ve benim gibi kişilerin olmazssa olmazı 18 cm çene açılma kapasitesi , ve tamamı çelik mengene ,gönül rahatlığıyla balyozla girebilirsiniz kendisine , yada şöyle söyleyeyim siz izeltaş büyük boy mengene diye gogıl amcada araştırırsanız fiyatı hakkında bir fikir belirir kafanızda buda çöpten

sanırım eski yoktur bakımsız vardır derken ne demek istediğimi anlatabildim saygılar sevgiler .

djan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr250r
    Dostum Kron öneriyorum. İhtiyaclarına göre city tourer 28' var bi bak derim yeşil-beyazı gayet güzel. Hem fiyatı uygun,ince lastik,hafif,kaliteli bir model.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)