Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dil'inizden Utanmayın!..Dil'inize sahip çıkın!...

Motovento
    REKLAM ALANI
    cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Bence doğru neyse onun olması lazımdır......
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tarihten çok ama çok anlamasam da sembol-simge bilimi çok ilgimi çekiyor,
    bu yüzden de bir çok kitap vs. internette denk gelirim
    haç işaretinden tut gamalı haça kadar ve birsürü işaret-simge-semboller türklere aittir!
    zaten benim inancıma göre tarih türklerle başlar, şuan her ne kadar dünyayı yamuklar da idare etse... (türklerin dünyayı idare edip etmemesi kafamı kurcalıyor)
    bakıyorsun daha geçenlerde ölen-vefat eden steve jobs abimiz bile malatya kökenliymiş...
    sezarın türk olduğunu idda eden tarihçilerimiz var, adolf hitlerin bir sözüde biz hitit soyundan geliyoruz demiş...
    hatta Hz. Muhammed in bile türk olduğunu idda edenlerde var, kabe nin anahtarı türklerdeymiş ve türkler koruyormuş dolayısıylada müslümanlığın yayılmasında çok büyük rolümüz var!
    din-milliyetçilik-tarih bilgisi çok yanlış şekillerde aşılanırsa yanlış yönlendirmeler de oluşur.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Eğer değişimler türkçe diline yansıtılmamış olsaydı Azerbaycan türkçesine yakın kelimeler ile konusuyor olurduk. İki dil arasındaki farkı en kolay yoldan açıklamak gerekirse türkiye türkçesi zengin dil Azerbaycan türkçesi fakir dil olarak özetlenebilir. Bunun nedeni dilimize önceleri Türk Dil Kurumu sonra da Medya tarafından yabancı dileden devşirme, sesdeş yada türkçe karşılığından türetilen kelimelerin çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Halk olarak bu kelımeleri cabuk benımseyıp kullanıyoruz. Bunun zararı oldugu kadar yararıda vardır.

Yukarıdaki yazımda dikkat ettiyseniz noktalı harfler türkçe diline uygun değil. Çünkü interneti kullanan herkes ingilizce alfabesinide kullanmak zorundadır. Bir o bir o derken klavye ye dikkat etymeyi bırakıyorsunuz.

Ayrıca ben ewet ve wallaha yazmayı cok sevıyorum daha bi wurgulamış oluyorum diye düşünüyorum.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

sarımsaklasakta mı yesek, sarımsaklamasakta mı yesek?
    oku adam ol, baban gibi eşek olma!
    oku adam ol baban gibi, eşek olma!

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı glock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sarımsaklasakta mı yesek, sarımsaklamasakta mı yesek?
    oku adam ol, baban gibi eşek olma!
    oku adam ol baban gibi, eşek olma!
    Senin güzel nazına hastayım, ford'un ara gazına!
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

ha bu arada o zaman, lütfen internet demeyelim, Oktay Sinanoğlu hocamız bazı şeyleri türkçeye çevirdi...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin güzel nazına hastayım, ford'un ara gazına!
    uymadı pek be
    çiçekpasajında sesi büzüşesiceler

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    Dil bir ülkenin en büyük değeridir...
    sürekli içerisine kelimeler eklenebilir...
    Lakin; bunun hiç birisi alfabeyi değiştirmez...
    yazılan ''w,q,L, vb.'' harflerin ne kolaylıkla nede başka birşeyle alakası yoktur...
    bunu sadece özenti olarak görürüm...
    eskiden berberlerin, şimdi kuaför olması gibi...
    nasıl dı?;
    cuafför diyemi yazılıyordu yoksa...

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dilimizi düzgün kullanalım savunusu yapacaksak eğer...

Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten meselede bu değil'mi?Dilimizi düzgün kullanıyoruzda birde kısaltılmış (piç edilmiş) internet dili'mi gerekli?Diline ya sahip çıkarsın ya çıkmazsın bunu uzatmaya kelimeleri yazarken kısaltmaya gerek yok.Slm,Nbr,ASL,ewet hayatınızı ne uzatır ne kısaltır.Devlet dairesinde dilekçe verebilmek için itinalı düzgün bir türkçe kullanmak gerektiği gibi nasıl yazması gerektiği'de bilinmeli.Malesef bu müfredatla mümkün değil.Edebiyat fakültelerinde bu tarz dilekçe örnekleri dolu.İbret olsun diye öğrencilere dağıtılıyor.Zati o itinayı gösteren adam GidiPte BoyLe Soyhle yazmıor valla.
    Böyle değil, şöyle yazmalıyız:

Zaten mesele de bu değil mi? Dilimizi düzgün kullanıyoruz da bir de kısaltılmış (piç edilmiş) internet dili mi gerekli? Diline ya sahip çıkarsın, ya çıkmazsın. Bunu uzatmaya, kelimeleri yazarken kısaltmaya gerek yok. "Slm", "Nbr", "ASL", "ewet" hayatınızı ne uzatır, ne kısaltır. Devlet dairesinde dilekçe verebilmek için itinalı düzgün bir Türkçe kullanmak gerektiği gibi nasıl yazması gerektiği de bilinmeli. Malesef bu müfredatla mümkün değil. Edebiyat fakültelerinde bu tarz dilekçe örnekleri dolu. İbret olsun diye öğrencilere dağıtılıyor. Zaten o itinayı gösteren adam "GidiPte BoyLe Soyhle" yazmıyor vallahi.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

Not: Sevgili greyhorse dostum, lütfen üzerine alınma, yalnızca bir örnek seçmem gerekiyordu. Senin yazın denk geldi...
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

niye kimse kavga etmiyor, tartışmıyor!
    Forum hadi!!! yedik, içtik, konuştuk, sıra geldi kavgaya...

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı glock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    niye kimse kavga etmiyor, tartışmıyor!
    Forum hadi!!! yedik, içtik, konuştuk, sıra geldi kavgaya...
    Ne diyon leyn sen? Alırım ayaamın altına walla...
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dilimizi düzgün kullanalım savunusu yapacaksak eğer...

Böyle değil, şöyle yazmalıyız:

Zaten mesele de bu değil mi? Dilimizi düzgün kullanıyoruz da bir de kısaltılmış (piç edilmiş) internet dili mi gerekli? Diline ya sahip çıkarsın, ya çıkmazsın. Bunu uzatmaya, kelimeleri yazarken kısaltmaya gerek yok. "Slm", "Nbr", "ASL", "ewet" hayatınızı ne uzatır, ne kısaltır. Devlet dairesinde dilekçe verebilmek için itinalı düzgün bir Türkçe kullanmak gerektiği gibi nasıl yazması gerektiği de bilinmeli. Malesef bu müfredatla mümkün değil. Edebiyat fakültelerinde bu tarz dilekçe örnekleri dolu. İbret olsun diye öğrencilere dağıtılıyor. Zaten o itinayı gösteren adam "GidiPte BoyLe Soyhle" yazmıyor vallahi.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

Not: Sevgili greyhorse dostum, lütfen üzerine alınma, yalnızca bir örnek seçmem gerekiyordu. Senin yazın denk geldi...
    bu tip yazanlara baktığımız da zaten, kelime dağarcıklarının da ne kadar iyi olduğunu görebiliyorsunuz....
    dilekçe filan, bunlar sadece bahane olabilir mi?
    yaşım 27 bu zamana kadar devlet dairesine hiç dilekçe vermedim...
    rahatsızlığım, dil'imizin sadece yozlaştırılması....

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı -unnamed- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dil bir ülkenin en büyük değeridir...
    sürekli içerisine kelimeler eklenebilir...
    Lakin; bunun hiç birisi alfabeyi değiştirmez...
    yazılan ''w,q,L, vb.'' harflerin ne kolaylıkla nede başka birşeyle alakası yoktur...
    bunu sadece özenti olarak görürüm...
    eskiden berberlerin, şimdi kuaför olması gibi...
    nasıl dı?;
    cuafför diyemi yazılıyordu yoksa...
    Sevgili kardeşim.
    Biraz düz mantık olacak belki ama.

Kelimeleri değiştirmeye müsade edip, alfabe değiştirmeye müsade etmiyorsak, o zaman ''walla'' ''Baq'' ''ewet'' gibi kelimelerin kullanılması bence gayet normal bi duruma geliyor.
    Çünkü sadece kelimeleri değiştiriyoruz.
    Alfabeyle oynamiyoruz ki.

Kafam karıştı
    Neyse ben çekiliyorum.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Dilin kurallarıyla yazmaya alışınca düzgün Türkçe kullanmak çok kolay iş. Kaç bin mesajım var, işi gücü olmayan oturup baksın, eminim ki klavye hataları dışında yaptığım dil hatası çok azdır; çünkü dilimi düzgün yazmayınca karşımdakinin de düzgün anlamasını beklememeye şartlandırdım kendimi.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    o bu değilde bu kısaltmalar bana çok çocukça geliyor. Görende arkadaşına mektup yazıyorda yazmaya üşenmiş gibi bi tablo ortaya çıkıyor. ne yani 2 harfe bastın diye yorulmazsında klavyen de eskimez.sonuç olarak bana yazmaya üşenen insana ben cevap vermeye üşenirim şahsen pek kıymeti olmaz yani

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili kardeşim.
    Biraz düz mantık olacak belki ama.

Kelimeleri değiştirmeye müsade edip, alfabe değiştirmeye müsade etmiyorsak, o zaman ''walla'' ''Baq'' ''ewet'' gibi kelimelerin kullanılması bence gayet normal bi duruma geliyor.
    Çünkü sadece kelimeleri değiştiriyoruz.
    Alfabeyle oynamiyoruz ki.

Kafam karıştı
    Neyse ben çekiliyorum.
    üstâdım kelimeleri değiştirelim demedim ki zaten, eklenebilir sadece buda alfabe ile uyumlu olur...
    alfabemizde olmayan bir harfin kelime içerisinde ne işi var?
    buda bana mantıksız geliyor....

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dilin kurallarıyla yazmaya alışınca düzgün Türkçe kullanmak çok kolay iş. Kaç bin mesajım var, işi gücü olmayan oturup baksın, eminim ki klavye hataları dışında yaptığım dil hatası çok azdır; çünkü dilimi düzgün yazmayınca karşımdakinin de düzgün anlamasını beklememeye şartlandırdım kendimi.
    evet, katılıyorum! güzel bir düşünce.
    bu arada bende çekiliyorum! REST

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Türkçe senin ana dilinse düzgün konuşup düzgün yazmak zorundasın! Dil, bir kültürün en önemli öğesidir.Ergenleri anlarım, beyinleri rölantide çalışıyor ama koskoca adamların "evet" yerine "ewet ya da "k" yerine "q yazması hiç yakışmıyor.Madem böyle yazıyorsun en azından düzgün nasıl yazılır öğrenmelisin.En basit kuralları bilmeyen geliyor dil hakkında ahkam kesiyor.Bizde zamanında ÖZENTİLİKTEN Türkçe'nin içine ettik fakat zamanla düzgün yazmanın cazibesinide gördük.

Karakter kısıtlamasının bulunduğu ortamlarda (SMS, Twitter vb.) sesli harflerin kullanılmaması gayet doğal lakin bunu karakter kısıtlamasının olmadığı ortamlarda sürdürmek tamamiyle saçmalıktır.

Mustafa Kemal Atatürk Türkçe'ye fazlasıyla önem vermiştir ama siz " Vatan, millet, Sakarya" diye ortalıkta bağırıpta, Türkçe'nin bahsedildiği tarzda yanlış kullanılmasını desteklemeniz tamamiyle tezatlık oluşturuyor.
    ANGARAJ

ben orhon, öntürk, göktürk, prototürk, etrüsk alfabesiyle yazmak istiyorum

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    böyle şeyler yazmayın hemii

8U M354J 21HN1M121N N3 K4D4R H4R1KUL4D3, 3TK1L3Y1C1 53YL3R Y4PT1Ğ1N1N K4N1T1D1R. 845L4NG1ÇT4 0KUM4K 20RDU, F4K4T 51MD1 8U 54T1R1 Z1HN1N12 K4F4 Y0RM4D4N 0T0M4T1K 0L4R4K 0KUY481L1Y0R D3Ğ1L M1? GURUR DUY4B1L1R51N1Z! S1RT1N121N S1V42L4NM451N1 H4K3D1Y0R5UNUZ! 83Ğ3ND1YS3N1Z V3 OKUYABİLDİYSENİZ ÇOK ZEKİSİNİZ"

Soykan67, mesajının son cümlesini anlayamadım ya?
    tezatlık derken? ya şimdi M.K. Atatürk, türk tarih kurumu, türk dil kurumu gibi kurumlar kapatıldı veya içeriği değiştirildi 12 eylül itibariyle...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)