Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

güvenli, konforlu motosiklet tavsiyesi (piaggio x9 kullanıcıs)

Motovento
    REKLAM ALANI
    denden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio x9 Evo 250
    Merhaba Arkadaşlar,

Uzun süredir foruma yazmıyordum. Yaklaşık 6-7 yıldır üyenizim. Bundan 6 ay önce bir piaggio x9 aldım ve keyifli keyifli kullandım.

Ancak zaman içerisinde çeşitli fantastik kazalar yaptım. Motoru devirmem vs. dışında, bir defa üzerime kapı açıldı, bir defa da yağmur altında önümdeki araba kayarak 180 derece döndü ve takip ettiğim araca çarptım. Kendimi acilde buldum Önemli birşeyim yoktu. Ama kapı açılan kazada motor pert oldu, aynı motorun yeni modelinden aldım.

Ancak bu kazalardan sonra, özellikle yağmurda fren yapamayıp motor kayınca (x9 un frenleri fena değildir) motor keyfim azalmaya başladı. Kış günleri hem üşüdüğüm için hem de bu sebeplerden dolayı hiç kullanmaz oldum. Araba dan hiç haz etmediğim için, yeni bir motosiklet deneyeyim diyorum. Ana amacım işe gidip gelmek (10-20 kilometre arası maslak veya tem arasında gidip geliyorum).

Ancak güvenli, konforlu bir motorsiklet arayışındayım. Hız vs. hiç önemli değil. Güvenlik, rahat ve motorun olabildiğince rüzgardan koruması da benim için önemli. (diz örtüsü falan kullanan arkadaşlardan da yorum istiyorum). Trafikte pek cambazlık yapmıyorum, ama trafikte sıkıştığımz aman da dayanamayıp aralardan geçiyorum. Kışın üşüyorum, yazın terliyorum hepimiz gibi

Hiç vitesli kullanamdım, scooter kullanmak keyifli geliyor. Ama güvenlik faydası olacaksa vitesli de olabilir. Bütçe konusunda sabit bir bütçem yok, modele göre değerlendirmeyi düşünüyorum. 2. elde de bulunabilecek bir modeli tercih edebilirim.

Güvenli motosiklet nasıl olur garip bir soru gerçi mp3 modeli aslında ilgimi çekiyor ama tasarımı biraz garip gibi. Hele son modelleri 300 lükler epey küçülmüş, rüzgardan vs. korumaz gibi gözüküyor.

Deneyimlerinizi merak ediyorum.

Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:40 ----------

Bir de açıkcası motosiklet.net e ilk katıldığım dönemlerde tanıştığım iki arkadaşım (donniedark, necdet) hayatını kaybedince de epey üzülüp bir miktar soğumuştum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    İşin zor ama, güvenli motor yoktur maalesef.. Az çok anlattıklarından çıkardığım kadarıyla fikrimi söylemek isterim. Bir kere scooterlar hiç de söylendiği gibi acemi motoru, öğrenmek için olan motorlar değildir. Kullanımı zordur. Ha debriyaj yok belki ama, küçük teker olması ve frenleme konusunda berbattırlar. Sen Chopper'a geçmelisin bence. Keeway sl 150 senin için çok uygun bir motor olacaktır zannımca. Gazı köklesen bile alacağı devir bellidir, kolayca durur, fren mesafesi yormaz. Virajlarda, yatışlarda motor torklu olmadığı için bir sorun çıkarmaz. Keeway sl 150... Bir kaç arkadaşta dene kullan ondan sonra karar ver bence... Çünkü kişiden kişiye mutlaka değişecektir...
    The man who knows everything chooses to know nothing...

Motosikleti
    Piaggio x9 Evo 250
    bmw c600 ve c650 serilerini gördüm, çok güzel motorlara benziyorlar. deneyen oldu mu?

Motosikleti
    Sen dene de bakalım da kaç araba kapısı daha çıkacak yerinden...

Motosikleti
    Piaggio x9 Evo 250
    Arkadaşlar 6 aydır x9 demişim yanlış yazmışım. 6 yıldır olacak, yani bir miktar deneyimim var.

Teo23, sen niye birkaç kapı daha gidecek dedin ? sanırım bu 6 ay yüzünden.

not: İlginç, başlık mesajımı editleyemiyorum.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Bence scooter vitesli motosikletlere göre daha güvenli. Neden?;
    1. Vitesle-debriyajla uğraşma derdi olmaması daha çabuk reaksiyon göstermenizi sağlıyor.
    2. Her iki freni elle yönetmek daha hassas fren yapma olanağı sağlıyor. Ayakla yapılan frenin ele göre hassasiyeti daha az.

Bence büyük tekerli bir scooter tercih edebilirsiniz. Benim kullandığım scooter ön 16 arka 15 inç. Son derece dengeli ve güvenli.

pctechnic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 XA'13 Red
    Madem scooter kullanımı sana daha kolay geliyor, bence Aynı modelin 500 cc lerini dene X9 500 ABS li modeli çok süper bir model bence. Aşağıda da ABS ve ABS siz maxi scooter testi var (yarım saatlik youtube aramasından sonra buldum )
    Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, en kötü zamanda ters gider!
    Edward A. Murphy, jr.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben xciting 500 de diz örtüsü ve el koruması(kılıfı) kullandım donacak kadar üşümüyorsun sadece soğu hissediyorsun şehiriçinde dur kalk yapınca ayağını cıkar tekrar örtü altına sok örtüyü düzelt uğraştırıyor ama gerçek çözüm bence. Birde elcik ısıtma olsa tadından yenmez

kullandığın malın limitlerini bilirsen sorun çıkmaz ABS diye güvenip basarsan viraja hızlı girersen motor ne yapsın ABS olmasın 100km ile gideceğine 70 km ile git farz et ki ABS var ağırlık yol tutuşunu ve konforu arttırır dolayısıyla ağır bir scooter en az 250 cc istinaden kombine fren mutlaka vardır limitleri aşmassan güvenlisindir

Motosikleti
    hımm evet 6 ayın 3 ayı da kış olduğu için... ;) 6 yıl çok çok yeterli bir süre... Ama ben olsam scooterın kralı gelse o kadar para vermem ve kullanmam. Tabii ki zevk ve tercih meselesi. Scooter seçecekseniz bari büyük tekerlilerden olsun...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)