Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Sen seç Uğur'cuğum...

Motovento
    REKLAM ALANI
    BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Anarchy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla foruma üye olurken, apaçi bir ortam bekliyordum, ne buldum.
    Peşin hükümlü davranma, biraz daha bekle... Bak neler neler göreceksin daha

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıytırık bir kira davası bile 2 yılda sonuçlanırken,
    17 yaşındaki bir delikanlı 3 haftada asıldı..
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eh madem hazir cosmusken.....
    Asmayalım da besleyelim mi, paşam?
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gençlerin bogazina ilmek takildi.
    Takanlarin bogazina ekmek takildi.

http://www.t24.com.tr/haberdetay/75410.aspx

Ilahi adalet mi desem,
    ilahi espiri anlayisimi!!!
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gençlerin bogazina ilmek takildi.
    Takanlarin bogazina ekmek takildi.

http://www.t24.com.tr/haberdetay/75410.aspx

Ilahi adalet mi desem,
    ilahi espiri anlayisimi!!!
    herkes aynı şeyi düşünmüştür emin ol...

hele hele ki deniz gezmişin boyu uzun olduğu için, uzun ilmik ile ayakları yere değdiği için daha uzun süre can çekiştiği ve artık acıya dayanamayıp da dizlerini kendi karnına doğru çektiği anlatılırken rahmetli Halit Çelek'in gözüyaşlı hali geldi gözlerimin önüne.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:51 ----------

Peşin hükümlü davranma, biraz daha bekle... Bak neler neler göreceksin daha

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

saygıda da kuzur etmemek lazım, başına doktor koymalı, bir adayı da kendine tahsis etmeli, hükümet dahai yetmez hale gelip "devlet" olup görüşmeli.... haaa, andımızdan ve anayasamızdan da "türklüğü" çıkarmalı, atatürk büstlerini kaldırmalı...

evet, evet...
    hatta bir arkadaşlık sitesinden, adult dostlar bile edindirmeli.
    zaten taşımacılığı "devlet" yapıyor... vapur restaurantta, canlı müzik eşliğinde...

saygıda kusur ettiysek n'ola
    az dediysek, hakkı olandan affola
    ancak kısadır benim bildiğim namaz
    anlayana sivrisinek melodi
    anlamayana roket bomba az...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    saygıda da kuzur etmemek lazım, başına doktor koymalı, bir adayı da kendine tahsis etmeli, hükümet dahai yetmez hale gelip "devlet" olup görüşmeli.... haaa, andımızdan ve anayasamızdan da "türklüğü" çıkarmalı, atatürk büstlerini kaldırmalı...

evet, evet...
    hatta bir arkadaşlık sitesinden, adult dostlar bile edindirmeli.
    zaten taşımacılığı "devlet" yapıyor... vapur restaurantta, canlı müzik eşliğinde...

saygıda kusur ettiysek n'ola
    az dediysek, hakkı olandan affola
    ancak kısadır benim bildiğim namaz
    anlayana sivrisinek melodi
    anlamayana roket bomba az...
    N'oldu yine ağam? Estin gürledin durduk yerde...

Motosikleti
    N'oldu yine ağam? Estin gürledin durduk yerde...
    yok yaa sevgili üstadım,
    kişiler yapıyor, devletin üstüne atıyor
    devlete yapılıyor, halk zarar görüyor...

filler tepişirken çimenler eziliyor...

oysa anadolu gibi bir cennettimiz ve anadolu insanımız var...
    bunların hiç biri bu ulusa yakışmıyor.
    ne açlık, ne töre cinayetleri ne de yargısız infazlar...

bu çocuklar değil miydi erzincandan erzuruma silah taşıyan
    bu kadınlar değilmiydi cephedeki elifler?

bu topluma bu zulmü yaraştıranlara bile bu zulüm çok fazla...

Motosikleti
    Aprilia RS "08
    Allah rahmet eylesin, çok üzücü bir durum...

Usta birliğine bir gün geç katıldığım için 2 gün benide diskoya gönderdiler tugayın, ortalalama teslim odluktan 1 ay sonra gönderdiler, gardiyanlar beni avaz avaz bağırtılar eğitim alanında neymiş sesim fazla çıkmıyormuş ordan beni disko sorumlusu uzm çavuşun yanıda götürdüler beni 2 kolumdan gardiyanlar tuttu uzm. çavuş darp etti (suçum neydi benim) kendimi bian vatan haine zannettim, onalr kral gibi yaşıyor vs vs neyse.. gözüm kulağım yüzümün bir çok yeri darp ve morarma izleri mevcuttu.. ve 2 gümlük çıkışımda bana temiz raporu verdiler ve tabura gittiğimde olanlar oldu (ben s4 yazıcısıydım ve tabur k. yarbayın en sevdeği askerlerden biriydim) görünce çıldırde resmen ortalığı ayağa kaldırdı ve hemen yanımda tugayın revir doktorunu aradı astekti sanırım resmen ağzına ..... olayı tuğgenerala kadar götürdü.. çok ilgilendi sağsolsun noldu o tugayın diskosun benim oalyımdan sonra bir askerin eline bile dokunamadılar....
    HONDACBR125RAPRİLİARS125YAMAHAR6

Motosikleti
    Alıntı OguzhanCBR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah rahmet eylesin, çok üzücü bir durum...

Usta birliğine bir gün geç katıldığım için 2 gün benide diskoya gönderdiler tugayın, ortalalama teslim odluktan 1 ay sonra gönderdiler, gardiyanlar beni avaz avaz bağırtılar eğitim alanında neymiş sesim fazla çıkmıyormuş ordan beni disko sorumlusu uzm çavuşun yanıda götürdüler beni 2 kolumdan gardiyanlar tuttu uzm. çavuş darp etti (suçum neydi benim) kendimi bian vatan haine zannettim, onalr kral gibi yaşıyor vs vs neyse.. gözüm kulağım yüzümün bir çok yeri darp ve morarma izleri mevcuttu.. ve 2 gümlük çıkışımda bana temiz raporu verdiler ve tabura gittiğimde olanlar oldu (ben s4 yazıcısıydım ve tabur k. yarbayın en sevdeği askerlerden biriydim) görünce çıldırde resmen ortalığı ayağa kaldırdı ve hemen yanımda tugayın revir doktorunu aradı astekti sanırım resmen ağzına ..... olayı tuğgenerala kadar götürdü.. çok ilgilendi sağsolsun noldu o tugayın diskosun benim oalyımdan sonra bir askerin eline bile dokunamadılar....

demek ki yanlı kanalların söylediği gibi değilmiş; beş parmağın da beşi bir olmuyormuş....

Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ölümler farklıdır...
    ölüm insanın fıtratında var
    öldürmek de öyle!

şimdi,

pehlivanoğklu'nun ölümü ile deniz gezmiş'in ölümleri aynı mı?
    birini devlet diğerini de devlete emreden devlet öldürttü!!!

şimdi sen o Uğur ile, bahçelievler katlliamı faili haluk kırcının ölümünü kıyaslayabilir misin?
    aynştayn ile atom bombasını yapanları?

bir çocuğa sıkan terörist(!!!) ile bir çocuğun yaşaması için çarpışanı bir tutabilir misin?

testiyi kıran ile suyu getiren aynı kefede oldukça adalet olmaz!!!

peki ya insanın ölümüyle insanın ölümsüzlüğünü bir tutabilir misin?
    insan, insanı öldürerek ya kendini ya da öldürdüğünü ölümsüz kılar
    insan, insanı yaşatarak da hem kendini, hem yaşattığını ölümsüz kılar...

Hitler
    ve
    Atatürk gibi...
    İşin doğrusu kıyaslamalardaki mantığı anlamadım.
    Alakasız kıyaslamalar bence. Alakası bile olsa kıyaslamak bana kazanım sağlamayacağı için kıyaslamam.
    1 Mehmetçik şehit olduğunda 10 terörist öldürüldüyse sevinmem. (sayılara takılmayın kalemimin kırıldığı noktaya örnek olsun diye sayı verdim)
    Çünkü kıyaslama yapılan şeyin adı "CAN"...
    Değer biçip öbürüyle tartılamayacak kadar değerli.

Ama anladığım kadarıyla yazdıklarından senin fikrine göre iyi olan öldüğü zaman üzülmeli, kötü öldüğü zaman içimden iyi ki öldü demeliyim, fakat ben böyle düşünmüyor olduğum için suçluyum.

Anladığım bu ama ben bu değilim.
    İnsanların fıtratında ölüm var, elbette ölümler farklıdır.
    Elbette yakınım öldüğünde daha fazla üzülebilirim ama bu ölen karşıtım da olsa üzülmeyeceğim anlamına gelmez.
    Ve üzüntümü bir kenara bırakırsam, haklıyı haksızı hukukçulara ve tarihçilere bırakırsam görürüm ki tüm ölümler aynıdır.

Bilirim ki seri katiller, caniler dediğimiz insanlar ruh hastasıdır, tedavisini bulup onları iyileştirmeye çalışmadan öldürmek kolaya kaçmaktır.
    Dağa çıkan teröristlerin çoğu cahildir, kolay kandırılır... Eğer eğitip adam edemiyor dağa çıktıktan sonra işini bitiriyorsan bu da kolaya kaçmaktır.
    Benim düşüncelerim bu.

O mesajı yazmaktaki amacım bir ölüm diğerinden daha haklıdır demek değildi.
    İnsanlara ölümle ilgili kıyaslama yapmanın doğru olmadığını anlatmak idi.

Deniz Gezmiş benim için önemli birisi değil. Aynı dönemde yaşasaydık karşıt görüşlü olurduk millte bize "Anti"yle başlayan meşhur birkaç damga yapıştırırdı. Ama bu onun ölümüne sevineceğim ya da ölümünü haklı çıkartmak için sebepler arayacağım anlamına gelmez.
    Mustafa Pehlivanoğlu ise adı ülkücü camia dışında pek geçmeyen bir kişi. Aynı dönemde yaşasaydık belki tanışma fırsatımız bile olurdu. Ama bu onun ölümüyle onu efsaneleştireceğim, adli tıp dersinde gördüğüm kadarıyla bir insan asıldıktan (ası olayları 30 cm'de bile yapılabiliyormuş literatür bilgisi) sonra 10-15sn'de bilincini kaybettiğini (düşünemediğini) bildiğim halde, Deniz Gezmiş'in uzun süren acıya dayanamayıp bacaklarını karnına çekti iddiasına karşılık ölürken kelime-i şekadet getirdi demem. Çünkü ölümlerden sonra siyasi rant sağlamak benim değil siyasetçilerin işidir. Çünkü siyasetçiler bilir ki bizim insanımız pek mantıklı değildir, ama pek duygusaldır...

Bahçelievler katliamı bence de bir katliam ama başka zamanlarda öldürülen ülkücüler de katledilmemiştir diyemiyorum.
    Mafya babaları felan ülkücü değil onlar çapulcu, çıkarcı rantçı, onlardan siz ne kadar nefret ediyorsanız, ben fikriyatımın bir kısmının adına leke çaldıkları için onlardan utanç duyuyorum ve hatta nefret ediyorum. Ama yine de bu onların ölmesine sevineceğim, onların o ortamda öldüklerini görüyor olsam ilk yardım yapma şansım varken görmezden geleceğim, doktor yok mu diye ortamdan sıvışacağım anlamına gelmez.

Diğer örneklerinize değinmeyeceğim. Bunları da ufacık tefecik birazcık örneğim olsun diye dedim.
    Sunuç olarak;
    Eğer inatla birtakım ölümleri kıyaslayacaksanız siz bilirsiniz kısıtlı zamanda yazarak ancak bu kadar düşüncelerimi savunabiliyorum.
    Ben; yaşam anlayışım, inancımdan bağımsız olarak yaklaşabildiğim her şeye bilimsel yaklaşmayı seviyorum.
    Çünkü kendikimin de dahil olmak üzere hiçbir siyasi görüşün insanlığı kurtaracak kapasitesinin olmadığını naçizane eleştirilerimle gördüm.
    İnsan herhangi bir siyaset kabına sığacak kadar basit değil.
    Modern hayatı modern yollarla nasıl düzeltiriz diye sorduğumda tek cevap bulabiliyorum o da "BİLİM".
    Bilimsel yaklaşım da bana ölümlerin bir olduğunu söylüyor.
    Ötesini hukukçulara, tarihçilere ve sizin duygularınıza, inançlarınıza, siyasi safsatalarınıza bırakıyorum.

Belki alakası var belki yok bu sertimtrak tartışmadan sonra şu anda dinlediğim bir Elazığ türküsünü armağan edip kalkıyorum

Ne feryad edersin divane bülbül
    Senin bu feryadın gülşene kalsın
    Bu dünyada eremezsen murada
    huzuru mahşerde divana kalsın.

İyi akşamlar.

Motosikleti
    Alıntı Dr.MZÇ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşin doğrusu kıyaslamalardaki mantığı anlamadım.
    Alakasız kıyaslamalar bence. Alakası bile olsa kıyaslamak bana kazanım sağlamayacağı için kıyaslamam.
    1 Mehmetçik şehit olduğunda 10 terörist öldürüldüyse sevinmem. (sayılara takılmayın kalemimin kırıldığı noktaya örnek olsun diye sayı verdim)
    Çünkü kıyaslama yapılan şeyin adı "CAN"...
    Değer biçip öbürüyle tartılamayacak kadar değerli.

Ama anladığım kadarıyla yazdıklarından senin fikrine göre iyi olan öldüğü zaman üzülmeli, kötü öldüğü zaman içimden iyi ki öldü demeliyim, fakat ben böyle düşünmüyor olduğum için suçluyum.

Anladığım bu ama ben bu değilim.
    İnsanların fıtratında ölüm var, elbette ölümler farklıdır.
    Elbette yakınım öldüğünde daha fazla üzülebilirim ama bu ölen karşıtım da olsa üzülmeyeceğim anlamına gelmez.
    Ve üzüntümü bir kenara bırakırsam, haklıyı haksızı hukukçulara ve tarihçilere bırakırsam görürüm ki tüm ölümler aynıdır.

Bilirim ki seri katiller, caniler dediğimiz insanlar ruh hastasıdır, tedavisini bulup onları iyileştirmeye çalışmadan öldürmek kolaya kaçmaktır.
    Dağa çıkan teröristlerin çoğu cahildir, kolay kandırılır... Eğer eğitip adam edemiyor dağa çıktıktan sonra işini bitiriyorsan bu da kolaya kaçmaktır.
    Benim düşüncelerim bu.

O mesajı yazmaktaki amacım bir ölüm diğerinden daha haklıdır demek değildi.
    İnsanlara ölümle ilgili kıyaslama yapmanın doğru olmadığını anlatmak idi.

Deniz Gezmiş benim için önemli birisi değil. Aynı dönemde yaşasaydık karşıt görüşlü olurduk millte bize "Anti"yle başlayan meşhur birkaç damga yapıştırırdı. Ama bu onun ölümüne sevineceğim ya da ölümünü haklı çıkartmak için sebepler arayacağım anlamına gelmez.
    Mustafa Pehlivanoğlu ise adı ülkücü camia dışında pek geçmeyen bir kişi. Aynı dönemde yaşasaydık belki tanışma fırsatımız bile olurdu. Ama bu onun ölümüyle onu efsaneleştireceğim, adli tıp dersinde gördüğüm kadarıyla bir insan asıldıktan (ası olayları 30 cm'de bile yapılabiliyormuş literatür bilgisi) sonra 10-15sn'de bilincini kaybettiğini (düşünemediğini) bildiğim halde, Deniz Gezmiş'in uzun süren acıya dayanamayıp bacaklarını karnına çekti iddiasına karşılık ölürken kelime-i şekadet getirdi demem. Çünkü ölümlerden sonra siyasi rant sağlamak benim değil siyasetçilerin işidir. Çünkü siyasetçiler bilir ki bizim insanımız pek mantıklı değildir, ama pek duygusaldır...

Bahçelievler katliamı bence de bir katliam ama başka zamanlarda öldürülen ülkücüler de katledilmemiştir diyemiyorum.
    Mafya babaları felan ülkücü değil onlar çapulcu, çıkarcı rantçı, onlardan siz ne kadar nefret ediyorsanız, ben fikriyatımın bir kısmının adına leke çaldıkları için onlardan utanç duyuyorum ve hatta nefret ediyorum. Ama yine de bu onların ölmesine sevineceğim, onların o ortamda öldüklerini görüyor olsam ilk yardım yapma şansım varken görmezden geleceğim, doktor yok mu diye ortamdan sıvışacağım anlamına gelmez.

Diğer örneklerinize değinmeyeceğim. Bunları da ufacık tefecik birazcık örneğim olsun diye dedim.
    Sunuç olarak;
    Eğer inatla birtakım ölümleri kıyaslayacaksanız siz bilirsiniz kısıtlı zamanda yazarak ancak bu kadar düşüncelerimi savunabiliyorum.
    Ben; yaşam anlayışım, inancımdan bağımsız olarak yaklaşabildiğim her şeye bilimsel yaklaşmayı seviyorum.
    Çünkü kendikimin de dahil olmak üzere hiçbir siyasi görüşün insanlığı kurtaracak kapasitesinin olmadığını naçizane eleştirilerimle gördüm.
    İnsan herhangi bir siyaset kabına sığacak kadar basit değil.
    Modern hayatı modern yollarla nasıl düzeltiriz diye sorduğumda tek cevap bulabiliyorum o da "BİLİM".
    Bilimsel yaklaşım da bana ölümlerin bir olduğunu söylüyor.
    Ötesini hukukçulara, tarihçilere ve sizin duygularınıza, inançlarınıza, siyasi safsatalarınıza bırakıyorum.

Belki alakası var belki yok bu sertimtrak tartışmadan sonra şu anda dinlediğim bir Elazığ türküsünü armağan edip kalkıyorum

Ne feryad edersin divane bülbül
    Senin bu feryadın gülşene kalsın
    Bu dünyada eremezsen murada
    huzuru mahşerde divana kalsın.

İyi akşamlar.
    senin safsata dediğin şey benim Kabe'mdir...

Dr.MZÇ, ben seni pek sevdim be arkadaş...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:31 ----------

Yahu yürekçe ustam, herkesin Kabe'si aynı olmaz ki... Hepimizin siyasi görüşleri var. Seninki bana safsata geliyor benimki sana. Doğal bunlar, kabul etmek gerek. Hepimiz aynı şekilde düşünmek zorunda değiliz ama birlikte yaşamak zorundayız...

Motosikleti
    Dr.MZÇ, ben seni pek sevdim be arkadaş...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:31 ----------

Yahu yürekçe ustam, herkesin Kabe'si aynı olmaz ki... Hepimizin siyasi görüşleri var. Seninki bana safsata geliyor benimki sana. Doğal bunlar, kabul etmek gerek. Hepimiz aynı şekilde düşünmek zorunda değiliz ama birlikte yaşamak zorundayız...
    ben de onu dedim ya ustam.
    birbirimizin değerlerine safsata diyerek ezip geçmemek lazım.
    bugün çağlayan olarak gördüğümüz pek çok şey, bir zamanların ince birer pınarıydı belkide.
    iş arasında çok yazamıyorum, gerçi dün uzunca yazdığım şey de bilgisayardaki kilitlenme yüzünden silindi. ben de tek satırla anlatayım dedim ama, eksik anlatmışım.

aslolan can ise ve benim inancıma göre insanı yaratan, en yüce değeri insana vermiştir.
    can elbette kıymetlidir.

bir caninin devlet tarafından tedavi edilememesi vs bahselmiş.
    fransızlar, romalılar zehirli çivileri çanakkalede kullanırken " bu bir insanlık suçudur" dediğimizde, "evet ama türkler insan değil ki" söylemindeki fransa cumhuriyetini, roma lejyonlarını, asit havuzlarında kör edilen türk askerlerinin günahında kavrulacak olan zavallıların canlarını ben bir tutamam.

o vakit de dünya tedavi etsin mi diyeceksiniz?
    dünyanın hepsi birleşmiş, üstümüze geliyordu o vakit...

Kutsal kitabımızda da " onları gördüğünüz yerde başlarını vurunuz" yazar.

bu arada benim kutsiyetim, bilip bilmeden "safsata dediğiniz şey" başucumdan ve dilimden düşürmediğim Kur-an'ı Kerim'dir.
    bazen karanlık gördüğünüz şey, sadece sizin gözünüzdeki bir perde olabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=6M-0Q...eature=related

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=y14K9H_Zkus

sevgi ve saygılarımla, ben de çok sevdiğim bir türküyü sizlerle paylaşmak istedim

Bütün evren semah döner
    Aşkından güneşler yanar
    Aslına ermektir hüner
    Beş vakitle avunmayız

Canan bizim canımızdır
    Teni bizim tenimizdir
    Sevgi bizim dinimizdir
    Başka dine inanmayız

Hüdayiyim hüdamız var
    Dost elinden bademiz var
    Muhabbetten kalamız var
    Ölüm ölür biz ölmeyiz

Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    "onları gördüğünüz yerde başlarını vurunuz" ibaresi yanlış hatırlamıyorsam bakara suresinde geçiyordu. Eve gittiğimde tam olarak bakarım fırsatım olursa gelir buraya yazarım.
    fakat o ayetin öncesi ve sonrası da var. öncesinde (kelimesi kelimesine hatırlamadığım için affedin) "eğer kafirler size saldırıyorsa sizde kendinizi savunun" şeklinde bir ifade var hemen sonrasında da fakat silahsız olanlara, kadın ve çocuklara, af dileyene dokunmayın, ileri gitmeyin çünkü Allah ileri gidenleri sevmez." der.

İkimiz de aynı Kitabın beslediği fikir toprağına ayak basıyoruz. Safsata dediğim Kuran değil siyasi fikirlerdir. Çünkü siyaset dediğimiz, zaman içinde kendini bile yalanlayabilecek bir oluşum. Her zaman her mekana hitap edebilecek yeterlilikte değil. Ben siyasi bir fikri kendimce savunsam da onun da eksiklerinin hatalarının olabileceğini biliyorum.

Ayrıca insan kendisini korumasın demiyorum.
    Elbette ölmemek için öldürmek zorunda kalınan ortamlar vardır Mevlam kimseyi o koşullara sokmasın...
    Ama madem dinden girdik bu konuya oradan bir açıklama getireyim Hz. Muhammed'i taifliler taşladığında, linç edip öldürmek istediğinde; o onların cahilliğine acıyor onlar için dua ediyordu.
    Benim felsefem bu. Kim olursa olsun yaşadığı sürece her can değerlidir. Yapılabiliyorsa düzeltilmesi için çaba harcanmalıdır.

Ecdadıma yapılan işkenceler için her düşündüğümde içim kan ağlasam da bilirim ki, duygusallık yapıp ona buna sataşsam şu ülke malı diye araba yaksam hiç kimseye faydası olmayacak. İnsana insan sevgisi aşılamaya çalışarak bu enerjimi kullanırsam daha faydalı olur diye düşünüyorum. Ülkemin o dönemde zayıf olduğunu hakkını savunamayacak durumda olduğunu görerek, ülkem için şahsi çıkarlardan öte milletim için çaba gösterirsem bu günü ve yarını güvenceye almak adına daha fazla iş yapmış olacağıma inanıyorum. Beni bu sonuca getiren de ölümlere odaklanmadan yorum yapmaya çalışmamdır.

Basitçe anlatmaya çalıştım yürekçe hocam.
    en çok istediğime gelince; bahsettiğiniz perdeleri açıp gerçeğe ulaşmak..
    İnşallah hepimize nasip olur...

BBelt kardeş sağolasın benimde sana kanım kaynadı

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mujdat Gezenin bir konferansta gayet guzel soyledigi gibi

Isvicrede Deniz yok ama Deniz bakani var

Turkiyede Adelet yok ama Adalet bakani var.

Teşekkürler ....

---------- Post added at 12:28 ---------- Previous post was at 12:22 ----------

Balıkçılar

-Bugün açız yine evlatlarım, diyordu peder,
    Bugün açız yine; lâkin yarın, ümid ederim,
    Sular biraz daha sakinleşir... Ne çare, kader!

- Hayır, sular ne kadar coşkun olsa ben giderim
    Diyordu oğlu, yarın sen biraz ninemle otur;
    Zavallıcık yine kaç gündür işte hasta...

- Olur;
    Biraz da sen çalış oğlum, biraz da sen çabala;
    Ninen baban, iki miskin, biz artık ölmeliyiz...
    Cocuk düşündü şikayetli bir nazarla: - Ya biz,
    Ya ben nasıl yaşarım siz ölürseniz?

Hâlâ
    Dışarda gürleyerek kükremiş bir ordu gibi
    Döverdi sahili binlerce dalgalar asabi.

- Yarın sen ağları gün doğmadan hazırlarsın;
    Sakın yedek biraz ip, mantar almadan gitme...
    Açınca yelkeni hiç bakma, oynasın varsın;
    Kayık çocuk gibidir: Oynuyor mu kaydetme,
    Dokunma keyfine; yalnız tetik bulun, zirâ
    Deniz kadın gibidir: Hiç inanmak olmaz ha!

Deniz dışarda uzun sayhalarla bir hırçın
    Kadın gürültüsü neşreyliyordu ortalığa.

- Yarın küçük gidecek yalnız, öyle mi, balığa?
    - O gitmek istedi; 'Sen evde kal! ' diyor...
    - Ya sakın
    O gelmeden ben ölürsem?

Kadın bu son sözle
    Düşündü kaldı; balıkçıyla oğlu yan gözle
    Soluk dudaklarının ihtizâz-ı hâsirine
    Bakıp sükût ediyorlardı, başlarında uçan
    Kazayı anlatıyorlardı böyle birbirine.
    Dışarda fırtına gittikçe pür-gazab, cûşan
    Bir ihtilâc ile etrafa ra'şeler vererek
    Uğulduyordu...

- Yarın yavrucak nasıl gidecek?

şafak sökerken o, yalnız, bir eski tekneciğin
    Düğümlü, ekli, çürük ipleriyle uğraşarak
    ilerliyordu; deniz aynı şiddetiyle şırak -
    şırak dövüp eziyor köhne teknenin şişkin
    Siyah kaburgasını... Ah açlık, ah ümid!
    Kenarda, bir taşın üstünde bir hayâl-i sefid
    Eliyle engini güya işaret eyleyerek
    Diyordu: 'Haydi nasibin o dalgalarda, yürü! '

Yürür zavallı kırık teknecik, yürür; 'Yürümek,
    Nasibin işte bu! Hâlâ gözün kenarda... Yürü! '
    Yürür, fakat suların böyle kahr-ı hiddetine
    Nasıl tahammül eder eski, hasta bir tekne?

Deniz ufukta, kadın evde muhtazır... ölüyor:
    Kenarda üç gecelik bâr-ı intizâriyle,
    Bütün felaketinin darbe-i hasariyle,
    Tehi, kazazede bir tekne karşısında peder
    Uzakta bir yeri yumrukla gösterip gülüyor;
    Yüzünde giryeli, muzlim, boğuk şikayetler...

Tevfik Fikret

---------- Post added at 12:30 ---------- Previous post was at 12:28 ----------

Alıntı cbr1100 xx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler ....

Balıkçılar

- Olur;

Hâlâ

- Ya sakın
    O gelmeden ben ölürsem?

Kadın bu son sözle
    Uğulduyordu...

Tevfik Fikret
    Han-ı Yağma

Bu sofracık, efendiler - ki iltikaama muntazır
    Huzurunuzda titriyor - bu milletin hayatıdır;
    Bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazr!
    Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır...

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
    Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir
    Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?
    Bu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir!
    Bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir...

Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say
    Haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray,
    Bütün sizin, efendiler, konak, saray, gelin, alay;
    Bütün sizin, bütün sizin, hazır hazır, kolay kolay...

Büyüklüğün biraz ağır da olsa hazmı yok zarar
    Gurur-ı ihtiıamı var, sürur-ı intikaamı var.
    Bu sofra iltifatınızdan işte ab u tab umar.
    Sizin bu baş, beyin, ciğer, bütün şu kanlı lokmalar...

Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını
    Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini
    Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini.
    Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini...

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!
    Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak!
    Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak,
    Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak...

Tevfik Fikret
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

Motosikleti
    Alıntı Dr.MZÇ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "onları gördüğünüz yerde başlarını vurunuz" ibaresi yanlış hatırlamıyorsam bakara suresinde geçiyordu. Eve gittiğimde tam olarak bakarım fırsatım olursa gelir buraya yazarım.
    fakat o ayetin öncesi ve sonrası da var. öncesinde (kelimesi kelimesine hatırlamadığım için affedin) "eğer kafirler size saldırıyorsa sizde kendinizi savunun" şeklinde bir ifade var hemen sonrasında da fakat silahsız olanlara, kadın ve çocuklara, af dileyene dokunmayın, ileri gitmeyin çünkü Allah ileri gidenleri sevmez." der.

İkimiz de aynı Kitabın beslediği fikir toprağına ayak basıyoruz. Safsata dediğim Kuran değil siyasi fikirlerdir. Çünkü siyaset dediğimiz, zaman içinde kendini bile yalanlayabilecek bir oluşum. Her zaman her mekana hitap edebilecek yeterlilikte değil. Ben siyasi bir fikri kendimce savunsam da onun da eksiklerinin hatalarının olabileceğini biliyorum.

Ayrıca insan kendisini korumasın demiyorum.
    Elbette ölmemek için öldürmek zorunda kalınan ortamlar vardır Mevlam kimseyi o koşullara sokmasın...
    Ama madem dinden girdik bu konuya oradan bir açıklama getireyim Hz. Muhammed'i taifliler taşladığında, linç edip öldürmek istediğinde; o onların cahilliğine acıyor onlar için dua ediyordu.
    Benim felsefem bu. Kim olursa olsun yaşadığı sürece her can değerlidir. Yapılabiliyorsa düzeltilmesi için çaba harcanmalıdır.

Ecdadıma yapılan işkenceler için her düşündüğümde içim kan ağlasam da bilirim ki, duygusallık yapıp ona buna sataşsam şu ülke malı diye araba yaksam hiç kimseye faydası olmayacak. İnsana insan sevgisi aşılamaya çalışarak bu enerjimi kullanırsam daha faydalı olur diye düşünüyorum. Ülkemin o dönemde zayıf olduğunu hakkını savunamayacak durumda olduğunu görerek, ülkem için şahsi çıkarlardan öte milletim için çaba gösterirsem bu günü ve yarını güvenceye almak adına daha fazla iş yapmış olacağıma inanıyorum. Beni bu sonuca getiren de ölümlere odaklanmadan yorum yapmaya çalışmamdır.

Basitçe anlatmaya çalıştım yürekçe hocam.
    en çok istediğime gelince; bahsettiğiniz perdeleri açıp gerçeğe ulaşmak..
    İnşallah hepimize nasip olur...

BBelt kardeş sağolasın benimde sana kanım kaynadı
    anlattıkça anlaştık işte.
    yasakla değil, içtenlikle yaşanmalı yurdumuzda diye düşünüyorum.
    çünkü, bulutlar simsiyah kapatsa da gökyüzünü, güneş ve yıldızlar parlamaya devam eder.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:17 ----------

Alıntı cbr1100 xx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler ....

Balıkçılar

- Olur;

Hâlâ

- Ya sakın
    O gelmeden ben ölürsem?

Kadın bu son sözle
    Uğulduyordu...

Tevfik Fikret

---------- Post added at 12:30 ---------- Previous post was at 12:28 ----------

Han-ı Yağma

Bu sofracık, efendiler - ki iltikaama muntazır
    Huzurunuzda titriyor - bu milletin hayatıdır;
    Bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazr!
    Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır...

Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir
    Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?
    Bu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir!
    Bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir...

Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say
    Haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray,
    Bütün sizin, efendiler, konak, saray, gelin, alay;
    Bütün sizin, bütün sizin, hazır hazır, kolay kolay...

Büyüklüğün biraz ağır da olsa hazmı yok zarar
    Gurur-ı ihtiıamı var, sürur-ı intikaamı var.
    Bu sofra iltifatınızdan işte ab u tab umar.
    Sizin bu baş, beyin, ciğer, bütün şu kanlı lokmalar...

Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını
    Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini
    Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini.
    Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini...

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!
    Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak!
    Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak,
    Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak...

Tevfik Fikret
    ben de Ustam Hasan Hüseyin'in "Kızılırmak" şiirinden bir bölüm sunayım mukabilinde...

KIZILIRMAK

................
    insan bazan ölümden de güçlü olabiliyor
    birşeylerin gidişinden ve hiç dönmeyişinden

sabahları yorumlamak güç değil
    yoksulluğu yorumlamak güç değil
    nasılsa bir başka yorumlamak hep aynı sabahları
    esmer ve uzak
    inmeli antenlerin ardında şaşkın
    ve grevler döverken komprador marka demokrasinin
    [duvarlarını
    yedirip yüreklerini korkularına
    bir köledüzenin uşağı efendisi
    cebi dolarlısı da
    sırtı bitlisi
    tekmeler gibi güneşi çocukların gözbebeklerinde
    'arefe gününde bayram ayında'
    vurdular emekçilerin kongresini
    kördüler
    karaydılar
    çiçeksizdiler
    ve gelip bir karanlıktan
    gidiyorlardı bir karanlığa

Benim karamsarlığım belki de bir demet gül - sevdiğim
    içimin büyük büyük aklığından geliyor belki de karam-
    [sarlığım

kocaman ve çoook akıllı bir balıkken uzayda
    proton -1 uydusu sovyetler'in
    ve kondukonacakken luna'lar
    tatlı bir öpücük gibi ay'a
    dilenmek benim ülkemde
    işsizlik benim ülkemde
    ve şeytan taşlamak yasak değildi benim ülkemde
    baböf'ü okumak yasak
    paspas yapıldı demirinden giyotinin
    direktuvar bir ölü söz lârus'ta
    oysa bizim buralarda
    kelepçe yapılıyor hâlâ
    pitekantıropüs babanın günahsız baltasından

kopmuş toprağından kanayarak
    kanayarak
    saçılmış yollara türkü türkü
    ışık ne
    vatan nerde
    ne ki kutsallık!

kentlerin varoşlarında sanki kurt sürüleri
    tanrıya filan değil
    allı morlu ışıklara dönük yüzleri
    konuşur elleri ekmek ekmek
    takırdar çeneleri
    ölüm yakın
    lokman uzak
    anlamak yasak değildi benim ülkemde
    anlatmak yasak
    adına grev diyorlardı
    adına gecekondu
    bir şey dolaşıyordu aramızda seslisoluklu
    yaşıyorduk onu biz - dinine allahına kitabına dek
    yaşıyorduk yağmurda yaprak gibi her zerremizde
    ölmek yasak değildi yoluna onun
    adını koymak yasak
    tutmuş troya atları subaşlarını
    madalyalı seyisleri emperyalizmin
    ak taşın üzerinde iki damla kan
    biri memet
    öbürü memet
    'arayerde bu kan nedir
    dost dost dost'
    görmek yasak değildi benim ülkemde
    göstermek yasak

ben ki uçan kuşu kıskanırdım oyun çağımda
    nehirleri yağmurları selleri kıskanırdım
    buluttan gemilerimle aşardım duymadığım denizleri
    yıldızlardan yıldızlara kurulu hamağımda
    mapusâne türküleri söylerdim geceleri
    bir uzak sel sesiydi o kaygan günlerimde ekmek kavgası
    dünyamda renkler ve böcek sesleriyle bir öyle cümbüş
    en hırçın yıldızları en uysal kavaklara işlemek yaprak
    [yaprak
    yaralı bir serçenin gözlerinde bir evren ölüp ağlamak
    ve bütün haziranları bir tek gülle açmak hersabah
    ..............

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)