Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Vicdani Ret uygulaması görüşmeye açılıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Askerlik yapmak istemeyen kişilerin bir hak olarak kullanmak istedikleri Vicdani Ret uygulaması en geç önümüzdeki hafta bakanlar kurulunda görüşülecek ve bir karar çıkacak.

Az önce Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanlığının bu konuda çalışma hazırladığını ve konunun bahsettiğim sürede bir karara bağlanacağını söyledi.

Çoğu Avrupa ülkesinde Vicdani Ret uygulaması antimilitarist bir felsefeye sahip olduğunu belirten veya sıra askerliğe geldiğinde bir anda savaş karşıtı oluveren insanlar tarafından yararlanılan bir hak. Bildiğim kadarıyla askerlik yerine sivil hizmet veriyorlar, tam olarak yan gelip yatmak yok tabii ki.

Ülkemizde nasıl bir tartışmaya yol açacak, bugünlerden itibaren göreceğiz sanırım.

Dur bakalın noolcek

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Her kuşu ....tiler bi leylek kaldı. Türkiye'nin çok daha elzem sorunları var halledilmesi gereken. Böyle bir konu ancak belli standartlara ulaşabilmiş ülkelerde konuşulmalı. Kim ne derse desin herkesin zorunlu askerlik görevi olması bu ülkedeki en eşit uygulamalardan biri. Bedelli askerlik derken şimdi de bu, birileri/belli bir zümre çocuklarını askere göndermekten kaçıyor, benim aklıma başka bir sebep gelmiyor.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

djan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr250r
    Sırbistan meclisinde üç ay önce onaylanan yasanın yürürlüğe girmesiyle zorunlu askerliğe son verildi.

1 Ocak 2011’den itibaren yürürlüğe giren yasa ile ilgili olarak açıklama yapan Savunma Bakanlığı, Sırbistan’ın bundan böyle profesyonel ordu sistemine geçeceğini bildirdi.

Savunma Bakanı Dragan Şutanoviç iddiaları reddederken, Sırbistan Başkanı Boris Tadiç de, zorunlu askerliği kaldırmakla Avrupa Birliği yolunda bir engeli daha ortadan kaldırmış olduklarını kaydetti.

Biz ne yapmaya çalışıyoruz. AB'ye girmeye. Balkan savaşından sonra Yugoslavya' yı incelerseniz, ülkemize ne kadar benzediğini görürsünüz. İnşallah ben yanılırım bu konuda.
    Çoğunluğun yaptığı şey daima yanlıştır.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    İnşallah sonumuz yugoslavya'ya benzemez Gerçi benzetmek için ellerinden geleni yapıyorlar...
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Allah ıslah etsin bun ları ne diyeyim.....Bizdeki asker ocağı Hz.peygamber ocağı diyeceğim ama ....kim takıyor merak ediyorum....Yakında ulusal onurlarınıda refarandum yapsınlar onuda kaldırırlar....zaten ulusalcı olmak faşist olmakla eş anlamlı hale getirildi....eee kurtuluş savaşı verilirken de herhalde analarımız bacılarımız kardeşlerimiz dedelerimiz.. para karşılığı savaşmışlardı her halde.......yakında 23 nisan 19 mayıs 30 ağustos 29 ekim gibi tarihleride unuttururlar ....hatta istanbulun kurtuluşu kandil kurban bayramı ramazan falanda kalmaz eeeeee ozaman ne kalır göreceğiz....Avrupa birliğinin daha ne olduğunu anlayamamış milletin durumu ortada değilmi ....bence 100 yıl savaşlarının niye yapıldığını ilk önce araştırın derim....ardından illümaniti örgütü vs....Allah cümlemize yardım etsin....Muasır medeniyet denilirken ne kast edilmiş iyice anlamak gerekir derim.
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    vicdanı ret diyorlar ya artık adamlar direk dağa çıkarlar bırak vicdanı retti hükümeti retti çıkarsınlar

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    o zamanlar pek kımselerde tlf yoktu ben askerdeyım komşumu aradım ptt den annemi cağırttım iki sanıyelık komşumla aramızda gecen konuşma
    nassıl gıdıyor oğlum askerlık
    iyi cok şükür ıyıyız
    bende cocuklarımı paralı askerlık yaptıracağım 3 ay gıdecekler zaten
    ya bı acayip gelmişti bana fene koymuştu bu laf herhalde o gun askerde olduğum içindir

anaconda84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    yüce İsa bunları kutsasın! ( nasıl olsa bunuları yapanların Yüce Allah'a inancı yoktur. tek inandıkları kendi cepleri ve yakınları ) saygılarımla.
    TAKARIM KASKIMI GİYERİM MONTUMU VERİRİM GAZIMI ALIRIM YOLUMU

djan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr250r
    Her şeyin fazlası zarardır. Dünyada ne kadar güzel şey varsa bir düşünün hepsinin fazlasının zarar olduğunu göreceksiniz. Milliyetçilikte dahil.. Lakin milletvekilleri dedikleri kadın teröristin cenazesine makam arabasıyla giderse bende ne din kalır ne felsefe.
    Bu arada makam arabası demişken Türkiye'de
    125 bin makam aracı.
    Zavallı Almanya’da 11 bin.
    Gariban Japonya’da 10 bin.
    Yoksul Fransa’da 9 bin.
    Çoğunluğun yaptığı şey daima yanlıştır.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Alıntı djan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her şeyin fazlası zarardır. Dünyada ne kadar güzel şey varsa bir düşünün hepsinin fazlasının zarar olduğunu göreceksiniz. Milliyetçilikte dahil.. Lakin milletvekilleri dedikleri kadın teröristin cenazesine makam arabasıyla giderse bende ne din kalır ne felsefe.
    Bu arada makam arabası demişken Türkiye'de
    125 bin makam aracı.
    Zavallı Almanya’da 11 bin.
    Gariban Japonya’da 10 bin.
    Yoksul Fransa’da 9 bin.

memleket makamdan geçilmiyor baksanıza ,hicaz makamı,uşak makamı ,kürdili hicazkar makamı ....ee bu ülkede müzik ve makamlar olursa e makamlara ait araçlarda olacak değilmi.....yoksa bizdeki devlet memurları devletçilik adına bu kadar makam aracını ne yapsın.....
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Ugur Yorulmaz
    Ben Neden Bir Asker Olamam?
    Devletler için benim ne düsündügümün, ne hissettigimin, nasıl yasadıgımın hiç bir önemi yok. Ben onlar için itaat etmesi gereken milyarlarca küçük insandan biriyim. Benden istenen, kabul etmedigim halde bir devlete, hem de ordunun bir üyesi olarak hizmet etmem;
    silah kullanmayı ve ¸siddet yoluyla vatandası oldugum iddia edilen devleti savunmayı ögrenmem, kosulsuz ¸sartsız itaat etmem, hatta gerekiyorsa öldürmem ya da ölmem. Bana dayatılan "askerlik görevini kabul etmem demek; aynı zamanda benim yaratmadıgım ama beni çevreleyen, sadece iktidar sahiplerini mutlu eden bu sistemi onaylamam demek... Asla sivri çıkıslar yapmayacagımın ve "onları" ömrüm boyunca rahatsız etmeyecegimin garantisini kendi ellerimle "onlara" vermem demek...
    Oysa ben insanın insan üstündeki egemenligini, devletleri ve çizdikleri hayali sınırları insanlıgın önündeki en büyük engel; orduları ise devletlerin ve sermayenin çıkarlarını zor yoluyla korumak için örgütlenmis ¸siddet kurumları olarak görüyorum. Bütün hayatım boyunca tüm sorunlarımı tartısarak ve sorunun üzerinde kafamı yorarak, en kötü ihtimalle soruna sebep olan her ne ise onunla iliskimi keserek çözüme ulastırdım. Ama hiçbir zaman, son çare olarak bile ¸siddete basvurmadım. Asla herhangi bir emir-komuta zincirinin içinde yer almak
    istemedim. Artık ne yönetmek, ne de yönetilmek istiyorum. Kendimi bildim bileli; sınıfsız, sınırsız, devletsiz, ülkesiz, sömürmeye degil paylasmaya dayalı bir dünyada yasamayı hayal ettim. Bugünkü durumun böyle olmaması, bana dayattıgınız yasama biçimine uymamı gerektirmez.
    Benden askere gitmemi istemekle, yasama olan bütün inancımı, özgür bir dünya hayalimi, umutlarımı istiyorsunuz. Ama onlar bana ait ve kesinlikle onları size vermeyecegim. Bütün bu fikirlerimden dolayı, askere gitmeyi ve herhangi bir devlete hizmet vermeyi, sonucu ne olursa olsun reddediyorum. Bu fikrimden ya da sadece yapmamaktan
    ibaret olan eylemimden dolayı hakkımda açılacak davalarda bir savunma yapmayı kabul etmiyorum ve ortak paydalarda bulustugumuz tüm insanları da dayanısmaya ve ¸siddetten arınmıs eylemlilige davet ediyorum

+1...
    Motosikletli Kaplumbağa...

FreeSoul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200i Evo
    Askerliğini yapmış bir vatandaş olarak destekliyorum.askerlik her medeni ülkede olduğu gibi profesyonel olarak ve doğru dürüst bir maaş karşılığında yapılması gereken gerçek bir meslek olmalı.bir savaş durumu ya da seferberlik ilan edilmediği sürece hiç bir vatandaşa zorla askerlik yaptırılması doğru değil.zaten vicdani retçi ismini hatırlamıyorum bir vatandaşın insan hakları mahkemesine açtığı davayı kazanıp Türk Devleti'ni yüklü bir miktar cezaya çarptırmasından sonra hükümet bu konuyu görüşmeye ve gündeme getirmeye mecbur kaldı.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Vicdani ret olayi pkkya katilmak zorunda kalanlar içinde mümkünse neden olmasin!
    Mesela kurtulus savasinda vicdani ret uygulamasi olsaydi nasil olurdu diye de bir düsünmek lazim.
    Ha bir de bu ret olayi için insan da vicdan olmasi lazim.
    Ama ülkemizde bu olayi vicdan reddi yerine
    cüzdan reddi olur gibime geliyor gibi oluyorum.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

motokurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki V stron dl1000 .HONDA CBR 250 R-SENATÖR 150
    Nasıl devlete vergi vererek yol,su elektrik, vs lerden yararlanma hakkına sahip oluyorsak. Askerlik görevini yaparak ta ülke güvenliğinden yani mal can vs den yararlanma hakkını elde ediyoruz . Adam vicdani red saçmalığıyla askere gitmiyecek ben ülke güvenliği için canımla kanımla dağlarda beyzadelerin can güvenliğini sağlayacağım yok öyle yağma güvenliğe ihtiyaç duymayan ülkeye ikiliyecek,orda vicdani red yapacak
    DİL BİR MİLLETİN SES BAYRAĞIDIR .LÜTFEN YAZIŞMALARIMIZDA ALFABEMİZDE OLMAYAN HARFLERİ,NOKSAN HARFLERLE YAZILMIŞ KELİMELERİ KULLANMAYALIM. Benim ayağımın altı da müsait ,başımın üstü de. Nerede duracağını sen belirle.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iyi ama farklı bir konudan yaklaşarak bakmaya çalışın zengin basıyor parayı oğlu bedelli fakir ve dar gelirli ne yapıcak onun neyi eksik oda bu yola başvuracak

böyle bir olay godomanların lehine olur kısacası olan yine garibana olur.Yani her yol paris fakat kimine göre paris kimine göre hakkari,muş,şırnak vs.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi ama farklı bir konudan yaklaşarak bakmaya çalışın zengin basıyor parayı oğlu bedelli fakir ve dar gelirli ne yapıcak onun neyi eksik oda bu yola başvuracak
    Param olmadigindan vicdani ret.
    Güzelmis.
    Abicim is oraya gelene kadar, neden zengin yapmiyor da fakir yapiyor bu askerlik hizmetini diye sorsak daha yakisikli olmazmi?
    Ya da madem parali askerlik var, bedeli 100 Tl olsun mesela, itirazi olan varmi?
    Yani demem su ki, hukumet vicdani ret olayini yapacagina parali askerik rayiç bedelini indirsin.
    Madem parayla askerlik yapilabiliyor, neden sadece zenginlerin ödeyebilecegi rakamlara oluyor bu is.
    Maden degil ki bu uluslararasi borsa gibi islem gorsun!
    gayet basit çôzümü var.
    Ister gider bilmem kaç ay askerlik yaparsin dersin.
    Ya da 100 lira oder gitmezsin dersin.
    Bu kadar basit.
    Olayi vicdani ret boyutuna niye getiriyorsun?
    O isin bir felsefesi var, uzun is anlatmak.

Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

erimozel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Bu olay bir olsun, ayrımcılığı o zaman görün siz. Biz büyüklerimizden böyle görmedik. Askerlik VATAN BORCUdur, herhangi bir engelleyicisağlık problemi olmayan her türk evladı askerlik yapmalıdır. Bana kalsa bedelli bile tamamen kalkmalıdır. Asker ocağına gitmemiş kişi, (ben dahil, tecilliyim şuan üniversiteden) bu vatan toprağında yaşamayı haketmiyordur. Dediğim gibi bu bir borçtur,kesinlikle ve kesinlikle parayla değil hizmetle ödenmelidir.
    ---İTÜ Makina Mühendisliği 2009---
    2009-2010 UYARI Model Uydu Takımı
    2010- ? ITU Formula SAE Takımı

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayırlısı...
    www.motorumla.net

FreeSoul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200i Evo
    Arkadaşlar, hamasi laflarla bu iş olmuyor.o zaman A.İ.H.M. kararlarını kabul etmiyorum, tanımıyorum uluslarası hukuk sözleşmelerini dersiniz olur biter.ayrıca godoman dedikleriniz zaten godomanlığını gösterip ya gitmiyor, ya kendini yurtdışında gösterip dövizle askerlik yapıyor 21 gün, ya da evinin 500 mt ötesinde yapıyor.Zengin ve güçlü için hiç bir zaman durum değişmez zaten.Ama köyünden yuvasından koparıp evinde borçtan elektriği bile kesilmiş, hayatı hiç görememiş, gariban gencecik çocukları ayda 15 lira maaşla, vatan görevidir kutsaldır diye, zorla askere alıp eline silah verip dağlara sürmek, sonra da gözyaşı dökmek daha mantıklıysa bu şekilde devam etsin.o zaman profesyonel orduydu bilmemneydi tartışmalarına da gerek yok.İNSAN HAYATI KUTSALDIR VE HER ŞEYİN ÜZERİNDEDİR.Ayrıca şu an ki askerliğin %90 ının gene askere hizmet olduğunu askerliğini yapan her erkek bilir.İşin gerçeği bedava hizmet elemanıdır birbirimizi kandırmayalım burda.Savaş çıkar seferberlik olur o zaman herkes için geçerli olur zaten kimsenin keyfine bırakmazlar.Ama ülkede demokrasi olduğunu iddia ediyorsak herkesin böyle bir hakkı olması lazım ki, vicdani red karşılığında ücretsiz yapılacak kamu hizmeti herkes için çok daha evladır ve faydalıdır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)