Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Vicdani Ret uygulaması görüşmeye açılıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vicdani ret hadisesinin en meşhur örneklerinden biri muhammed ali'dir.
    Muhammed Ali çok kral adamdı
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    arkadaşlar siz hiç bilmem ne rezidansından çıkan bi şehit cenaze si gördünüz mü veya bilmem ne konaklarından neden acaba hep kenar mahalle köy ve kasabalardan şehit cenazeleri çıkıyor zengin cocuğunu askere yollamaya kıyamıyor avrupa da okutuyor hesapta doktora vs yaptırıyor olan hep garibana oluyor peki askere gidenler keriz mi?hayır suçları babalarının ensesinin ince olması bence aslında daha söylenecek çok şey var fakat zamanı değil bunları yüz yüze konuşsak daha neler var anlatılacak buraya yazıldığı için kanıt kalmasından tırsıyorum sadece biz için neden vatan millet sakarya ben onu anlamıyorum
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhammed Ali çok kral adamdı
    al o zaman

sen kesin john lennon'dan biliyosundur bunu, al bide muhammed ali'den dinle

http://www.youtube.com/watch?v=BtIF0OqRnOE
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

al o zaman

sen kesin john lennon'dan biliyosundur bunu, al bide muhammed ali'den dinle

http://www.youtube.com/watch?v=BtIF0OqRnOE
    Vay canına... Eleman ciddi ciddi söylemiş yahu Güzel de söylemiş, iyi mi

Altında bir yorum vardı ben ona koptum... Diyor ki: Bunu Ernie Terell ve Joe Frazier da denemişlerdi ama nasıl Ali gibi dövüşemiyorlarsa onun gibi şarkı da söyleyemiyorlar

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    18ayin yarisini kufur ederek gecirip sonra vatan severligi askerlik yapmakla kiyaslayanlar acaba ben cektim sende cekeceksin mantigindalarmi acaba ?
    İşte bu söze katılıyorum ben!

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bizim hükümetin zekasina sapka çikariyorum.
    Arkadas Allah nasil bir zeka vermis bunlara,milleti nasil iki dakkada punduna getiriyorlar valla hayranim.

Simdi askere gidip 18 ay patates,sogan soymus,tuvalet temizlemis veya baska angarya isler yapmis adam zannediyor ki vicdani ret olayi gerçeklesirse bunlari yapmayacak.

Yok öyle bir sey.
    Vicdani ret denilen dalaga silah altina alinmayi ret etmek demektir,patates soymayi degil.
    Yani bu konu kanunlasirsa(ki tipis tipis kanunlasacak, AB aralik ayina kadar süre verdi) siz;
    ben vicdani ret hakkimi kullaniyorum dediginiz de sadece silah altina alinmaktan kurtulacaksiniz.
    Ama 18 ay veya daha fazla süre kamu hizmeti yapmak gibi bir baska zorunluluk ortaya çikacak çünkü.
    Artik ayrintilari net olarak bilemiyecegim ama bu vicdani ret olayinin bulundugu ülkelerde durum böyle.

Ordu profesyonellestirilmeli mantigindan giderek vicdani ret olayi iyi bir mevzudur kanaatine varacak olan arkadaslara ise ben baska bir sey önersem!!!
    Mesela, zorunlu askerlik kaldirilsin.
    O zaman bu vicdani ret kavgalarina da gerek kalmaz.
    Isteyen, istedigi süre kadar gönüllü askerlik yapar, istemeyen gitmez.

Ama sayin hükümetimiz bôyle bir konuyu agzina bile almiyor.
    Neden?
    Amaç baska çünkü.

Sözün kisasi, vicdani ret,saygi gôsterilmesi gereken bir insan hakkidir.
    Ama bunu ülkede esitlik ve demokratik taammüllerin yerine getirilmesi gibi bir sosla gûndeme getirmek, ahlaksizliktir.
    Kaldirin zorunlu askerlik denilen naneyi.
    Görelim elmi yaman,bey mi?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    cygnus rs
    Hakkaten de her kuşu ...tiler bi leylek kaldı,gündemdekileri bi temizleseler sonra askerliğe sıra gelse olmazmı, ne bu acele?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Aranızda ne kadar çok militarist varmış,ben phantom fury e katılmış biri olarak söylüyorum savaşın ne oldugunu bilseniz hepiniz vicdani retçi olurusunuz.Sizler televizyonlarınızda haber kuşagında yaklaşık 3 dakikalık haber olarak görüyorsunuz ve onunda yaklaşık 30 saniyesi gerçek çatışma görüntüleri ve o görüntülerin hepside pentagon onaylı olanlar.Ama işin birde gerçeği var ben ve benim gibi 15 000 piyadenin gördüğü.Bu görçek felluja ya biz gitmeden evel şehri dümdüz eden havada patlatılan moap atıldı kısaca küçk bir nükleer bomba.Bütün şehir dümdüz oldu şehirde kalan bir kaç yüz sivilde yok odu içeri girdiğimizde parçlanmış,yere yapışmış yada bir arabaya yada duvara yapışmış insan bedenleri yapışmış anlıyormusunuz.sonraki günler direnişçiler şehre girdi ve nerden geldiğini bile anlıyamadıgımız yerlerden tek tek piyadeleri vurdular ateş edilen yeri işaretleyip a10 lar ve ac130 larla tamamen yok ettik.Görseniz savaşı işte bir daha savaş mavaş istemezsiniz.militarizm iyi birşey değil uzlaşı çok güzel asker olucagınıza bilim adamı olmaya bakın

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim hükümetin zekasina sapka çikariyorum.
    Arkadas Allah nasil bir zeka vermis bunlara,milleti nasil iki dakkada punduna getiriyorlar valla hayranim.

Simdi askere gidip 18 ay patates,sogan soymus,tuvalet temizlemis veya baska angarya isler yapmis adam zannediyor ki vicdani ret olayi gerçeklesirse bunlari yapmayacak.

Yok öyle bir sey.
    Vicdani ret denilen dalaga silah altina alinmayi ret etmek demektir,patates soymayi degil.
    Yani bu konu kanunlasirsa(ki tipis tipis kanunlasacak, AB aralik ayina kadar süre verdi) siz;
    ben vicdani ret hakkimi kullaniyorum dediginiz de sadece silah altina alinmaktan kurtulacaksiniz.
    Ama 18 ay veya daha fazla süre kamu hizmeti yapmak gibi bir baska zorunluluk ortaya çikacak çünkü.
    Artik ayrintilari net olarak bilemiyecegim ama bu vicdani ret olayinin bulundugu ülkelerde durum böyle.

Ordu profesyonellestirilmeli mantigindan giderek vicdani ret olayi iyi bir mevzudur kanaatine varacak olan arkadaslara ise ben baska bir sey önersem!!!
    Mesela, zorunlu askerlik kaldirilsin.
    O zaman bu vicdani ret kavgalarina da gerek kalmaz.
    Isteyen, istedigi süre kadar gönüllü askerlik yapar, istemeyen gitmez.

Ama sayin hükümetimiz bôyle bir konuyu agzina bile almiyor.
    Neden?
    Amaç baska çünkü.

Sözün kisasi, vicdani ret,saygi gôsterilmesi gereken bir insan hakkidir.
    Ama bunu ülkede esitlik ve demokratik taammüllerin yerine getirilmesi gibi bir sosla gûndeme getirmek, ahlaksizliktir.
    Kaldirin zorunlu askerlik denilen naneyi.
    Görelim elmi yaman,bey mi?
    Vicdani ret demek ordu bünyesinde hizmet vermemek demektir ustam. Farklı bir şekilde yasalaştırırlarsa onun adı vicdani ret olmaz. Vicdani retçi hiçbir isim altında askerlik yapmaz ancak zorunlu hizmet başka birşey... Yani ordu bünyesinde patates te soymaz vicdani retçi ama belediyede çöpçü olarak çalış diyebilirler misal, bu olur.

Vicdani retçilerin yasadan beklentilerini özetlemek gerekirse:
    - Kişilerin, dini ya da vicdani motivasyonlarla itirazda bulunma hakkı anayasayla korunmalıdır.
    - Kişilerin sınırlama olmaksızın, askerlik öncesinde, sırasında ve sonrasında olmak üzere her aşamada, vicdani itirazlarını ileri sürebilmeye hakkı olmalıdır.
    - Vicdani retle ilgili bilgilerin ulaşılabilir olmasına ve kişilerin bu hakkı kullanabilmek için bilgilendirilmesine olanak tanımalıdır. Devlet, askerlik çağına gelmiş kişilere bilgilendirme yapma yükümlüğünde olmalıdır.
    - Askerlik yapmadıkları gerekçesiyle retçilerin ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal hakları bakımından herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmalarına yol açmamalıdır.
    - Zorunlu askerliğin yerine ikame edilen hizmet cezalandırıcı nitelikte olmamalıdır.
    (Kaynak: Bianet.org Ekin Karaca Haberi - Av. Hülya Üçpınar)

Yasa senin söylediğin gibi çıkarsa elbette amaca hizmet etmeyecektir, vicdani ret sorununu çözmeyecektir ve elbette eleştirilecektir. Ancak çıkacak olan yasayı (ya da taslağını) görmeden niyet okumaya çalışmamakta fayda var...

Not: Hükümet zorunlu askerliği kaldırmaya henüz cesaret edemez. Askeri vesayet henüz tam anlamı ile sonlandırılamadı. Bu tür konularda anlaşılabilir sebeplerle son derece çekingenler. Türban konusuna henüz girmiyor oluşlarının sebebi de bence bundan ibarettir...

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    aslında işin özünü tam anlamadan yorum yapmak biraz havada tespitleri de beraberinde getiriyor.

bildiğim kadarı ile anarşist felsefenin içerisinde yer alan bir düşünce biçimi.
    otoritesizlik ve şiddetsizlik temelinde işleme alınmalı,
    "ben elime silah almam" diyen adama " al o zaman şu bıçağı aha da patates" demek nihai bir çözüm değil.
    belki toplum hizmeti olabilir,
    ne bileyim belirli bir süre kişinin bilgi, beceri ve yeteneğine göre sosyal bir iş için istihdam edilebilir.

madalyonun bir de diğer tarafı var,
    devlet buna benzer konularda samimi değil,
    askeri azaltırken polisi çoğaltmak,
    polise gibi tank, taarruz helikopteri almak, sınırsız biber gazı yardımı gibi.
    sanki daha fazla işlevselliğe kavuşturulmak istenen polis devletinin bir ayağı gibi bu düşünce.

millete dönüp bakarsak,
    bu memlekette açıköğretim isimli bir eğitim kurumu var,
    bu kurum örgün öğretimde yer alamayanlardan ziyade askerlikten kaçmak isteyenlerin ve bu düşüncedeki insanlardan maddi çıkar sağlayan devletin bermuda üçgeni.

bilmeyen var ise aşağıdaki videodan
    04:30 dan itibaren bakınız.

neyse konuya döner isek,
    vicdani ret sadece devletin askerliğini kapsayan bir düşünce tarzı değil benzeri her türlü yapılanmaya ve bu yapılanmaların içinde olmamayı seçmektir.
    bizim gibi at- avrat - silah üçgenine sıkışıp kalmış milletler için uygulanabilirliği yok.
    belirli bir dünya görüşüne ve evrenselliğe ulaşmayı gerektirir.
    bir taraftan devletin silahlı kuvvetlerinden uzak durmak isterken diğer taraftan farklı silahlı oluşumları desteklemek racona ters.

uzun sözün kısası;
    bu iş bu memlekette olmaz.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    devlet buna benzer konularda samimi değil,
    askeri azaltırken polisi çoğaltmak,
    polise gibi tank, taarruz helikopteri almak, sınırsız biber gazı yardımı gibi.
    sanki daha fazla işlevselliğe kavuşturulmak istenen polis devletinin bir ayağı gibi bu düşünce.
    Burada anlattığın çok ciddi bir sorun. Bir yandan "askeri vesayet ile mücadele ediyoruz, bak biz ne kadar da demokratız" derken diğer yandan polisin elini güçlendirme çabası dikkatten kaçmıyor açıkçası. Aslında silahın egemenliğine karşı bir mücadeleden bahsetmek oldukça zor Türkiye'de, daha çok silaha egemen olmak sureti ile otoriter iktidarını pekiştirme çabası sırıtıyor bütün bu çabaların altında...

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun sözün kısası;
    bu iş bu memlekette olmaz.
    Olur hocam, olur...

Motosikleti
    Honda
    Konuyu Dude'nin dedigine getirmeye çalisiyordum,o tam ortadan daldi.
    Burada yapilan seyin sonucu, askeri zayiflatirken, polis devleti olma yolunda önemli bir adim atma da olabilir.
    Ya da bizim kafamiz hep pustluga çalisiyor.

Bir de vicdani ret denilen kavram, bir içerigi, felsefesi olan bir kavram.
    Türkiye'de bu husus askerlikten yirtmak için kullanilacak,yoksa binlerce hümanist genç yetistirdigimizden degil.
    Bu nedenle sonucunun nereye varacagini görmek için kahin olmak gerekmiyor.

Ha sunu da söyleyeyim.
    Askerligi ret etmek için illa humanist,antimilitarist olmaya da gerek yok.
    Vakit ve para kaybi da gayet realist bir mazeret bence.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Vay be....

Askerlikten soğutmak için yok ben hizmetçi olamam, yok garson mu olacağım, yok 2 tane kurşun atıpta mı geleceğim, yok gençliğim çürüyor...

Bu ülke de mesleğini yapamayan milyonlarca insan varken, siz askerlik zamanı vicdani retci olup çöp toplayıp, lağım mı temizleyeceksiniz..

Hadi canım sizde... Kimse vicdani retciliği bahane olarak öne sürmesin, bu toplumun %99,9'unun vicdani retciyim deyip, ama eline silah alıp oynamayı çok sevdiğini, sağda solda öldürürüm vururum keserim dediğini biz bilmiyoruz sanki.. Siz önce vicdani retci olun, bu sayfalarda bile asarım keserim yazıyorsunuz, nasıl vicdani retcisiniz (ben değilim mesela).

Duyanda tüm askerlerin askerde garson, kuaför, olduğunu sanacak... Kardeşim, sizin gördüğünüz doğu değil batı, ben hem batıda hem doğuda askerlik yaptım.. Doğuda canavar gibi askerler vardı elimde, operasyona çıkıyordum. Batı da ise en işe yaramazları göndermişlerdi. Sanırsın birdenvire vicdani retci olanlar, halkın %100 ünü süper, akıllı ve becerikli sanıyor..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    bizim kafamiz hep pustluga çalisiyor.
    ha şunu bileydin diyeceem, ayıp olacak.

ortada kanunlaşmayı bekleyen bir tasarı var.
    muasır medeniyetler seviyesine doğru bir kıpırdanış.
    keyfim gıcırdıyor, şimdi tartışamam
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    Honda
    muasır medeniyetler seviyesine doğru bir kıpırdanış.
    Evleri basina yikilmis insanlarin protesto gösterisine biber gazi ile dalan polisleri olan,
    ücretsiz egitim hakki isteyen ögrencilerin mahkemeye bile çikmadan senelerce tutuklu kaldigi bir adalet sistemi olan,
    En çok satan kitaplarin yazarlarinin hepsi içerde olan,
    kitaba bomba diyen bir basbakani olan hükümetle muassir medeniyetler seviyesine çikacaksiniz demek.
    Oldu ben sizi tutmayayim.

carsvegas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yenisi bekleniyor
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ugur Yorulmaz
    Ben Neden Bir Asker Olamam?
    Devletler için benim ne düsündügümün, ne hissettigimin, nasıl yasadıgımın hiç bir önemi yok. Ben onlar için itaat etmesi gereken milyarlarca küçük insandan biriyim. Benden istenen, kabul etmedigim halde bir devlete, hem de ordunun bir üyesi olarak hizmet etmem;
    silah kullanmayı ve ¸siddet yoluyla vatandası oldugum iddia edilen devleti savunmayı ögrenmem, kosulsuz ¸sartsız itaat etmem, hatta gerekiyorsa öldürmem ya da ölmem. Bana dayatılan "askerlik görevini kabul etmem demek; aynı zamanda benim yaratmadıgım ama beni çevreleyen, sadece iktidar sahiplerini mutlu eden bu sistemi onaylamam demek... Asla sivri çıkıslar yapmayacagımın ve "onları" ömrüm boyunca rahatsız etmeyecegimin garantisini kendi ellerimle "onlara" vermem demek...
    Oysa ben insanın insan üstündeki egemenligini, devletleri ve çizdikleri hayali sınırları insanlıgın önündeki en büyük engel; orduları ise devletlerin ve sermayenin çıkarlarını zor yoluyla korumak için örgütlenmis ¸siddet kurumları olarak görüyorum. Bütün hayatım boyunca tüm sorunlarımı tartısarak ve sorunun üzerinde kafamı yorarak, en kötü ihtimalle soruna sebep olan her ne ise onunla iliskimi keserek çözüme ulastırdım. Ama hiçbir zaman, son çare olarak bile ¸siddete basvurmadım. Asla herhangi bir emir-komuta zincirinin içinde yer almak
    istemedim. Artık ne yönetmek, ne de yönetilmek istiyorum. Kendimi bildim bileli; sınıfsız, sınırsız, devletsiz, ülkesiz, sömürmeye degil paylasmaya dayalı bir dünyada yasamayı hayal ettim. Bugünkü durumun böyle olmaması, bana dayattıgınız yasama biçimine uymamı gerektirmez.
    Benden askere gitmemi istemekle, yasama olan bütün inancımı, özgür bir dünya hayalimi, umutlarımı istiyorsunuz. Ama onlar bana ait ve kesinlikle onları size vermeyecegim. Bütün bu fikirlerimden dolayı, askere gitmeyi ve herhangi bir devlete hizmet vermeyi, sonucu ne olursa olsun reddediyorum. Bu fikrimden ya da sadece yapmamaktan
    ibaret olan eylemimden dolayı hakkımda açılacak davalarda bir savunma yapmayı kabul etmiyorum ve ortak paydalarda bulustugumuz tüm insanları da dayanısmaya ve ¸siddetten arınmıs eylemlilige davet ediyorum

+1...
    Askerlik yapmış biri olarak +1...
    Yaratan rabbinin ismi ile oku!

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Ne işe yarar bu vicdani red?
    Yenilir içilir biseymi?

Bu vicdani red olunca ne olacak?
    Olmayinca ne olacak?

Hele şunu bana bi açıklayın

djan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr250r
    Evleri basina yikilmis insanlarin protesto gösterisine biber gazi ile dalan polisleri olan,
    ücretsiz egitim hakki isteyen ögrencilerin mahkemeye bile çikmadan senelerce tutuklu kaldigi bir adalet sistemi olan,
    En çok satan kitaplarin yazarlarinin hepsi içerde olan,
    kitaba bomba diyen bir basbakani olan hükümetle muassir medeniyetler seviyesine çikacaksiniz demek.
    Oldu ben sizi tutmayayim.

parmaklarına sağlık ağabey.
    Böyle tartışmalara pek katılmam çünkü herkes kendi bildiğini doğru sanar. Lakin bu, öyle çetrefilli konu ki bence her iki tarafta haklı. Neden mi? Askerliği yapmak istemeyenler haklı; adamlar dağda çatışıyor, şehit düşüyor sonra milletvekili olan zatlar öldürülen terörist cenazesine katılıyor, şehrin halkı ayaklanıyor cana ve mala kastediyor. Şehit olan lah taşına kafasını vurduğunda düşünüyor ve kendine soruyor. Tamam ölüm Haktan ama ulan ben niye öldüm?
    Karşı çıkan da haklı ya askerliğini yapmış banane o adam da yapsın diyor. Ya adamın ideolojisi farklı ya da sen yapmassan ben yapmassam nasıl soyulur bu patatesler akşama diyor. vs. vs.

Tek bildiğim bir şey varsa bunun halk için yapılmadığı ve dış baskılar sayesinde çıktığıdır.
    Çoğunluğun yaptığı şey daima yanlıştır.

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    devlete olan borçlarını teknisyen yardımcısı olarak içişleri bakanlığındaki polis meslek yüksekokullarında ödemelerini isterim.

not: Allah düşmanımı emniyette çalışan teknisyen yardımcısı yapmasın. memurlar.net'te küçük bir araştırma yaparsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    bu ülke ne hale geldi böyle. yapılan yorumların hepsini okudum.

kasım 2007

ogul bush genelkurmay ikinci başkanı orgenaral Ergun Saygun' un omuzuna vurarak çok güçlü bir ordunuz var dedi. sonrasında ordu üzerine oynanan oyun malum.

vicdani ret vay anasını.
    şerefini kaybedenin kaybedecek bir şeyi kalmamıştır

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)