Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kömür Bu Kapağın Altında!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Efes Pilsen, Sinop Gerze'de yaşamı ve halk sağlığını tehdit edecek bir kömürlü termik santral kurma hazırlığında. Bunu durdurmak için sadece iki haftamız* kaldı.

Bunu haberlerde duyamazsın. Yaptığımız eylemler, yayınladığımız videolar, Efes Pilsen büyük bir reklamveren olduğu için medyada sansürleniyor.

Şimdi sen de bu doğa katliamı ve sansüre karşı tepkini göster. Sadece bir dakikanı ayırarak, yaşamımızı geri dönüşü olmayacak şekilde etkileyecek bu kirli plana karşı imzanı ekle.

[IMG]http://med.greenpeace.org/turkey/mailing/11/12/07/imza.jpg[/IMG]

Unutma, sadece 2 haftamız kaldı!

Sevgiler,
    Pınar Aksoğan
    İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu

* 21 Aralık santralin altyapı çalışmalarını bitirmek için son gün. Eğer bu tarihe kadar hazırlıkları tamamlayamazlarsa santralin yapım sürecini engellemek yolunda önemli bir adım atmış olacağız.

http://bukapaginaltinda.org

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İmza verdim. İstanbul'da düzenlenecek herhangi bir protesto eylemi olursa yine buradan haberdar edin, birlikte katılırız. Bir süredir joplanmıyordum, kaşıntım var

Kömür konusu açılınca yine aklıma geldi. 16 ton. Mutlaka izlemeniz gereken çok başarılı, bağımsız bir çalışma...
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

Ben maden teknikerliğini bıraktım. Son sınıftayken okul uzadı.Sonrasında da başka okula geçtim.Size söylemek istediğim olay bir santral aslında %20 derecesinde zarar verirse normalde bu ihmaller sonucu %80 civarlarına çıkıyor.Bir çeşit filtre var.Bunu bulundurmak aslında zorunlu ama allem edip kullem edim bir kılıf uyduruyorlar.Bu filtrenin maliyeti neredeyse santral maliyetinin %50'si kadar.Bulunduğum şehirde santrale 3 km mesafede oturuyordum.Hava rüzgarlı ise herşey güzel...Kış akşamı ve hava durgunsa toz bulutu ve kömür kokusu içinde geçiyor gece...Sigara içmenize gerek yok...Zaten yeteri kadar var...Ancak şöyle bir durum daha var bağımlılık yapıyor.İnsan öyle alışıyor ki şehirden ayrılınca yarım saat süre ile baş ağrısı oluyor. Oksijenden sanırım. Ayrıca oradaki işçilerin çalışma koşullarını görseniz emin olun bir bu kadar daha direnme isteğiniz uyanır. :( Yazık...

Kar hırsı öyle bir şey ki, insan sağlığı hatta hayatı bile ikinci plana itilebiliyor. Yalnızca santraller, HESler, madenler değil, yerleşim bölgesi içinde kurulan fabrikalar da insan hayatını tehdit ediyor. Birçok gezimizde yanından geçip gittiğimiz, farkına bile varmadığımız Dilovası buna çok iyi bir örnek. TTB'nin yayınladığı bir rapordan alıntılıyorum: "Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından yürütülen 'Dilovası Beldesi Ölüm Nedenleri Çalışması' sonuçlarına göre eldeki kayıtların ışığında yaklaşık sekiz yılda gerçekleşen ölümlerin % 32,3'ü kanser nedeniyledir."

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Katıldım. Haber bekliyorum. Ancak...

Değinmeden edemeyeceğim ki. Benzin yakılması sonucu açığa çıkan gazda neredeyse kömürünki kadar zararlıdır.
    Öyle boş boş motora binmeyin, evden işe - işten eve. Tasarruf amaçlı binin. Gazı açmayın sakin-sakin sürün.
    -Vay efendim canım sıkıldı iki turlayım.
    -Vay ben öyle kafede evde arkadaşta oturamam, televizyon izleyemem, yürüyüş yapamam illede motora bincem gazlaycam yok bundan sonra.

Şimdi bu koşullara tamam demeyenin efesin kömürüne verdiği tepkiden bir parça endişe edebilirim.
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Alıntı mayildiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katıldım. Haber bekliyorum. Ancak...

Değinmeden edemeyeceğim ki. Benzin yakılması sonucu açığa çıkan gazda neredeyse kömürünki kadar zararlıdır.
    Öyle boş boş motora binmeyin, evden işe - işten eve. Tasarruf amaçlı binin. Gazı açmayın sakin-sakin sürün.
    -Vay efendim canım sıkıldı iki turlayım.
    -Vay ben öyle kafede evde arkadaşta oturamam, televizyon izleyemem, yürüyüş yapamam illede motora bincem gazlaycam yok bundan sonra.

Şimdi bu koşullara tamam demeyenin efesin kömürüne verdiği tepkiden bir parça endişe edebilirim.
    Elektrik üretmek için sera gazı salgılanıyor. Televizyon seyretmeyelim, bilgisayar kullanmayalım, ışık yakmayalım, sıcak su ile yıkanmayalım.
    Kömür, doğalgaz ve diğer yakıtlar sera gazı salınımına yol açıyor. Otomobil, motosiklet kullanmayalım, hatta toplu ulaşım da kullanmayalım, evlerimizi ısıtmayalım.
    Et üretimi çok fazla doğal alanın tahrip edilmesine neden olduğu gibi aynı zamanda otomobillerden çok daha fazla sera gazı salınımına sebebiyet veriyor. Vejetaryen olalım, hatta cılkını çıkaralım vegan olalım.
    Ama dur bir dakika, endüstüriyel tarım da hem doğaya hem insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Avcı toplayıcıya geri dönelim...

Ya da hayatımızı yaşarken doğru zamanda doğru işleri doğru miktarlarda yaparak doğayla barışık yaşayalım. İhityaçlarımızı karşılayalım, isteklerimizin esiri olmadan dengeli bir hayat tutturalım. Hırslı ve rekabetçi olmak yerine barışçı olalım. İktidarlarını ve karlarını korumak için aklımızı karıştırmak isteyenlerin popülist propagandalarına inanmayalım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:44 ----------

Bu başlığın nasıl bir ilgiye mazhar olduğunu görmek gözlerimi yaşarttı inanın

Neyse, ben konunun ruhuna çok uygun bir yazı paylaşayım. Bir kişi bile okusa kardır...

Zalim olmaya direnmenin tarihi

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    para için yöre halkının sağlığını tehlikeye atmak... İşte para hırsı insanın gözünü böylesine kör kafasınıda bukadar aptal hale getirebiliyor. Bu kampanyaya birkaç hafta öncesinden katılmıştım burada böyle bir konuyu açmayıda düşünüyordum ancak fırsat bulamamıştım bir türlü konuyu açan arkadaşı gönülden tebrik ediyorum. insanların biraz daha bilinçlenmesi ve duyarlı olması için elimizden geleni yapmalıyız.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hersey teknoloji ugruna, hersey rahatlik icin, rahat yasamak icin, haberlesebilmek icin, mesafeleri kisaltabilmek icin, aydinlanabilmek icin geceleri, ve kisaca gunumuz sartlarinda yasayabilmek icin.
    Soyleyin simdi, hangisinden vazgecelim?

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    boşuna çırpınmayın bu memleketin insanı anca "içki haramdır hebele hübele" demekten öteye gidemiyor.
    bilenler zaten gerzede ne olduğunu anladı,
    bilmeyenler ise halen avm lerde gezmeye devam etsinler.
    o avmlerin altında gökyüzü var.

gerçi memleketim insanlarının hakkını yemeyeyim,
    ineğini satıp hese karşı dava açanlar da var bu memlekette.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hersey teknoloji ugruna, hersey rahatlik icin, rahat yasamak icin, haberlesebilmek icin, mesafeleri kisaltabilmek icin, aydinlanabilmek icin geceleri, ve kisaca gunumuz sartlarinda yasayabilmek icin.
    Bunlar insan sağlığı ve çevre kirletilmeden de pek ala yapılabilir

Misal kömür santrali yerine rüzgar, dalga yada güneş enerjisi de kullanılabilir yani illa vazgeçecekmiş gibi bakılmamalı herzaman daha uygun bir yolu vardır

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lucas'cigim;
    3 gün aç-susuz kal;
    bak o yukarida vazgeçilmez sandigin seyler hiç aklina geliyormu?
    Yani vazgeçilmez degiller.
    Üstelik vazgeçmek gibi bir ihtiyaç da yok.
    Ihtiyaci temin için,
    Alternatifleri var.
    Sart degil anlayacagin.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Alıntı anamur.spor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Efes Pilsen, Sinop Gerze'de yaşamı ve halk sağlığını tehdit edecek bir kömürlü termik santral kurma hazırlığında. Bunu durdurmak için sadece iki haftamız* kaldı.

Bunu haberlerde duyamazsın. Yaptığımız eylemler, yayınladığımız videolar, Efes Pilsen büyük bir reklamveren olduğu için medyada sansürleniyor.

Şimdi sen de bu doğa katliamı ve sansüre karşı tepkini göster. Sadece bir dakikanı ayırarak, yaşamımızı geri dönüşü olmayacak şekilde etkileyecek bu kirli plana karşı imzanı ekle.

http://<a href="http://bukapaginalti...7/imza.jpg</a>

Unutma, sadece 2 haftamız kaldı!

Sevgiler,
    Pınar Aksoğan
    İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu

* 21 Aralık santralin altyapı çalışmalarını bitirmek için son gün. Eğer bu tarihe kadar hazırlıkları tamamlayamazlarsa santralin yapım sürecini engellemek yolunda önemli bir adım atmış olacağız.

http://bukapaginaltinda.org

Aynı dert bizim başımızda da var. Yılmayınız....Allah yardımcınız olsun.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...in-destek.html
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lucas'cigim;
    3 gün aç-susuz kal;
    Ihtiyaci temin için,
    Alternatifleri var.
    Sart degil anlayacagin.
    aklın yolu bir

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben bu tür girişimlerde halktan yana elimden gelen ne varsa yapmaya çalışıyorum ama işin garipliği kendi memleketim olan Mersin'in Anamur ilçesinde HES projesi devam etmekte,mağduriyetler sözkonusu ve halkın zararına gelişmelerin olacağı aşikar ne yazık ki hiçbirşey yapamıyorum.Sebep?Anamur malumunuz muz geliriyle meşhur,ülkemizin en zengin ilçelerinden ki yakın ilçelerinde de aynı üründen dolayı çok iyi gelir elde ediyor üreticiler.Toplumsal hassasiyet ne yazık ki sıfıra yakın.Keşke HES konusunda fikir birliği oluşsa ancak yok,olmadı ve de olmayacak.Bir açıklama bile yok,bir tane bile.Bilmiyorum...Karamsarım...

Motosikleti
    Cbr
    Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak varken, halkın sağlığını riske atarak kömür santrali açan kadar buna izin verene de tepki göstermek lazım.

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektrik üretmek için sera gazı salgılanıyor. Televizyon seyretmeyelim, bilgisayar kullanmayalım, ışık yakmayalım, sıcak su ile yıkanmayalım.
    Kömür, doğalgaz ve diğer yakıtlar sera gazı salınımına yol açıyor. Otomobil, motosiklet kullanmayalım, hatta toplu ulaşım da kullanmayalım, evlerimizi ısıtmayalım.
    Et üretimi çok fazla doğal alanın tahrip edilmesine neden olduğu gibi aynı zamanda otomobillerden çok daha fazla sera gazı salınımına sebebiyet veriyor. Vejetaryen olalım, hatta cılkını çıkaralım vegan olalım.
    Ama dur bir dakika, endüstüriyel tarım da hem doğaya hem insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Avcı toplayıcıya geri dönelim...

Ya da hayatımızı yaşarken doğru zamanda doğru işleri doğru miktarlarda yaparak doğayla barışık yaşayalım. İhityaçlarımızı karşılayalım, isteklerimizin esiri olmadan dengeli bir hayat tutturalım. Hırslı ve rekabetçi olmak yerine barışçı olalım. İktidarlarını ve karlarını korumak için aklımızı karıştırmak isteyenlerin popülist propagandalarına inanmayalım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:44 ----------

Bu başlığın nasıl bir ilgiye mazhar olduğunu görmek gözlerimi yaşarttı inanın

Neyse, ben konunun ruhuna çok uygun bir yazı paylaşayım. Bir kişi bile okusa kardır...

Zalim olmaya direnmenin tarihi
    Aslında benimde ifade etmeye çalıştığım aynı şeydi. Mevcut yaşam biçimimizden fazla bir ödün vermeden. İhtiyaç kadar kullanmak.
    Hayrettin Karaca da aynı şeyi söyler durur. Ama sadece dinleyenler onu anlar.
    Tüm medeniyetlerin en başı, yani kabile yaşamı her zaman doğayı ihtiyacın kadar kullan der.
    Hiç bir şeyi ziyan etme, bir meyveyi dalından kopardıysan onu bitir, bir hayvanı avladıysan ondan en üst seviyede istifade et.
    Çocukken annelerimizde bize bunu öğretirdi. Aynı bilincin nesilden nesile aktarılması gibi ve kabile yaşamlarından taa günümüze ulaşır.

Peki bugün tüketim çılgınlığı içindeki dünyanın durumu değil midir Hopa çayının ve Metin Lokumcu'nun katili. Bir diğer katilide tüketimi poh pohlayan ve toplumun bu gidişine mani olmayan baş efendilerimizdir. Tüketime karşı değilller çünkü tüketilen herşeyden tüketim harcı kesilmekte. Sen tükettikçe o beslenecek.
    Sanada ceryan lazımsa Hopa çayına çökecek.
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lucas'cigim;
    3 gün aç-susuz kal;
    Ihtiyaci temin için,
    Alternatifleri var.
    Sart degil anlayacagin.
    Kendi yazdigimi kendim okudum da yanlis anlasilmaya musait yazmisim.
    Ben kendi rahatimdan degil, insanlarin rahatligindan bahsetmek istemistim. İnsanlar bu kadar rahatken, rahatligin verdigi zararlari dusunemeyecek kadar rahatlar. Ne kadar cok rahat yazdim degil mi?
    Tamamiyle politik, ekonomik, ütopik bir konu, amerikanin petrol politikalari gibi, ulkeler nukleer tesislerini kapatirken, Turkiye de maaliyeti dusurmek icin kurulmak istenmesi gibi, bir sehri aydinlatmak icin 2 sehrin oksijenini saglayan ormani yerlebir etmek gibi.
    Kisaca hepimiz bu kadar rahatken, siz yurtdisindan satin aldiginiz dogalgazli evlerinizde, yada kömürlü sobalarinizin basinda, neyi tartisiyorsunuz paşalar?

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Türkiye gibi en az 3 kuşaktır zar zor geçimini sağlayan gelişmemiş ülkelerde doğal kaynakların tükenmesi pek bir şey ifade etmiyor maalesef.
    Daha doğrusu sebep anlaşılamıyor.
    Yani birileri doğaya dolayısıyla özellikle besin kaynaklarına zarar veriyor.
    Bu da genel olarak gıdaya erişim imkanlarını kısıtlı hale getiriyor.
    Fakat ülkemde zaten yıllardır gıdaya erişim zor olduğundan neyin değiştiği,ne olup bittiği tam anlaşılamıyor.
    Üstelik tüketim çılgınlığının had safhada olduğu bir ülkede bunları konuşmak bile maalesef komik oluyor.

Yukarıda yazdıklarımı anlayamayanlar için açmaya çalışayım.
    Diyelim ki bir ülkede bir birey ayda 1000 para kazanıyor.
    Bu ülkede ayda kişi başına 500 birim et ve ürünleri,
    400 birim tarım ürünleri
    100 birim de giyim ulaşım hizmetleri üretiliyor.
    Bunların hepsinin parasal karşılığı da 1000 para yapıyor.
    Yani hepsini topladığınızda bireyin 1000 paralık geliri ihtiyacı karşılıyor.

Sonra devlet bir takım teknolojik yatırımlar yapıyor.
    Mesela termik santral gibi.
    Bu yatırımlar doğada tahribata yol açıyor.
    Üretim düşüyor.
    Daha önce kişi başına 500 birim et üreten devletin üretimi 400 birime düşüyor.
    Tarım üretimi 400 den 300 birime düşüyor.
    Yani ihtiyacı karşılamaz hale geliyor.
    Fakat devlet gelirini düşürmek istemiyor.
    Bu nedenle daha önce birimini bir paradan aldığın mala zam yapıyor.
    Şimdi vatandaşın kazancında hala bir değişiklik yok.
    Hala 1000 para kazanıyor.
    Halbuki artık o kazançla eskisi gibi yiyip içemez.
    Kazancı ihtiyacına yetmiyor çünkü.
    Buna bir sürü egzotik isim takmak mümkün ama enflasyon en bilinen kelime olduğu için buna enflasyon deniyor.
    Tabi bu durum dünyanın her yerinde infial yaratır.
    Herkes ayaklanır.
    Ama böyle birşey ülkemizde olmuyor.
    Neden?
    Çünkü devlet suçu kendinde araman için yeni tüketim alışkanlıkları yaratıyor.
    Mesela cep telefonu diye bir nane çıkarıyor.
    Sen bayılıyorsun bu teknolojiye.
    Aylık bütçenden bir miktar o telefona ayırmaya başlıyorsun.
    İşte uyanamadığın yer burda başlıyor.
    Sen aslında gıda ihtiyacını daha pahalıya karşılamaya başladın ve bunun sebebinin cep telefonuna ayırdığın bütçe olduğunu düşünmeye başlıyorsun.
    Açlıktan ölmediğin için de umursamıyorsun.
    Buna diğer mevzuları da ekleyin,cep telefonu küçük bir örnek sadece.
    İşte buna da bir sürü egzantirik isim bulmak mümkün ama biz buna kısaca kapitalizm diyoruz.

Bir de tüm bunlar olurken devlet eğitim sistemi aracılığıyla seni bunlardan sorumlu olduğuna inandırıyor.
    Bak diyor suyu kuyudan çekiyordun ben senin mutfağına banyona getirdim.
    Mum yakıp gazete okumaya çalışıyordun,ben elektiriği ayağına getirdim.
    Eşeğe biniyordun,bak şimdi altında bilmem kaç beygirlik araba var.
    Bunların bir bedeli var.
    Tüm bu hikayeye inanan insanlar için bir sürü egzotik isim bulmak maalesef mümkün değil.
    Çünkü bunlara inananlara denilebilecek tek bir kelime var.
    Ama benden buraya kadar.....
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    coq un bıraktığı yerden devam edeyim

devlet buba diyor ki
    sen aracında benzin kullanıyorsun
    bu kullandığın benzinden kar ediyorum ama bir de vergi ver sen bana
    ama yetmez, en iyisi benzin tükettiğin ve bana kar ettirdiğin için bir de arabandan vergi alayım
    arabayı alırken de senden vergi aldım bu arada

bu vergiler bana dış borçlarımı ödemek için lazım
    yalnız birşey var
    hemen hemen tüm ülkelerin, en büyük ekonomiler de dahil olmak üzere bir sürü borcu var
    ama birbirlerine değil
    birbirlerine olsa alacak verecek silinir bunlar
    acaba kime?

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Termik santrallere karşıyım.

Nükleer santral yapalım!

Ciddiyim. Kömür santrallerinin çevrelerine bıraktıkları radyasyon nükleer santralleri 100 katı! (Kaynak) Nükleer santraller yüzünden ölen insan sayısı diğerlerine kıyasla çok daha az, nükleer enerji en güvenlisi.

1969-2000 yılları arasında enerji üretim tiplerine göre ölüm sayısı

--------------------------OECD--------------------------OECD Harici------------
    Enerji tipi------Ölümler---Ölümler/TWyıl---Ölümler---Ölümler/TWyıl
    Kömür---------------2259-------------157------------18,000----------597
    Doğal gaz----------1043---------------85--------------1000-----------111
    Hidro-------------------14----------------3-------------30,000------10,285
    Nükleer-----------------0----------------0------------------31-----------48
    Data from Paul Scherrer Institut, in OECD 2010. * severe = more than 5 fatalities

Hidroelektrik barajların çökmesiyle ölen sayısı 30 bin kişi, kömür santrallerindeki kazalarda ölen sayısı 20 bin kişi, doğalgaz santrallerinde ölen 2 bin kişi, nükleer santrallerde ölen 31 kişi.

Buna rağmen herkes "nükleer çok tehlikeli" diyor...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)